Softball 2021-22
QuikStatsIowa

Batting Average

1
Abbie Capesius, SOU, #8

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa West

.667
1
Alexis Houge, SRSS, #2

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

.667
3
Taylor Henson, FRP/SS, #1

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

.650
4
Emma Boswell, 08#4

Orient-Macksburg - Class 1A - Bluegrass

.627
4
Hailey Rosonke, SOP/INF, #22

South Hardin - Class 2A - North Iowa Cedar-West

.627

Home Runs

1
Jena Young, JR#4

Winterset - Class 4A - Raccoon River

22
2
Katelyn Lappe, SRSS, #13

Bondurant-Farrar - Class 4A - Raccoon River

18
3
Anna Weathers, FRC/3B, #22

Des Moines Christian - Class 3A - West Central

16
3
Sydney Potter, JR#25

Southeast Polk - Class 5A - CIML-Central

16
3
Gianna Lara, SR#32

Valley - Class 5A - CIML-Central

16

RBI

1
Emily Meyer, JRP, #28

North Union - Class 2A - Top of Iowa West

60
2
Ava Smithson, SRC/U, #10

Johnston - Class 5A - CIML-Central

59
3
Reagan Bartholomew, SRSS/2B, #17

Waukee Northwest - Class 5A - CIML-Iowa

58
3
Elle Ridgeway, JR1B, #42

Williamsburg - Class 3A - WaMaC-West

58
5
Sydney Roe, SROF/C, #32

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

56

Stolen Bases

1
Myla Murphy, JR#16

GTRA - Class 1A - Twin Lakes

61
2
Claire Schroeder, SOU, #16

Remsen St. Mary's - Class 1A - War Eagle

60
3
Reagan McFarland, SRCF, #12

Lynnville-Sully - Class 1A - South Iowa Cedar

57
3
Isabel Bernard, FRCF/CR, #10

Sumner-Fredericksburg - Class 3A - North Iowa Cedar-East

57
5
Alexis Houge, SRSS, #2

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

50

Earned Run Average

1
Noreli Rocha, FRC, #12

Des Moines North - Class 5A - CIML-Metro

0.00
2
Erica Houge, SOP/U, #11

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

0.20
3
Bliss Beck, SOP/OF, #10

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

0.52
4
Carly Goodwin, SOP/1B, #1

Sigourney - Class 1A - South Iowa Cedar

0.55
5
Maddie Oetzmann, JRP/1B, #00

Waukee Northwest - Class 5A - CIML-Iowa

0.63

Wins

1
Emily Meyer, JRP, #28

North Union - Class 2A - Top of Iowa West

33
2
Thea Banning, SR#9

Winterset - Class 4A - Raccoon River

31
3
Dakota Lake, JRP/1B, #19

Saydel - Class 3A - Heart of Iowa

30
4
Sara Reid, SRP/INF, #25

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

28
5
Jenna Sprague, SRP/U, #14

Mount Vernon - Class 3A - WaMaC-East

27

Saves

1
Brooklyn Ocker, FRP/OF, #15

Sergeant Bluff-Luton - Class 3A - Missouri River

6
2
Zoey Kirchhoff, 08P/OF, #3

Atlantic - Class 3A - Hawkeye Ten

5
2
Avery Wise, 08U, #8

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

5
2
Tatum Shepherd, SOP/U, #5

Ridge View - Class 2A - Western Valley

5
5
Cameran Smith, SO#11

ADM - Class 4A - Raccoon River

4

Strikeouts

1
Dakota Lake, JRP/1B, #19

Saydel - Class 3A - Heart of Iowa

411
2
Emily Meyer, JRP, #28

North Union - Class 2A - Top of Iowa West

318
3
Sara Reid, SRP/INF, #25

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

286
3
Emma Beck, SRP/SS, #9

Grundy Center - Class 2A - North Iowa Cedar-West

286
5
Aliya Yanga, JRP, #28

ADM - Class 4A - Raccoon River

280

Opponent Batting Average

1
Tatum Dunlavy, SO#9

