|
South Tama
vs.
Vinton-Shellsburg
|
12:00 AM CT
|
|
2-1 (17-25, 25-17, 15-10)
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Vinton-Shellsburg
|
12:00 AM CT
|
|
2-1 (21-25, 25-13, 15-9)
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Regina Catholic
|
12:00 AM CT
|
Durant High School
|
2-0 (21-14, 21-15)
|
RVC Conference Consolation Bracket
|
|
|
|
Camanche
vs.
Regina Catholic
|
12:00 AM CT
|
Durant High School
|
2-1 (21-14, 19-21, 9-15)
|
2nd Round RVC Tournament
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Murray
|
12:18 AM CT
|
Ankeny Christian Academy
|
2-1 (23-25, 25-15, 15-12)
|
BGC VB Tournament Semi-Finals
|
|
|
|
Algona
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
7:30 AM CT
|
Algona High School
|
3-0 (25-17, 25-17, 25-17)
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Alburnett
|
4:00 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High
|
2-1 (14-21, 21-13, 19-17)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
East Buchanan
|
4:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
2-0 (21-14, 21-13)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
North Linn
|
4:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
2-0 (21-14, 21-10)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Benton
vs.
Independence
|
4:00 PM CT
|
Marion High School
|
2-0 (25-16, 25-15)
|
Wamac Tour
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Clear Creek Amana
|
4:00 PM CT
|
Marion High School
|
2-0 (25-20, 25-17)
|
WaMaC Bracket
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Solon
|
4:00 PM CT
|
Marion High School
|
2-1 (25-23, 8-25, 10-15)
|
Wamac Bracket Play
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Des Moines Hoover
|
4:00 PM CT
|
North High School
|
2-0 (21-19, 21-14)
|
CIML Conference Tournament
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Midland
|
4:00 PM CT
|
Prince of Peace O'Donnell Sports Center
|
2-0 (21-8, 21-13)
|
TRC Pool Play
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Newell-Fonda
|
4:30 PM CT
|
|
2-0 (25-22, 25-22)
|
Conference Tournament Bracket
|
|
|
|
Pella
vs.
Norwalk
|
4:30 PM CT
|
Pella High School
|
2-0 (21-10, 21-13)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Pella
vs.
Dallas Center-Grimes
|
4:30 PM CT
|
Pella High School
|
2-0 (21-12, 21-19)
|
conference tournament
|
|
|
|
Pella
vs.
Grinnell
|
4:30 PM CT
|
Pella High School
|
2-0 (21-8, 21-17)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Pella Christian
|
4:30 PM CT
|
Pella High School
|
2-0 (21-14, 21-12)
|
LH Conference Tournament
|
|
|
|
Indianola
vs.
Newton
|
4:30 PM CT
|
Pella High School
|
2-0 (21-13, 21-13)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Grinnell
|
4:30 PM CT
|
Pella High School
|
2-0 (21-2, 21-7)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
4:30 PM CT
|
Shenandoah High School
|
2-0 (27-25, 25-23)
|
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Southwest Valley
|
4:30 PM CT
|
Shenandoah High School
|
2-1 (25-21, 20-25, 19-17)
|
Shenandoah Triangular
|
|
|
|
Central City
vs.
Starmont
|
4:45 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High
|
2-0 (21-13, 21-12)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
5:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-0 (25-19, 25-19)
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Lamoni
|
5:00 PM CT
|
Ankeny Christian Academy
|
2-1 (25-13, 19-25, 15-6)
|
BGC Tournament Semifinal Game
|
|
|
|
BGM
vs.
Tri-County
|
5:00 PM CT
|
BGM High School
|
3-0 (25-14, 25-13, 25-12)
|
SICL Conference Tournament
|
|
|
|
West Branch
vs.
West Liberty
|
5:00 PM CT
|
Cascade High School
|
2-0 (21-8, 21-9)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Tipton
vs.
Monticello
|
5:00 PM CT
|
Cascade High School
|
2-1 (13-21, 21-14, 15-9)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Cascade
vs.
