|
Glenwood
vs.
Creston
|
6:00 PM CT
|
Glenwood High School
|
60-52
|
Class 4A - Region 8 Quarterfinal
|
|
|
|
ADM
vs.
Des Moines Hoover
|
7:00 PM CT
|
ADM High School
|
60-17
|
Class 4A - Region 4 Quarterfinal
|
|
|
|
Algona
vs.
Cherokee Washington
|
7:00 PM CT
|
Algona High School
|
52-44
|
Class 3A Semifinal
|
|
|
|
Ames
vs.
Des Moines East
|
7:00 PM CT
|
Ames High School
|
50-8
|
Class 5A - Region 3 Quarterfinal
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Harlan Community
|
7:00 PM CT
|
Atlantic High School
|
46-37
|
Class 3A - Region 5
|
|
|
|
Benton
vs.
Union Community
|
7:00 PM CT
|
Benton Community High School
|
65-38
|
Class 3A - Region 3
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Norwalk
|
7:00 PM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
51-36
|
Class 4A - Region 2 Quarterfinal
|
|
|
|
Carroll
vs.
Perry
|
7:00 PM CT
|
Carroll High School
|
69-30
|
Class 4A - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
West Liberty
|
7:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
66-54
|
Class 3A - Region 3
|
|
|
|
Charles City
vs.
Waverly-Shell Rock
|
7:00 PM CT
|
Charles City High School
|
62-25
|
Class 4A - Region 5 Quarterfinal
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Forest City
|
7:00 PM CT
|
Clear Lake High School
|
65-35
|
Class 3A - Region 4
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Davenport West
|
7:00 PM CT
|
Davenport Central High School
|
64-35
|
Class 5A - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Clarke
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
67-52
|
Class 3A - Region 5
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Garner Hayfield Ventura
|
7:00 PM CT
|
Estherville-LC High School
|
71-17
|
Class 3A Semifinal
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Webster City
|
7:00 PM CT
|
Fort Dodge Senior High School
|
67-49
|
Class 4A - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Mount Pleasant
|
7:00 PM CT
|
Fort Madison High School
|
44-38
|
Class 4A - Region 7 Quarterfinal
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Boone
|
7:00 PM CT
|
Gilbert High School
|
52-30
|
Class 4A - Region 2 Quarterfinal
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Chariton
|
7:00 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
66-50
|
Class 3A - Region 8
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Iowa City High
|
75-37
|
Class 5A - Region 5 Quarterfinal
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Cedar Rapids Washington
|
7:00 PM CT
|
Jefferson High School
|
56-20
|
Class 5A - Region 7 Quarterfinal
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Burlington
|
7:00 PM CT
|
Keokuk High School
|
80-22
|
Class 4A - Region 7 Quarterfinal
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Newton
|
7:00 PM CT
|
Knoxville High School
|
59-44
|
Class 4A - Region 4 Quarterfinal
|
|
|
|
LeMars
vs.
Storm Lake
|
7:00 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
67-33
|
Class 4A - Region 3 Quarterfinal
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Lincoln High School
|
62-34
|
Class 5A - Region 2 Quarterfinal
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Western Dubuque
|
7:00 PM CT
|
Maquoketa High School
|
61-55
|
Class 4A - Region 6 Quarterfinal
|
|
|
|
Marion
vs.
Clinton
|
7:00 PM CT
|
Marion High School
|
52-31
|
Class 4A - Region 6 Quarterfinal
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Assumption
|
7:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
46-39
|
Class 3A - Region 2
|
|
|
|
Osage
vs.
Waukon
|
7:00 PM CT
|
Osage High School
|
56-43
|
Class 3A - Region 7
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Denison-Schleswig
|
7:00 PM CT
|
Sergeant Bluff-Luton Senior High School
|
63-16
|
Class 4A - Region 3 Quarterfinal
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Spirit Lake
|
7:00 PM CT
|
Sioux Center High School
|
50-47
|
Class 3A - Region 6
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Sioux City North
|
7:00 PM CT
|
Sioux City West High School
|
64-49
|
Class 5A - Region 4 Quarterfinal
|
|
|
|
Solon
vs.
Davis County
|
7:00 PM CT
|
Solon High School
|
71-43
|
Class 3A - Region 2
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
West Lyon
|
7:00 PM CT
|
Unity Christian High School
|
64-49
|
Class 3A - Region 6
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Marshalltown
|
7:00 PM CT
|
Urbandale High School
|
46-11
|
Class 5A - Region 6 Quarterfinal
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Mid-Prairie
|
7:00 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
55-40
|
Class 3A - Region 8
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Monticello
|
7:00 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
56-51
|
Class 3A - Region 7
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Dubuque Hempstead
|
7:00 PM CT
|
Waterloo East High School
|
58-43
|
Class 5A - Region 8 Quarterfinal
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Independence
|
7:00 PM CT
|
West Delaware High School
|
43-29
|
Class 4A - Region 5 Quarterfinal
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Roland-Story
|
7:00 PM CT
|
West Marshall High School
|
65-34
|
Class 3A - Region 4
|
|
|
|
Winterset
vs.
Oskaloosa
|
7:00 PM CT
|
Winterset High School
|
55-33
|
Class 4A - Region 8 Quarterfinal
|
|
|