Softball 2022-23
QuikStatsIowa

Batting Average

1
Kiya Johnson, SR P/U, #18

North Butler - Class 1A - Top of Iowa East

.671
2
Tatum Wolford, JR CF, #12

Wapello - Class 1A - SEISC - North

.624
3
Lily Coil, SO SS/P, #16

Columbus/WACO - Class 3A - SEISC - North

.623
4
Dani Laughlin, SR #11

Regina Catholic - Class 2A - River Valley - South

.604
5
Kelly DeMeulenaere, SR #1

Grand View Christian - Class 2A

.597

Home Runs

1
Nevaeh Randall, SR SS, #14

Creston - Class 4A - Hawkeye Ten

21
2
Ana Glawe, SO C, #19

Benton - Class 3A - WaMaC-West

20
3
Skylar Benesh, JR SS, #8

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

16
3
Sydney Potter, SR #25

Southeast Polk - Class 5A - CIML

16
3
Pearson Hall, SO SS/2B, #25

West Liberty - Class 3A - River Valley - South

16

RBI

1
Ellie Flanagan, SR P/1B, #13

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

74
2
Ana Glawe, SO C, #19

Benton - Class 3A - WaMaC-West

70
3
Haley Glade, SO 3B/CF, #24

Earlham - Class 1A - West Central

65
4
Maddie Waldorf, JR P/2B, #8

Van Meter - Class 3A - West Central

64
5
Julia Roth, FR P/SS, #14

Wahlert Catholic - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division

62

Stolen Bases

1
Ella Thornton, FR SS, #12

Fremont-Mills - Class 1A - Corner

68
2
Breanna Caffery, SR OF, #2

Bettendorf - Class 5A - Mississippi Athletic

55
3
Myla Murphy, SR #16

GTRA - Class 1A - Twin Lakes

54
4
Skylar Benesh, JR SS, #8

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

52
5
Finley Netten, SO SS/C, #12

Van Meter - Class 3A - West Central

49

Earned Run Average

1
Carly Goodwin, JR P/1B, #1

Sigourney - Class 1A - South Iowa Cedar

0.19
2
Erica Houge, JR P/U, #11

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

0.27
3
Leah Maro, SR P/OF, #11

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

0.64
4
Karly Millikan, JR P/INF, #16

Griswold - Class 1A - Corner

0.69
5
Peyton Driscoll, SR P, #16

Williamsburg - Class 3A - WaMaC-West

0.84

Wins

1
Audrie Kohl, SO P, #9

Missouri Valley - Class 2A - Western Iowa

28
2
Ellie Flanagan, SR P/1B, #13

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

26
3
Cailyn Hardy, SR P/SS, #2

Clarksville - Class 1A - Iowa Star - North

25
3
Addi Murray, FR P/1B, #21

Sumner-Fredericksburg - Class 3A - North Iowa Cedar-East

25
5
Madeline Barker, SR P, #24

Davis County - Class 3A - South Central

24

Saves

1
Izzy Sankot, JR P/INF, #15

Belle Plaine - Class 1A - South Iowa Cedar

11
2
Lauren Hagedorn, FR #8

ADM - Class 4A - Raccoon River

7
2
Josie Schwickerath, FR P, #25

Remsen St. Mary's - Class 1A - War Eagle

7
4
Addesyn Abel, JR #3

Carlisle - Class 4A - Raccoon River

5
4
Haidyn Top, JR OF/P, #4

Southwest Valley - Class 2A - Pride of Iowa

5

Strikeouts

1
Dakota Lake, SR P, #19

Saydel - Class 3A - Heart of Iowa

349
2
Carly Goodwin, JR P/1B, #1

Sigourney - Class 1A - South Iowa Cedar

325
3
Audrie Kohl, SO P, #9

Missouri Valley - Class 2A - Western Iowa

318
4
Charlie Pryor, SO #8

Woodbine - Class 1A - Rolling Valley

275
5
Erica Houge, JR P/U, #11

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

