|
Ogden
vs.
Madrid
|
11:30 AM CT
|
Ogden High School
|
5-4
|
Game moved to morning due to baseball @ Principal Park - JV @10:00 AM
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Alburnett
|
5:00 PM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
6-5
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Nodaway Valley
|
5:00 PM CT
|
Central Decatur High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Hudson
|
5:00 PM CT
|
Columbus Catholic High School / Waterloo
|
7-0
|
V DH Game #1 - FORFEIT
|
|
|
|
GMG
vs.
North Tama
|
5:00 PM CT
|
GMG Baseball/Softball Fields
|
9-3
|
Varsity 5pm, JV Following
|
|
|
|
Riceville
vs.
South Winneshiek
|
5:00 PM CT
|
Riceville High School
|
11-1
|
V/JV
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Wapsie Valley
|
5:00 PM CT
|
South Hardin High School
|
5-2
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Stanton
vs.
Sidney
|
5:30 PM CT
|
Anderson Park
|
5-4
|
|
|
|
|
Baxter
vs.
West Central Valley
|
5:30 PM CT
|
Baxter - Seales Sport Complex
|
14-2
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
LeMars
|
5:30 PM CT
|
CB Wickersham Athletic Complex
|
5-1
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
New Hampton
|
5:30 PM CT
|
Charles City High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Crestwood
|
5:30 PM CT
|
Crestwood High School
|
16-6
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Waverly-Shell Rock
|
5:30 PM CT
|
Crestwood High School
|
8-6
|
|
|
|
|
Waukon
vs.
Decorah
|
5:30 PM CT
|
Decorah High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
Ar-We-Va
|
5:30 PM CT
|
Dow City
|
2-1
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Western Dubuque
|
5:30 PM CT
|
Franklin Field
|
15-2
|
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
Treynor
|
5:30 PM CT
|
IKM-Manning Softball (Irwin, IA)
|
13-1
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Prairie
|
5:30 PM CT
|
Iowa City High
|
7-6
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Waterloo East
|
5:30 PM CT
|
Iowa City West High School
|
7-1
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Dubuque Senior
|
5:30 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
5-3
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Dubuque Hempstead
|
5:30 PM CT
|
Kennedy High School Softball Complex
|
8-6
|
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Cedar Falls
|
5:30 PM CT
|
Liberty High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Bedford
|
5:30 PM CT
|
Martensdale-St. Marys High School Softball Field
|
11-0
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Central Elkader
|
5:30 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
8-7
|
Game #1
|
|
|
|
Moravia
vs.
Twin Cedars
|
5:30 PM CT
|
Moravia High School
|
14-1
|
V then JV
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Des Moines Roosevelt
|
5:30 PM CT
|
Norwalk Middle School
|
13-1
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Linn-Mar
|
5:30 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
12-0
|
|
|
|
|
Panorama
vs.
Woodward-Granger
|
5:30 PM CT
|
Phil Creese Softball Complex
|
10-9
|
JV @ 7:00 PM
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sioux City North
|
5:30 PM CT
|
Scheels Park, Riverside Park
|
14-5
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
5:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
10-8
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sioux City West
|
5:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
15-3
|
|
|
|
|
Solon
vs.
Benton
|
5:30 PM CT
|
Solon Recreation and Nature Area
|
8-7
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Denison-Schleswig
|
5:30 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
9-8
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Clear Creek Amana
|
5:30 PM CT
|
Washington High School
|
5-0
|
|
|
|
|
West Harrison
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
5:30 PM CT
|
West Harrison High School
|
21-2
|
|
|
|
|
Westwood
vs.
River Valley
|
5:30 PM CT
|
Westwood Community School
|
16-7
|
Non-Conference Game
|
|
|
|
Xavier
vs.
Waterloo West
|
5:30 PM CT
|
Xavier High School
|
8-5
|
|
|
|
|
BGM
vs.