Estherville Lincoln Central - Class 3A - Lakes

.095
2
Erica Houge, SOP/U, #11

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

.096
3
Abby Hiatt, SOP/3B, #10

Logan-Magnolia - Class 2A - Western Iowa

.107
4
Carly Goodwin, SOP/1B, #1

Sigourney - Class 1A - South Iowa Cedar

.110
5
Bliss Beck, SOP/OF, #10

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

.120

Fielding Percentage

1
Sydney Hoskins, SOC, #11

Albia - Class 3A - South Central

1.000
1
Praze Buchan, JRP/1B, #10

Ankeny - Class 5A - CIML-Iowa

1.000
1
Callie Miller, JR3B, #28

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

1.000
1
Helen Sons, JR1B/OF, #37

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

1.000
1
Ana Glawe, FRC/3B, #8

Benton - Class 4A - WaMaC-West

1.000

Thrown Out Stealing

1
Malea Gonnerman, SOC/3B, #12

Denver - Class 2A - North Iowa Cedar-Central

23
2
Gracie Harrington, SOC/3B, #1

Midland - Class 1A - Tri-Rivers East

21
3
Paige Franzen, FR#22

Nashua-Plainfield - Class 1A - Top of Iowa East

20
4
Adaline Martens, 08U/C, #9

Riverside - Class 1A - Western Iowa

19
5
Bridget Stover, SR#22

Winterset - Class 4A - Raccoon River

17

Runs

1
Jena Young, JR#4

Winterset - Class 4A - Raccoon River

70
2
Peyton Robinson, JRSS, #7

Lisbon - Class 1A - Tri-Rivers East

64
3
Jessie Wardlow, JRCF/2B, #2

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

63
4
Paige Peterson, JR2B/U, #1

Johnston - Class 5A - CIML-Central

62
4
SAM NIELSEN, SRLF, #30

North Union - Class 2A - Top of Iowa West

62

Hits

1
Ella McGee, SOINF/OF, #6

Waukee - Class 5A - CIML-Central

83
1
Jena Young, JR#4

Winterset - Class 4A - Raccoon River

83
3
Lianna Hull, FRU, #28

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

75
4
Peyton Robinson, JRSS, #7

Lisbon - Class 1A - Tri-Rivers East

72
5
Aubrey Johansen, SOP/INF, #9

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Little Hawkeye

71

Singles

1
Lianna Hull, FRU, #28

Iowa City High - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

69
2
Claire Schroeder, SOU, #16

Remsen St. Mary's - Class 1A - War Eagle

65
2
Ella McGee, SOINF/OF, #6

Waukee - Class 5A - CIML-Central

65
4
SAM NIELSEN, SRLF, #30

North Union - Class 2A - Top of Iowa West

63
5
Emma Townsley, SO3B, #3

Benton - Class 4A - WaMaC-West

60

Doubles

1
Allison Paulsen, SRSS/P, #15

Midland - Class 1A - Tri-Rivers East

24
2
Jena Young, JR#4

Winterset - Class 4A - Raccoon River

22
3
Helen Sons, JR1B/OF, #37

Assumption - Class 3A - Mississippi Athletic

21
4
Addy Widel, SRC/SS, #8

Calamus-Wheatland - Class 1A - Tri-Rivers East

20
4
Emma Moorman, SOP/INF, #18

Ogden - Class 2A - West Central

20

Triples

1
Devin Simon, JRSS/3B, #20

Cascade - Class 2A - River Valley - North

9
1
MaKenna Bowman, JR2B/SS, #11

Kingsley-Pierson - Class 1A - Western Valley

9
1
Emri Agre, JRCF, #11

Pella Christian - Class 2A - Little Hawkeye

9
4
Lily Coil, FRSS/P, #16

Columbus - Class 3A - SEISC - North

7
4
Brynn Ortlund, JRSS/U, #8

Indianola - Class 4A - Little Hawkeye

7

Total Bases

1
Jena Young, JR#4

Winterset - Class 4A - Raccoon River

179.0
2
Katelyn Lappe, SRSS, #13

Bondurant-Farrar - Class 4A - Raccoon River

135.0