268

Opponent Batting Average

1
Carly Goodwin, JR P/1B, #1

Sigourney - Class 1A - South Iowa Cedar

.080
2
Erica Houge, JR P/U, #11

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

.082
3
Campbell German, JR P/OF, #4

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa

.087
4
Rylee Yager, SO #19

Estherville Lincoln Central - Class 3A - Lakes

.100
5
Viktoria Storm, 08 U, #10

George-Little Rock - Class 1A - Siouxland

.105

Fielding Percentage

1
Chloe Mullenbach, JR #4

Garner Hayfield Ventura - Class 3A - Top of Iowa West

1.000
1
Myra Rauk, FR #19

Garner Hayfield Ventura - Class 3A - Top of Iowa West

1.000
1
Delaney Ball, JR C/1B, #12

Iowa City Liberty - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

1.000
1
Kaylee Mescher, SO OF/C, #14

Ames - Class 5A - Iowa Alliance - North

1.000
1
Soiyer Smith, 08 C/INF, #10

Central Decatur - Class 2A - Pride of Iowa

1.000

Thrown Out Stealing

1
Kiana Schulz, JR C, #8

Denison-Schleswig - Class 4A - Hawkeye Ten

22
2
Eva Walker, FR C/P, #3

Aplington-Parkersburg - Class 2A - North Iowa Cedar-Central

20
3
Izzy Kriegel, SO #15

Iowa Valley - Class 1A - South Iowa Cedar

18
4
Meagan McGaffin, SO C/3B, #6

Nevada - Class 3A - Heart of Iowa

17
5
Lexi Kockler, JR C, #4

Madrid - Class 2A - West Central

16

Runs

1
Skylar Benesh, JR SS, #8

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

84
2
Ruth Tauber, FR OF, #17

Wahlert Catholic - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division

76
3
Finley Netten, SO SS/C, #12

Van Meter - Class 3A - West Central

72
4
Mackenzie Bridgewater, SO 2B/SS, #10

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

68
5
Devin Simon, SR SS/P, #20

Cascade - Class 2A - River Valley - North

62

Hits

1
Haley Glade, SO 3B/CF, #24

Earlham - Class 1A - West Central

84
2
Emma Townsley, JR INF, #3

Benton - Class 3A - WaMaC-West

78
3
Leighton Salazar, FR C/SS, #1

Washington - Class 3A - Southeast

72
4
Bailee Weber, JR C/SS, #7

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

71
5
Avery Schroeder, JR OF, #5

Muscatine - Class 5A - Mississippi Athletic

70

Singles

1
Avery Schroeder, JR OF, #5

Muscatine - Class 5A - Mississippi Athletic

68
2
Emma Townsley, JR INF, #3

Benton - Class 3A - WaMaC-West

66
3
Alivia Schulte, SR CF, #1

West Delaware - Class 3A - WaMaC-East

62
4
Mackenzie Bridgewater, SO 2B/SS, #10

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

58
4
Sydney Skarich, JR SS, #18

North Scott - Class 4A - Mississippi Athletic

58

Doubles

1
Haley Glade, SO 3B/CF, #24

Earlham - Class 1A - West Central

25
2
Devin Simon, SR SS/P, #20

Cascade - Class 2A - River Valley - North

21
3
Avery Noble, SR INF/P, #11

Boyden-Hull/Rock Valley - Class 2A - Siouxland

20
4
Destiny Nathaniel, SR 3B, #10

Moravia - Class 1A - Bluegrass

19
4
Charlee Rosonke, 08 SS/P, #00

South Hardin - Class 2A - North Iowa Cedar-West

19

Triples

1
Rylee Dunkin, SR C/SS, #1

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

11
2
Brynnly German, JR SS, #6

Martensdale-St Marys - Class 1A - Pride of Iowa

10
3
Abbie Capesius, JR U, #8