Bellevue
|
5:00 PM CT
|
Cascade High School
|
2-0 (21-18, 21-12)
|
River Valley Conference Tournament
|
|
|
|
Durant
vs.
Northeast
|
5:00 PM CT
|
Durant High School
|
2-0 (21-10, 21-16)
|
Conference Tournament - Consolation Tournament
|
|
|
|
HLV
vs.
Sigourney
|
5:00 PM CT
|
HLV Community Schools
|
3-0 (27-25, 27-25, 25-18)
|
SICL Conference Tourney
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Ottumwa
|
5:00 PM CT
|
Lincoln High School
|
2-0 (21-19, 21-15)
|
CIML Tourney
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Des Moines East
|
5:00 PM CT
|
Lincoln High School
|
2-1 (17-21, 21-10, 15-6)
|
Conference tournament- “pool play”
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Calamus-Wheatland
|
5:00 PM CT
|
Lisbon Community High School
|
2-0 (21-12, 21-18)
|
TRC Pool Play
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Cedar Valley Christian
|
5:00 PM CT
|
Lisbon Community High School
|
2-0 (21-14, 22-20)
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Iowa Valley
|
5:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
3-0 (25-12, 25-18, 27-25)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Springville
vs.
North Linn
|
5:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
2-0 (21-14, 21-15)
|
Tri-Rivers Tournament
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Springville
|
5:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
2-0 (21-14, 21-17)
|
Tri-Rivers Tournament
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Springville
|
5:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
2-0 (21-12, 21-10)
|
Tri-Rivers Tournament
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Beckman Catholic
|
5:00 PM CT
|
Marion High School
|
2-0 (25-21, 25-16)
|
WaMaC Tournament
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Solon
|
5:00 PM CT
|
Marion High School
|
2-0 (21-25, 22-25)
|
Wamac Bracket Play
|
|
|
|
Marion
vs.
West Delaware
|
5:00 PM CT
|
Marion High School
|
2-1 (25-14, 20-25, 15-9)
|
WAMAC Bracket play
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Holy Trinity Catholic
|
5:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
2-1 (20-25, 25-21, 15-13)
|
Mediapolis Tournament
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
5:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
2-0 (25-22, 25-16)
|
Mediapolis Tournament
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Fort Madison
|
5:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
2-0 (25-12, 25-11)
|
Mediapolis Tournament
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Holy Trinity Catholic
|
5:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
2-0 (25-12, 25-14)
|
Mepo Tournament
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Des Moines Roosevelt
|
5:00 PM CT
|
North High School
|
2-0 (21-13, 21-3)
|
CIML Metro Tourney
|
|
|
|
PCM
vs.
South Hamilton
|
5:00 PM CT
|
PCM High School
|
3-0 (25-23, 25-15, 25-12)
|
|
|
|
|
Midland
vs.
Easton Valley
|
5:00 PM CT
|
Prince of Peace O'Donnell Sports Center
|
2-0 (21-15, 23-21)
|
TRC Pool Play
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Easton Valley
|
5:00 PM CT
|
Prince of Peace O'Donnell Sports Center
|
2-0 (21-12, 21-15)
|
TRC Pool Play
|
|
|
|
Riverside
vs.
AHSTW
|
5:00 PM CT
|
Riverside High School
|
2-1 (21-19, 19-21, 15-13)
|
WIC Tournament
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Burlington
|
5:00 PM CT
|
West High School
|
3-0 (25-9, 25-12, 25-18)
|
Senior Night
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
Alta-Aurelia
|
5:30 PM CT
|
|
2-0 (25-21, 25-22)
|
TLC Finals Night
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Pocahontas Area
|
5:30 PM CT
|
|
2-0 (25-10, 26-24)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
East Sac County
|
5:30 PM CT
|
|
2-0 (25-15, 26-24)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Dike-New Hartford
|
5:30 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
3-1 (19-25, 25-11, 25-18, 25-16)
|
|
|
|
|
GMG
vs.
