Baseball 2021-22
QuikStatsIowa

Batting Average

1
Brycen Wookey, SRC, #42

Murray - Class 1A - Bluegrass

.620
2
Kolben Miller, SRC/P, #10

North Butler - Class 1A - Top of Iowa - East

.600
3
Malachi Johnson, SRP/INF, #2

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass

.577
4
Jaixen Frost, JRINF, #27

Mount Ayr - Class 1A - Pride of Iowa

.548
5
Kellen Moore, JR#2

Forest City - Class 2A - Top of Iowa - West

.544

Home Runs

1
Clayton Campidilli, JR3B/1B, #26

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

14
1
Reese Moore, SR#9

Van Meter - Class 2A - West Central

14
3
Lane Spieker, SR#3

CAM - Class 1A - Rolling Valley

13
4
Ian Gill, SR1B, #25

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River

11
4
Trever Baumler, SOC/P, #9

Dowling Catholic - Class 4A - CIML-Central

11

RBI

1
Reese Moore, SR#9

Van Meter - Class 2A - West Central

65
2
Doug Taylor, JR#10

Newman Catholic - Class 1A - Top of Iowa - East

60
3
Kaden Frommelt, JRC/2B, #12

Marion - Class 3A - WaMaC-East

58
4
Ben Swails, SR3B/P, #16

Clear Creek Amana - Class 3A - WaMaC-West

57
5
Carter Thomas, SRCF/P, #4

Mason City - Class 4A - CIML-Iowa

55

Stolen Bases

1
Austin Hilmer, SRU/P, #3

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

61
2
Gabe Kopriva, SR2B/P, #7

North Tama - Class 1A - Iowa Star - South

47
3
Cael Bridgewater, JRCF/P, #2

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

46
4
Preston McCoy, SR#8

Alta-Aurelia - Class 1A - Twin Lakes

44
4
Logan Sibenaller, JRP/U, #9

Kuemper Catholic - Class 2A - Hawkeye Ten

44

Earned Run Average

1
Owen Bral, FR#12

Iowa Valley - Class 1A - South Iowa Cedar

0.00
1
Kooper Schulte, SR#1

New London - Class 1A - SEISC - South

0.00
1
Ethan Patterson, JRINF/P, #2

Washington - Class 3A - Southeast

0.00
4
Matthew Welshhons, SOINF/P, #17

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass

0.31
5
Gunner Vanourney, SROF/P, #11

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

0.34

Wins

1
Cale Brechwald, SO#34

Alta-Aurelia - Class 1A - Twin Lakes

11
1
JC Dermody, SRP/OF, #3

Lewis Central - Class 3A - Hawkeye Ten

11
1
Carter Schorg, SR#1

Remsen St. Mary's - Class 1A - War Eagle

11
1
Ganon Archer, SR#13

Van Meter - Class 2A - West Central

11
5
Malachi Johnson, SRP/INF, #2

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass

10

Saves

1
Kyle Snyder, SRP/OF, #2

Dallas Center-Grimes - Class 3A - Little Hawkeye

7
2
Luke Sigwarth, SOINF/P, #17

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

5
2
Jordan Thys, JR#4

Benton - Class 3A - WaMaC-West

5
2
Grant Mather, SO#5

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division

5
2
Braden Blackford, SR#4

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye

5

Strikeouts

1
Justin Hackett, SRU/P, #18

Winterset - Class 3A - Raccoon River

125
2
Jett Neuberger, SRP/1B, #12

Clear Lake - Class 2A - North Central

121
2
Anthony Watts, SRP/U, #2

Waukee Northwest - Class 4A - CIML-Iowa

121
4
Doug Taylor, JR#10

Newman Catholic - Class 1A - Top of Iowa - East

116
5
Gavin Nelson, SR#2

Hinton - Class 2A - War Eagle

115

Opponent Batting Average

1
Cael Bracewell, SO1B/P, #3

Colfax-Mingo - Class 1A - South Iowa Cedar

.000
1
Cole Bracewell, SRU/RF, #2

Colfax-Mingo - Class 1A - South Iowa Cedar

.000
1
Joe Earles, SOINF/P, #1

Colfax-Mingo - Class 1A - South Iowa Cedar

.000
1
Will Zook, 08C/U, #24

Colfax-Mingo - Class 1A - South Iowa Cedar

.000
1
Owen Bral, FR#12

Iowa Valley - Class 1A - South Iowa Cedar

.000

Fielding Percentage

1
Christian Madison, JRC/U, #33

ADM - Class 3A - Raccoon River

1.000
1
Seth Walter, SROF/P, #13

ADM - Class 3A - Raccoon River

1.000
1
Adrion Brown, SRC, #23

Ankeny Centennial - Class 4A - CIML-Iowa

1.000
1
Noah Mack , SRP/U, #5

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

1.000
1
Luke Schieltz, JROF/P, #22

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

1.000

Thrown Out Stealing

1
Kyle Strider, JRC/P, #7

Creston - Class 3A - Hawkeye Ten

23
1
Daniel McGrath, SRC/RF, #4

St. Albert - Class 1A - Hawkeye Ten

23
3
Xander Bieri, JRU, #2

Louisa-Muscatine - Class 2A - SEISC - North

20
3
Jaxson Drury, FRC/P, #10

South Hardin - Class 2A - North Iowa Cedar-West

20
5
Tanner Rohe, FR#12

Ogden - Class 1A - West Central

19

Runs

1
Austin Hilmer, SRU/P, #3

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

70
2
Jack Pettit, SR#11

Van Meter - Class 2A - West Central

65
3
Bryce Click, SR#35

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River

64
4
Lane Spieker, SR#3

CAM - Class 1A - Rolling Valley

60
4
Dylan Davis, SROF/1B, #9

Cedar Rapids Kennedy - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division

