Volleyball 2022-23
Event Time Location Result
away-team-logo Little Wound vs. away-team-logo St. Francis Indian 4:00 PM MT Little Wound School away-team-logo 3-0 (25-19, 29-19, 28-26)
away-team-logo Pine Ridge vs. away-team-logo Bennett County 4:30 PM MT Pine Ridge High School Gymnasium
away-team-logo Aberdeen Roncalli vs. away-team-logo Britton-Hecla 5:00 PM CT Aberdeen Catholic Schools away-team-logo 3-0 (25-21, 25-13, 25-12) 5:00 7th Grade/C, 6:00 8th Grade/JV, 7:30 Varsity
away-team-logo Elk Point-Jefferson vs. away-team-logo Tri-Valley 5:00 PM CT Elk Point-Jefferson High School C@5:00 JV@6:15
away-team-logo Northwestern vs. away-team-logo Faulkton Area 5:00 PM CT Northwestern High School away-team-logo 3-0 (25-15, 25-12, 25-15) 7th & C @ 5:00, 8th & JV @ 6:00, V @ 7:00 PARENTS NIGHT
away-team-logo McLaughlin vs. away-team-logo Bison 5:00 PM MT McLaughlin High School Varsity-JV
away-team-logo Philip vs. away-team-logo Faith 5:00 PM MT Philip Schools "C" game at 5:00, followed by JV and Varsity
away-team-logo Sioux County, NE vs. away-team-logo Edgemont 5:00 PM MT Sioux County High School away-team-logo 3-1 (25-19, 25-19, 13-25, 25-15)
away-team-logo Alcester-Hudson vs. away-team-logo Beresford 5:15 PM CT Beresford High School
away-team-logo New Underwood vs. away-team-logo Lemmon 5:30 PM MT New Underwood School District JV/V JV starts at 5:30
away-team-logo Deubrook Area vs. away-team-logo Elkton-Lake Benton 6:00 PM CT Deubrook Area High School away-team-logo 3-0 (25-11, 25-21, 25-16) 7th Grade Begins at 4pm, 8th, C, JV, Varsity
away-team-logo Tiospa Zina vs. away-team-logo Deuel 6:00 PM CT Tiospa Zina Tribal School
Santee, NE vs. away-team-logo Flandreau Indian 6:15 PM Santee, NE - JV @ 5:00pm
away-team-logo Avon vs. away-team-logo Bridgewater-Emery 6:15 PM CT Avon Main Gymnasium
away-team-logo Canistota vs. away-team-logo Howard 6:15 PM CT Canistota School District 43-1
away-team-logo Centerville vs. away-team-logo Scotland 6:15 PM CT Centerville School JV Followed by Varsity
away-team-logo De Smet vs. away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland 6:15 PM CT De Smet High School away-team-logo 3-2 (15-25, 25-19, 23-25, 25-15, 15-6)
away-team-logo Sunshine Bible Academy vs. away-team-logo Iroquois/Lake Preston 6:15 PM CT SBA Event Center away-team-logo 3-0 (25-19, 25-8, 25-10) "C" match @ 5:15 pm
away-team-logo Sioux Falls Lutheran vs. away-team-logo Viborg-Hurley 6:15 PM CT Sioux Falls Lutheran School away-team-logo 3-0 (25-17, 25-15, 25-16) JH @ 4pm, JV @ 6:15, Varsity to follow
away-team-logo Wilmot vs. away-team-logo Aberdeen Christian 6:15 PM CT Wilmot High School away-team-logo 3-2 (26-24, 22-25, 26-24, 22-25, 15-13)
away-team-logo Corsica-Stickney vs. away-team-logo Burke 6:30 PM CT Corsica-Stickney High School away-team-logo 3-0 (25-6, 25-16, 25-16)
away-team-logo Gayville-Volin vs. away-team-logo Menno 6:30 PM CT Gayville-Volin High School
away-team-logo Platte-Geddes vs. away-team-logo Gregory 6:30 PM CT Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room