East Marshall
|
5:30 PM CT
|
GMG High School
|
3-0 (25-16, 25-19, 25-17)
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Indianola
|
5:30 PM CT
|
Pella High School
|
2-0 (21-9, 21-14)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Newton
|
5:30 PM CT
|
Pella High School
|
2-0 (21-12, 22-20)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Norwalk
|
5:30 PM CT
|
Pella High School
|
2-0 (21-18, 21-9)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Postville
vs.
South Winneshiek
|
5:30 PM CT
|
Postville High School
|
3-0 (25-16, 25-20, 25-17)
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
Belmond-Klemme
|
5:30 PM CT
|
Rockford High School
|
2-0 (25-23, 25-21)
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
Turkey Valley
|
5:30 PM CT
|
Rockford High School
|
2-0 (25-17, 25-19)
|
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
GTRA
|
5:30 PM CT
|
Sioux Central High School
|
2-0 (25-17, 25-13)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Storm Lake St. Mary's
vs.
West Bend-Mallard
|
5:30 PM CT
|
Sioux Central High School
|
2-1 (26-28, 25-17, 12-15)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Wayne
vs.
Clarke
|
5:30 PM CT
|
Wayne Community High School
|
3-1 (25-12, 16-25, 25-15, 25-14)
|
9th / JV / Varsity
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Williamsburg
|
5:45 PM CT
|
Marion High School
|
2-1 (23-25, 25-13, 15-8)
|
waMaC Tournament
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
6:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-1 (19-25, 25-22, 15-12)
|
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Keota
|
6:00 PM CT
|
BGM High School
|
3-0 (25-20, 25-20, 25-22)
|
SICL Conference Tournament
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Wilton
|
6:00 PM CT
|
Cascade High School
|
2-0 (21-12, 21-14)
|
Conference Tourney
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
St. Edmond
|
6:00 PM CT
|
Clear Lake High School
|
3-1 (25-14, 25-15, 19-25, 25-23)
|
NCC Conference Match JVR/JV/V
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Saydel
|
6:00 PM CT
|
Collins-Maxwell High School
|
3-0 (25-10, 25-17, 25-4)
|
Parents/Senior Night
|
|
|
|
Durant
vs.
Camanche
|
6:00 PM CT
|
Durant High School
|
2-0 (21-16, 21-18)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Anamosa
|
6:00 PM CT
|
Durant High School
|
2-1 (21-14, 19-21, 15-9)
|
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Starmont
|
6:00 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High
|
2-0 (21-17, 31-29)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
Montezuma
|
6:00 PM CT
|
HLV Community Schools
|
3-0 (25-17, 25-17, 25-21)
|
SICL Conference Tournament : SILVER
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
6:00 PM CT
|
Iowa Falls-Alden High School
|
3-0 (25-17, 25-21, 25-13)
|
Senior Night
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
North Mahaska
|
6:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
3-1 (25-17, 20-25, 25-16, 25-23)
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
East Buchanan
|
6:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
2-0 (22-20, 21-16)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Benton
|
6:00 PM CT
|
Marion High School
|
2-0 (25-16, 25-12)
|
WaMaC Tournament
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
South Tama
|
6:00 PM CT
|
Marion High School
|
2-0 (25-21, 25-13)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
Fort Madison
|
6:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
2-0 (25-12, 25-14)
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Treynor
|
6:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
3-2 (19-25, 25-21, 25-22, 18-25, 15-13)
|
WIC Conference Tournament
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Des Moines Roosevelt
|
6:00 PM CT
|
North High School
|
2-0 (21-1, 21-9)
|
CIML Metro Tourney
|
|
|
|
Paton-Churdan
vs.
Eagle Grove
|
6:00 PM CT
|
Paton-Churdan Community School
|
3-0 (25-12, 25-11, 25-20)
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Pella Christian
|
6:00 PM CT
|
Pella High School
|
2-0 (21-13, 21-13)
|
LH Conference Tournament
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Marquette Catholic
|
6:00 PM CT
|
Prince of Peace O'Donnell Sports Center
|
2-0 (21-18, 21-6)
|
TRC Pool Play
|
|
|
|
River Valley
vs.
