Iowa
Conferences
Schools
Learn More
Sign In
Sign In
Fan
Association
School
Student
Official
Media
Iowa
Conferences
Schools
Learn More
Sign In
AD/Coach Sign In
Softball
2020-21
Iowa
Leaders
Scores
Brackets
Standings
Power Index
Teams
Honors
Tickets
Seasons
Softball 2020-21
QuikStats
Iowa
Leaders
Scores
Brackets
Standings
Power Index
Teams
Honors
Tickets
Seasons
All-Conference Teams
All Conferences
All Conferences
Alliance Conference
Bluegrass
Central Iowa Metro League
Corner
Hawkeye Ten
Heart of Iowa
Iowa Star
Lakes
Little Hawkeye
Mississippi Athletic
Mississippi Valley
Missouri River
North Central
North Iowa Cedar League
Northeast Iowa
Pride of Iowa
Raccoon River
River Valley
Rolling Valley
Siouxland
South Central
South Iowa Cedar
Southeast
Southeast Iowa Super Conference
Top of Iowa
Tri-Rivers
Twin Lakes
Upper Iowa
WaMaC
War Eagle
West Central
Western Iowa
Western Valley
All Conferences
Alliance Conference
Bluegrass
Central Iowa Metro League
Corner
Hawkeye Ten
Heart of Iowa
Iowa Star
Lakes
Little Hawkeye
Mississippi Athletic
Mississippi Valley
Missouri River
North Central
North Iowa Cedar League
Northeast Iowa
Pride of Iowa
Raccoon River
River Valley
Rolling Valley
Siouxland
South Central
South Iowa Cedar
Southeast
Southeast Iowa Super Conference
Top of Iowa
Tri-Rivers
Twin Lakes
Upper Iowa
WaMaC
War Eagle
West Central
Western Iowa
Western Valley
Alliance Conference - 2nd Team All-Conference
Name
Team
Ireland Buss
Ames
Little Hawkeye - 1st Team All-Conference
Name
Team
Emri Agre
Pella Christian
Outfielder
Mara Bishop
Indianola
Catcher
Faith DeRonde
Oskaloosa
Pitcher
Olivia Gordon
Oskaloosa
Utility
Ella Grife
Grinnell
Utility
Natalie Harrill
Pella Christian
Infielder
Maria Hendricks
Dallas Center-Grimes
Outfielder
Kate Kralik
Indianola
Pitcher
Jayden Lammers
Norwalk
Outfielder
Destiny Lewis
Indianola
Infielder
Kylie Merical
Dallas Center-Grimes
Utility
Elle Nelsen
Dallas Center-Grimes
Infielder
Kylee Tucker
Indianola
Infielder
Maleah Walker
Oskaloosa
Outfielder
Little Hawkeye - 2nd Team All-Conference
Name
Team
Hannah Behrens
Grinnell
Infielder
Jaylynn Brandt
Norwalk
Utility
Haley Downe
Norwalk
Pitcher
Blythe Geiman
Dallas Center-Grimes
Pitcher
Aubrey Johansen
Dallas Center-Grimes
Utility
Kaylee Johnson
Oskaloosa
Outfielder
Kaitlyn Kriegel
Grinnell
Catcher
Alley May
Indianola
Outfielder
Macie Mays
Indianola
Utility
Brynn Ortlund
Indianola
Infielder
Hannah Rauschenberg
Dallas Center-Grimes
Outfielder
Kiki Riggen
Pella
Infielder
Bailey Roose
Pella Christian
Infielder
Little Hawkeye - Honorable Mention All-Conference
Name
Team
Selia Becker
Indianola
Aubrey Boender
Oskaloosa
Anna Bonnett
Pella Christian
Abby Braundmeier
Oskaloosa
Kaylee Cary
Norwalk
Jazlynn Cooper
Newton
Ella Corbin
Pella
Alexa Dunsbergen
Pella Christian
Riley Feeley
Dallas Center-Grimes
Chassidy Henwood
Newton
Ashlyn Imhoff
Grinnell
Isabel Kidd
Dallas Center-Grimes
Kylie Tauke
Pella
Kelsey Van Compernolle
Grinnell
Kayla Workman
Norwalk
Mississippi Valley - Honorable Mention All-Conference
Name
Team
Kelsey Palmer
Cedar Rapids Jefferson
North Central - 3rd Team All-Conference
Name
Team
Clarissa Hasty
Clarion-Goldfield-Dows
North Iowa Cedar League - 2nd Team All-Conference
Name
Team
Sydney Matthias
Wapsie Valley
Utility
North Iowa Cedar League - Honorable Mention All-Conference
Name
Team
Ellie Neil
Wapsie Valley
Northeast Iowa - 1st Team All-Conference
Name
Team
Rachel Chambers
Charles City
Infield
Kiki Connell
Charles City
Outfield
Kyleigh Foster
Crestwood
Pitcher
Naomi Goede
Oelwein
Infield
Annika Headington
Waukon
Infield
Ashlyn Hoeft
Charles City
Utility/DP
Isabel Ihde
Decorah
Infield
Ella Kittelson
Decorah
Catcher
Kennedy Lape
Oelwein
Utility/DP
Olivia Ollendick
Crestwood
Infield
Ali Russler
New Hampton
Outfield
Avery Shelton
Decorah
Pitcher
Lydia Staudt
Charles City
Outfield