60

Hits

1
Bryce Click, SR#35

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River

63
2
Keenan Tyler, SRINF/P, #15

Decorah - Class 3A - Northeast Iowa

61
2
Cooper Nicholson, JRSS/P, #1

Dowling Catholic - Class 4A - CIML-Central

61
4
Luke Schieltz, JROF/P, #22

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

59
4
Miles Risley, SRCF/P, #9

Johnston - Class 4A - CIML-Central

59

Singles

1
Max Stein, SRU, #1

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

48
1
Joey Bouska, SRC/LF, #1

Iowa City High - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division

48
3
Evan Neumann, JRP/U, #7

Kingsley-Pierson - Class 1A - Western Valley

46
4
Conner Beelner, JRP/SS, #6

Kingsley-Pierson - Class 1A - Western Valley

45
5
Cody Sunny , SR3B/P, #3

North Scott - Class 4A - Mississippi Athletic

43

Doubles

1
Ian Gill, SR1B, #25

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River

20
1
Braylon Havel, SRU/P, #2

Center Point-Urbana - Class 3A - WaMaC-West

20
3
Brady Baker, SOOF, #14

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River

19
4
Keenan Tyler, SRINF/P, #15

Decorah - Class 3A - Northeast Iowa

18
4
Tyson Cota, SR#27

Kee - Class 1A - Upper Iowa

18

Triples

1
Carter Thomas, SRCF/P, #4

Mason City - Class 4A - CIML-Iowa

14
2
Cole Grider, JRRF/P, #15

Ankeny Centennial - Class 4A - CIML-Iowa

11
2
Cade Sears, SOCF/3B, #15

Harlan Community - Class 3A - Hawkeye Ten

11
4
Tanner Short, SROF/P, #15

Des Moines Roosevelt - Class 4A - CIML-Metro

8
5
Nick Severson, JRLF/P, #2

Ankeny Centennial - Class 4A - CIML-Iowa

7

Total Bases

1
Reese Moore, SR#9

Van Meter - Class 2A - West Central

116.0
2
Ian Gill, SR1B, #25

Bishop Heelan - Class 3A - Missouri River

106.0
2
Carter Thomas, SRCF/P, #4

Mason City - Class 4A - CIML-Iowa

106.0
2
Bryce Click, SR#35

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River

106.0
5
Trever Baumler, SOC/P, #9

Dowling Catholic - Class 4A - CIML-Central

104.0

On Base Percentage

1
Brycen Wookey, SRC, #42

Murray - Class 1A - Bluegrass

.753
2
Jaixen Frost, JRINF, #27

Mount Ayr - Class 1A - Pride of Iowa

.678
3
Brock Manser, SR#5

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa

.670
4
Malachi Johnson, SRP/INF, #2

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass

.660
4
Eric McGill, SOU/P, #4

Woodbury Central - Class 1A - Western Valley

.660

Slugging Percentage

1
Kolton Lyman, SR3B/P, #27

Rockford - Class 1A - Top of Iowa - East

1.196
2
Reese Moore, SR#9

Van Meter - Class 2A - West Central

1.160
3
Lane Spieker, SR#3

CAM - Class 1A - Rolling Valley

1.098
4
Jaixen Frost, JRINF, #27

Mount Ayr - Class 1A - Pride of Iowa

1.081
5
Jared Hoodjer, SR3B, #21

Janesville - Class 1A - Iowa Star - North

1.049

Walks

1
Dillon Kuehl, SRRF/P, #4

Urbandale - Class 4A - CIML-Central

41
2
Colin Coonradt, SO#8

Cedar Falls - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division

39
2
Damon Weber, SR#9

Kee - Class 1A - Upper Iowa

39
2
Kinnick Pusteoska, SR#13

Solon - Class 3A - WaMaC-East

39
5
JC Dermody, SRP/OF, #3

Lewis Central - Class 3A - Hawkeye Ten

38

Hit By Pitches

1
Ryne Vander Leest, JR2B/OF, #23

Iowa City West - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division

29
1
Gehrig Turner, SO#4

Solon - Class 3A - WaMaC-East

29
1
AJ Dee, FR#4

West Marshall - Class 2A - Heart of Iowa

29
4
Cole Johnson, SRINF/P, #8

Sioux City East - Class 4A - Missouri River

26
5
Walker Bennett, SRINF/U, #6