away-team-logo Tripp-Delmont/Armour vs. away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket 6:30 PM CT Tripp-Delmont School District 33-5 away-team-logo 3-0 (25-12, 25-21, 25-19)
away-team-logo Dupree vs. away-team-logo Jones County 6:30 PM MT Dupree High School
away-team-logo Dakota Valley vs. away-team-logo Madison 7:00 PM CT Dakota Valley High School
away-team-logo Redfield vs. away-team-logo Clark/Willow Lake 7:00 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 3-0 (25-16, 25-18, 25-21) C & 7th-5:00 pm; JV & 8th-6:00 pm; Varsity to follow
away-team-logo Sioux Falls Christian vs. away-team-logo Southwest Minnesota Christian, MN 7:00 PM CT Southwest MN Christian High School away-team-logo 3-0 (25-18, 25-12, 25-23) C @ 5:00, JV @ 6:00
away-team-logo Yankton vs. away-team-logo Brandon Valley 7:00 PM CT Yankton High School away-team-logo 3-1 (21-25, 25-22, 25-22, 25-22)
away-team-logo Douglas vs. away-team-logo Belle Fourche 7:00 PM MT Douglas High School away-team-logo 3-1 (25-15, 25-22, 23-25, 25-14) 9th 5:00 / JV 6:00 / Varsity 7:00
away-team-logo Spearfish vs. away-team-logo Sturgis Brown 7:00 PM MT Spearfish High School away-team-logo 3-0 (25-16, 25-12, 25-20)
away-team-logo Wall vs. away-team-logo Custer 7:00 PM MT Wall High School away-team-logo 3-1 (22-25, 25-15, 25-16, 29-27) "C" Game @ 5pm, followed by JV, V
away-team-logo Canton vs. away-team-logo Garretson 7:15 PM CT Canton High School MS @ 4:00 C @ 5:00 JV @ 6:15
away-team-logo Great Plains Lutheran vs. away-team-logo Langford Area 7:15 PM CT Great Plains Lutheran HS 6:15 JV
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Sisseton 7:15 PM CT Hamlin School away-team-logo 3-0 (25-14, 25-12, 25-19) C - 5:00pm, JV - 6:00pm
away-team-logo Estelline/Hendricks vs. away-team-logo Dell Rapids St. Mary 7:15 PM CT Hendricks away-team-logo 3-1 (25-20, 18-25, 25-17, 25-15) JV @ 6:00, Varsity to follow
away-team-logo McCook Central/Montrose vs. away-team-logo West Central 7:15 PM CT Montrose School District away-team-logo 3-0 (25-18, 25-12, 25-20) C - 5:00. JV - 6:00
away-team-logo Waverly-South Shore vs. away-team-logo Florence/Henry 7:15 PM CT Waverly-South Shore High School away-team-logo 3-0 (25-3, 25-11, 25-7) JH at 5:00; JV at 6:15
away-team-logo Beresford vs. away-team-logo Alcester-Hudson 7:30 PM CT Beresford High School
away-team-logo Herreid/Selby Area vs. away-team-logo North Central 7:30 PM CT Herreid Independent School District JV 6:30 PM; Varsity 7:45 PM
away-team-logo Milbank vs. away-team-logo Groton Area 7:30 PM CT Milbank Armory Gym 7th/8th @ 4, C @5, JV @ 6, VARSITY @ 7:30
away-team-logo Miller vs. away-team-logo Hitchcock-Tulare 7:30 PM CT Miller Armory away-team-logo 3-0 (25-14, 25-13, 25-7) JV - 6:15pm; C - 5:00pm; 8th Grade - 5:00pm; 7th Grade - 4:15pm
away-team-logo Stanley County vs. away-team-logo Colome 7:45 PM CT Parkview Auditorium away-team-logo 3-2 (21-25, 25-17, 25-21, 18-25, 15-8) 6:30 JV Start
away-team-logo Mount Vernon/Plankinton vs. away-team-logo Chamberlain 7:45 PM CT Plankinton away-team-logo 3-0 (25-10, 25-16, 25-14) 6:30 PM JV Start time
Privacy | Terms | © 2022 BOUND