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa West

9
3
Aspen Falk, JR U, #11

Saint Ansgar - Class 1A - Top of Iowa East

9
5
Charlie Pryor, SO #8

Woodbine - Class 1A - Rolling Valley

7

Total Bases

1
Haley Glade, SO 3B/CF, #24

Earlham - Class 1A - West Central

149.0
2
Skylar Benesh, JR SS, #8

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

136.0
3
Ana Glawe, SO C, #19

Benton - Class 3A - WaMaC-West

135.0
4
Devin Simon, SR SS/P, #20

Cascade - Class 2A - River Valley - North

126.0
5
Julia Roth, FR P/SS, #14

Wahlert Catholic - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division

121.0

On Base Percentage

1
Kiya Johnson, SR P/U, #18

North Butler - Class 1A - Top of Iowa East

.739
2
Lily Coil, SO SS/P, #16

Columbus/WACO - Class 3A - SEISC - North

.688
3
Rylee Dunkin, SR C/SS, #1

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

.676
4
Tatum Wolford, JR CF, #12

Wapello - Class 1A - SEISC - North

.673
5
Dani Laughlin, SR #11

Regina Catholic - Class 2A - River Valley - South

.658

Slugging Percentage

1
Kiya Johnson, SR P/U, #18

North Butler - Class 1A - Top of Iowa East

1.343
2
Kennedy Axmear, JR P, #35

English Valleys - Class 1A - South Iowa Cedar

1.209
3
Rylee Dunkin, SR C/SS, #1

Twin Cedars - Class 1A - Bluegrass

1.143
4
Devin Simon, SR SS/P, #20

Cascade - Class 2A - River Valley - North

1.125
5
Pearson Hall, SO SS/2B, #25

West Liberty - Class 3A - River Valley - South

1.117

On-base Plus Slugging

1
Jenna Stephens, SR 3B/1B, #15

Stanton - Class 1A - Corner

0.000
1
Leah Sandin, JR SS, #2

Stanton - Class 1A - Corner

0.000
1
Elly McDonald, JR LF/CF, #11

Stanton - Class 1A - Corner

0.000
1
Lexi Frank, JR C, #9

Stanton - Class 1A - Corner

0.000
1
Kiela Franzen, SO P/1B, #6

Stanton - Class 1A - Corner

0.000

Walks

1
Ruth Tauber, FR OF, #17

Wahlert Catholic - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division

35
2
Skylar Benesh, JR SS, #8

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

34
3
Ellie Flanagan, SR P/1B, #13

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

32
3
Anna Eastin, JR P/LF, #4

Valley - Class 5A - CIML

32
5
Cara Ronk, JR LF/1B, #7

Council Bluffs Jefferson - Class 5A - Missouri River

31

Hit By Pitches

1
Aubrey Leonard, FR INF, #14

Ogden - Class 2A - West Central

30
2
Sophie Juenger, SR #23

Garner Hayfield Ventura - Class 3A - Top of Iowa West

15
2
Madeline Tierney, JR 3B/LF, #3

Council Bluffs Jefferson - Class 5A - Missouri River

15
4
Reese Cooley, SR U, #9

Valley - Class 5A - CIML

14
5
Marin Frazee, SR SS/P, #23

Bishop Heelan - Class 4A - Missouri River

13

Sacrifice Bunts

1
Kelsey Kaut, FR OF/P, #15

Iowa City Liberty - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

18
1
Maggie Elsbecker, SR #14

Fort Dodge - Class 4A - Iowa Alliance - North

18
3
Alayna Gronseth, JR OF, #6

Ogden - Class 2A - West Central

16
4
Payton Drefke, JR INF/OF, #3

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML

13
4
Mallory Tomkins, FR U, #4

Dubuque Hempstead - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

13

