|
Des Moines Roosevelt
vs.
Williamsburg
|
12:00 AM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
2-1 (21-15, 19-21, 15-10)
|
Tournament
|
|
|
|
Monticello
vs.
Dubuque Senior
|
12:00 AM CT
|
Cascade High School
|
2-1 (21-13, 17-21, 15-12)
|
Cascade Tournament
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Jesup
|
12:00 AM CT
|
Cascade High School
|
2-0 (21-14, 21-8)
|
|
|
|
|
Stanton
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
12:00 AM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
2-0 (21-17, 21-16)
|
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Davenport North
|
8:00 AM CT
|
West Branch High School
|
2-1 (21-17, 16-21, 15-3)
|
|
|
|
|
|
8:30 AM CT
|
Clarke Community Middle/High School High School Gym |
|
Clarke Varsity Volleyball Invitational
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Clarke
|
8:30 AM CT
|
Clarke Community Middle/High School High School Gym
|
2-1 (21-17, 11-21, 18-16)
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Ankeny Centennial High School |
|
Ankeny Centennial Early Bird Tournament
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Cedar Falls
|
9:00 AM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (23-21, 21-15)
|
Pool A
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Norwalk
|
9:00 AM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (21-16, 21-13)
|
Pool C
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Waukee
|
9:00 AM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-1 (23-25, 21-15, 15-9)
|
Pool D
|
|
|
|
Ames
vs.
Fort Madison
|
9:00 AM CT
|
Bondurant-Farrar Junior High School
|
2-0 (21-11, 21-17)
|
SKIP ANDERSON TOURNAMENT
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Cascade High School |
|
Cascade Invitational
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Anamosa
|
9:00 AM CT
|
Cascade High School
|
2-0 (21-7, 22-20)
|
Cascade Tournament
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Central City
|
9:00 AM CT
|
Cascade High School
|
2-1 (18-21, 21-10, 16-14)
|
Cascade Invitational
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Grinnell Community Senior High School |
|
Home of the Tigers
|
|
|
|
Urbandale
vs.
South Tama
|
9:00 AM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
2-1 (13-21, 21-10, 16-14)
|
Grinnell Varsity Invite
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Lewis Central High School Big Gym |
|
LC Varsity Tournament
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
9:00 AM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
2-0 (21-8, 21-9)
|
Lewis Central Early Season Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
West Branch High School |
|
West Branch Volleyball Invitational
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Davenport North
|
9:00 AM CT
|
West Branch High School
|
2-1 (22-20, 19-21, 15-11)
|
West Branch Tournament
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Davenport North
|
9:00 AM CT
|
West Branch High School
|
2-0 (25-19, 25-17)
|
West Branch Tournament
|
|
|
|
Nevada
vs.
Waukee Northwest
|
10:10 AM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (21-12, 21-14)
|
Pool A
|
|
|
|
Valley
vs.
Pleasant Valley
|
10:10 AM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (21-13, 21-15)
|
Pool B
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Iowa City Liberty
|
10:10 AM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-1 (21-12, 19-21, 15-10)
|
Pool C
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Davenport West
|
10:10 AM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (21-11, 21-12)
|
Pool D
|
|
|
|
Ames
vs.
Holy Trinity Catholic
|
10:40 AM CT
|
Bondurant-Farrar Junior High School
|
2-0 (21-6, 21-10)
|
SKIP ANDERSON TOURNAMENT
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Cascade
|
10:45 AM CT
|
Cascade High School
|
2-0 (21-10, 25-23)
|
Cascade Tournament
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
North Linn
|
10:45 AM CT
|
Cascade High School
|
2-1 (16-21, 21-14, 16-14)
|
Cascade Tournament
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Washington
|
10:45 AM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
2-0 (21-8, 21-15)
|
Grinnell Varsity Invite
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Des Moines Roosevelt
|
10:50 AM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
2-1 (13-21, 21-9, 15-12)
|
SKIP ANDERSON TOURNAMENT
|
|
|
|
Indianola
vs.
Des Moines Roosevelt
|
11:00 AM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
2-0 (21-15, 21-11)
|
Skip Anderson tournament
|
|
|
|
Marion
vs.
Davenport North
|
11:00 AM CT
|
West Branch High School
|
2-0 (21-7, 21-9)
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
11:15 AM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
2-0 (21-10, 21-15)
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
Cedar Falls
|
11:20 AM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-1 (21-18, 20-22, 15-8)
|
Pool A
|
|
|
|
Valley
vs.
Dike-New Hartford
|
11:20 AM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (21-5, 21-14)
|
Pool B
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Sioux City East
|
11:20 AM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (21-11, 21-12)
|
Pool C
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Waukee
|
11:20 AM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-1 (17-21, 21-17, 15-11)
|
Pool D
|
|
|
|
East Union
vs.