Des Moines Roosevelt - Class 4A - CIML-Metro

25

Sacrifice Bunts

1
Landon Reams, SR#7

Kee - Class 1A - Upper Iowa

13
2
Quinn Rhamy, SRC/INF, #2

Pella - Class 3A - Little Hawkeye

12
3
Jayce Schwiesow, FRP/U, #5

Saint Ansgar - Class 1A - Top of Iowa - East

11
4
Jake Miller, FRINF/C, #2

Marion - Class 3A - WaMaC-East

10
4
Brett Schmitz, SO#5

Roland-Story - Class 2A - Heart of Iowa

10

Sacrifice Flys

1
Mason Bechen, FRU/P, #9

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

9
2
Tucker Nauman, SRP/3B, #17

Western Dubuque - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division

8
3
Jack Walsh, JRC/P, #16

Wahlert Catholic - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division

7
3
Caleb Klein, JRCF/P, #4

Western Dubuque - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division

7
3
Ethan Ball, JR

Whiting - Class 1A

7

Strikeouts

1
Braden Turpin, JRU, #12

Fremont-Mills - Class 1A - Corner

1
1
Michael Schaul, SRSS/P, #6

Maquoketa Valley - Class 1A - Tri-Rivers West

1
1
Preston Ries, SO#21

Monticello - Class 2A - River Valley - North

1
1
Brycen Wookey, SRC, #42

Murray - Class 1A - Bluegrass

1
1
Ryan Bach, JRU/P, #3

Treynor - Class 2A - Western Iowa

1

Pitching Appearances

1
Evan Curran, SRP, #8

Dowling Catholic - Class 4A - CIML-Central

18
1
Nate Anderson, JRP/3B, #2

Iowa City West - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division

18
3
Jake Sidles, SR1B/P, #11

Independence - Class 3A - WaMaC-West

17
3
Jackson Tubbs, JR#6

Iowa City Liberty - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division

17
5
Cale Brechwald, SO#34

Alta-Aurelia - Class 1A - Twin Lakes

16

Pitching Starts

1
Cale Brechwald, SO#34

Alta-Aurelia - Class 1A - Twin Lakes

15
2
Chase Schultz, SRP/INF, #24

Highland - Class 1A - SEISC - North

14
3
Brady Steward , SR#1

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye

13
3
Jason Knox, SRINF/P, #12

Pella - Class 3A - Little Hawkeye

13
3
Mason Hicks, JRINF/P, #9

Saydel - Class 3A - Heart of Iowa

13

Innings Pitched

1
Brady Steward , SR#1

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye

75.1
2
Mason Hicks, JRINF/P, #9

Saydel - Class 3A - Heart of Iowa

71.0
3
Jason Knox, SRINF/P, #12

Pella - Class 3A - Little Hawkeye

70.2
4
Bryce Click, SR#35

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River

67.0
5
Carter Schorg, SR#1

Remsen St. Mary's - Class 1A - War Eagle

66.1

Opponent At Bats

1
Aidan Danz, SRP/RF, #17

Mediapolis - Class 2A - SEISC - North

355
2
Bryce Click, SR#35

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River

313
3
Brady Steward , SR#1

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye

284
4
Hunter DeMey, JR#1

Storm Lake - Class 3A - Lakes

274
5
Mason Hicks, JRINF/P, #9

Saydel - Class 3A - Heart of Iowa

271

Hits Allowed

1
Owen Bral, FR#12

Iowa Valley - Class 1A - South Iowa Cedar

0
2
Kooper Schulte, SR#1

New London - Class 1A - SEISC - South

3
2
Brent Yonkovic, FRU, #14

West Delaware - Class 3A - WaMaC-East

3
4
Devin Brophy, JRINF, #9

Anamosa - Class 2A - River Valley - North

4
4
Zayden Keim, SO#6

Iowa Valley - Class 1A - South Iowa Cedar

4

Runs Allowed

1
Owen Bral, FR#12

Iowa Valley - Class 1A - South Iowa Cedar

0
1
Kooper Schulte, SR#1

New London - Class 1A - SEISC - South

0
3
Brent Yonkovic, FRU, #14

West Delaware - Class 3A - WaMaC-East

1
4
Devin Brophy, JRINF, #9

Anamosa - Class 2A - River Valley - North

2
4
Jack Murphy, JR#10

