|
Harris-Lake Park
vs.
West Sioux
|
5:30 AM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
12-2
|
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Anamosa
|
12:00 PM CT
|
Waterloo Bucks Baseball
|
3-2
|
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Wapello
|
1:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
5-3
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Carroll
|
2:00 PM CT
|
Principal Park
|
12-2
|
|
|
|
|
Riceville
vs.
Colo-Nesco
|
2:00 PM CT
|
Waterloo Bucks Baseball
|
9-2
|
Waterloo Bucks Tournament Game 1
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Des Moines Lincoln
|
3:30 PM CT
|
East High School
|
10-3
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Des Moines Hoover
|
3:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
8-4
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
4:00 PM CT
|
Clayton Ridge Elementary School
|
|
CANCELED
|
|
|
|
Riceville
vs.
Anamosa
|
4:00 PM CT
|
Waterloo Bucks Baseball
|
15-3
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Fort Dodge
|
5:00 PM CT
|
Ames High Baseball & Softball
|
3-0
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Western Dubuque
|
5:00 PM CT
|
Cedar Rapids Prairie High School
|
8-4
|
Game 1
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Pleasantville
|
5:00 PM CT
|
Central Decatur High School
|
16-6
|
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
Spencer
|
5:00 PM CT
|
Cherokee Middle School
|
5-4
|
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
Shenandoah
|
5:00 PM CT
|
Denison High School
|
1-0
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Baxter
|
5:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
25-10
|
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Clinton
|
5:00 PM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
|
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Montezuma
|
5:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Western Christian
|
5:00 PM CT
|
Hess-Limberg Field
|
10-0
|
Carter Snyder (Perfect game)
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
5:00 PM CT
|
Iowa City West High School
|
4-3
|
Game 1
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
Colfax-Mingo
|
5:00 PM CT
|
Iowa Valley High School
|
11-4
|
VARSITY FIRST
|
|
|
|
Springville
vs.
Lisbon
|
5:00 PM CT
|
Koch Field
|
22-4
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Des Moines North
|
5:00 PM CT
|
Legion Memorial Field
|
13-1
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Linn-Mar
|
5:00 PM CT
|
Liberty High School
|
7-0
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Waukee Northwest
|
5:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School
|
13-7
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Ankeny
|
5:00 PM CT
|
Marshalltown High School
|
16-5
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Cedar Rapids Washington
|
5:00 PM CT
|
Mercer Park
|
6-2
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Clarke
|
5:00 PM CT
|
Principal Park
|
10-6
|
|
|
|
|
Solon
vs.
Beckman Catholic
|
5:00 PM CT
|
Solon Recreation and Nature Area
|
8-5
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Storm Lake
|
5:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
North Fayette Valley
|
5:00 PM CT
|
Starmont High School
|
15-5
|
V/JV. Site and time change.
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Southeast Polk
|
5:00 PM CT
|
Urbandale High School
|
8-7
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Valley
vs.
Johnston
|
5:00 PM CT
|
Valley High School
|
7-4
|
Game 1
|
|
|
|
Waukee
vs.
Dowling Catholic
|
5:00 PM CT
|
Waukee High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Midland
vs.
Prince of Peace
|
5:00 PM CT
|
Wyoming Fairgrounds
|
4-2
|
|
|
|
|
West Harrison
vs.
CAM
|
5:30 PM CT
|
CAM High School
|
6-2
|
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Grundy Center
|
5:30 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
5-2
|
JV/V
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Des Moines Lincoln
|
5:30 PM CT
|
East High School
|
5-0
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
Bishop Garrigan
|
5:30 PM CT
|
Forest City High School
|
8-4
|
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
Hinton
|
5:30 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School HMS - Peterson Field
|
20-4
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Albia
|
5:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
3-1
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Moravia
|
5:30 PM CT
|
Lamoni Foreman City Park
|
11-4
|
Rescheduled from 5/26
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
West Bend-Mallard
|
5:30 PM CT
|
Lytton Baseball/Softball Complex
|
13-10
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Southeast Warren
|
5:30 PM CT
|
Murray High School
|
26-5
|
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Manson-NW Webster
|
5:30 PM CT
|
Peterson Brooke Memorial
|
9-0
|
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Storm Lake St. Mary's
|
5:30 PM CT
|
Pocahontas Area Athletic Complex
|
|
Varsity only
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Des Moines Hoover
|
5:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
11-1
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Underwood
|
5:30 PM CT
|
Shenandoah - Sportsmans Park
|
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Gehlen Catholic
|
5:30 PM CT
|
South O'Brien - Swanson Sports Complex
|
11-3
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Emmetsburg
|
5:30 PM CT
|
Southeast Valley Baseball Diamond
|
12-1
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
East Sac County
|
5:30 PM CT
|
Titan Athletic Complex
|
4-3
|
JV at 5:30PM followed by Varsity
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Remsen St. Mary's
|
5:30 PM CT
|
Trinity Christian High School
|
14-0
|
|
|
|
|
North Union
vs.
