Schedule

Print
Date Opponent(s) Result Earned Seed Points Opponent W-L Caption Location Transportation
8/22/23 vs opponent-logo Sully Buttes L 0-3 (21-25, 21-25, 23-25) 33 12-17

Jones County Harrold Thune Auditorium
8/26/23 @ opponent-logo Bison L 2-3 (25-23, 25-21, 25-27, 23-25, 16-18) 30 6-20

Bison High School Gym
8/29/23 @ opponent-logo Wall L 0-3 (23-25, 24-26, 12-25) 39 21-7

JH @ 3:30 MT, followed by JV @ 5:30 MT

Wall High School
9/5/23 @ opponent-logo Philip L 1-3 (15-25, 21-25, 26-24, 17-25) 36 22-10

Philip Schools
9/9/23 vs opponent-logo Highmore-Harrold L 0-2 (14-25, 17-25) 33 12-16

Philip Schools
9/9/23 vs opponent-logo Bennett County L 1-2 (21-25, 25-15, 22-25) 35 9-15

Philip Schools
9/9/23 vs opponent-logo Harding County L 0-2 (17-25, 13-25) 36 22-10

Philip Schools
9/9/23 vs opponent-logo Lyman L 0-2 (23-25, 20-25) 36 14-13

Philip Schools
9/12/23 vs opponent-logo White River L 1-3 (18-25, 23-25, 25-9, 23-25) 36 16-8

White River Barnhart Gymnasium
9/16/23 vs opponent-logo Hill City L 0-3 (14-25, 15-25, 13-25) 41 25-6

C/JV start at 1:00pm MT/2:00pm CST

Jones County Harrold Thune Auditorium Info
9/21/23 vs opponent-logo Todd County W 3-0 (25-11, 25-16, 25-15) 46 8-22

Jones County Harrold Thune Auditorium
9/23/23 @ opponent-logo Wessington Springs L 0-2 (14-25, 21-25) 36 17-13

Wessington Springs Elementary
9/23/23 vs opponent-logo Lower Brule W 2-0 (25-16, 25-17) 44 9-14

Wessington Springs High School
9/23/23 vs opponent-logo Deubrook Area L 0-2 (15-25, 17-25) 33 14-16

Wessington Springs Elementary
9/26/23 vs opponent-logo Wall L 0-3 (17-25, 13-25, 19-25) 39 21-7

5:30MT/6:30CST

Jones County Harrold Thune Auditorium
9/28/23 vs opponent-logo Kadoka Area L 0-3 (20-25, 11-25, 9-25) 36 21-11

5:30MT/6:30CST

Jones County Harrold Thune Auditorium
9/30/23 @ opponent-logo Bennett County L 1-3 (22-25, 20-25, 25-22, 22-25) 35 9-15

10/5/23 vs opponent-logo Dupree L 2-3 (25-21, 20-25, 25-17, 23-25, 10-15) 38 15-12

Jones County Harrold Thune Auditorium
10/7/23 vs opponent-logo New Underwood W 3-0 (25-14, 25-20, 25-16) 41 4-25

3:00pm MT/4:00pm CST

Jones County Harrold Thune Auditorium
10/10/23 vs opponent-logo Lyman L 1-3 (20-25, 25-20, 16-25, 16-25) 36 14-13

JV starts @ 6:30 PM Varsity to follow

Lyman High School
10/12/23 vs opponent-logo Kadoka Area L 0-3 (16-25, 10-25, 19-25) 36 21-11

Kadoka Area High School
10/14/23 @ opponent-logo Belle Fourche L 0-2 (15-25, 17-25) 38 20-11

Pool Play - DHS Invitational

Douglas Middle School
10/14/23 @ opponent-logo Harding County L 0-2 (17-25, 16-25) 36 22-10

Pool Play - DHS Invitational

Douglas Middle School
10/14/23 @ opponent-logo Bison W 2-0 (25-19, 25-18) 41 6-20

Pool Play - DHS Invitational

Douglas Middle School
10/17/23 vs opponent-logo Colome W 3-0 (25-8, 25-12, 25-18) 41 5-25

Jones County Harrold Thune Auditorium
10/24/23 @ opponent-logo Stanley County L 2-3 (25-15, 10-25, 19-25, 25-23, 12-15) 38 17-8

6:30 PM JV Start; Senior Night

Parkview Auditorium
10/31/23 vs opponent-logo Kadoka Area L 0-3 (15-25, 7-25, 15-25) 21-11

Class B - Region 7 Quarterfinal

Kadoka Area High School

Seed Point Average for Jones County: 37.269

Seed Points Metrics

* Seed points awarded based on opponent's win percentage (opponent's wins divided by opponent's number of games played):
Opponent Win Percentage Points For Win Points For Loss
0.75 - 1.00 50 39
0.50 - 0.749 47 36
0.25 - 0.499 44 33
0.00 - 0.249 41 30
  • Matches against non-varsity opponents do not count towards seed points
  • Two points added for each match played against an opponent from one classification higher
  • Three points added for each match played against an opponent from two classifications higher
  • Class AA teams will be deducted two points for each contest against an opponent from one classification lower and three points for a each contest against an opponent from two classifications lower starting with the fourth such game against opponent from a lower classification
Privacy | Terms | © 2024 BOUND