|
Clear Creek Amana
vs.
Independence
|
5:30 AM CT
|
Independence High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Dubuque Hempstead
|
5:30 AM CT
|
Robinson-Dresser Sports Complex Softball
|
7-5
|
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Independence
|
7:00 AM CT
|
Independence High School
|
13-0
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Newman Catholic
|
4:00 PM CT
|
North Butler Elementary
|
9-3
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
4:00 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Edgewood-Colesburg
|
5:00 PM CT
|
Alburnett Martin Complex
|
3-0
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Mason City
|
5:00 PM CT
|
Ames High Baseball & Softball
|
8-7
|
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Ankeny Centennial
|
5:00 PM CT
|
Ankeny High School
|
8-5
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Lisbon
|
5:00 PM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
12-2
|
|
|
|
|
Central City
vs.
East Buchanan
|
5:00 PM CT
|
Central City High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Bettendorf
|
5:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Davenport West
|
5:00 PM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
13-0
|
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Waukee Northwest
|
5:00 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
2-0
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
MFL MarMac
|
5:00 PM CT
|
Hudson Athletic Complex
|
13-1
|
JV / Varsity
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Jesup
|
5:00 PM CT
|
Jesup High School
|
18-8
|
JV/V
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Atlantic
|
5:00 PM CT
|
Kimballton Lloyd Petersen Park
|
4-3
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Pleasant Valley
|
5:00 PM CT
|
North High School
|
15-8
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Davenport Central
|
5:00 PM CT
|
North Scott High School
|
7-0
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Dowling Catholic
|
5:00 PM CT
|
Ottumwa Huston Field
|
11-6
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Waukee
|
5:00 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
8-0
|
|
|
|
|
Spencer
vs.
Bishop Garrigan
|
5:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
10-0
|
JV/V
|
|
|
|
Springville
vs.
Marquette Catholic
|
5:00 PM CT
|
Springville Binley Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
Muscatine
|
5:00 PM CT
|
St. Vincent Athletic Complex
|
4-1
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
Midland
|
5:00 PM CT
|
Starmont High School
|
10-9
|
2 Varsity Games
|
|
|
|
Union Community
vs.
East Marshall
|
5:00 PM CT
|
Union High School
|
10-0
|
JV/V
|
|
|
|
ACGC
vs.
Earlham
|
5:30 PM CT
|
AC/GC High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
River Valley
|
5:30 PM CT
|
Ar-We-Va High School
|
14-6
|
|
|
|
|
Ballard
vs.
ADM
|
5:30 PM CT
|
Ballard High School
|
2-1
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Stanton
|
5:30 PM CT
|
CAM High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Fort Madison
|
5:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
14-7
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Waterloo West
|
5:30 PM CT
|
Franklin Field
|
5-2
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Sidney
|
5:30 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Bishop Heelan
|
5:30 PM CT
|
Gale Wickersham Athletic Complex
|
10-0
|
CXL
|
|
|
|
Wayne
vs.
East Union
|
5:30 PM CT
|
George Saling Athletic Complex Softball Field
|
11-1
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
5:30 PM CT
|
Iowa City High
|
7-5
|
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Spirit Lake
|
5:30 PM CT
|
Ireton City Park
|
15-4
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Denison-Schleswig
|
5:30 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
1-0
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
Dunkerton
|
5:30 PM CT
|
Janesville High School
|
16-2
|
JV followed by Varsity - POSTPONED
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Burlington
|
5:30 PM CT
|
Joyce Park
|
12-1
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Atlantic
|
5:30 PM CT
|
Kimballton Lloyd Petersen Park
|
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Sioux City West
|
5:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
12-0
|
Varsity Doubleheader
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Iowa City West
|
5:30 PM CT
|
Liberty High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Madrid
|
5:30 PM CT
|
Madrid High School
|
8-4
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Glidden-Ralston
|
5:30 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
11-1
|
Varsity first, followed by JV
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Storm Lake St. Mary's
|
5:30 PM CT
|
Newell Fonda Softball Field
|
14-0
|
Varsity Only
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Waterloo East
|
5:30 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
12-0
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Panorama
|
5:30 PM CT
|
Panorama High School
|
15-2
|
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Woodward-Granger
|
5:30 PM CT
|
Phil Creese Softball Complex
|
14-2
|
Varsity Double Header
|
|
|
|
Prairie
vs.
Dubuque Senior
|
5:30 PM CT
|
Prairie High School HS Varsity Softball Field
|
10-0
|
Game 1
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Saydel
|
5:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Twin Cedars
|
5:30 PM CT
|
Seymour High School
|
7-0
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
5:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
5-3
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sioux City North
|
5:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
14-2
|
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Denver
|
5:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
8-6
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
5:30 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
6-3
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Grundy Center
|
5:30 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
5-0
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Washington
vs.
