|
Hills-Beaver Creek, MN
vs.
White River
|
9:00 AM CT
|
Dakota State University
|
62-55
|
DSU Shootout
|
|
|
|
Oelrichs
vs.
New Underwood
|
9:30 AM MT
|
Barnett Arena at The Monument
|
48-40
|
West River Tournament
|
|
|
|
Corsica-Stickney
vs.
Colman-Egan
|
10:00 AM CT
|
Corn Palace
|
48-37
|
Hanson Classic
|
|
|
|
Mitchell Christian
vs.
Kadoka Area
|
10:30 AM CT
|
Dakota State University
|
69-25
|
DSU Shootout
|
|
|
|
Aberdeen Christian
vs.
Leola/Frederick Area
|
10:45 AM CT
|
Aberdeen Civic Arena
|
31-17
|
JVG 10:45; JVB 12:00; VG 1:15; VB 2:45
|
|
|
|
Mount Vernon/Plankinton
vs.
Howard
|
11:30 AM CT
|
Corn Palace
|
53-47
|
Hanson Classic
|
|
|
|
Harding County
vs.
Newcastle, WY
|
12:00 PM MT
|
Central High School
|
57-35
|
Sacred Hoops Classic
|
|
|
|
Deubrook Area
vs.
Sioux Valley
|
12:00 PM CT
|
Deubrook Area High School
|
58-57
|
JV @ 11am followed by Varsity
|
|
|
|
Canton
vs.
Canistota
|
1:00 PM CT
|
Canton High School
|
62-49
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Arlington
|
1:00 PM CT
|
Corn Palace
|
59-55
|
Hanson Classic
|
|
|
|
Scotland
vs.
Freeman Academy/Marion
|
1:00 PM CT
|
Scotland High School
|
34-20
|
DH, JV games at 11:30
|
|
|
|
Wall
vs.
Lead-Deadwood
|
2:00 PM MT
|
Wall High School
|
63-15
|
GJV @ 12pm, followed by BJV, GV, BV
|
|
|
|
Webster Area
vs.
Ipswich
|
2:00 PM CT
|
Webster Armory
|
46-28
|
|
|
|
|
Hanson
vs.
Castlewood
|
2:30 PM CT
|
Corn Palace
|
48-42
|
Hanson Classic
|
|
|
|
Gayville-Volin
vs.
Burke
|
2:30 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
75-35
|
DH: 1:15 JVG, 2:30 JVB, 2:30 VG, 4:00 VB
|
|
|
|
Crazy Horse
vs.
Wakpala
|
3:00 PM MT
|
Crazy Horse School
|
56-21
|
Girls & Boys Double Header
|
|
|
|
Flandreau Indian
vs.
Takini
|
3:00 PM CT
|
Flandreau Indian School
|
47-46
|
Double Header: Details TBD
|
|
|
|
Lyman
vs.
Bennett County
|
3:15 PM CT
|
Lyman High School
|
64-34
|
Girls JV @ 2, followed by Girls Varsity
|
|
|
|
Newell
vs.
Edgemont
|
3:30 PM
|
|
50-45
|
|
|
|
|
Andes Central/Dakota Christian
vs.
Menno
|
4:30 PM CT
|
Andes Central High School
|
61-39
|
|
|
|
|
Madison
vs.
Chester
|
4:30 PM CT
|
Dakota State University
|
66-55
|
DSU Shootout
|
|
|
|
Lemmon
vs.
Dupree
|
5:00 PM MT
|
Armory
|
61-40
|
JV/V JV starts at 5:00
|
|
|
|
Viborg-Hurley
vs.
Wolsey-Wessington
|
5:30 PM CT
|
Corn Palace
|
72-52
|
Hanson Classic
|
|
|
|
Hot Springs
vs.
Faith
|
6:30 PM MT
|
Barnett Arena at The Monument
|
31-15
|
|
|
|