Football 2022-23

Touchdowns

1
Max Shikenjanski, SRQB, #8

Stillwater - Class 6A

13
2
Jacob Kilzer, SRQB, #9

Maple Grove - Class 6A

9
3
Khijohnn Cummings-Coleman, JRWR, #2

Coon Rapids - Class 6A

8
3
Milos Spasojevic, JRQB, #10

Minnetonka - Class 6A

8
3
Tanner Zolnosky, JRQB, #3

East Ridge - Class 6A

8

Passing TDs

1
Max Shikenjanski, SRQB, #8

Stillwater - Class 6A

12
2
Milos Spasojevic, JRQB, #10

Minnetonka - Class 6A

8
2
Tanner Zolnosky, JRQB, #3

East Ridge - Class 6A

8
4
George Bjellos, JRQB, #16

Woodbury - Class 6A

6
5
Jacob Mattick, JRQB, #8

Coon Rapids - Class 6A

5

Rushing TDs

1
Leyton Patzer, JRRB, #8

Forest Lake - Class 6A

7
2
Grayson Spronk, SRRB, #34

Prior Lake - Class 6A

5
2
Jacob Kilzer, SRQB, #9

Maple Grove - Class 6A

5
2
Jadon Hellerud, SRRB, #5

Shakopee - Class 6A

5
2
Jacob McCalla, SRRB, #6

Minnetonka - Class 6A

5

Receiving TDs

1
Khijohnn Cummings-Coleman, JRWR, #2

Coon Rapids - Class 6A

7
2
Joseph Hoheisel, JRWR, #7

Stillwater - Class 6A

5
3
Eli Paulson, SRWR/CB, #7

Anoka - Class 6A

4
3
Tanner Schmidt, JRWR, #3

Stillwater - Class 6A

4
3
Rayshaun Brakes, SRRB/CB, #1

White Bear Lake - Class 6A

4

All Purpose Yards

1
Khijohnn Cummings-Coleman, JRWR, #2

Coon Rapids - Class 6A

822
2
Leyton Patzer, JRRB, #8

Forest Lake - Class 6A

636
3
Damien Bentho, SR#20

Brainerd - Class 6A

622
4
Rayshaun Brakes, SRRB/CB, #1

White Bear Lake - Class 6A

586
5
Carson Hansen, SRRB/WR, #28

Lakeville South - Class 6A

526

Passing Yards

1
Max Shikenjanski, SRQB, #8

Stillwater - Class 6A

1063
2
Tanner Zolnosky, JRQB, #3

East Ridge - Class 6A

810
3
Finn McElroy, SRQB, #7

Edina - Class 6A

763
4
Milos Spasojevic, JRQB, #10

Minnetonka - Class 6A

744
5
Riley Grossman, SOQB, #4

Lakeville North - Class 6A

625

Rushing Yards

1
Damien Bentho, SR#20

Brainerd - Class 6A

581
2
Leyton Patzer, JRRB, #8

Forest Lake - Class 6A

557
3
Carson Hansen, SRRB/WR, #28

Lakeville South - Class 6A

467
4
Damon Green, JRRB/DB, #2

Eastview - Class 6A

402
5
Jacob McCalla, SRRB, #6

Minnetonka - Class 6A

400

Receiving Yards

1
Khijohnn Cummings-Coleman, JRWR, #2

Coon Rapids - Class 6A

631
2
Eli Paulson, SRWR/CB, #7

Anoka - Class 6A

454
3
Tanner Schmidt, JRWR, #3

Stillwater - Class 6A

451
4
Sam Nolan, SRDB, #10

Lakeville North - Class 6A

422
5
Riley Schwellenbach, SRWR, #1

East Ridge - Class 6A

360

Total Tackles

1
Chase Ullom, SRLB, #51

Wayzata - Class 6A

36.0
2
Alex Carr, SRLB, #4

Park (Cottage Grove) - Class 6A

32.5
3
Tanner Albeck, SRLB/RB, #5

Maple Grove - Class 6A

28.0
4
Monroe Jackson, SR#23

Lakeville North - Class 6A

26.0
5
Brett Salmonson, JRDB, #12

Park (Cottage Grove) - Class 6A

23.5

Total Sacks

1
Kayode Amusan, SRLB, #9