Montezuma
|
6:00 PM CT
|
BGM High School
|
10-0
|
Parents' Night & Little League Night
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Central Springs
|
6:00 PM CT
|
Central Springs High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
Lake Mills
|
6:00 PM CT
|
Forest City High School
|
11-6
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
PCM
|
6:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Saint Ansgar
|
6:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
11-4
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Rockford
|
6:00 PM CT
|
North Butler Elementary
|
6-0
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
North Iowa
|
6:00 PM CT
|
North Iowa Community School
|
14-7
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
North Union
|
6:00 PM CT
|
North Union Softball Field
|
21-0
|
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
Osage
|
6:00 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
30-0
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Underwood
|
6:00 PM CT
|
Riverside High School
|
12-4
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Perry
|
6:00 PM CT
|
Urbandale High School
|
7-5
|
|
|
|
|
West Fork
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
6:00 PM CT
|
West Fork Baseball/Softball Complex
|
3-0
|
|
|
|
|
West Hancock
vs.
Bishop Garrigan
|
6:00 PM CT
|
West Hancock High School
|
7-1
|
V/JV
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Roland-Story
|
6:15 PM CT
|
West Marshall High School Softball Fields
|
2-1
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Marion
|
6:30 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
3-2
|
JV/V
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Atlantic
|
6:45 PM CT
|
Little League Complex
|
7-0
|
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
GTRA
|
6:45 PM CT
|
Storm Lake High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
East Sac County
|
7:00 PM CT
|
901 Forest St
|
12-2
|
|
|
|
|
Albia
vs.
Davis County
|
7:00 PM CT
|
Albia - Monroe Co. Sports Complex
|
4-1
|
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
BCLUW
|
7:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
17-5
|
JV/V
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Ballard
|
7:00 PM CT
|
Ballard High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Bellevue
|
7:00 PM CT
|
Beckman Catholic High School
|
|
JV at 5:30 with Varsity to follow
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Alburnett
|
7:00 PM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
0-0
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
North Cedar
|
7:00 PM CT
|
Camanche Baseball "Gus Witt Field"
|
6-5
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
North Cedar
|
7:00 PM CT
|
Camanche Baseball "Gus Witt Field"
|
6-5
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Cascade
|
7:00 PM CT
|
Cascade High School
|
14-5
|
Varsity Doubleheader
|
|
|
|
Cascade
vs.
Bellevue
|
7:00 PM CT
|
Cascade High School
|
6-4
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
LeMars
|
7:00 PM CT
|
CB Wickersham Athletic Complex
|
7-3
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Clarke
|
7:00 PM CT
|
Centerville - Lakeview Elementary
|
0-0
|
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Hudson
|
7:00 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
7-0
|
Varsity DH / Game 2 - FORFEIT
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Waverly-Shell Rock
|
7:00 PM CT
|
Crestwood High School
|
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Collins-Maxwell
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
5-0
|
|
|
|
|
Durant
vs.
West Liberty
|
7:00 PM CT
|
Durant High School
|
3-1
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
Jesup
|
7:00 PM CT
|
East Marshall High School
|
12-0
|
JV/V
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Algona
|
7:00 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Western Dubuque
|
7:00 PM CT
|
Franklin Field
|
16-1
|
|
|
|
|
Boone
vs.
Saydel
|
7:00 PM CT
|
Gary Creasman Field
|
4-3
|
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
George-Little Rock
|
7:00 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Lawton-Bronson
|
7:00 PM CT
|
Hinton
|
13-1
|
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Earlham
|
7:00 PM CT
|
I-35 High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Prairie
|
7:00 PM CT
|
Iowa City High
|
14-6
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Dubuque Senior
|
7:00 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
11-4
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Dubuque Hempstead
|
7:00 PM CT
|
Kennedy High School Softball Complex
|
4-0
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Central Lyon
|
7:00 PM CT
|
Larchwood Softball Field
|
10-2
|
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Lone Tree
|
7:00 PM CT
|
Louisa-Muscatine High School
|
4-0
|
Game called after 5.5 innings. Complete game
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
Greene County
|
7:00 PM CT
|
Manson Keith Hart Athletic Complex
|
11-1
|
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Hillcrest Academy
|
7:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Regina Catholic
|
7:00 PM CT
|
Mid-Prairie Middle School
|
2-1
|
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
Central Lee
|
7:00 PM CT
|
Mildred & Eddie Ferguson Sports Complex
|
3-1
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Sioux Center
|
7:00 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School
|
14-2
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Monticello
|
7:00 PM CT
|
Monticello High School
|
12-0
|
|
|
|
|
New London
vs.
