|
Calamus-Wheatland
vs.
North Cedar
|
5:00 PM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
2-1
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
East Buchanan
|
5:00 PM CT
|
Edgewood Colesburg Softball Field
|
7-6
|
|
|
|
|
HLV
vs.
English Valleys
|
5:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
9-2
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Sioux Center
|
5:00 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
19-0
|
|
|
|
|
GMG
vs.
BCLUW
|
5:00 PM CT
|
GMG Baseball/Softball Fields GMG Baseball Field
|
4-1
|
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
Montezuma
|
5:00 PM CT
|
Iowa Valley High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Kee
vs.
North Fayette Valley
|
5:00 PM CT
|
Kee Softball Field
|
7-4
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Springville
|
5:00 PM CT
|
Lisbon City Park
|
6-4
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Central City
|
5:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
3-1
|
|
|
|
|
North Tama
vs.
Baxter
|
5:00 PM CT
|
North Tama Athletic Complex Softball Field
|
11-7
|
|
|
|
|
Riceville
vs.
Janesville
|
5:00 PM CT
|
Riceville High School
|
12-0
|
V softball will play first at 5 PM followed by JV.
|
|
|
|
Starmont
vs.
North Linn
|
5:00 PM CT
|
Starmont High School
|
19-0
|
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
MFL MarMac
|
5:00 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
16-8
|
|
|
|
|
Midland
vs.
Marquette Catholic
|
5:00 PM CT
|
Wyoming Fairgrounds
|
14-13
|
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
CAM
|
5:30 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard School Softball Field
|
11-1
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
Essex
|
5:30 PM CT
|
Griswold High School
|
9-0
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Seymour
|
5:30 PM CT
|
Lamoni Foreman City Park George Foreman City Park (North Park)
|
3-0
|
|
|
|
|
Clarinda
vs.
St. Albert
|
5:30 PM CT
|
Lied Recreation Center
|
10-9
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
New London
|
5:30 PM CT
|
Lone Tree High School
|
15-3
|
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Orient-Macksburg
|
5:30 PM CT
|
Melcher-Dallas Sports Complex Softball Field
|
24-7
|
Varsity Double Header Game 1 (Conf.)
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Davis County
|
5:30 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
3-0
|
|
|
|
|
West Central
vs.
South Winneshiek
|
5:30 PM CT
|
West Central Community School
|
11-0
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
Westwood
|
5:30 PM CT
|
Whiting Senior High School
|
16-0
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Boyer Valley
|
5:30 PM CT
|
Woodbine Athletic Complex Softball Field
|
7-1
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Colfax-Mingo
|
6:00 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Exira-EHK
|
6:00 PM CT
|
Gale Wickersham Athletic Complex
|
12-0
|
Varsity First V/JV
|
|
|
|
Keota
vs.
North Mahaska
|
6:00 PM CT
|
Keota High School
|
15-2
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Stanton
|
6:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School Softball Field
|
6-5
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Nodaway Valley
|
6:00 PM CT
|
Martensdale-St. Marys High School Softball Field
|
12-4
|
Make-Up Date, Varsity Only, No Admission
|
|
|
|
North Butler
vs.
Nashua-Plainfield
|
6:00 PM CT
|
Nashua-Plainfield Softball Field (Plainfield)
|
16-2
|
|
|
|
|
North Iowa
vs.
Bishop Garrigan
|
6:00 PM CT
|
North Iowa Community School
|
13-3
|
Game
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
Central Springs
|
6:00 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
14-1
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
Saint Ansgar
|
6:00 PM CT
|
Rockford High School
|
14-2
|
Conference Game
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Lynnville-Sully
|
6:00 PM CT
|
Sigourney - Schafer Field
|
13-0
|
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Unity Christian
|
6:00 PM CT
|
Trinity Christian High School Trinity Christian High School
|
7-3
|
4:30 JV
|
|
|
|
West Fork
vs.
Osage
|
6:00 PM CT
|
West Fork High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
Storm Lake St. Mary's
|
6:30 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
10-0
|
3 innings of JV @ 5:30 w/Varsity to follow.
|
|
|
|
Tri-County
vs.
BGM
|
6:30 PM CT
|
Tri-County Community School
|
5-1
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
North Cedar
|
7:00 PM CT
|
Calamus Elementary School
|
6-1
|
|
|
|
|
Waukon
vs.
Central Elkader
|
7:00 PM CT
|
Dittmer Sports Complex
|
15-5
|
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
Don Bosco
|
7:00 PM CT
|
Dunkerton High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
East Buchanan
|
7:00 PM CT
|
Edgewood Colesburg Softball Field
|
7-6
|
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Newell-Fonda
|
7:00 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
6-0
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
Albia
|
7:00 PM CT
|
George Saling Athletic Complex Softball Field
|
4-3
|
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
Remsen St. Mary's
|
7:00 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
14-5
|
|
|
|
|
Kee
vs.
North Fayette Valley
|
7:00 PM CT
|
Kee Softball Field
|
13-2
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Springville
|
7:00 PM CT
|
Lisbon City Park
|
10-4
|
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Holy Trinity Catholic
|
7:00 PM CT
|
Louisa-Muscatine High School
|
11-0
|
Cross-Over
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Central City
|
7:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School High School Softball Field
|
9-5
|
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Orient-Macksburg
|
7:00 PM CT
|
Melcher-Dallas Sports Complex Softball Field
|
16-6
|
Varsity Game 2 of DH (Non Con.)
|
|
|
|
Moravia
vs.
Central Decatur
|
7:00 PM CT
|
Moravia High School
|
17-7
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
Woodbury Central
|
7:00 PM CT
|
River Valley Community School
|
3-0
|
Senior Night
|
|
|
|
Riverside
vs.
Underwood
|
7:00 PM CT
|
Riverside High School
|
13-8
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
West Sioux
|
7:00 PM CT
|
South O'Brien - Swanson Sports Complex
|
17-5
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
North Linn
|
7:00 PM CT
|
Starmont High School
|
13-1
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
Sioux Central
|
7:00 PM CT
|
Titan Athletic Complex
|
9-8
|
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
MFL MarMac
|
7:00 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
13-1
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Earlham
|
7:00 PM CT
|
Van Meter School
|
8-2
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Clarksville
|
7:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Waverly-Shell Rock Softball Field
|
6-0
|
|
|
|
|
Midland
vs.
Marquette Catholic
|
7:00 PM CT
|
Wyoming Fairgrounds
|
13-12
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Sioux Center
|
7:05 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
10-1
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Collins-Maxwell
|
7:15 PM CT
|
Stan Vigness Field, McCallsburg
|
17-0
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Southeast Warren
|
7:30 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
11-1
|
9th: 4pm; JV: 5:30; Varsity 7:30
|
|
|
|
Audubon
vs.
Logan-Magnolia
|
7:30 PM CT
|
Audubon High School
|
10-3
|
JV then Varsity
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
East Mills
|
7:30 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
14-0
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Algona
|
7:30 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
10-0
|
|
|
|
|
Clarinda
vs.
St. Albert
|
7:30 PM CT
|
Lied Recreation Center
|
11-1
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
East Union
|
7:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
13-8
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Mount Ayr
|
7:30 PM CT
|
Murray High School
|
8-7
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Kingsley-Pierson
|
7:30 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
4-1
|
|
|
|
|
West Central
vs.
South Winneshiek
|
7:30 PM CT
|
West Central Community School
|
16-4
|
|
|
|