Woodbury - Class 6A

5.0
2
Elijah Tabla, SRCB, #29

Coon Rapids - Class 6A

2.0
2
Mambu Sonie, SR#8

Burnsville - Class 6A

2.0
2
Nicholas Meuser, SRTE, #88

Burnsville - Class 6A

2.0
2
Bruce Soukup, SRLB, #3

Prior Lake - Class 6A

2.0

Interceptions

1
Chase Classen, JRWR/CB, #22

Burnsville - Class 6A

3
2
Logan Ottinger, SRDB, #3

Champlin Park - Class 6A

2
2
Derron Tumpkin, JRLB, #33

Brainerd - Class 6A

2
2
Ryan Kennedy, JR#41

Brainerd - Class 6A

2
2
John Hagen, JRDB, #17

Brainerd - Class 6A

2

Fumble Recoveries

1
Logan Jungling, SRWR, #37

Anoka - Class 6A

2
1
Owen Peloquin, SRDB, #10

Stillwater - Class 6A

2
3
Mohammed Dukuly, SRLB/RB, #7

Champlin Park - Class 6A

1
3
Jalen Graham, JRLB, #49

Champlin Park - Class 6A

1
3
Nolan Israelson, SRLB, #11

Andover - Class 5A

1

Offensive Touchdowns

1
Max Shikenjanski, SRQB, #8

Stillwater - Class 6A

13
2
Jacob Kilzer, SRQB, #9

Maple Grove - Class 6A

9
3
Milos Spasojevic, JRQB, #10

Minnetonka - Class 6A

8
3
Tanner Zolnosky, JRQB, #3

East Ridge - Class 6A

8
5
Khijohnn Cummings-Coleman, JRWR, #2

Coon Rapids - Class 6A

7

Offensive Yards

1
Max Shikenjanski, SRQB, #8

Stillwater - Class 6A

1155
2
Milos Spasojevic, JRQB, #10

Minnetonka - Class 6A

811
3
Tanner Zolnosky, JRQB, #3

East Ridge - Class 6A

770
4
Finn McElroy, SRQB, #7

Edina - Class 6A

725
5
Riley Grossman, SOQB, #4

Lakeville North - Class 6A

707

Defensive Touchdowns

1
Austin Demarre, JRFB, #11

Burnsville - Class 6A

1
1
Raymond Belton, SRLB, #57

Burnsville - Class 6A

1
1
Benjamin Watson, SODB, #27

Burnsville - Class 6A

1
1
Ryan Kennedy, JR#41

Brainerd - Class 6A

1
1
Tanner Albeck, SRLB/RB, #5

Maple Grove - Class 6A

1

Passing Completions

1
Milos Spasojevic, JRQB, #10

Minnetonka - Class 6A

68
2
Max Shikenjanski, SRQB, #8

Stillwater - Class 6A

66
3
Owen Wark, SRQB, #7

Mounds View - Class 6A

61
4
Finn McElroy, SRQB, #7

Edina - Class 6A

58
5
Tanner Zolnosky, JRQB, #3

East Ridge - Class 6A

49

Passing Attempts

1
Finn McElroy, SRQB, #7

Edina - Class 6A

114
2
Riley Grossman, SOQB, #4

Lakeville North - Class 6A

97
3
Milos Spasojevic, JRQB, #10

Minnetonka - Class 6A

95
3
Max Shikenjanski, SRQB, #8

Stillwater - Class 6A

95
5
Tanner Zolnosky, JRQB, #3

East Ridge - Class 6A

84

Passing Yards Per Completion

1
Max Shikenjanski, SRQB, #8

Stillwater - Class 6A

16.1
2
Riley Grossman, SOQB, #4

Lakeville North - Class 6A

14.9
3
Finn McElroy, SRQB, #7

Edina - Class 6A

13.2
4
Milos Spasojevic, JRQB, #10

Minnetonka - Class 6A

10.9
5
Leyton Kerns, JRQB/DB, #10

Shakopee - Class 6A

33.0

Passing Quarterback Rating

1
Max Shikenjanski, SRQB, #8

Stillwater - Class 6A

163.5
2
Milos Spasojevic, JRQB, #10

Minnetonka - Class 6A

