|
Sioux Falls Washington
vs.
Rapid City Central
|
12:30 PM CT
|
Washington High School
|
51-38
|
|
|
|
|
Yankton
vs.
Sturgis Brown
|
12:30 PM CT
|
Yankton High School
|
44-42
|
|
|
|
|
1
Andes Central/Dakota Christian
vs.
4
Corsica-Stickney
|
1:00 PM CT
|
Corn Palace
|
45-38
|
Class B - Region 5 Semifinal
|
|
|
|
2
Leola/Frederick Area
vs.
7
Aberdeen Christian
|
1:00 PM CT
|
Frederick Area School District
|
50-13
|
Class B - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
2
Milbank
vs.
7
Webster Area
|
1:00 PM CT
|
Milbank Armory Gym
|
57-39
|
Class A - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
4
Aberdeen Roncalli
vs.
5
Redfield
|
1:00 PM CT
|
Sisseton High School
|
45-32
|
Class A - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
2
Garretson
vs.
3
West Central
|
2:00 PM CT
|
Garretson High School
|
44-43
|
Class A - Region 3 Semifinal
|
|
|
|
2
Rapid City Christian
vs.
3
Belle Fourche
|
2:00 PM MT
|
Rapid City Christian School
|
66-49
|
Class A - Region 8 Semifinal
|
|
|
|
1
Sioux Falls Christian
vs.
4
Tri-Valley
|
2:00 PM CT
|
Sioux Falls Christian School
|
69-29
|
Class A - Region 3 Semifinal
|
|
|
|
Sioux Falls Lincoln
vs.
Rapid City Stevens
|
2:00 PM CT
|
Sioux Falls Lincoln High School
|
54-43
|
|
|
|
|
1
St. Thomas More
vs.
5
Hill City
|
2:00 PM MT
|
St. Thomas More High School
|
42-26
|
Class A - Region 8 Semifinal
|
|
|
|
Brookings
vs.
Spearfish
|
2:30 PM CT
|
Brookings High School
|
39-33
|
|
|
|
|
2
Wessington Springs
vs.
3
Gregory
|
2:30 PM CT
|
Corn Palace
|
66-50
|
Class B - Region 5 Semifinal
|
|
|
|
3
Groton Area
vs.
6
Waubay/Summit
|
2:30 PM CT
|
Milbank Armory Gym
|
55-27
|
Class A - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
1
Sisseton
vs.
8
Tiospa Zina
|
2:30 PM CT
|
Sisseton High School
|
83-46
|
Class A - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
2
Canton
vs.
3
Lennox
|
3:00 PM CT
|
Canton High School
|
53-22
|
Class A - Region 4 Semifinal
|
|
|
|
3
Northwestern
vs.
6
Wilmot
|
3:00 PM CT
|
Northwestern High School
|
67-47
|
Class B - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
2
Parkston
vs.
3
Hanson
|
3:00 PM CT
|
Parkston School District 33-3
|
62-56
|
Class A - Region 5 Semifinal
|
|
|
|
1
Wagner
vs.
4
Mount Vernon/Plankinton
|
3:00 PM CT
|
Wagner High School
|
73-36
|
Class A - Region 5 Semifinal
|
|
|
|
2
Lakota Tech
vs.
3
Winner
|
4:00 PM MT
|
Lakota Tech High School
|
61-50
|
Class A - Region 7 Semifinal
|
|
|
|
1
Mahpíya Lúta
vs.
4
Todd County
|
4:00 PM MT
|
Red Cloud Indian School
|
75-42
|
Class A - Region 7 Semifinal
|
|
|
|
2
Harding County
vs.
3
Faith
|
5:00 PM MT
|
Harding County School Gymnasium
|
58-46
|
Class B - Region 8 Semifinal
|
|
|
|
2
Jones County
vs.
3
Kadoka Area
|
5:00 PM CT
|
Jones County Harrold Thune Auditorium
|
46-29
|
Class B - Region 7 Semifinal
|
|
|
|
1
Timber Lake
vs.
5
Lemmon
|
5:00 PM MT
|
Timber Lake School New Gym
|
66-53
|
Class B - Region 8 Semifinal
|
|
|
|
4
Hitchcock-Tulare
vs.
5
Britton-Hecla
|
5:00 PM CT
|
Tulare
|
41-40
|
Class B - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
1
Warner
vs.
8
Langford Area
|
5:00 PM CT
|
Warner High School
|
58-26
|
Class B - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
1
Wolsey-Wessington
vs.
5
James Valley Christian
|
5:30 PM CT
|
Huron Arena
|
60-35
|
Class B - Region 2 Semifinal
|
|
|
|
1
Viborg-Hurley
vs.
4
Scotland
|
5:30 PM CT
|
Irene-Wakonda High School
|
60-22
|
Class B - Region 4 Semifinal
|
|
|
|
Brandon Valley
vs.
Mitchell
|
6:00 PM CT
|
Brandon Valley High School
|
55-33
|
|
|
|
|
3
Flandreau
vs.
6
Great Plains Lutheran
|
6:00 PM CT
|
Flandreau High School
|
51-17
|
Class A - Region 2 Quarterfinal
|
|
|
|
2
Florence/Henry
vs.
7
Clark/Willow Lake
|
6:00 PM CT
|
Florence School District 14-1
|
54-23
|
Class A - Region 2 Quarterfinal
|
|
|
|
1
Hamlin
vs.
8
Estelline/Hendricks
|
6:00 PM CT
|
Hamlin School
|
74-26
|
Class A - Region 2 Quarterfinal
|
|
|
|
1
Ethan
vs.
4
Colman-Egan
|
6:00 PM CT
|
McCook Central School District
|
50-21
|
Class B - Region 3 Semifinal
|
|
|
|
1
Miller
vs.
4
Crow Creek
|
6:00 PM CT
|
Miller Armory
|
64-35
|
Class A - Region 6 Semifinal
|
|
|
|
2
Mobridge-Pollock
vs.
3
Dupree
|
6:00 PM CT
|
Mobridge High School
|
68-62
|
Class A - Region 6 Semifinal
|
|
|
|
4
Sioux Valley
vs.
5
Elkton-Lake Benton
|
6:00 PM CT
|
Sioux Valley Public School
|
57-44
|
Class A - Region 2 Quarterfinal
|
|
|
|
1
Wall
vs.
4
White River
|
6:00 PM MT
|
Wall High School
|
62-55
|
Class B - Region 7 Semifinal
|
|
|
|
2
Arlington
vs.
3
Castlewood
|
7:00 PM CT
|
Huron Arena
|
52-48
|
Class B - Region 2 Semifinal
|
|
|
|
2
Centerville
vs.
3
Freeman
|
7:00 PM CT
|
Irene-Wakonda High School
|
77-62
|
Class B - Region 4 Semifinal
|
|
|
|
1
Sully Buttes
vs.
4
Herreid/Selby Area
|
7:30 PM
|
|
49-31
|
Class B - Region 6 Semifinal
|
|
|
|
2
Howard
vs.
3
Dell Rapids St. Mary
|
7:30 PM CT
|
McCook Central School District
|
57-31
|
Class B - Region 3 Semifinal
|
|
|