Woodbury Central
|
6:00 PM CT
|
River Valley Community School
|
3-1 (25-22, 25-10, 23-25, 25-19)
|
Senior Night
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Audubon
|
6:00 PM CT
|
Riverside High School
|
2-0 (21-13, 21-11)
|
WIC Tournament
|
|
|
|
Riverside
vs.
Missouri Valley
|
6:00 PM CT
|
Riverside High School
|
2-0 (21-7, 21-9)
|
WIC Tournament
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Newell-Fonda
|
6:30 PM CT
|
|
2-0 (25-20, 25-11)
|
Conference Tournament Bracket
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
Pocahontas Area
|
6:30 PM CT
|
|
2-0 (25-15, 25-11)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
East Sac County
|
6:30 PM CT
|
|
2-1 (25-23, 19-25, 15-13)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Panorama
|
6:30 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
3-0 (25-8, 25-13, 25-10)
|
|
|
|
|
Earlham
vs.
Ogden
|
6:30 PM CT
|
Earlham High School
|
3-2 (25-23, 25-19, 17-25, 18-25, 15-6)
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Winterset
|
6:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
3-0 (26-24, 25-20, 25-15)
|
Senior Night
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Mount Vernon
|
6:30 PM CT
|
Marion High School
|
2-1 (25-13, 23-25, 15-10)
|
WaMaC Bracket
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Norwalk
|
6:30 PM CT
|
Pella High School
|
2-0 (21-17, 21-17)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Oskaloosa
|
6:30 PM CT
|
Pella High School
|
2-1 (26-24, 22-25, 15-11)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
North Polk
|
6:30 PM CT
|
Roland-Story High School
|
3-1 (13-25, 25-20, 25-17, 25-18)
|
Senior Night
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Storm Lake St. Mary's
|
6:30 PM CT
|
Sioux Central High School
|
2-0 (25-20, 25-19)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Hinton
|
6:30 PM CT
|
West Sioux High School
|
3-1 (25-17, 21-25, 25-17, 25-15)
|
Triangular
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Hinton
|
6:30 PM CT
|
West Sioux High School
|
3-0 (25-16, 27-25, 25-20)
|
|
|
|
|
Boyden-Hull
vs.
Okoboji
|
6:45 PM CT
|
Boyden-Hull High School
|
3-0 (25-7, 25-15, 25-10)
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
6:45 PM CT
|
Central Lyon High School
|
3-0 (25-7, 25-9, 25-17)
|
Senior Night
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
West Delaware
|
6:45 PM CT
|
Marion High School
|
2-0 (25-20, 25-17)
|
WAMAC Bracket play
|
|
|
|
Rock Valley
vs.
MOC-Floyd Valley
|
6:45 PM CT
|
Rock Valley High School
|
3-0 (25-20, 25-10, 25-20)
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Sioux Center
|
6:45 PM CT
|
Sheldon High School
|
3-1 (23-25, 25-11, 25-22, 25-11)
|
Varsity Match
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Manson-NW Webster
|
7:00 PM CT
|
|
2-0 (25-13, 25-14)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
ACGC
vs.
Pleasantville
|
7:00 PM CT
|
AC/GC High School
|
3-0 (25-22, 25-15, 25-19)
|
Senior Night
|
|
|
|
Ames
vs.
Nevada
|
7:00 PM CT
|
Ames High School
|
3-0 (25-13, 25-15, 25-11)
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Kuemper Catholic
|
7:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
2-1 (25-22, 18-25, 15-6)
|
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Seymour
|
7:00 PM CT
|
Ankeny Christian Academy
|
2-1 (21-25, 26-28, 15-9)
|
BGC Tournament
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Aplington-Parkersburg
|
7:00 PM CT
|
BCLUW High School
|
3-0 (25-22, 25-22, 25-18)
|
Senior Night
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Perry
|
7:00 PM CT
|
Carlisle High School
|
3-0 (25-12, 25-15, 25-9)
|
Senior Night
|
|
|
|
Monticello
vs.
Wilton
|
7:00 PM CT
|
Cascade High School
|
2-0 (25-16, 25-16)
|
Conference Tourney
|
|
|
|
Cascade
vs.