Eagle Grove
|
6:00 PM CT
|
Bancroft Memorial Park
|
8-4
|
No JV, Varsity only
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
HLV
|
6:00 PM CT
|
Franklin Park
|
18-3
|
|
|
|
|
Keota
vs.
BGM
|
6:00 PM CT
|
Keota High School
|
4-3
|
|
|
|
|
North Iowa
vs.
Lake Mills
|
6:00 PM CT
|
North Iowa Community School
|
5-2
|
|
|
|
|
Sigourney
vs.
North Mahaska
|
6:00 PM CT
|
Sigourney High School
|
10-6
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
North Linn
|
6:00 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
13-2
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
Melcher-Dallas
|
6:30 PM CT
|
Wayne Sports Complex
|
10-6
|
TIME CHANGED
|
|
|
|
Alburnett
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Alburnett High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Fort Dodge
|
7:00 PM CT
|
Ames High Baseball & Softball
|
5-2
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Western Dubuque
|
7:00 PM CT
|
Cedar Rapids Prairie High School
|
9-2
|
Game 2
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
Shenandoah
|
7:00 PM CT
|
Denison High School
|
5-2
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Denver
vs.
East Marshall
|
7:00 PM CT
|
Denver Athletic Complex
|
5-4
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
South Hardin
|
7:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School
|
5-0
|
JV/V
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Clinton
|
7:00 PM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
|
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
Fort Madison High School
|
12-3
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Cardinal
|
7:00 PM CT
|
Highland High School
|
11-3
|
Cross Over
|
|
|
|
Hudson
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
7:00 PM CT
|
Hudson Athletic Complex
|
|
CXL
Cancelled
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Mid-Prairie
|
7:00 PM CT
|
Iowa City Regina High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Iowa City West High School
|
11-9
|
Game 2
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Central City
|
7:00 PM CT
|
J R Barnes Parkway Koch Field
|
8-1
|
Varsity Only
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Independence
|
7:00 PM CT
|
Kennedy High School Herkelman Field
|
3-1
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Des Moines North
|
7:00 PM CT
|
Legion Memorial Field
|
10-0
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Linn-Mar
|
7:00 PM CT
|
Liberty High School
|
6-0
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Waukee Northwest
|
7:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School
|
5-2
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Ankeny
|
7:00 PM CT
|
Marshalltown High School
|
13-0
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Edgewood-Colesburg
|
7:00 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
15-0
|
4 innings
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Turkey Valley
|
7:00 PM CT
|
New Hampton - Mikkelson Park
|
3-2
|
|
|
|
|
Monticello
vs.
Northeast
|
7:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
2-1
|
|
|
|
|
Pekin
vs.
Burlington Notre Dame
|
7:00 PM CT
|
Pekin Community High School
|
|
Cross Over/Rained Out
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Southeast Polk
|
7:00 PM CT
|
Urbandale High School
|
9-3
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Valley
vs.
Johnston
|
7:00 PM CT
|
Valley High School
|
10-3
|
Game 2
|
|
|
|
Waukee
vs.
Dowling Catholic
|
7:00 PM CT
|
Waukee High School
|
7-4
|
|
|
|
|
Waukon
vs.
Union Community
|
7:00 PM CT
|
Waukon High School
|
8-4
|
|
|
|
|
West Branch
vs.
Wilton
|
7:00 PM CT
|
West Branch High School
|
7-1
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Durant
|
7:00 PM CT
|
West Liberty Elementary School
|
6-0
|
|
|
|
|
Midland
vs.