Cedar Falls - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division

2

Earned Runs Allowed

1
Owen Bral, FR#12

Iowa Valley - Class 1A - South Iowa Cedar

0
1
Kooper Schulte, SR#1

New London - Class 1A - SEISC - South

0
1
Ethan Patterson, JRINF/P, #2

Washington - Class 3A - Southeast

0
4
Matthew Welshhons, SOINF/P, #17

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass

1
4
Sam Kleiner, SRINF/P, #7

Decorah - Class 3A - Northeast Iowa

1

Walks Allowed

1
Owen Bral, FR#12

Iowa Valley - Class 1A - South Iowa Cedar

0
1
Austin Ledlie, FR#7

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa

0
3
Max Waller, JRINF/P, #13

Dubuque Senior - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division

1
3
Brig Bormann, SRC, #18

Easton Valley - Class 1A - Tri-Rivers East

1
3
Landen Grandors, FR#8

Fort Dodge - Class 4A - CIML-Iowa

1

Hit Batters

1
Ashton McCully, SO#11

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

0
1
Ian McGhiey, SR1B/P, #26

Ankeny Centennial - Class 4A - CIML-Iowa

0
1
Eli Christensen, SOINF/P, #1

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass

0
1
Walker Ashton, JR#27

BCLUW - Class 1A - North Iowa Cedar-West

0
1
Cayden McLeland, JR#11

BCLUW - Class 1A - North Iowa Cedar-West

0

Sacrifices Allowed

1
Jackson Banwart, SRP/OF, #14

ADM - Class 3A - Raccoon River

0
1
Jacob Coon, JR#5

AHSTW - Class 1A - Western Iowa

0
1
Nick Denning, SO#1

AHSTW - Class 1A - Western Iowa

0
1
Brayden Lund, JR#19

AHSTW - Class 1A - Western Iowa

0
1
Aric Allard, SO#2

Akron-Westfield - Class 1A - War Eagle

0

Walks And Hits Per Inning Pitched

1
Owen Bral, FR#12

Iowa Valley - Class 1A - South Iowa Cedar

0.00
2
Kooper Schulte, SR#1

New London - Class 1A - SEISC - South

0.35
3
Eli Christensen, SOINF/P, #1

Ankeny Christian - Class 1A - Bluegrass

0.44
4
Brent Yonkovic, FRU, #14

West Delaware - Class 3A - WaMaC-East

0.50
5
Beau Long, JR#7

Iowa Valley - Class 1A - South Iowa Cedar

0.51

Total Chances

1
Cody Hargin, SRC, #9

Norwalk - Class 4A - Little Hawkeye

370
2
Quinn Rhamy, SRC/INF, #2

Pella - Class 3A - Little Hawkeye

314
3
Cole Johnson, SR#5

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye

308
4
Bryn Vantiger, SRC/DH, #28

Western Dubuque - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division

301
5
Jace Embry, SOC/1B, #21

Saydel - Class 3A - Heart of Iowa

300

Put Outs

1
Cody Hargin, SRC, #9

Norwalk - Class 4A - Little Hawkeye

328
2
Cole Johnson, SR#5

Grinnell - Class 3A - Little Hawkeye

290
3
Quinn Rhamy, SRC/INF, #2

Pella - Class 3A - Little Hawkeye

280
4
Wyatt Thompson, SR#4

Waukee - Class 4A - CIML-Central

278
5
Ben Porter, 08C, #6

Winterset - Class 3A - Raccoon River

275

Assists

1
Stellen Wagner, JR#1

Ogden - Class 1A - West Central

129
2
Mitchell Johnson, JR2B/P, #7

Independence - Class 3A - WaMaC-West

99
3
Tyrus Werner, JRSS/2B, #12

West Delaware - Class 3A - WaMaC-East

91
4
Maddux Frese, JRSS/P, #4

Prairie - Class 4A - Mississippi Valley - Mississippi Division

87
5
Ben Hoefer, JRSS/P, #7

Iowa City West - Class 4A - Mississippi Valley - Valley Division

86

Errors

1
Christian Madison, JRC/U, #33

ADM - Class 3A - Raccoon River

0
1
Seth Walter, SROF/P, #13

ADM - Class 3A - Raccoon River

0
1
Adrion Brown, SRC, #23

Ankeny Centennial - Class 4A - CIML-Iowa

0
1
Noah Mack , SRP/U, #5

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

0
1
Luke Schieltz, JROF/P, #22

Beckman Catholic - Class 2A - WaMaC-East

0