|
Wayne
vs.
East Union
|
12:00 PM CT
|
George Saling Athletic Complex Softball Field
|
10-0
|
VARSITY DOUBLEHEADER (GAME 1)
|
|
|
|
Wayne
vs.
East Union
|
1:30 PM CT
|
Wayne Sports Complex
|
10-0
|
VARSITY DOUBLEHEADER (GAME 2)
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
AGWSR
|
4:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Cascade
|
5:00 PM CT
|
Camanche High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Anamosa
|
5:00 PM CT
|
Cole Park
|
5-4
|
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Edgewood-Colesburg
|
5:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Norwalk
|
5:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
8-2
|
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
Manson-NW Webster
|
5:00 PM CT
|
Glidden-Ralston High School
|
10-9
|
VARSITY 1ST
|
|
|
|
Janesville
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
5:00 PM CT
|
Janesville High School Softball Diamond
|
14-2
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Lewis Central
|
5:00 PM CT
|
Little League Complex Kuemper Softball Field
|
6-1
|
|
|
|
|
North Tama
vs.
HLV
|
5:00 PM CT
|
North Tama Athletic Complex Lee Wiges Softball Field
|
9-4
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Maquoketa
|
5:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
2-0
|
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Carroll
|
5:00 PM CT
|
Storm Lake High School
|
6-0
|
|
|
|
|
Waukee
vs.
Iowa City Liberty
|
5:00 PM CT
|
Waukee Softball/Baseball Complex
|
8-6
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
St. Albert
|
5:30 PM CT
|
Atlantic Middle School Softball Field
|
7-3
|
Double Header
|
|
|
|
CAM
vs.
Griswold
|
5:30 PM CT
|
CAM High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
5:30 PM CT
|
CB Wickersham Athletic Complex
|
16-5
|
|
|
|
|
Columbus
vs.
Lone Tree
|
5:30 PM CT
|
Columbus High School
|
12-1
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
New Hampton
|
5:30 PM CT
|
Crestwood High School
|
7-0
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Burlington
|
5:30 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
2-1
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Western Dubuque
|
5:30 PM CT
|
Franklin Field
|
18-1
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Pekin
|
5:30 PM CT
|
Highland High School Softball Field
|
14-4
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Waterloo West
|
5:30 PM CT
|
Iowa City High
|
10-1
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Linn-Mar
|
5:30 PM CT
|
Iowa City West High School Softball Diamond
|
12-0
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Dubuque Senior
|
5:30 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
3-2
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Dubuque Hempstead
|
5:30 PM CT
|
Kennedy High School Softball Complex
|
6-3
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Moravia
|
5:30 PM CT
|
Lamoni Foreman City Park George Foreman City Park (North Park)
|
4-0
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
5:30 PM CT
|
North High School
|
6-4
|
Doubleheader
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
Murray
|
5:30 PM CT
|
Orient-Macksburg Community School
|
5-0
|
V/JV
|
|
|
|
Prairie
vs.
Wahlert Catholic
|
5:30 PM CT
|
Prairie High School HS Softball Fields
|
11-10
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Bondurant-Farrar
|
5:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Moulton-Udell
|
5:30 PM CT
|
Seymour Softball Field
|
11-1
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
LeMars
|
5:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
7-5
|
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
5:30 PM CT
|
Sioux City West High School
|
17-0
|
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Clarksville
|
5:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
3-2
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
IKM-Manning
|
5:30 PM CT
|
Tri-Center High School
|
11-6
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Melcher-Dallas
|
5:30 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
16-0
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Waukon
|
5:30 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Waverly-Shell Rock Softball Field
|
5-1
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Ogden
|
5:30 PM CT
|
West Central Valley High School
|
6-0
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
Westwood
|
5:30 PM CT
|
West Monona High School
|
8-0
|
Varsity Only Non-Conference
|
|
|
|
Xavier
vs.
