|
Johnston
vs.
Ankeny Centennial
|
10:30 AM CT
|
Johnston Middle School
|
10-0
|
Johnston Classic
|
|
|
|
LeMars
vs.
Lawton-Bronson
|
12:00 PM
|
|
11-0
|
Hubbard Park 2800 Jones St. Sioux City Iowa 51106 Heelan Classic
|
|
|
|
Storm Lake St. Mary's
vs.
Manson-NW Webster
|
12:00 PM CT
|
Manson Keith Hart Athletic Complex
|
11-1
|
varsity only
|
|
|
|
West Monona
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
12:00 PM CT
|
Scheels Park, Riverside Park
|
11-1
|
Heelan Tournament
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Ankeny Centennial
|
12:30 PM CT
|
Johnston Middle School
|
5-4
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
Lewis Central
|
2:00 PM CT
|
Scheels Park, Riverside Park
|
10-2
|
Heelan Tournament
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Lawton-Bronson
|
2:00 PM CT
|
SYA
|
12-0
|
Hubbard Park 2800 Jones St. Sioux City Iowa 51106 Heelan Classic
|
|
|
|
Johnston
vs.
Bettendorf
|
2:30 PM CT
|
Johnston Middle School
|
10-4
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
LeMars
|
4:00 PM
|
|
8-3
|
Hubbard Park-corner of Jones St & 28th Street Heelan Classic
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Benton
|
4:00 PM CT
|
Jefferson High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Estherville Lincoln Central
|
4:00 PM CT
|
Scheels Park, Riverside Park
|
3-0
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Clarke
|
4:30 PM CT
|
Chariton High School
|
12-4
|
|
|
|
|
Baxter
vs.
North Tama
|
5:00 PM CT
|
Baxter - Seales Sport Complex
|
9-4
|
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Wapsie Valley
|
5:00 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
13-3
|
JV/V (JV plays first @ 5:00)
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Union Community
|
5:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School
|
12-0
|
JV/V
|
|
|
|
Janesville
vs.
Don Bosco
|
5:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
12-1
|
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
GMG
|
5:00 PM CT
|
GC - Wilhelm Sports Complex
|
10-0
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Hudson
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
5:00 PM CT
|
Hudson Athletic Complex
|
6-5
|
JV / Varsity
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Des Moines East
|
5:00 PM CT
|
Northwest High School
|
5-0
|
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Valley
|
5:00 PM CT
|
Rogers Park - Dodger Diamond
|
7-3
|
|
|
|
|
Tri-County
vs.
English Valleys
|
5:00 PM CT
|
Tri-County Community School
|
1-0
|
Conference
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Des Moines Roosevelt
|
5:00 PM CT
|
Urbandale High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Central DeWitt
|
5:00 PM CT
|
Wilton High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Stanton
vs.
Griswold
|
5:30 PM CT
|
Anderson Park
|
19-0
|
|
|
|
|
MMCRU
vs.
South O'Brien
|
5:30 PM CT
|
Cleghorn Softball Field
|
6-5
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
South Winneshiek
|
5:30 PM CT
|
Crestwood High School
|
|
JV 5:30 Varsity 7:00
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
5:30 PM CT
|
Dow City
|
13-0
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
Sidney
|
5:30 PM CT
|
East Mills High School
|
11-5
|
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
West Liberty
|
5:30 PM CT
|
Farley Community Park
|
8-3
|
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Davenport North
|
5:30 PM CT
|
Fort Madison High School
|
8-6
|
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
Harris-Lake Park
|
5:30 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
16-4
|
|
|
|
|
Madrid
vs.
Van Meter
|
5:30 PM CT
|
Madrid High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Marion
vs.
Linn-Mar
|
5:30 PM CT
|
Marion High School
|
14-2
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Moravia
vs.
Melcher-Dallas
|
5:30 PM CT
|
Moravia High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Maquoketa
|
5:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Okoboji
vs.
George-Little Rock
|
5:30 PM CT
|
Okoboji High School
|
12-0
|
Time Change
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
Twin Cedars
|
5:30 PM CT
|
Orient-Macksburg Community School
|
17-3
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
West Central Valley
|
5:30 PM CT
|
Southeast Valley Softball Field
|
5-3
|
Varsity Only
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
IKM-Manning
|
5:30 PM CT
|
Tri-Center High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
Glidden-Ralston
|
5:30 PM CT
|
Vail Park
|
8-1
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Iowa City Liberty
|
5:30 PM CT
|
Waterloo East High School
|
14-3
|
|
|
|
|
West Harrison
vs.