Mount Pleasant
|
5:30 PM CT
|
Washington High School
|
13-1
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Pleasantville
|
5:30 PM CT
|
West Central Valley High School
|
5-4
|
|
|
|
|
West Harrison
vs.
West Monona
|
5:30 PM CT
|
West Harrison High School
|
19-0
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Western Dubuque
|
5:30 PM CT
|
Xavier High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Nodaway Valley
|
6:00 PM CT
|
Bedford Softball/Baseball Complex
|
12-1
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Carroll
|
6:00 PM CT
|
Carlisle High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Centerville
|
6:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Softball Field
|
4-2
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Rockford
|
6:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
12-9
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
Manson-NW Webster
|
6:00 PM CT
|
Greenwood Park
|
16-8
|
varsity first
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Saint Ansgar
|
6:00 PM CT
|
Lake Mills Sports Complex
|
8-3
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Baxter
|
6:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
13-4
|
|
|
|
|
Montezuma
vs.
BCLUW
|
6:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
2-0
|
Varsity @ 6:00pm followed by JV game
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Osage
|
6:00 PM CT
|
Nashua-Plainfield Softball Field (Plainfield)
|
11-1
|
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Newman Catholic
|
6:00 PM CT
|
North Butler Elementary
|
7-0
|
V only @ Allison - FORFEIT
|
|
|
|
Riverside
vs.
IKM-Manning
|
6:00 PM CT
|
Riverside High School
|
6-1
|
Varsity 1st
|
|
|
|
Treynor
vs.
Tri-Center
|
6:00 PM CT
|
Treynor Community School
|
4-3
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Bettendorf
|
6:30 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
12-1
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Davenport West
|
6:30 PM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
17-1
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Pleasant Valley
|
6:30 PM CT
|
North High School
|
11-1
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Davenport Central
|
6:30 PM CT
|
North Scott High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Springville
vs.
Marquette Catholic
|
6:30 PM CT
|
Springville Binley Field
|
14-2
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Ridge View
|
6:45 PM CT
|
Little League Complex
|
7-0
|
|
|
|
|
ACGC
vs.
Earlham
|
7:00 PM CT
|
AC/GC High School
|
15-7
|
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Edgewood-Colesburg
|
7:00 PM CT
|
Alburnett Martin Complex
|
7-6
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Mason City
|
7:00 PM CT
|
Ames High Baseball & Softball
|
12-0
|
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Ankeny Centennial
|
7:00 PM CT
|
Ankeny High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Boyden-Hull/Rock Valley
|
7:00 PM CT
|
Borman Forster Fields
|
13-0
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Lisbon
|
7:00 PM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
9-0
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
West Burlington
|
7:00 PM CT
|
Cardinal High School
|
9-3
|
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Central City
|
7:00 PM CT
|
Central City High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Van Buren County
|
7:00 PM CT
|
Central Lee High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Clarksville
vs.
Riceville
|
7:00 PM CT
|
Clarksville High School
|
7-2
|
5:15 JV, 7:00 Varsity
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:00 PM CT
|
Collins-Maxwell High School
|
5-3
|
JV followed by Varsity
|
|
|
|
Columbus
vs.
Wapello
|
7:00 PM CT
|
Columbus High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Durant
vs.
Bellevue
|
7:00 PM CT
|
Durant High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
North Iowa
|
7:00 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Waterloo West
|
7:00 PM CT
|
Franklin Field
|
10-6
|
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Bishop Heelan
|
7:00 PM CT
|
Gale Wickersham Athletic Complex
|
11-1
|
CXL
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Waukee Northwest
|
7:00 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
8-5
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Pekin
|
7:00 PM CT
|
Highland High School
|
7-1
|
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
10-9
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Western Christian
|
7:00 PM CT
|
Hinton
|
7-3
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Iowa City High
|
4-2
|
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Anamosa
|
7:00 PM CT
|
Iowa City Regina High School
|
9-0
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Sioux City West
|
7:00 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Iowa City West
|
7:00 PM CT
|
Liberty High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Louisa-Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
16-7
|
|
|
|
|
Madrid
vs.
Des Moines Christian
|
7:00 PM CT
|
Madrid High School
|
11-10
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Northeast
|
7:00 PM CT
|
Mid-Prairie Middle School
|
4-1
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
George-Little Rock
|
7:00 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School
|
21-1
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Albia
|
7:00 PM CT
|
Mustang Sports Complex
|
6-0
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Waterloo East
|
7:00 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
8-0
|
|
|
|
|
Ogden
vs.