Cedar Falls
|
5:30 PM CT
|
Xavier High School Bob Erusha Field
|
2-0
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Ballard
|
6:00 PM CT
|
ADM High School
|
6-2
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Central City
|
6:00 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
19-1
|
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
Central Springs
|
6:00 PM CT
|
Bishop Garrigan High School Softball Field
|
12-9
|
Lower Level Players Recognition Night
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Rockford
|
6:00 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School CGD Basebll/Softball complex
|
16-4
|
JV @ 6:00pm-Varsity to Follow @ 7:30pm
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Algona
|
6:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
Southeast Valley
|
6:00 PM CT
|
Greenwood Park
|
11-5
|
varsity first
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
West Marshall
|
6:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
8-5
|
|
|
|
|
Montezuma
vs.
Colo-Nesco
|
6:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
AGWSR
|
6:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
11-1
|
Newman & AGWSR Triangular
|
|
|
|
North Iowa
vs.
Northwood-Kensett
|
6:00 PM CT
|
North Iowa Community School
|
12-0
|
Game
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Riceville
|
6:00 PM CT
|
Saint Ansgar Community High School
|
5-2
|
Varsity softball will play first at 6 PM followed by JV.
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Southwest Valley
|
6:00 PM CT
|
SE Warren BSB/SB Fields
|
11-1
|
|
|
|
|
Winterset
vs.
Saydel
|
6:00 PM CT
|
Winterset High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Edgewood-Colesburg
|
6:30 PM CT
|
Don Bosco High School
|
7-5
|
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Central Lyon
|
7:00 PM CT
|
750 Maple St
|
8-7
|
JV @ 5:30
|
|
|
|
Bedford
vs.
Nodaway Valley
|
7:00 PM CT
|
Bedford Softball/Baseball Complex
|
13-2
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Cascade
|
7:00 PM CT
|
Camanche High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Davis County
|
7:00 PM CT
|
Cardinal High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Martensdale-St Marys
|
7:00 PM CT
|
Central Decatur High School Softball Field
|
9-3
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Holy Trinity Catholic
|
7:00 PM CT
|
Central Lee High School
|
14-5
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Des Moines Lincoln
|
7:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Softball Field
|
4-3
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Anamosa
|
7:00 PM CT
|
Cole Park
|
5-3
|
|
|
|
|
Danville
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Danville Jr/Sr High School
|
16-10
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
North Butler
|
7:00 PM CT
|
Dave Lee Field Softball Field
|
7-0
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Earlham
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School Lions Softball Complex
|
7-6
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Norwalk
|
7:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
10-5
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
PCM
|
7:00 PM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-1
|
JV/V
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Hartley-Melvin-Sanborn
|
7:00 PM CT
|
Emmetsburg Baseball Field Emmetsburg Baseball/Softball Complex
|
11-0
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Western Dubuque
|
7:00 PM CT
|
Franklin Field
|
11-1
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
MMCRU
|
7:00 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
13-0
|
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Oelwein
|
7:00 PM CT
|
George Wilhelm Complex Softball Diamond #1
|
10-1
|
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Louisa-Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
15-1
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Linn-Mar
|
7:00 PM CT
|
Iowa City West High School Softball Diamond
|
12-0
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Dubuque Senior
|
7:00 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
5-1
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Dubuque Hempstead
|
7:00 PM CT
|
Kennedy High School Softball Complex
|
13-2
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Lewis Central
|
7:00 PM CT
|
Little League Complex Kuemper Softball Field
|
8-3
|
DH-2
|
|
|
|
Madrid
vs.