Sacrifice Flys

1
Rachel Borchardt, SR 1B, #12

Clarksville - Class 1A - Iowa Star - North

8
2
Julia Roth, FR P/SS, #14

Wahlert Catholic - Class 3A - Mississippi Valley - Mississippi Division

7
2
Emma Moorman, JR INF, #18

Ogden - Class 2A - West Central

7
2
Courtney Kessler, SR #8

Regina Catholic - Class 2A - River Valley - South

7
5
Hayden Kresser, FR C, #20

Jesup - Class 2A - North Iowa Cedar-East

6

Strikeouts

1
Breanna Staab, SO #44

MMCRU - Class 2A - War Eagle

0
1
Ansley Oswald, SO LF/1B, #8

St. Edmond - Class 1A - North Central

0
3
Eden Greensky, SO #10

North Iowa - Class 1A - Top of Iowa West

1
3
Mia Danielson, SR #7

West Sioux - Class 2A - War Eagle

1
3
Bailey McGee, FR INF, #10

Chariton - Class 3A - South Central

1

Pitching Appearances

1
Claire Ridenour, SR P/1B, #7

West Delaware - Class 3A - WaMaC-East

36
1
Molly Breeding, JR P/DH, #25

Winterset - Class 4A - Raccoon River

36
3
Cali Weber, JR P, #16

Don Bosco - Class 1A - Iowa Star - North

35
3
Myli Schaefer, FR P/1B, #18

Kuemper Catholic - Class 2A - Hawkeye Ten

35
3
Morgan Kleve, SR P/INF, #22

South Winneshiek - Class 2A - Upper Iowa

35

Pitching Starts

1
Morgan Kleve, SR P/INF, #22

South Winneshiek - Class 2A - Upper Iowa

35
2
Cali Weber, JR P, #16

Don Bosco - Class 1A - Iowa Star - North

34
2
Claire Ridenour, SR P/1B, #7

West Delaware - Class 3A - WaMaC-East

34
4
Audrie Kohl, SO P, #9

Missouri Valley - Class 2A - Western Iowa

32
5
Lucy Porter, SO #7

Fort Dodge - Class 4A - Iowa Alliance - North

31

Innings Pitched

1
Claire Ridenour, SR P/1B, #7

West Delaware - Class 3A - WaMaC-East

208.2
2
Addi Murray, FR P/1B, #21

Sumner-Fredericksburg - Class 3A - North Iowa Cedar-East

203.0
3
Audrie Kohl, SO P, #9

Missouri Valley - Class 2A - Western Iowa

201.0
4
Lucy Porter, SO #7

Fort Dodge - Class 4A - Iowa Alliance - North

198.1
5
Katie Murphy, SR #5

Interstate 35 - Class 2A - West Central

197.1

Opponent At Bats

1
Addi Murray, FR P/1B, #21

Sumner-Fredericksburg - Class 3A - North Iowa Cedar-East

1026
2
Claire Ridenour, SR P/1B, #7

West Delaware - Class 3A - WaMaC-East

967
3
Cali Weber, JR P, #16

Don Bosco - Class 1A - Iowa Star - North

866
4
Katie Murphy, SR #5

Interstate 35 - Class 2A - West Central

859
5
Morgan Kleve, SR P/INF, #22

South Winneshiek - Class 2A - Upper Iowa

852

Hits Allowed

1
Viktoria Storm, 08 U, #10

George-Little Rock - Class 1A - Siouxland

26
2
Navy Clark, SR P/OF, #10

Bettendorf - Class 5A - Mississippi Athletic

27
3
Charlee Rosonke, 08 SS/P, #00

South Hardin - Class 2A - North Iowa Cedar-West

28
4
Grace Pence, FR P, #18

Albia - Class 3A - South Central

33
5
Payton Bradley, SO OF/INF, #10

St. Edmond - Class 1A - North Central

34

Runs Allowed

1
Carly Goodwin, JR P/1B, #1

Sigourney - Class 1A - South Iowa Cedar

8
2
Charlee Rosonke, 08 SS/P, #00

South Hardin - Class 2A - North Iowa Cedar-West

12
3
Grace Pence, FR P, #18

Albia - Class 3A - South Central

17
3
Lauren Sandholm, 08 P/U, #6

Ankeny Centennial - Class 5A - CIML

17
3
Navy Clark, SR P/OF, #10

Bettendorf - Class 5A - Mississippi Athletic

17