Northeast Iowa - 2nd Team All-Conference
Name
Team
Natalie Crandall
Oelwein
Outfield
Allie Cross
Charles City
Infield
Britain Ferrie
Crestwood
Infield
Claire Geerts
New Hampton
Catcher
Paige Hansmeier
Waukon
Outfield
Jenna Heeren
New Hampton
Infield
Emma Johnson
Decorah
Utility/DP
Lindsey Miller
Waverly-Shell Rock
Utility/DP
Dani Reetz
Charles City
Pitcher
Delaney Ruzicka
Charles City
Outfield
Rylee Schumacher
New Hampton
Infield
Alex Wohlers
Charles City
Infield
Northeast Iowa - Honorable Mention All-Conference
Name
Team
Sadie Gebel
Charles City
Marley Hagerty
Waverly-Shell Rock
Ellie Luzum
Decorah
Grace Mraz
Waverly-Shell Rock
Hailee Pesek
New Hampton
Bailey Sherman
Waukon
Emma Smock
Oelwein
Emily Voyna
Crestwood
Raccoon River - 1st Team All-Conference
Name
Team
Emma Dighton
Boone
2020
Zoey Hightshoe
Boone
2020
Raccoon River - 2nd Team All-Conference
Name
Team
Emily Ades
Boone
2020
Raccoon River - Honorable Mention All-Conference
Name
Team
Sydney Lynch
Gilbert
Laena Solverson
Boone
2020
Siouxland - 1st Team All-Conference
Name
Team
Emma Barwick
Sheldon
Willow Bleeker
Sioux Center
Randi Childress
West Lyon
Kourtney Dekker
Sheldon
Taya Gesink
Sioux Center
Kennedy Kramer
West Lyon
Payten Lode
Sheldon
Jenny Luevano
Boyden-Hull/Rock Valley
Marissa Pottebaum
Boyden-Hull/Rock Valley
Taylor Rentschler
West Lyon
Tatum Schmalbeck
Sioux Center
Keely Simonsen
Sheldon
Carlin Smith
MOC-Floyd Valley
Makenna Walhof
Sioux Center
Alayna Wingate
Sibley-Ocheyedan
Siouxland - 2nd Team All-Conference
Name
Team
Marissa Ackerman
Sibley-Ocheyedan
Annie Bullock
Sioux Center
Tori Elgersma
Sheldon
Kiernan Groendyke
MOC-Floyd Valley
Reagan Jansen
Sioux Center
Makenna Kleinhesselink
Sheldon
Brooklyn Krull
George-Little Rock
Emma Larson
Okoboji
Zavyr Metzger
West Lyon
Emma Zoet
Boyden-Hull/Rock Valley
Siouxland - Honorable Mention All-Conference
Name
Team
Madison DeJong
West Lyon
Claire Johnson
Sheldon
Gabi Luevano
Boyden-Hull/Rock Valley
Amy Martin
Okoboji
Abbey Roth
Sibley-Ocheyedan
Lizzie Van Es
Sioux Center
Riley Weiler
George-Little Rock
Claire Yaw
MOC-Floyd Valley
Top of Iowa - 1st Team All-Conference
Name
Team
Abbie Capesius
Bishop Garrigan
Twin Lakes - 1st Team All-Conference
Name
Team
Anna Bellcock
Newell-Fonda
Utility
Kendra Casey
Sioux Central
Catcher
Ally Hanson
GTRA
Utility
Emily Jaeschke
Southeast Valley
Outfield
Kierra Jungers
Newell-Fonda
Pitcher
Taylor Krager
Sioux Central
Pitcher
Ella Larsen
Newell-Fonda
Infield
Emma Lonning
Sioux Central
Infield
Myla Murphy
GTRA
Outfield
Ellie Nolte
Southeast Valley
Utility
Madi Quirk
East Sac County
Infield
Macy Sievers
Newell-Fonda
Infield
Bailey Sievers
Newell-Fonda
Outfield
Maggie Walker
Newell-Fonda
Catcher
Twin Lakes - 2nd Team All-Conference
Name
Team
Macy Alderson
GTRA
Utility
Emma Anderson
South Central Calhoun
Catcher
Bree Boeckman
East Sac County
Catcher
Hailey Ebel
GTRA
Pitcher
Bradi Krager
Sioux Central
Outfield
Maggie McGuire
Sioux Central
Infield
Sally Musselman
South Central Calhoun
Utility
Shea Peterson
Alta-Aurelia
Infield
Puritie Smith
Pocahontas Area
Outfield
Natalie Swedin
GTRA
Infield
Maddie VanSickle
Southeast Valley
Pitcher
Mary Walker
Newell-Fonda
Infield
Mia Walker
Newell-Fonda
Outfield
Brynn Webber
Sioux Central
Utility
Twin Lakes - Honorable Mention All-Conference
Name
Team
Allie Anderson
Pocahontas Area
Mary Bontrager
East Sac County
Meredith Brown
East Sac County
Emily Hemmestad
Southeast Valley
Kenzie Hoffman
GTRA
Berkley Johannsen
Sioux Central
Brielle Korleski
South Central Calhoun
Jessica Larson
Alta-Aurelia
Addie Lawson
Sioux Central
Brielle Madden
Emmetsburg
Abbie Schany
Emmetsburg
Kylee Schleisman
South Central Calhoun
Ella Walters
Alta-Aurelia
Lexi Wood
Manson-NW Webster
A green highlighted row denotes unanimous selection.
Privacy
|
Terms
| © 2024 BOUND
Loading...
Loading...
×