ACGC
|
7:00 PM CT
|
Madrid High School
|
9-7
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Western Christian
|
7:00 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School Lady Dutch Field
|
8-4
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
East Sac County
|
7:00 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Newell-Fonda
|
7:00 PM CT
|
Newell Fonda Softball Field
|
12-2
|
JV at 5:30 and Varsity at 7:00 pm
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
7:00 PM CT
|
North Des Moines Girls Softball Complex
|
12-0
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:00 PM CT
|
North High School
|
6-4
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Maquoketa
|
7:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
7-1
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Knoxville
|
7:00 PM CT
|
Pella Community Middle School
|
4-3
|
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Panorama
|
7:00 PM CT
|
Phil Creese Softball Complex
|
8-5
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Sigourney
|
7:00 PM CT
|
Pleasantville Softball Field
|
11-0
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Wahlert Catholic
|
7:00 PM CT
|
Prairie High School HS Softball Fields
|
6-4
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
Sioux Central
|
7:00 PM CT
|
River Valley Community School
|
6-1
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Estherville Lincoln Central
|
7:00 PM CT
|
Sheldon High School Softball Field
|
15-0
|
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
Spirit Lake
|
7:00 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan Softball Field
|
5-0
|
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Jesup
|
7:00 PM CT
|
South Hardin High School
|
11-6
|
|
|
|
|
South Tama
vs.
GMG
|
7:00 PM CT
|
South Tama High School South Tama High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Spencer
vs.
GTRA
|
7:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
11-8
|
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
Akron-Westfield
|
7:00 PM CT
|
Sunrise Park Remsen Sunrise Park
|
8-0
|
Rescheduled due to girls state golf
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Wapsie Valley
|
7:00 PM CT
|
Tilford Elementary School
|
11-9
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Logan-Magnolia
|
7:00 PM CT
|
Underwood High School Eagle Diamond
|
14-5
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Interstate 35
|
7:00 PM CT
|
Van Meter School
|
12-2
|
|
|
|
|
Waukee
vs.
Iowa City Liberty
|
7:00 PM CT
|
Waukee Softball/Baseball Complex
|
5-2
|
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
Pocahontas Area
|
7:00 PM CT
|
West Bend-Mallard High School
|
|
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Van Buren County
|
7:00 PM CT
|
West Burlington High School
|
16-10
|
|
|
|
|
West Harrison
vs.
Boyer Valley
|
7:00 PM CT
|
West Harrison High School
|
15-7
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Wapello
|
7:00 PM CT
|
Winfield Softball Field
|
13-0
|
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Gehlen Catholic
|
7:00 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
7-5
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Cedar Falls
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School Bob Erusha Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
MOC-Floyd Valley
|
7:15 PM CT
|
Hinton High School
|
7-1
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Ankeny
|
7:15 PM CT
|
Indianola High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Mount Ayr
|
7:15 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School Softball Field
|
7-1
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
St. Edmond
|
7:15 PM CT
|
North Polk High School
|
8-0
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
AHSTW
|
7:15 PM CT
|
Riverside High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
Boone
|
7:15 PM CT
|
Webster City High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Carlisle
|
7:30 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
St. Albert
|
7:30 PM CT
|
Atlantic Middle School Softball Field
|
5-3
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
7:30 PM CT
|
CB Wickersham Athletic Complex
|
5-4
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Decorah
|
7:30 PM CT
|
Charles City High School
|
11-5
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Glenwood
|
7:30 PM CT
|
Creston High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
New Hampton
|
7:30 PM CT
|
Crestwood High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Burlington
|
7:30 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
11-5
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Waterloo West
|
7:30 PM CT
|
Iowa City High
|
13-3
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Denison-Schleswig
|
7:30 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
12-3
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
Roland-Story
|
7:30 PM CT
|
Jefferson Softball Park
|
10-6
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Clear Lake
|
7:30 PM CT
|
Mason City High School Softball Complex
|
10-0
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Shenandoah
|
7:30 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School
|
7-0
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
LeMars
|
7:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
6-3
|
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
7:30 PM CT
|
Sioux City West High School
|
19-3
|
|
|
|
|
Treynor
vs.
Audubon
|
7:30 PM CT
|
Treynor Community School
|
4-2
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Waukon
|
7:30 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Waverly-Shell Rock Softball Field
|
11-6
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Belmond-Klemme
|
8:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
7-5
|
|
|
|