Des Moines Lincoln
|
11:20 AM CT
|
Clarke Community Middle/High School High School Gym
|
2-0 (22-20, 21-8)
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Sioux City North
|
12:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
|
FORFEIT - FORFEIT
|
|
|
|
Boone
vs.
Des Moines Roosevelt
|
12:00 PM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
2-1 (21-12, 15-21, 15-12)
|
Skip Anderson Tournament
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Omaha Bryan
|
12:00 PM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
2-0 (21-12, 21-15)
|
Tournament Match to 21
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Waukee Northwest
|
12:10 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-1 (24-26, 25-23, 15-13)
|
Pool A
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Iowa City Liberty
|
12:10 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-1 (15-21, 21-15, 15-10)
|
Pool C
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Davenport West
|
12:10 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (21-7, 21-7)
|
Pool D
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Ames
|
12:15 PM CT
|
Bondurant-Farrar Junior High School
|
2-0 (21-9, 21-14)
|
SKIP ANDERSON TOURNAMENT
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Cedar Falls
|
1:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-1 (20-22, 21-15, 15-12)
|
Pool A
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Dike-New Hartford
|
1:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (21-18, 21-16)
|
Pool B
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Ankeny Centennial
|
1:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (21-12, 21-11)
|
Pool C
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Waukee
|
1:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (21-11, 21-5)
|
Pool D
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Springville
|
1:00 PM CT
|
Cascade High School
|
2-1 (21-23, 21-18, 15-8)
|
Cascade Tournament
|
|
|
|
Saydel
vs.
Des Moines Lincoln
|
1:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School High School Gym
|
2-0 (21-10, 21-18)
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
West Liberty
|
1:00 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
2-0 (21-7, 21-10)
|
Grinnell Varsity Invite
|
|
|
|
Ames
vs.
Williamsburg
|
1:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
2-1 (19-21, 21-19, 15-8)
|
Skip Anderson Tournament
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Nevada
|
1:50 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (21-12, 21-13)
|
Pool A
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Sioux City East
|
1:50 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-1 (12-21, 21-19, 15-8)
|
Pool C
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
1:50 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (21-14, 21-13)
|
Pool D
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Ankeny
|
2:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-1 (25-23, 21-25, 15-7)
|
Gold Quarter Finals
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Waukee Northwest
|
2:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (25-15, 25-18)
|
Gold Quarterfinals
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Sioux City East
|
2:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (27-25, 25-20)
|
Gold Quarterfinals
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Waukee
|
2:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (25-11, 25-14)
|
Gold Quarterfinals
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Iowa City Liberty
|
2:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (25-19, 25-10)
|
Consolation Quarterfinals
|
|
|
|
Valley
vs.
Nevada
|
2:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (28-26, 25-15)
|
Consolation Quarterfinals
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Norwalk
|
2:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-1 (25-20, 26-28, 15-11)
|
Consolation Quarterfinals
|
|
|
|
Chariton
vs.
Des Moines Lincoln
|
2:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School High School Gym
|
2-1 (21-18, 18-21, 15-12)
|
|
|
|
|
Ballard
vs.
Des Moines Lincoln
|
2:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Middle School Gym
|
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Ankeny
|
3:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (25-23, 25-17)
|
Gold Semi Finals
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Dike-New Hartford
|
3:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-1 (25-18, 22-25, 15-10)
|
Gold Semi Finals
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Dubuque Senior
|
3:00 PM CT
|
Cascade High School
|
2-1 (16-21, 21-16, 15-6)
|
Cascade Invitational
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Davenport North
|
3:00 PM CT
|
West Branch High School
|
2-0 (25-14, 25-8)
|
West Branch Tournament
|
|
|
|
Ames
vs.
Pella
|
3:15 PM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
2-0 (21-18, 21-11)
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Des Moines Roosevelt
|
3:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
2-1 (22-24, 21-19, 15-13)
|
Skip Anderson Classic
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Urbandale
|
3:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
2-0 (21-11, 21-12)
|
Grinnell Varsity Invite
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
East Buchanan
|
3:45 PM CT
|
Cascade High School
|
2-0 (24-22, 21-18)
|
Cascade Tournament
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Iowa City Liberty
|
4:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (25-21, 25-22)
|
Consolation Semifinals
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Dike-New Hartford
|
4:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (25-21, 25-17)
|
Gold Finals
|
|
|
|
Urbandale
vs.
South Tama
|
4:00 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
2-0 (21-18, 21-11)
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Valley
|
5:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (26-24, 32-30)
|
Consolation Semi Finals
|
|
|
|
Ames
vs.
Des Moines Roosevelt
|
5:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
2-1 (21-14, 16-21, 15-13)
|
Skip Anderson Tournament
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Norwalk
|
6:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (25-8, 25-14)
|
Consolation Finals
|
|
|