Holy Trinity Catholic
|
7:00 PM CT
|
New London Jr-Sr High School
|
13-2
|
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
CAM
|
7:00 PM CT
|
North Des Moines Girls Softball Complex
|
10-0
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Des Moines Roosevelt
|
7:00 PM CT
|
Norwalk Middle School
|
14-2
|
Senior Night
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Linn-Mar
|
7:00 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
10-2
|
|
|
|
|
Pekin
vs.
Highland
|
7:00 PM CT
|
Pekin Community High School
|
6-3
|
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
MMCRU
|
7:00 PM CT
|
Peterson Brooke Memorial
|
3-0
|
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Okoboji
|
7:00 PM CT
|
Pocahontas Area Athletic Complex
|
12-0
|
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
Alta-Aurelia
|
7:00 PM CT
|
Remsen St. Mary's High School
|
15-5
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sioux City North
|
7:00 PM CT
|
Scheels Park, Riverside Park
|
12-1
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
7-4
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Cherokee Washington
|
7:00 PM CT
|
Sheldon High School
|
15-2
|
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
Trinity Christian
|
7:00 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan Softball Field
|
10-5
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sioux City West
|
7:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
HLV
|
7:00 PM CT
|
Stan Vigness Field, McCallsburg
|
2-1
|
JV 5:30, V 7
|
|
|
|
Wapello
vs.
Columbus
|
7:00 PM CT
|
Wapello Athletic Complex
|
13-6
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Crestwood
|
7:00 PM CT
|
Waverly High School
|
|
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Cardinal
|
7:00 PM CT
|
West Burlington High School
|
10-3
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
Griswold
|
7:00 PM CT
|
West Monona High School
|
4-3
|
Senior Night
|
|
|
|
Western Christian
vs.
MOC-Floyd Valley
|
7:00 PM CT
|
Western Christian High School
|
8-0
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
West Branch
|
7:00 PM CT
|
Wilton High School
|
12-3
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Waterloo West
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Winterset
vs.
Dowling Catholic
|
7:15 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
6-3
|
|
|
|
|
North Union
vs.
Garner Hayfield Ventura
|
7:15 PM CT
|
North Union Softball Field
|
13-0
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Gilbert
|
7:30 PM CT
|
ADM High School
|
10-0
|
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Missouri Valley
|
7:30 PM CT
|
AHSTW Community School
|
4-1
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
Logan-Magnolia
|
7:30 PM CT
|
Audubon High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
New Hampton
|
7:30 PM CT
|
Charles City High School
|
9-3
|
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Carlisle
|
7:30 PM CT
|
DCG HS BB/SB Field
|
11-8
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Waukon
|
7:30 PM CT
|
Decorah High School
|
12-2
|
|
|
|
|
East Union
vs.
Southwest Valley
|
7:30 PM CT
|
East Union Community School
|
9-0
|
Varsity
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Shenandoah
|
7:30 PM CT
|
Glenwood Community High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
7:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Harlan Community
|
7:30 PM CT
|
Lewis Central High School
|
4-1
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Central Elkader
|
7:30 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
5-1
|
Game #2
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Melcher-Dallas
|
7:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
|
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Lamoni
|
7:30 PM CT
|
Moulton-Udell High School
|
15-1
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Southeast Warren
|
7:30 PM CT
|
Mount Ayr High School
|
4-2
|
Senior Night
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Clarinda
|
7:30 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School
|
15-2
|
|
|
|
|
Solon
vs.
Benton
|
7:30 PM CT
|
Solon Recreation and Nature Area
|
18-5
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Denison-Schleswig
|
7:30 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
11-1
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Denison-Schleswig
|
7:30 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
|
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Dike-New Hartford
|
7:30 PM CT
|
Tilford Elementary School
|
4-2
|
JV / V
|
|
|
|
Wayne
vs.
Lenox
|
7:30 PM CT
|
Wayne Sports Complex
|
14-0
|
|
|
|