Exira-EHK
|
5:30 PM CT
|
West Harrison High School
|
18-0
|
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
Danville
|
5:30 PM CT
|
West Point South Park
|
9-1
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
Woodbine
|
5:30 PM CT
|
Whiting Senior High School
|
14-1
|
|
|
|
|
Burlington
vs.
Benton
|
5:45 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
9-0
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Southeast Warren
|
6:00 PM CT
|
Bedford Softball/Baseball Complex
|
10-0
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Iowa Valley
|
6:00 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
Eagle Grove
|
6:00 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
10-9
|
|
|
|
|
BGM
vs.
HLV
|
6:00 PM CT
|
BGM High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Bishop Garrigan
|
6:00 PM CT
|
Bishop Garrigan High School
|
4-2
|
V/JV
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Spirit Lake
|
6:00 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
11-1
|
Sioux City Hubbard Park
|
|
|
|
Central Springs
vs.
North Butler
|
6:00 PM CT
|
Central Springs High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
Montezuma
|
6:00 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
1-0
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
North Union
|
6:00 PM CT
|
Forest City High School
|
12-1
|
6:00 Varsity Only
|
|
|
|
Keota
vs.
Sigourney
|
6:00 PM CT
|
Keota High School
|
18-0
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
North Mahaska
|
6:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Nashua-Plainfield
|
6:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
15-3
|
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
Wayne
|
6:00 PM CT
|
Nodaway Valley High School
|
11-0
|
|
|
|
|
North Iowa
vs.
Rockford
|
6:00 PM CT
|
North Iowa Community School
|
11-7
|
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
West Fork
|
6:00 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
29-0
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
AHSTW
|
6:00 PM CT
|
Riverside High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Osage
|
6:00 PM CT
|
St. Ansgar High School
|
5-4
|
Conference Game
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Lewis Central
|
6:00 PM CT
|
SYA
|
13-5
|
|
|
|
|
West Hancock
vs.
Garner Hayfield Ventura
|
6:00 PM CT
|
West Hancock High School
|
14-3
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
ADM
|
6:15 PM CT
|
901 Forest St
|
13-2
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Cascade
|
6:30 PM CT
|
North Linn High School
|
6-1
|
JV/Varsity JV First at 5 PM
|
|
|
|
Northeast
vs.
Clinton
|
6:30 PM CT
|
Northeast Community School
|
10-0
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Ames
|
6:30 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
9-5
|
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Valley
|
6:30 PM CT
|
Rogers Park - Kruger Field
|
7-1
|
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
Clarksville
|
6:45 PM CT
|
Dunkerton High School
|
22-0
|
5:00 - JV, 6:45 - Varsity
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
OABCIG
|
6:45 PM CT
|
Storm Lake High School
|
10-2
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Des Moines Roosevelt
|
6:45 PM CT
|
Urbandale High School
|
15-5
|
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
Jesup
|
7:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
17-2
|
JV/V
|
|
|
|
BCLUW
vs.
East Marshall
|
7:00 PM CT
|
BCLUW Softball Field
|
11-1
|
JV/V
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Maquoketa Valley
|
7:00 PM CT
|
Beckman Catholic High School
|
23-10
|
JV at 5:30 with Varsity to follow
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Ankeny
|
7:00 PM CT
|
Carlisle High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Davis County
|
7:00 PM CT
|
Centerville - Lakeview Elementary
|
3-0
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Central Lee High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Colo-Nesco
|
7:00 PM CT
|
Collins City Park
|
3-0
|
JV 5:30, Varsity 7
|
|
|
|
Columbus
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
Columbus High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
South Winneshiek
|
7:00 PM CT
|
Crestwood High School
|
12-1
|
|
|
|
|
Denver
vs.
