|
Assumption
vs.
Western Dubuque
|
10:00 AM CT
|
Assumption High School
|
|
JV DH
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
11:00 AM CT
|
Principal Park
|
12-1
|
No Admission Charged
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
1:00 PM CT
|
North High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Albia
vs.
Lynnville-Sully
|
2:00 PM CT
|
Principal Park
|
2-0
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
3:00 PM CT
|
North High School
|
14-1
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Des Moines East
|
3:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
8-3
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Sioux City West
|
4:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School
|
6-0
|
|
|
|
|
Baxter
vs.
BCLUW
|
5:00 PM CT
|
Baxter - Seales Sport Complex
|
8-3
|
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Davenport North
|
5:00 PM CT
|
Bettendorf High School
|
10-9
|
|
|
|
|
Burlington
vs.
Muscatine
|
5:00 PM CT
|
Burlington High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Monticello
vs.
Camanche
|
5:00 PM CT
|
Camanche Baseball "Gus Witt Field"
|
8-0
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Charles City
|
5:00 PM CT
|
Charles City High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Decorah
|
5:00 PM CT
|
Charles City High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
Manson-NW Webster
|
5:00 PM CT
|
Cherokee Middle School
|
13-2
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Van Meter
|
5:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
8-1
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Northwood-Kensett
|
5:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
New Hampton
|
5:00 PM CT
|
Harms Stadium at Hertel Field - Wartburg Campus
|
10-2
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
GTRA
|
5:00 PM CT
|
Hess-Limberg Field
|
10-0
|
JV/V
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Xavier
|
5:00 PM CT
|
Iowa City West High School
|
4-0
|
Game 1
|
|
|
|
Janesville
vs.
Don Bosco
|
5:00 PM CT
|
Janesville High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Springville
vs.
Easton Valley
|
5:00 PM CT
|
Koch Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Boone
vs.
Carroll
|
5:00 PM CT
|
Memorial Park
|
11-1
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Burlington Notre Dame
|
5:00 PM CT
|
North Linn High School
|
8-5
|
VAR plays first, JV will follow
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Knoxville
|
5:00 PM CT
|
Principal Park
|
10-9
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Glenwood
|
5:00 PM CT
|
Red Oak Legion Field
|
16-10
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Dubuque Senior
|
5:00 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
10-7
|
Game 2
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
GMG
|
5:00 PM CT
|
The James W. Cownie Baseball Park
|
10-5
|
|
|
|
|
Waukon
vs.
Crestwood
|
5:00 PM CT
|
Waukon High School
|
6-2
|
|
|
|
|
West Branch
vs.
Durant
|
5:00 PM CT
|
West Branch High School
|
6-3
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
Winterset
|
5:15 PM CT
|
Greene County Middle School Allensworth Baseball Field
|
11-1
|
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Ballard
|
5:15 PM CT
|
South Hamilton High School
|
13-6
|
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
North Iowa
|
5:30 PM CT
|
Gilmore City
|
13-1
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Bishop Heelan
|
5:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
St. Albert
|
5:30 PM CT
|
Merchants Park
|
6-2
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Mormon Trail
|
5:30 PM CT
|
Moulton-Udell High School
|
19-0
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Moravia
|
5:30 PM CT
|
Murray High School
|
14-2
|
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Spencer
|
5:30 PM CT
|
Pocahontas Area Athletic Complex
|
11-1
|
Varsity only
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Des Moines East
|
5:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
5:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Central Decatur
|
5:30 PM CT
|
Southwest Valley Southwest Valley Baseball Field
|
11-3
|
Varsity
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Kingsley-Pierson
|
5:30 PM CT
|
Sunrise Park 515 E 3rd St
|
16-0
|
|
|
|
|
Treynor
vs.
Underwood
|
5:30 PM CT
|
Treynor Community School
|
9-1
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Ankeny Christian
|
5:30 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
21-0
|
JV to follow
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Kee
|
5:30 PM CT
|
Upper Iowa University
|
7-2
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Waterloo West
|
5:30 PM CT
|
Waterloo East High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
East Mills
|
5:30 PM CT
|
Whiting Senior High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Sioux City West
|
6:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Regina Catholic
|
6:00 PM CT
|
Cole Park
|
9-2
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Lisbon
|
6:00 PM CT
|
Franklin Park
|
15-2
|
|
|
|
|
Tipton
vs.
Iowa Valley
|
6:00 PM CT
|
Tipton Middle School
|
7-2
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Clayton Ridge
|
6:00 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
10-0
|
|
|
|
|
ACGC
vs.
West Central Valley
|
7:00 PM CT
|
AC/GC High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
AGWSR
|
7:00 PM CT
|
AGWSR High School
|
6-4
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Central DeWitt
|
7:00 PM CT
|
Ash Park Baseball Field
|
8-4
|
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Davenport North
|
7:00 PM CT
|
Bettendorf High School
|
11-8
|
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Ames
|
7:00 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School
|
8-5
|
|
|
|
|
Burlington
vs.
Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Burlington High School
|
5-0
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Calamus-Wheatland
|
7:00 PM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
7-6
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Monticello
|
7:00 PM CT
|
Camanche Baseball "Gus Witt Field"
|
2-1
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Central Lee
|
7:00 PM CT
|
Cardinal High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Denver
vs.
Dike-New Hartford
|
7:00 PM CT
|
Denver Athletic Complex
|
3-0
|
JV/V
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Southeast Polk
|
7:00 PM CT
|
Dodger Stadium
|
8-4
|
JV/V
|
|
|
|
Earlham
vs.