West Liberty
|
7:00 PM CT
|
Cascade High School
|
2-0 (25-21, 25-16)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Central City
|
7:00 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High
|
2-0 (21-9, 21-15)
|
tournament
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Central City
|
7:00 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High
|
2-0 (21-17, 21-11)
|
Conference tournament
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Madrid
|
7:00 PM CT
|
I-35 High School
|
3-2 (25-27, 28-26, 24-26, 25-17, 15-9)
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
West Hancock
|
7:00 PM CT
|
Keokuk High School
|
3-1 (25-23, 8-25, 25-22, 25-17)
|
Senior Night
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Des Moines East
|
7:00 PM CT
|
Lincoln High School
|
2-0 (21-11, 21-9)
|
Conference tournament “pool play”
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Cedar Valley Christian
|
7:00 PM CT
|
Lisbon Community High School
|
2-0 (21-6, 21-6)
|
TRC Pool Play
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Fort Madison
|
7:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
2-0 (25-14, 25-18)
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Pella Christian
|
7:00 PM CT
|
Pella High School
|
2-0 (21-13, 21-14)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Newton
vs.
Grinnell
|
7:00 PM CT
|
Pella High School
|
2-1 (25-21, 21-25, 15-13)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Indianola
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:00 PM CT
|
Pella High School
|
2-1 (25-16, 20-25, 15-5)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
Audubon
|
7:00 PM CT
|
Riverside High School
|
2-0 (21-9, 21-11)
|
WIC Tournament
|
|
|
|
Riverside
vs.
IKM-Manning
|
7:00 PM CT
|
Riverside High School
|
2-0 (21-19, 21-15)
|
WIC Tournament
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
IKM-Manning
|
7:00 PM CT
|
Riverside High School
|
2-1 (21-15, 15-21, 15-13)
|
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
Turkey Valley
|
7:00 PM CT
|
Rockford High School
|
2-0 (25-8, 25-19)
|
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Southwest Valley
|
7:00 PM CT
|
Shenandoah High School
|
2-0 (25-14, 26-24)
|
|
|
|
|
Storm Lake St. Mary's
vs.
GTRA
|
7:00 PM CT
|
Sioux Central High School
|
2-0 (26-24, 22-25, 15-4)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
GTRA
vs.
West Bend-Mallard
|
7:00 PM CT
|
Sioux Central High School
|
2-0 (27-25, 25-17)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Siouxland Christian
vs.
Ridge View
|
7:00 PM CT
|
Siouxland Christian School
|
3-1 (17-25, 25-11, 28-26, 25-19)
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Jackson County Central
|
7:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
3-2 (25-18, 19-25, 22-25, 25-23, 15-9)
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Clarinda
|
7:00 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
3-0 (25-12, 25-21, 25-9)
|
Senior/Parents Night
|
|
|
|
Washington
vs.
Columbus
|
7:00 PM CT
|
Washington High School
|
3-1 (25-12, 25-18, 12-25, 25-15)
|
Senior Night
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Van Meter
|
7:00 PM CT
|
Woodward-Granger High School
|
3-2 (21-25, 25-23, 25-19, 17-25, 15-10)
|
|
|
|
|
Boone
vs.
Bondurant-Farrar
|
7:15 PM CT
|
Boone High School
|
3-0 (25-17, 25-14, 25-19)
|
Senior Night
|
|
|
|
Denver
vs.
South Hardin
|
7:15 PM CT
|
Denver Athletic Complex
|
3-1 (25-16, 23-25, 25-19, 25-19)
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Starmont
|
7:15 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High
|
2-1 (17-21, 21-19, 17-15)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Newell-Fonda
|
7:30 PM CT
|
|
2-0 (25-16, 25-7)
|
Conference Tournament 5th place
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Alta-Aurelia
|
7:30 PM CT
|
|
2-0 (25-23, 25-19)
|
|
|
|
|
Baxter
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
7:30 PM CT
|
Baxter High School
|
3-0 (25-14, 26-24, 25-8)
|
|
|
|
|
BGM
vs.
