|
Wolsey-Wessington
vs.
Sanborn Central/Woonsocket
|
3:30 PM CT
|
James Valley Christian School
|
58-43
|
281 Conference Tournament
|
|
|
|
Jones County
vs.
Colome
|
3:30 PM CT
|
Jones County Harrold Thune Auditorium
|
51-17
|
Double Header
|
|
|
|
Hitchcock-Tulare
vs.
Sunshine Bible Academy
|
3:30 PM CT
|
Wolsey-Wessington School District
|
50-20
|
281 Conference Tournament
|
|
|
|
Leola/Frederick Area
vs.
Ellendale, ND
|
4:00 PM CT
|
Frederick Area School District
|
36-30
|
JVG 4:00; JVB 5:15; VG 6:30; VB 8:00
|
|
|
|
North Central
vs.
Ipswich
|
4:00 PM CT
|
Ipswich Public School District
|
44-20
|
GJV 4:00 PM; BJV 5:15 PM; GV 6:30 PM; BV 8:00 PM
|
|
|
|
Wakpala
vs.
McIntosh
|
4:00 PM MT
|
Wakpala
|
51-34
|
DH
|
|
|
|
Canistota
vs.
Freeman Academy/Marion
|
5:00 PM CT
|
Canistota School District 43-1
|
35-30
|
DH 5:00 JV
|
|
|
|
Arlington
vs.
Colman-Egan
|
5:00 PM CT
|
Colman-Egan Area School
|
56-44
|
|
|
|
|
Grant County/Mott-Regent, ND
vs.
Bison
|
5:30 PM MT
|
Bison High School Gym
|
54-20
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Kadoka Area
vs.
Newell
|
5:30 PM MT
|
Kadoka Area High School
|
53-48
|
Rescheduled Game
|
|
|
|
Bennett County
vs.
Crazy Horse
|
5:30 PM MT
|
Warrior Center
|
42-15
|
|
|
|
|
Ethan
vs.
Menno
|
5:45 PM CT
|
Ethan High School
|
72-17
|
|
|
|
|
Chester
vs.
Sioux Valley
|
6:00 PM CT
|
Chester Area High School
|
84-65
|
(DH) jv girls starts at 4pm followed by jv boys
|
|
|
|
Philip
vs.
New Underwood
|
6:00 PM MT
|
Philip Schools
|
56-51
|
|
|
|
|
Dell Rapids St. Mary
vs.
Castlewood
|
6:00 PM CT
|
St. Mary High School
|
52-50
|
Doubleheader: JVG @ 3:30, JVB @ 4:45, VGB @ 6:00, VBB @ 7:30
|
|
|
|
Centerville
vs.
Freeman
|
6:15 PM CT
|
Centerville School
|
55-43
|
5 pm JV DH game
|
|
|
|
Andes Central/Dakota Christian
vs.
Corsica-Stickney
|
6:15 PM CT
|
Dakota Christian School
|
68-47
|
|
|
|
|
Howard
vs.
Hanson
|
6:15 PM CT
|
Howard High School
|
58-55
|
DBHD JV girls starting at 4:00
|
|
|
|
Irene-Wakonda
vs.
Scotland
|
6:15 PM CT
|
Irene-Wakonda High School
|
43-27
|
DH, JV games at 5:00
|
|
|
|
Tri-Valley
vs.
Deubrook Area
|
6:15 PM CT
|
Tri-Valley High School
|
54-40
|
|
|
|
|
Viborg-Hurley
vs.
Avon
|
6:15 PM CT
|
Viborg-Hurley Middle School
|
58-29
|
Double Header
|
|
|
|
Wilmot
vs.
Tri-State, ND
|
6:15 PM CT
|
Wilmot High School
|
70-39
|
|
|
|
|
Wall
vs.
Custer
|
6:30 PM MT
|
Custer Armory
|
82-77
|
GJV @ 5:00pm
|
|
|
|
Faulkton Area
vs.
Aberdeen Christian
|
6:30 PM CT
|
Faulkton School District 24-2
|
54-22
|
|
|
|
|
Hamlin
vs.
De Smet
|
6:30 PM CT
|
Hamlin School
|
64-35
|
|
|
|
|
James Valley Christian
vs.
Wessington Springs
|
6:30 PM CT
|
James Valley Christian School
|
47-37
|
281 Conference Tournament(Semifinal)
|
|
|
|
Kimball/White Lake
vs.
Bridgewater-Emery
|
6:30 PM CT
|
Kimball High School
|
46-43
|
6:30 JV Start
|
|
|
|
Waverly-South Shore
vs.
Great Plains Lutheran
|
6:30 PM CT
|
Waverly-South Shore High School
|
49-12
|
4:00 GJV, 5:15 BJV, 6:30 Girls V, 8:00 Boys V
|
|
|
|
Iroquois/Lake Preston
vs.
Highmore-Harrold
|
6:30 PM CT
|
Wolsey-Wessington School District
|
51-46
|
281 Conference Tournament(Consolation)
|
|
|
|
Gregory
vs.
Chamberlain
|
7:45 PM CT
|
Gregory Memorial Auditorium
|
54-53
|
6:30 PM JV Start time
|
|
|
|
White River
vs.
Lyman
|
7:45 PM CT
|
White River High School
|
67-24
|
JV Starts at 6:30, Varsity to follow
|
|
|
|
Burke
vs.
Platte-Geddes
|
8:00 PM CT
|
Burke High School
|
49-39
|
6:30 JV Start-Girls Only
|
|
|