137.4
3
Finn McElroy, SRQB, #7

Edina - Class 6A

107.1
4
Riley Grossman, SOQB, #4

Lakeville North - Class 6A

97.4
5
Chase Pemberton, JRQB, #10

Andover - Class 5A

293.2

Rushing Attempts

1
Damien Bentho, SR#20

Brainerd - Class 6A

95
2
Jacob McCalla, SRRB, #6

Minnetonka - Class 6A

94
3
Leyton Patzer, JRRB, #8

Forest Lake - Class 6A

75
4
Arthur Russell, JRDB, #29

Champlin Park - Class 6A

71
5
Sawyer Wilke, JRRB, #41

Lakeville North - Class 6A

67

Rushing Yards Per Carry

1
Carson Hansen, SRRB/WR, #28

Lakeville South - Class 6A

9.2
2
Jacob Kilzer, SRQB, #9

Maple Grove - Class 6A

8.4
3
Leyton Patzer, JRRB, #8

Forest Lake - Class 6A

7.4
4
Derrik Brown Jr., SRRB/LB, #23

Park (Cottage Grove) - Class 6A

7.2
5
Maverick Harper, JR#43

Centennial - Class 6A

7.0

Rushing Longest For TD

1
Carson Hansen, SRRB/WR, #28

Lakeville South - Class 6A

92
2
Sam Anderson, SORB, #2

St. Michael-Albertville - Class 6A

90
3
Tyler Milkes, JRWR/CB, #18

Wayzata - Class 6A

89
4
Derrik Brown Jr., SRRB/LB, #23

Park (Cottage Grove) - Class 6A

75
5
Maverick Harper, JR#43

Centennial - Class 6A

72

Receptions

1
Eli Paulson, SRWR/CB, #7

Anoka - Class 6A

45
2
Khijohnn Cummings-Coleman, JRWR, #2

Coon Rapids - Class 6A

28
3
Roman Johnson, JRWR, #27

Minnetonka - Class 6A

22
4
Afy Ibekwe, SOWR, #11

Anoka - Class 6A

20
4
Tanner Schmidt, JRWR, #3

Stillwater - Class 6A

20

Receiving Yards Per Catch

1
Riley Schwellenbach, SRWR, #1

East Ridge - Class 6A

24.0
2
Tanner Schmidt, JRWR, #3

Stillwater - Class 6A

22.6
3
Khijohnn Cummings-Coleman, JRWR, #2

Coon Rapids - Class 6A

22.5
4
Sam Nolan, SRDB, #10

Lakeville North - Class 6A

21.1
5
Brady Anderson, SRWR/DB, #1

Edina - Class 6A

17.1

Reception Longest For TD

1
Michael Gross, SRWR, #17

Eden Prairie - Class 6A

85
2
Charlie Jacobson, JRWR/DB, #1

Woodbury - Class 6A

83
3
Derrik Brown Jr., SRRB/LB, #23

Park (Cottage Grove) - Class 6A

79
4
Khijohnn Cummings-Coleman, JRWR, #2

Coon Rapids - Class 6A

77
4
Ben Kopetzki, SRWR/DB, #3

Andover - Class 5A

77

Tackles Solo

1
Chase Ullom, SRLB, #51

Wayzata - Class 6A

30
2
Tanner Albeck, SRLB/RB, #5

Maple Grove - Class 6A

23
3
Alex Carr, SRLB, #4

Park (Cottage Grove) - Class 6A

18
3
Colby Christenson, JRLB, #7

Forest Lake - Class 6A

18
3
Monroe Jackson, SR#23

Lakeville North - Class 6A

18

Total Tackles For Loss

1
Kayode Amusan, SRLB, #9

Woodbury - Class 6A

5.0
2
Elijah Tabla, SRCB, #29

Coon Rapids - Class 6A

2.0
2
Mambu Sonie, SR#8

Burnsville - Class 6A

2.0
2
Nicholas Meuser, SRTE, #88

Burnsville - Class 6A

2.0
2
Bruce Soukup, SRLB, #3

Prior Lake - Class 6A

2.0

Interception Return Yards

1
Ryan Kennedy, JR#41

Brainerd - Class 6A

85
2