Keota
|
7:30 PM CT
|
BGM High School
|
3-0 (25-12, 25-18, 25-23)
|
SICL Conference Tournament
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
North Fayette Valley
|
7:30 PM CT
|
Clayton Ridge High School
|
3-1 (26-28, 25-20, 25-20, 25-21)
|
|
|
|
|
East Union
vs.
East Mills
|
7:30 PM CT
|
East Union Community School
|
3-0 (25-19, 25-18, 25-12)
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
West Lyon
|
7:30 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
3-0 (25-9, 25-12, 25-20)
|
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
Gehlen Catholic
|
7:30 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
3-0 (25-19, 25-10, 25-12)
|
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
Akron-Westfield
|
7:30 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
3-0 (26-24, 25-22, 25-20)
|
Senior Night
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Bishop Garrigan
|
7:30 PM CT
|
Humboldt High School
|
3-0 (25-11, 29-27, 26-24)
|
Senior Night
|
|
|
|
Marion
vs.
Mount Vernon
|
7:30 PM CT
|
Marion High School
|
2-0 (25-17, 25-23)
|
WaMaC Bracket
|
|
|
|
Marion
vs.
Independence
|
7:30 PM CT
|
Marion High School
|
2-0 (30-28, 28-26)
|
WaMac Tournament Semi-Finals
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Remsen St. Mary's
|
7:30 PM CT
|
MMCRU High School
|
3-0 (25-20, 25-18, 25-16)
|
Senior Night
|
|
|
|
OABCIG
vs.
Westwood
|
7:30 PM CT
|
OABCIG Senior High School
|
3-0 (28-26, 25-12, 25-19)
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Pella Christian
|
7:30 PM CT
|
Pella High School
|
2-1 (25-21, 19-25, 15-13)
|
LHC Conference Tournament
|
|
|
|
Midland
vs.
Marquette Catholic
|
7:30 PM CT
|
Prince of Peace O'Donnell Sports Center
|
2-1 (21-16, 11-21, 15-12)
|
TRC Pool Play
|
|
|
|
Sidney
vs.
Nebraska City Lourdes
|
7:30 PM CT
|
Sidney High School
|
3-0 (25-19, 25-9, 25-13)
|
Senior Night
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
West Bend-Mallard
|
7:30 PM CT
|
Sioux Central High School
|
2-0 (25-18, 25-22)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Easton Valley
|
7:45 PM CT
|
Prince of Peace O'Donnell Sports Center
|
2-0 (21-13, 21-12)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Murray
|
8:00 PM CT
|
Ankeny Christian Academy
|
3-0 (25-7, 25-15, 25-18)
|
Finals of Bluegrass Conference Tournament
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Wilton
|
8:00 PM CT
|
Cascade High School
|
2-1 (25-16, 25-27, 15-13)
|
Conference Tournament Finals
|
|
|
|
HLV
vs.
Montezuma
|
8:00 PM CT
|
HLV Community Schools
|
3-1 (25-21, 25-21, 22-25, 30-28)
|
SICL Conference Tournament
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Belle Plaine
|
8:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
3-0 (25-16, 25-17, 25-22)
|
SICL Tourney
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
Underwood
|
8:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
3-0 (25-22, 25-20, 25-15)
|
WIC Tournament - Championship
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Lawton-Bronson
|
8:00 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
3-0 (25-9, 25-19, 25-21)
|
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
AHSTW
|
8:00 PM CT
|
Riverside High School
|
2-1 (12-21, 21-18, 15-13)
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Audubon
|
8:00 PM CT
|
Riverside High School
|
2-0 (21-8, 21-13)
|
WIC Tournament
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Trinity Christian
|
8:00 PM CT
|
West Sioux High School
|
3-1 (19-25, 25-19, 25-18, 25-18)
|
Triangular
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Alta-Aurelia
|
8:30 PM CT
|
|
2-0 (25-19, 25-15)
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
East Sac County
|
8:30 PM CT
|
|
2-0 (25-21, 25-19)
|
Conference Finals
|
|
|