|
Great Plains Lutheran
vs.
Nebraska Lutheran, NE
|
11:00 AM
|
|
54-34
|
MLC Tournament
|
|
|
|
Lead-Deadwood
vs.
Harding County
|
12:00 PM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
56-10
|
Doubleheader. JV Girls & JV Boys start at 12:00 followed by Varsity girls 1:30 & Varsity Boys 2:30
|
|
|
|
Mobridge-Pollock
vs.
Sisseton
|
1:00 PM
|
|
70-49
|
|
|
|
|
McIntosh
vs.
North Central
|
1:00 PM CT
|
McIntosh
|
52-23
|
GJV 1:00 PM; BJV 2:15; GV 3:30 PM; BV 5:00 PM
|
|
|
|
Warner
vs.
Webster Area
|
1:00 PM CT
|
Warner High School
|
51-36
|
JV Girls - 1:00; JV Boys - 2:15; Varsity Girls 3:30; Varsity Boys 5:00
|
|
|
|
Garretson
vs.
Chester
|
1:45 PM CT
|
Garretson High School
|
58-29
|
DH
|
|
|
|
Cheyenne-Eagle Butte
vs.
Miller
|
2:00 PM MT
|
Cheyenne - Eagle Butte School
|
58-18
|
Double Header - Girls followed by Boys
|
|
|
|
Dupree
vs.
New Underwood
|
2:00 PM MT
|
New Underwood School District
|
49-48
|
|
|
|
|
Crow Creek
vs.
Little Wound
|
2:00 PM CT
|
Stephan
|
50-47
|
Five Games: "C" Team Boys, JV Girls, JV boys, Varsity Girls, Varsity Boys
|
|
|
|
Sanborn Central/Woonsocket
vs.
Sunshine Bible Academy
|
2:30 PM CT
|
Woonsocket Public School
|
57-7
|
|
|
|
|
St. Thomas More
vs.
Campbell County, WY
|
3:00 PM MT
|
Campbell County High School
|
67-56
|
Gillette Tournament - 9/JV/Varsity - Game vs. Campbell Cty.
|
|
|
|
Ethan
vs.
Hanson
|
3:00 PM CT
|
Ethan High School
|
75-65
|
|
|
|
|
Lennox
vs.
Milbank
|
3:00 PM CT
|
Lennox High School
|
42-41
|
B @ 1:00 (HS)
|
|
|
|
Irene-Wakonda
vs.
Ponca, NE
|
3:00 PM CT
|
Ponca High School
|
|
|
|
|
|
Clark/Willow Lake
vs.
Sioux Valley
|
3:30 PM CT
|
Clark High School
|
53-39
|
DH (JV Girls @ 2 PM)
|
|
|
|
Elk Point-Jefferson
vs.
Madison
|
3:30 PM CT
|
Elk Point-Jefferson High School
|
66-33
|
|
|
|
|
Chamberlain
vs.
Todd County
|
4:00 PM CT
|
Chamberlain Armory
|
27-23
|
Double Header Girls play first 4:00 JV game
|
|
|
|
Stanley County
vs.
White River
|
4:00 PM CT
|
Parkview Auditorium
|
59-33
|
JV starts at 4pm - Varsity to follow
|
|
|
|
McCook Central/Montrose
vs.
Parker
|
4:15 PM CT
|
Montrose School District
|
54-37
|
Doubleheader
|
|
|
|
Irene-Wakonda
vs.
Ponca, NE
|
4:15 PM CT
|
Ponca High School
|
51-26
|
|
|
|
|
Hot Springs
vs.
Alliance, NE
|
4:30 PM CT
|
Alliance High School
|
56-23
|
JV @ 3:00, V @ 4:30
|
|
|
|
Rapid City Christian
vs.
Douglas
|
4:30 PM MT
|
Douglas High School
|
61-41
|
|
|
|
|
Hill City
vs.
Mahpíya Lúta
|
5:00 PM MT
|
Hill City Gym
|
60-41
|
JV@ 2:00/ NO C game
|
|
|
|
Andes Central/Dakota Christian
vs.
Platte-Geddes
|
6:30 PM CT
|
Dakota Christian School
|
51-45
|
|
|
|