Liam Frommelt, JRWR/DB, #2

Woodbury - Class 6A

62
3
Raymond Belton, SRLB, #57

Burnsville - Class 6A

52
4
Michael Ross, SR#28

Maple Grove - Class 6A

37
5
Kayode Amusan, SRLB, #9

Woodbury - Class 6A

36

Interceptions Returned For TD

1
Raymond Belton, SRLB, #57

Burnsville - Class 6A

1
1
Benjamin Watson, SODB, #27

Burnsville - Class 6A

1
1
Ryan Kennedy, JR#41

Brainerd - Class 6A

1
1
Michael Ross, SR#28

Maple Grove - Class 6A

1
1
Liam Frommelt, JRWR/DB, #2

Woodbury - Class 6A

1

Fumble Return Yards

1
Hudson Poole, JRWR, #21

Minnetonka - Class 6A

65
2
Kenny Braman, SRDL, #63

Edina - Class 6A

40
3
Tanner Albeck, SRLB/RB, #5

Maple Grove - Class 6A

17

Fumble Longest For TD

1
Hudson Poole, JRWR, #21

Minnetonka - Class 6A

65
2
Tanner Albeck, SRLB/RB, #5

Maple Grove - Class 6A

17

Kickoffs

1
Connor Beltz, FR#15

Roseville - Class 6A

3
1
Samuel R Johnson, JRRB, #32

Totino-Grace - Class 6A

3
3
Isaac Ivy, SRWR/CB, #3

Roseville - Class 6A

1
3
Thomas Jacobs, SRWR, #4

Stillwater - Class 6A

1

Kickoff Yards

1
Thomas Jacobs, SRWR, #4

Stillwater - Class 6A

30
2
Connor Beltz, FR#15

Roseville - Class 6A

27
3
Isaac Ivy, SRWR/CB, #3

Roseville - Class 6A

22

Punts

1
Kenneth Steffen, JRK/P, #19

Burnsville - Class 6A

21
2
Jack Brey, SR#NA

Mounds View - Class 6A

16
3
John Patrou, SRWR, #82

Coon Rapids - Class 6A

14
4
Ryan Kennedy, JR#41

Brainerd - Class 6A

12
4
Quentin Cobb-Butler, JRWR/DB, #8

Woodbury - Class 6A

12

Punt Yards

1
Kenneth Steffen, JRK/P, #19

Burnsville - Class 6A

603
2
Jack Brey, SR#NA

Mounds View - Class 6A

518
3
John Patrou, SRWR, #82

Coon Rapids - Class 6A

481
4
Quentin Cobb-Butler, JRWR/DB, #8

Woodbury - Class 6A

454
5
Riley Grossman, SOQB, #4

Lakeville North - Class 6A

408

Punt Yards Per

1
Sam Peters, SRTE/DE, #4

Maple Grove - Class 6A

49.0
2
Riley Grossman, SOQB, #4

Lakeville North - Class 6A

45.3
3
Ashton Kluseman, SR#91

Shakopee - Class 6A

40.0
3
Max Shikenjanski, SRQB, #8

Stillwater - Class 6A

40.0
3
Luke Ryerse, SOQB, #17

East Ridge - Class 6A

40.0

Kickoff Returns

1
Eli Hoelz, JRQB/WR, #2

Brainerd - Class 6A

10
2
Tyler Terry, SRWR, #7

Blaine - Class 6A

8
3
Henry Saykeo, SRRB, #24

Burnsville - Class 6A

7
3
Sonny Villegas, JRWR, #6

Edina - Class 6A

7
5
Skyler Morgan, JRWR/DB, #13

Park (Cottage Grove) - Class 6A

6

Kickoff Return Yards

1
Tyler Terry, SRWR, #7

Blaine - Class 6A

179
2
Henry Saykeo, SRRB, #24

Burnsville - Class 6A

158
3
Tyler Milkes, JRWR/CB, #18

Wayzata - Class 6A

139
4
Rayshaun Brakes, SRRB/CB, #1

White Bear Lake - Class 6A

135
5
Khijohnn Cummings-Coleman, JRWR, #2

Coon Rapids - Class 6A

132

Kickoff Yards Per Return

1
Quentin Cobb-Butler, JRWR/DB, #8

Woodbury - Class 6A

57.5
2