|
North Linn
vs.
MFL MarMac
|
9:00 AM CT
|
West Delaware Schools - (Beckman Sports Complex)
|
14-4
|
1st round
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Pleasant Valley
|
10:45 AM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
10-0
|
Ft. Dodge Invitational
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Muscatine
|
10:45 AM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
7-2
|
Ft. Dodge Tournament; Game 1; Diamond #2
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Edgewood-Colesburg
|
10:45 AM CT
|
West Delaware High School
|
6-5
|
WD Invitational
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Newell-Fonda
|
12:30 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
13-5
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Kee
|
12:30 PM CT
|
West Delaware Schools - (Beckman Sports Complex)
|
12-0
|
West Delaware Tournament
|
|
|
|
Riceville
vs.
Dunkerton
|
1:00 PM CT
|
Dunkerton High School
|
16-0
|
1:00 - JV; 2:45 - Varsity
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Edgewood-Colesburg
|
1:45 PM CT
|
West Delaware High School
|
11-1
|
West Delaware Tourney
|
|
|
|
North Linn
vs.
Independence
|
2:15 PM CT
|
West Delaware Schools - (Beckman Sports Complex)
|
8-7
|
2nd Round
|
|
|
|
Baxter
vs.
GMG
|
5:00 PM CT
|
Baxter - Seales Sport Complex
|
15-14
|
Varsity 5pm, JV Following
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
Maquoketa Valley
|
5:00 PM CT
|
Central Elkader Jr Sr High School
|
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
North Tama
|
5:00 PM CT
|
Collins City Park
|
16-0
|
Varsity followed by JV
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Clarksville
|
5:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
4-0
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Calamus-Wheatland
|
5:00 PM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
16-2
|
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Starmont
|
5:00 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
17-6
|
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
BCLUW
|
5:00 PM CT
|
GC - Wilhelm Sports Complex
|
12-2
|
Varsity Game #1
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
HLV
|
5:00 PM CT
|
Iowa Valley High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
West Harrison
|
5:00 PM CT
|
Kimballton Lloyd Petersen Park
|
|
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
Mount Pleasant
|
5:00 PM CT
|
West Point South Park
|
15-10
|
Senior Night
|
|
|
|
Wilton
vs.
Midland
|
5:00 PM CT
|
Wilton High School
|
12-0
|
Senior Night
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
Trinity Christian
|
5:30 PM CT
|
Akron Westfield School
|
5-0
|
|
|
|
|
Stanton
vs.
Fremont-Mills
|
5:30 PM CT
|
Anderson Park
|
9-0
|
Parents Night
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Boyer Valley
|
5:30 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
6-0
|
Varsity First
|
|
|
|
East Mills
vs.
Essex
|
5:30 PM CT
|
East Mills High School
|
12-2
|
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
Riverside
|
5:30 PM CT
|
IKM-Manning Softball (Irwin, IA)
|
16-12
|
Varsity First
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
West Harrison
|
5:30 PM CT
|
Kimballton Lloyd Petersen Park
|
16-4
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Lenox
|
5:30 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
13-6
|
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Moravia
|
5:30 PM CT
|
Melcher-Dallas Sports Complex
|
13-5
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Murray
|
5:30 PM CT
|
Seymour High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Treynor
|
5:30 PM CT
|
Tri-Center High School
|
10-3
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Orient-Macksburg
|
5:30 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
10-0
|
V-JV
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Whiting
|
5:30 PM CT
|
Woodbine High School
|
14-2
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Montezuma
|
6:00 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
English Valleys
|
6:00 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
7-0
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
West Hancock
|
6:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Keota
vs.
Lynnville-Sully
|
6:00 PM CT
|
Keota High School
|
15-3
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Bishop Garrigan
|
6:00 PM CT
|
Lake Mills Sports Complex
|
10-9
|
V/JV
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Newman Catholic
|
6:00 PM CT
|
Nashua-Plainfield Softball Field (Plainfield)
|
13-2
|
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
East Union
|
6:00 PM CT
|
Nodaway Valley High School
|
4-0
|
|
|
|
|
Osage
vs.
Saint Ansgar
|
6:00 PM CT
|
Osage High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
North Iowa
|
6:00 PM CT
|
Rockford High School
|
4-3
|
Varsity Only
|
|
|
|
Sigourney
vs.
BGM
|
6:00 PM CT
|
Sigourney - Schafer Field
|
11-1
|
|
|
|
|
Tri-County
vs.
North Mahaska
|
6:00 PM CT
|
Tri-County Community School
|
8-6
|
Conference
|
|
|
|
West Fork
vs.
Northwood-Kensett
|
6:00 PM CT
|
West Fork Baseball/Softball Complex
|
1-0
|
FORFEIT
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Starmont
|
6:30 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
5-2
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Hillcrest Academy
|
7:00 PM CT
|
Central Lee High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Calamus-Wheatland
|
7:00 PM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
19-0
|
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
BCLUW
|
7:00 PM CT
|
GC - Wilhelm Sports Complex
|
12-11
|
Varsity Game 2
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Okoboji
|
7:00 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
20-1
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Harris-Lake Park
|
7:00 PM CT
|
Hinton High School
|
8-1
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Bedford
|
7:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
9-7
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Central Elkader
|
7:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
6-0
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
South O'Brien
|
7:00 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Ridge View
|
7:00 PM CT
|
Ridge View High School
|
7-2
|
JV at 5:30 and Varsity at 7:00 pm
|
|
|
|
Storm Lake St. Mary's
vs.
Southeast Valley
|
7:00 PM CT
|
St. Mary's High School - Baseball/Softball Complex
|
14-4
|
Varsity Only Contest
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Madrid
|
7:00 PM CT
|
Stan Vigness Field, McCallsburg
|
13-4
|
JV 5:30, V 7
|
|
|
|
GTRA
vs.
Emmetsburg
|
7:00 PM CT
|
Titan Athletic Complex
|
10-5
|
JV @5:30 Little League Night!
|
|
|
|
Wapello
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Wapello Athletic Complex
|
10-1
|
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
Mount Pleasant
|
7:00 PM CT
|
West Point South Park
|
7-5
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Midland
|
7:00 PM CT
|
Wilton High School
|
12-0
|
Senior NIght
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Mormon Trail
|
7:30 PM CT
|
Lamoni Foreman City Park
|
10-0
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Martensdale-St Marys
|
7:30 PM CT
|
SE Warren BSB/SB Fields
|
4-1
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
Central Decatur
|
7:30 PM CT
|
Wayne Sports Complex
|
10-1
|
|
|
|