Exira-EHK
|
7:00 PM CT
|
Earlham High School
|
12-1
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
West Marshall
|
7:00 PM CT
|
East Marshall Middle School
|
5-4
|
|
|
|
|
East Union
vs.
Bedford
|
7:00 PM CT
|
East Union Community School
|
3-1
|
|
|
|
|
Jesup
vs.
Grundy Center
|
7:00 PM CT
|
GC - Wilhelm Sports Complex
|
5-4
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Harris-Lake Park
|
7:00 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
6-2
|
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
Oelwein
|
7:00 PM CT
|
Gladbrook-Reinbeck High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
Woodbine
|
7:00 PM CT
|
Glidden-Ralston High School
|
9-0
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
New Hampton
|
7:00 PM CT
|
Harms Stadium at Hertel Field - Wartburg Campus
|
6-5
|
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Madrid
|
7:00 PM CT
|
Hawk Baseball Field
|
2-1
|
|
|
|
|
Highland
vs.
HLV
|
7:00 PM CT
|
Highland High School
|
7-1
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
North Fayette Valley
|
7:00 PM CT
|
Hudson Athletic Complex
|
14-4
|
JV/V
|
|
|
|
Independence
vs.
Wahlert Catholic
|
7:00 PM CT
|
Independence High School
|
1-0
|
JV Game at 5:00
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Xavier
|
7:00 PM CT
|
Iowa City West High School
|
6-1
|
Game 2
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
7:00 PM CT
|
Jefferson Baseball Complex
|
16-2
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Davis County
|
7:00 PM CT
|
Joyce Park
|
3-2
|
Game resumes in the top of the 3rd tied at 1-1.
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Danville
|
7:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Solon
|
7:00 PM CT
|
Mid-Prairie High School
|
7-4
|
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Mildred & Eddie Ferguson Sports Complex
|
6-3
|
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Oskaloosa
|
7:00 PM CT
|
Mt. Pleasant - Mapleleaf Athletic Complex
|
14-3
|
|
|
|
|
North Tama
vs.
Sigourney
|
7:00 PM CT
|
North Tama Athletic Complex
|
6-3
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
7-4
|
Linn-Mar Senior Night
|
|
|
|
Panorama
vs.
Ogden
|
7:00 PM CT
|
Panorama High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Pekin
vs.
Louisa-Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Pekin Community High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Griswold
|
7:00 PM CT
|
Riverside High School
|
17-1
|
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Union Community
|
7:00 PM CT
|
South Hardin High School
|
15-4
|
|
|
|
|
Wapello
vs.
Lone Tree
|
7:00 PM CT
|
Wapello Athletic Complex
|
8-4
|
|
|
|
|
Waukon
vs.
Crestwood
|
7:00 PM CT
|
Waukon High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Hillcrest Academy
|
7:00 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
7-0
|
|
|
|
|
Essex
vs.
West Harrison
|
7:15 PM CT
|
Essex Junior-Senior High School
|
|
Cancelled
|
|
|
|
North Union
vs.
West Hancock
|
7:30 PM CT
|
Bancroft Memorial Park
|
9-3
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Central Springs
|
7:30 PM CT
|
Clear Lake - Lions Field
|
10-1
|
JV 5:30 PM
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Williamsburg
|
7:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
8-6
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
Nevada
|
7:30 PM CT
|
Greenwood Park
|
8-7
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
South Tama
|
7:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
Osage
|
7:30 PM CT
|
Hampton-Dumont High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Lawton-Bronson
|
7:30 PM CT
|
Hinton
|
15-0
|
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Forest City
|
7:30 PM CT
|
Humboldt High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Pleasantville
|
7:30 PM CT
|
I-35 High School
|
6-3
|
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
Audubon
|
7:30 PM CT
|
IKM-Manning Baseball Field
|
5-3
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Centerville
|
7:30 PM CT
|
Indian Hills Community College
|
12-2
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Bishop Heelan
|
7:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Martensdale-St Marys
|
7:30 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Denison-Schleswig
|
7:30 PM CT
|
Lewis Central High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Clarinda
vs.
Creston
|
7:30 PM CT
|
Lied Recreation Center
|
9-0
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
St. Albert
|
7:30 PM CT
|
Merchants Park
|
8-7
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Trinity Christian
|
7:30 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School
|
6-0
|
War Eagle Conference Game
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
South Winneshiek
|
7:30 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
North Polk
|
7:30 PM CT
|
Norwalk High School
|
|
JV/Varsity RAINED OUT
|
|
|
|
OABCIG
vs.
Woodbury Central
|
7:30 PM CT
|
OABCIG Senior High School
|
9-7
|
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Okoboji
|
7:30 PM CT
|
Peterson Brooke Memorial
|
6-5
|
|
|
|
|
PCM
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
7:30 PM CT
|
Prairie City Middle School
|
8-5
|
JV/V
|
|
|
|
Ridge View
vs.
South O'Brien
|
7:30 PM CT
|
Ridge View High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Mason City
|
7:30 PM CT
|
Saint Ansgar Community High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
Webster City
|
7:30 PM CT
|
Saydel High School
|
8-4
|
JV @ 5:30, Varsity @ 7:30
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Nodaway Valley
|
7:30 PM CT
|
SE Warren BSB/SB Fields
|
2-1
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Lamoni
|
7:30 PM CT
|
Seymour High School
|
16-0
|
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Fremont-Mills
|
7:30 PM CT
|
Shenandoah - Sportsmans Park
|
7-6
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
12-3
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
MOC-Floyd Valley
|
7:30 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
8-6
|
|
|
|