South Central Calhoun
|
7:00 PM CT
|
Ogden High School
|
16-3
|
JV/V - JV @5:30
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Okoboji
|
7:00 PM CT
|
Okoboji High School
|
14-0
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
7:00 PM CT
|
Open Space Athletic Complex Sioux Center Open Space Park Softball
|
2-0
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Dowling Catholic
|
7:00 PM CT
|
Ottumwa Huston Field
|
3-2
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Panorama
|
7:00 PM CT
|
Panorama High School
|
30-10
|
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Interstate 35
|
7:00 PM CT
|
Phil Creese Softball Complex
|
13-1
|
Varsity Double Header
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Sioux Central
|
7:00 PM CT
|
Pocahontas Area Athletic Complex
|
8-6
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Waukee
|
7:00 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
10-1
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Dubuque Hempstead
|
7:00 PM CT
|
Robinson-Dresser Sports Complex Softball
|
6-0
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sioux City North
|
7:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
12-2
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Sheldon
|
7:00 PM CT
|
South O'Brien - Swanson Sports Complex
|
4-2
|
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Norwalk
|
7:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
Muscatine
|
7:00 PM CT
|
St. Vincent Athletic Complex
|
2-1
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
Midland
|
7:00 PM CT
|
Starmont High School
|
13-8
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Winterset
|
7:00 PM CT
|
Urbandale High School
|
8-3
|
|
|
|
|
East Sac County
vs.
OABCIG
|
7:00 PM CT
|
Wall Lake Athletic Complex
|
28-18
|
JV at 5:30 and Varsity at 7:00
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Crestwood
|
7:00 PM CT
|
Waverly High School
|
5-2
|
|
|
|
|
West Branch
vs.
North Cedar
|
7:00 PM CT
|
West Branch High School
|
9-8
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Pleasantville
|
7:00 PM CT
|
West Central Valley High School
|
8-1
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Monticello
|
7:00 PM CT
|
West Liberty Elementary School
|
3-2
|
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
West Point South Park
|
11-5
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Camanche
|
7:00 PM CT
|
Wilton High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Western Dubuque
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School
|
4-0
|
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
Pella Christian
|
7:15 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
3-2
|
JV @ 5:30
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Boone
|
7:15 PM CT
|
Gilbert High School
|
13-12
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
Bondurant-Farrar
|
7:15 PM CT
|
North Polk High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Southeast Valley
|
7:30 PM CT
|
Algona High School
|
13-12
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
7:30 PM CT
|
Audubon High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Martensdale-St Marys
|
7:30 PM CT
|
Central Decatur High School
|
6-4
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
West Fork
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Glenwood
|
7:30 PM CT
|
Creston High School
|
9-4
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Knoxville
|
7:30 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
4-3
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Fort Madison
|
7:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
18-5
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Humboldt
|
7:30 PM CT
|
Humboldt High School
|
9-3
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
Roland-Story
|
7:30 PM CT
|
Jefferson Softball Park
|
5-2
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Burlington
|
7:30 PM CT
|
Joyce Park
|
12-0
|
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
Logan-Magnolia
|
7:30 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Moravia
|
7:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
15-3
|
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Melcher-Dallas
|
7:30 PM CT
|
Moulton-Udell High School
|
9-1
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Lamoni
|
7:30 PM CT
|
Murray High School
|
6-5
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Charles City
|
7:30 PM CT
|
New Hampton - Mikkelson Park
|
12-11
|
|
|
|
|
PCM
vs.
Grand View Christian
|
7:30 PM CT
|
PCM High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Dubuque Senior
|
7:30 PM CT
|
Prairie High School HS Varsity Softball Field
|
6-0
|
Game 2
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Shenandoah
|
7:30 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Lenox
|
7:30 PM CT
|
SE Warren BSB/SB Fields
|
14-2
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
7:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
13-1
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Mount Ayr
|
7:30 PM CT
|
Southwest Valley Tennis Courts Southwest Valley Softball Field
|
15-1
|
Varsity
|
|
|
|
Underwood
vs.
AHSTW
|
7:30 PM CT
|
Underwood High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Mount Pleasant
|
7:30 PM CT
|
Washington High School
|
18-6
|
|
|
|
|
Waukon
vs.
Decorah
|
7:30 PM CT
|
Waukon High School
|
14-9
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Columbus Catholic
|
8:00 PM CT
|
North Butler Elementary
|
7-0
|
V only @ Allison - FORFEIT
|
|
|