Oelwein
|
7:00 PM CT
|
Denver Athletic Complex
|
7-0
|
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
West Liberty
|
7:00 PM CT
|
Farley Community Park
|
7-5
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Louisa-Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Highland High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Lone Tree
|
7:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
5-2
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
West Sioux
|
7:00 PM CT
|
Hinton High School
|
9-0
|
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Assumption
|
7:00 PM CT
|
Iowa City Regina High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
East Sac County
|
7:00 PM CT
|
Little League Complex
|
4-0
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Madrid
|
7:00 PM CT
|
Madrid High School
|
12-0
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Decorah
|
7:00 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
22-2
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Spencer
|
7:00 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Pella
|
7:00 PM CT
|
North Des Moines Girls Softball Complex
|
10-0
|
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Des Moines East
|
7:00 PM CT
|
Northwest High School
|
6-0
|
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
South Central Calhoun
|
7:00 PM CT
|
Pocahontas Area Athletic Complex
|
13-0
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Central Lyon
|
7:00 PM CT
|
Sheldon High School
|
8-4
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
Alta-Aurelia
|
7:00 PM CT
|
Titan Athletic Complex
|
8-3
|
JV @5:30
|
|
|
|
Wapello
vs.
West Burlington
|
7:00 PM CT
|
Wapello Athletic Complex
|
15-0
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Central DeWitt
|
7:00 PM CT
|
Wilton High School
|
8-6
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Pekin
|
7:00 PM CT
|
Winfield Softball Field
|
12-8
|
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Des Moines Christian
|
7:15 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
17-2
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
North Polk
|
7:15 PM CT
|
Gilbert High School
|
6-3
|
Postponed to Friday, May 27th
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Indianola
|
7:15 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Albia
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
7:30 PM CT
|
Albia - Monroe Co. Sports Complex
|
1-0
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
7:30 PM CT
|
Algona High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
Atlantic Middle School
|
9-7
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Cedar Falls
|
7:30 PM CT
|
Charles City High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Red Oak
|
7:30 PM CT
|
Creston High School
|
16-0
|
|
|
|
|
East Union
vs.
Lenox
|
7:30 PM CT
|
East Union Community School
|
5-1
|
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Davenport North
|
7:30 PM CT
|
Fort Madison High School
|
10-6
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Sioux City West
|
7:30 PM CT
|
Glenwood Softball Field
|
11-0
|
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Newell-Fonda
|
7:30 PM CT
|
Humboldt High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
St. Edmond
|
7:30 PM CT
|
Iowa Falls-Alden High School
|
6-2
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Burlington
|
7:30 PM CT
|
Jefferson High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Kee
vs.
Waukon
|
7:30 PM CT
|
Kee Softball Field
|
4-2
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Southwest Valley
|
7:30 PM CT
|
Martensdale-St. Marys High School
|
14-4
|
Varsity
|
|
|
|
Mason City
vs.
New Hampton
|
7:30 PM CT
|
Mason City High School
|
14-2
|
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Lamoni
|
7:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
13-0
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Central Decatur
|
7:30 PM CT
|
Mount Ayr High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Maquoketa
|
7:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Seymour
|
7:30 PM CT
|
Murray High School
|
3-2
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Missouri Valley
|
7:30 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Knoxville
|
7:30 PM CT
|
Newton - HA Lynn Softball Complex
|
8-4
|
|
|
|
|
PCM
vs.
Saydel
|
7:30 PM CT
|
PCM High School
|
9-0
|
|
|
|
|
Perry
vs.
West Marshall
|
7:30 PM CT
|
Perry Athletic Complex
|
8-7
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Nevada
|
7:30 PM CT
|
Roland - Hennessy Diamonds
|
7-4
|
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Greene County
|
7:30 PM CT
|
South Hamilton High School
|
7-1
|
JV/V
|
|
|
|
Treynor
vs.
Audubon
|
7:30 PM CT
|
Treynor Community School
|
4-3
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Logan-Magnolia
|
7:30 PM CT
|
Underwood High School
|
12-1
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Iowa City Liberty
|
7:30 PM CT
|
Waterloo East High School
|
15-8
|
|
|
|
|
Westwood
vs.
St. Albert
|
7:30 PM CT
|
Westwood Community School
|
7-5
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
Sioux City North
|
8:00 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
7-6
|
Sioux City Hubbard Park
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Estherville Lincoln Central
|
8:00 PM CT
|
Scheels Park, Riverside Park
|
1-0
|
|
|
|