3
Gianna Lara, SR#32

Valley - Class 5A - CIML-Central

131.0
4
Aubrey Johansen, SOP/INF, #9

Dallas Center-Grimes - Class 4A - Little Hawkeye

116.0
4
Tatum Dunlavy, SO#9

Estherville Lincoln Central - Class 3A - Lakes

116.0

On Base Percentage

1
Alexis Houge, SRSS, #2

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

.742
2
Abbie Capesius, SOU, #8

Bishop Garrigan - Class 1A - Top of Iowa West

.738
3
Hailey Rosonke, SOP/INF, #22

South Hardin - Class 2A - North Iowa Cedar-West

.736
4
Taylor Henson, FRP/SS, #1

Lamoni - Class 1A - Bluegrass

.708
5
Emily Watters, JRP/U, #9

Anamosa - Class 3A - River Valley - North

.694

Slugging Percentage

1
Jena Young, JR#4

Winterset - Class 4A - Raccoon River

1.346
2
Katelyn Lappe, SRSS, #13

Bondurant-Farrar - Class 4A - Raccoon River

1.298
3
Jadyn Glab, JRC/INF, #7

Dubuque Hempstead - Class 5A - Mississippi Valley - Valley Division

1.271
4
Hailey Rosonke, SOP/INF, #22

South Hardin - Class 2A - North Iowa Cedar-West

1.213
5
Anna Weathers, FRC/3B, #22

Des Moines Christian - Class 3A - West Central

1.185

Walks

1
Hannah Simpson, SR1B/3B, #25

Fairfield - Class 4A - Southeast

34
1
Makia Smith, SR#1

MVAOCOU - Class 2A - Western Valley

34
3
Coty Engle, JRP/OF, #4

Fairfield - Class 4A - Southeast

30
3
Payton Wright, JROF, #1

LeMars - Class 4A - Missouri River

30
3
Mia Walker, JRLF, #5

Newell-Fonda - Class 1A - Twin Lakes

30

Hit By Pitches

1
Madeline Tierney, SOLF/3B, #3

Council Bluffs Jefferson - Class 5A - Missouri River

25
2
Aubrey Leonard, 08INF, #14

Ogden - Class 2A - West Central

23
3
Emily Meyer, JRP, #28

North Union - Class 2A - Top of Iowa West

17
4
Sidney Shaver, JRSS/INF, #15

PCM - Class 3A - Heart of Iowa

15
5
Marin Frazee, JRSS/P, #23

Bishop Heelan - Class 4A - Missouri River

14

Sacrifice Bunts

1
Kayana Kunkel, SRU, #4

Hinton - Class 2A - War Eagle

21
2
Madi James, FROF/INF, #7

ADM - Class 4A - Raccoon River

13
2
Brooklyn Leusink, SRDH/1B, #13

MOC-Floyd Valley - Class 3A - Siouxland

13
2
Lauren Ausborn, FR#8

North Polk - Class 4A - Raccoon River

13
5
Gracie Hays, JRLF, #4

Lewis Central - Class 4A - Hawkeye Ten

12

Sacrifice Flys

1
Noreli Rocha, FRC, #12

Des Moines North - Class 5A - CIML-Metro

11
1
Yaniveon Jones, JRINF, #40

Des Moines North - Class 5A - CIML-Metro

11
3
Marissa Robinson, 08INF/OF, #32

Des Moines North - Class 5A - CIML-Metro

10
4
Addi Murray, 08P/1B, #21

Sumner-Fredericksburg - Class 3A - North Iowa Cedar-East

9
5
Amora McDonald, SOINF, #22

Des Moines North - Class 5A - CIML-Metro

8

Strikeouts

1
Gwen Mews, SRSS, #7

English Valleys - Class 1A - South Iowa Cedar

0
1
Tory Bennett, SRSS/U, #9

Fort Dodge - Class 5A - CIML-Iowa

0
1
Tessa Gunderson, SR3B/P, #7

Harris-Lake Park - Class 1A - War Eagle

0
1
Emerson Anderson, 08C, #4

Missouri Valley - Class 2A - Western Iowa

0
1
Jersey Beachy, JR1B/C, #7

Mount Pleasant - Class 4A - Southeast

0

Pitching Appearances

1
Emily Meyer, JRP, #28

North Union - Class 2A - Top of Iowa West

38
2
Dakota Lake, JRP/1B, #19

Saydel - Class 3A - Heart of Iowa

37
3
Thea Banning, SR#9

Winterset - Class 4A - Raccoon River

36
4
Lauren Haberichter, SRP/1B, #11