Prince of Peace
|
7:00 PM CT
|
Wyoming Fairgrounds
|
13-3
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Centerville
|
7:30 PM
|
|
3-1
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:30 PM CT
|
Algona High School
|
5-2
|
JV. 5:30
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
Newell-Fonda
|
7:30 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
6-3
|
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
Whiting
|
7:30 PM CT
|
Ar-We-Va High School
|
14-0
|
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Carlisle
|
7:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School
|
8-0
|
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
Exira-EHK
|
7:30 PM CT
|
Boyer Valley Middle/High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Clear Lake
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows Baseball Field
|
17-7
|
JV First @ 5:30
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Glidden-Ralston
|
7:30 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
16-1
|
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Pella
|
7:30 PM CT
|
DCG HS BB/SB Field
|
2-0
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
Gilbert Middle School
|
6-5
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Norwalk
|
7:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
1-0
|
Little League Night
|
|
|
|
Indianola
vs.
Oskaloosa
|
7:30 PM CT
|
Indianola High School
|
10-8
|
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
Humboldt
|
7:30 PM CT
|
Iowa Falls - Cadet Field
|
13-0
|
|
|
|
|
Boone
vs.
North Polk
|
7:30 PM CT
|
Memorial Park
|
6-4
|
JV/Varsity
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Unity Christian
|
7:30 PM CT
|
MMCRU High School
|
10-0
|
War Eagle Conference Game
|
|
|
|
Davis County
vs.
Chariton
|
7:30 PM CT
|
Mustang Sports Complex
|
8-3
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Ridge View
|
7:30 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
Greene County
|
7:30 PM CT
|
Nevada SCORE Recreation Complex
|
4-1
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Central Springs
|
7:30 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Pella Christian
|
7:30 PM CT
|
Newton High School Baseball Field @ Woodland Park
|
3-2
|
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
Earlham
|
7:30 PM CT
|
Nodaway Valley High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Ogden
|
7:30 PM CT
|
Norsemen Field
|
4-3
|
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
Saint Ansgar
|
7:30 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Perry
vs.
Saydel
|
7:30 PM CT
|
Perry High School
|
12-0
|
JV @ 5:15, Varsity @ 7:30
|
|
|
|
River Valley
vs.
Lawton-Bronson
|
7:30 PM CT
|
River Valley Community School
|
19-0
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Lenox
|
7:30 PM CT
|
Riverside High School
|
14-6
|
|
|
|
|
Boyden-Hull/Rock Valley
vs.
MOC-Floyd Valley
|
7:30 PM CT
|
Rock Valley City Park Baseball Field
|
8-1
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
Osage
|
7:30 PM CT
|
Rockford High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Sioux Center
|
7:30 PM CT
|
Sheldon High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
Central Lyon
|
7:30 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan High School
|
11-2
|
|
|
|
|
Solon
vs.
Beckman Catholic
|
7:30 PM CT
|
Solon Recreation and Nature Area
|
16-2
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Southwest Valley
|
7:30 PM CT
|
Tri-Center High School
|
17-5
|
Varsity
|
|
|
|
Webster City
vs.
St. Edmond
|
7:30 PM CT
|
Webster City High School
|
15-5
|
jv 5:30, v 7:30
|
|
|
|
West Fork
vs.
North Butler
|
7:30 PM CT
|
West Fork Baseball/Softball Complex
|
8-6
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
George-Little Rock
|
7:30 PM CT
|
West Lyon Baseball Field
|
25-4
|
|
|
|
|
West Marshall
vs.
South Hamilton
|
7:30 PM CT
|
West Marshall High School
|
4-3
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
Kingsley-Pierson
|
7:30 PM CT
|
West Monona High School
|
18-0
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Central Lee
|
7:30 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
4-2
|
|
|
|
|
Winterset
vs.
ADM
|
7:30 PM CT
|
Winterset High School
|
5-3
|
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Westwood
|
7:30 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
17-4
|
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Westwood
|
7:30 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
|
|
|
|
|
Panorama
vs.
Martensdale-St Marys
|
8:00 PM CT
|
Principal Park
|
4-1
|
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Colo-Nesco
|
8:45 PM CT
|
Waterloo Bucks Baseball
|
10-0
|
Waterloo Bucks Tournament Game 2
|
|
|