Date | Opponent(s) | Result | Earned Seed Points | Opponent W-L | Caption | Location | Transportation | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8/22/23 | @ Lead-Deadwood | W 3-0 (25-18, 25-9, 25-18) | 43 | 4-26 | Lead-Deadwood High School | |||
8/26/23 | vs Todd County | W 2-1 (25-13, 24-26, 25-15) | 46 | 8-22 | Custer Jr/Sr High School | |||
8/26/23 | vs Custer | W 2-1 (25-20, 15-25, 25-19) | 46 | 15-16 | Custer Jr/Sr High School | |||
8/26/23 | vs Hot Springs | L 0-2 (21-25, 24-26) | 35 | 13-17 | Custer Jr/Sr High School | |||
8/26/23 | @ Edgemont | W 2-0 (25-21, 25-14) | 47 | 16-10 |
Custer Tournament |
Custer Jr/Sr High School | ||
8/26/23 | vs Hot Springs | L 1-2 (25-23, 21-25, 19-25) | 35 | 13-17 | Custer Jr/Sr High School | |||
8/28/23 | @ Harding County | L 1-3 (25-12, 20-25, 13-25, 24-26) | 36 | 22-10 |
JV starts at 5:30 followed by Varsity |
Harding County School Gymnasium | ||
8/31/23 | vs Custer | L 1-3 (19-25, 25-18, 18-25, 18-25) | 35 | 15-16 |
C @ 5:00pm - followed by JV and V |
Newell - Austin Auditorium | ||
9/7/23 | vs Oelrichs | W 3-0 (25-4, 25-17, 25-14) | 44 | 5-12 | Newell - Austin Auditorium | |||
9/12/23 | @ Bison | W 3-0 (25-20, 25-16, 25-16) | 41 | 6-20 | Bison High School Gym | |||
9/14/23 | vs Tiospaye Topa | W 3-0 (25-12, 25-12, 25-10) | 44 | 8-13 |
Lemmon & Tiospaye Topa Triangular |
Newell - Austin Auditorium | ||
9/14/23 | vs Lemmon | W 3-1 (29-27, 16-25, 25-13, 25-21) | 47 | 16-12 |
Lemmon & Tiospaye Topa Triangular |
Newell - Austin Auditorium | ||
9/21/23 | vs Hill City | L 0-3 (14-25, 17-25, 18-25) | 41 | 25-6 |
JV@5/ Var @ 6 |
Newell - Austin Auditorium | ||
9/23/23 | vs Dupree | L 0-2 (18-25, 20-25) | 38 | 15-12 |
LMC |
Timber Lake School New Gym | ||
9/23/23 | @ Lemmon | W 2-0 (25-20, 25-23) | 47 | 16-12 |
LMC Tourney |
Timber Lake School New Gym | ||
9/23/23 | vs Faith | L 0-2 (14-25, 18-25) | 39 | 30-3 |
LMC |
Timber Lake School New Gym | ||
9/23/23 | vs McIntosh | W 2-0 (25-16, 25-19) | 44 | 8-19 |
LMC tourney |
Timber Lake School New Gym | ||
9/23/23 | @ Lemmon | W 2-1 (30-28, 8-25, 25-15) | 47 | 16-12 |
LMC Tourney |
Timber Lake School New Gym | ||
9/26/23 | @ McIntosh | W 3-0 (25-14, 25-14, 25-12) | 44 | 8-19 | McIntosh | |||
9/28/23 | @ Wall | L 0-3 (27-29, 19-25, 16-25) | 39 | 21-7 |
"C" @ 5:30pm, followed by JV, V |
Wall High School | ||
9/30/23 | @ Wall | L 1-2 (16-25, 25-21, 18-25) | 39 | 21-7 | Lead-Deadwood High School | |||
9/30/23 | vs Lead-Deadwood | W 2-0 (25-23, 25-23) | 43 | 4-26 |
Mile High Tourney |
Lead-Deadwood High School | ||
9/30/23 | vs New Underwood | W 2-0 (25-22, 25-19) | 41 | 4-25 |
Mile High Tourney |
Lead-Deadwood High School | ||
9/30/23 | vs Gordon-Rushville, NE | L 0-2 (15-25, 13-25) | 38 | 19-15 |
Mile High Tourney |
Lead-Deadwood High School | ||
10/3/23 | vs Dupree | W 3-0 (25-12, 25-23, 25-21) | 49 | 15-12 |
C @ 5:00pm - followed by JV and V |
Newell - Austin Auditorium | ||
10/10/23 | vs Edgemont | L 0-3 (17-25, 24-26, 16-25) | 36 | 16-10 | Newell - Austin Auditorium | |||
10/12/23 | @ New Underwood | L 2-3 (22-25, 25-11, 25-27, 25-20, 13-15) | 30 | 4-25 | New Underwood School District | |||
10/20/23 | vs Timber Lake | W 3-1 (19-25, 25-22, 25-19, 25-16) | 44 | 10-15 | Newell - Austin Auditorium | |||
10/21/23 | vs Cheyenne-Eagle Butte | W 3-1 (25-21, 25-27, 25-17, 25-8) | 46 | 7-21 |
Dupree Triangular |
Dupree High School | ||
10/21/23 | @ Dupree | W 3-1 (23-25, 25-18, 26-24, 25-14) | 49 | 15-12 |
Dupree Triangular |
Dupree High School | ||
10/23/23 | @ Faith | L 0-3 (10-25, 18-25, 23-25) | 39 | 30-3 | Faith Community Center | |||
10/31/23 | vs Timber Lake | W 3-1 (20-25, 25-11, 25-17, 25-18) | 10-15 |
Class B - Region 8 Quarterfinal |
Faith Community Center | |||
11/2/23 | vs Faith | L 0-3 (11-25, 19-25, 15-25) | 30-3 |
Class B - Region 8 Semifinal |
Faith Community Center |
Opponent Win Percentage | Points For Win | Points For Loss |
---|---|---|
0.75 - 1.00 | 50 | 39 |
0.50 - 0.749 | 47 | 36 |
0.25 - 0.499 | 44 | 33 |
0.00 - 0.249 | 41 | 30 |