MFL MarMac - Class 2A - Upper Iowa

35
4
Ellie Flanagan, JRP/1B, #13

North Linn - Class 1A - Tri-Rivers West

35

Pitching Starts

1
Emily Meyer, JRP, #28

North Union - Class 2A - Top of Iowa West

38
2
Dakota Lake, JRP/1B, #19

Saydel - Class 3A - Heart of Iowa

36
3
Charlotte Brown, JRP/1B, #4

Wilton - Class 2A - River Valley - South

35
4
Sara Reid, SRP/INF, #25

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

34
4
Norah Huebert, FRP, #23

Denison-Schleswig - Class 4A - Hawkeye Ten

34

Innings Pitched

1
Dakota Lake, JRP/1B, #19

Saydel - Class 3A - Heart of Iowa

226.0
2
Thea Banning, SR#9

Winterset - Class 4A - Raccoon River

214.1
3
Charlotte Brown, JRP/1B, #4

Wilton - Class 2A - River Valley - South

202.1
4
Holly Hansen, JRP/INF, #14

Council Bluffs Lincoln - Class 5A - Missouri River

199.2
5
Marissa Hagen, JRP/U, #5

West Central Valley - Class 2A - West Central

198.0

Opponent At Bats

1
Holly Hansen, JRP/INF, #14

Council Bluffs Lincoln - Class 5A - Missouri River

1245
2
Marissa Hagen, JRP/U, #5

West Central Valley - Class 2A - West Central

909
3
Lauren Haberichter, SRP/1B, #11

MFL MarMac - Class 2A - Upper Iowa

882
4
Katelyn Klever, FRP, #10

North Polk - Class 4A - Raccoon River

840
5
Zoey Jones, 08P/U, #8

Cedar Rapids Washington - Class 5A - Mississippi Valley - Mississippi Division

813

Hits Allowed

1
Macy Blomgren , JRP/U, #23

Van Meter - Class 2A - West Central

20
2
Avery Wise, 08U, #8

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

21
3
Cameran Smith, SO#11

ADM - Class 4A - Raccoon River

23
4
Addi Murray, 08P/1B, #21

Sumner-Fredericksburg - Class 3A - North Iowa Cedar-East

26
5
Ciara Heffron, SOP/INF, #22

Knoxville - Class 4A - South Central

28

Runs Allowed

1
Addi Murray, 08P/1B, #21

Sumner-Fredericksburg - Class 3A - North Iowa Cedar-East

8
2
Macy Blomgren , JRP/U, #23

Van Meter - Class 2A - West Central

10
3
Cameran Smith, SO#11

ADM - Class 4A - Raccoon River

14
3
Erica Houge, SOP/U, #11

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

14
3
Mya Verdon, SOP/2B, #29

Davenport West - Class 5A - Mississippi Athletic

14

Earned Runs Allowed

1
Noreli Rocha, FRC, #12

Des Moines North - Class 5A - CIML-Metro

0
2
Erica Houge, SOP/U, #11

Collins-Maxwell - Class 1A - Iowa Star - South

4
3
Avery Wise, 08U, #8

Central City - Class 1A - Tri-Rivers West

5
4
Bliss Beck, SOP/OF, #10

Clear Creek Amana - Class 4A - WaMaC-West

7
4
Addi Murray, 08P/1B, #21

Sumner-Fredericksburg - Class 3A - North Iowa Cedar-East

7

Walks Allowed

1
Addi Murray, 08P/1B, #21

Sumner-Fredericksburg - Class 3A - North Iowa Cedar-East

2
2
Haleigh Banowetz, SOP, #28

Northeast - Class 3A - River Valley - North

3
3
Hailey Rosonke, SOP/INF, #22

South Hardin - Class 2A - North Iowa Cedar-West

4
3
Kaylyn Holmes, SOP/U, #13

Southeast Warren - Class 1A - Pride of Iowa

4
5
Aubrey Hesler, 08P, #16

Burlington - Class 4A - Southeast

5

Hit Batters

1
Sydney Smalley, FRP, #5

Ames - Class 5A - CIML-Iowa

0
1
Aubrey Lensmeyer, FRP/U, #9

Ankeny - Class 5A - CIML-Iowa

0
1
Kali Irlmeier, JR#12

Audubon - Class 1A - Western Iowa

0
1
Katie Hill, SRP/2B, #19

BCLUW - Class 1A - North Iowa Cedar-West

0