|
OABCIG
vs.
East Sac County
|
12:00 AM CT
|
OABCIG HS Softball Field
|
|
cancelled
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Denison-Schleswig
|
4:45 AM CT
|
OABCIG HS Softball Field
|
6-5
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
Bishop Heelan
|
9:00 AM CT
|
Gehlen Catholic High School
|
7-5
|
LeMars Softball Classic
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Woodbury Central
|
9:00 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
12-11
|
LeMars Tournament
|
|
|
|
Creston
vs.
Earlham
|
10:00 AM CT
|
Creston High School
|
6-3
|
John Stephens Classic
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
North Scott
|
10:00 AM CT
|
North Scott High School
|
10-0
|
Denny Johnson Classic
|
|
|
|
Winterset
vs.
Ogden
|
10:00 AM CT
|
Phil Creese Softball Complex
|
13-2
|
W-G Tournament
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Lawton-Bronson
|
10:30 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
5-3
|
LeMars Tournament
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
South Winneshiek
|
10:45 AM CT
|
Jesup High School
|
6-0
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Hinton
vs.
Bishop Heelan
|
11:00 AM CT
|
Gehlen Catholic High School
|
12-1
|
LeMars Tournament
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Winterset
|
12:00 PM CT
|
Phil Creese Softball Complex
|
12-0
|
Tournament
|
|
|
|
West Monona
vs.
Sioux City North
|
12:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
11-3
|
LeMars Softball Classic
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Hartley-Melvin-Sanborn
|
1:30 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Earlham
vs.
Bondurant-Farrar
|
2:00 PM CT
|
Creston High School
|
5-2
|
Creston Tournament
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Ogden
|
2:00 PM CT
|
Phil Creese Softball Complex
|
6-5
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Hinton
|
2:15 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
4-0
|
LeMars Tournament
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Lawton-Bronson
|
2:30 PM CT
|
Gehlen Catholic High School
|
8-3
|
LeMars Classic
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
Wilton
|
4:00 PM CT
|
Clayton Ridge Elementary School
|
18-3
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Midland
|
4:00 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
22-4
|
2 Varsity Games
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Lewis Central
|
4:00 PM CT
|
Phil Creese Softball Complex
|
7-2
|
Tournament
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
4:00 PM CT
|
Phil Creese Softball Complex
|
|
Tournament
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Alburnett
|
5:00 PM CT
|
Cole Park, Bellevue
|
6-3
|
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Wahlert Catholic
|
5:00 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
11-5
|
JV/V (JV plays first @ 5:00)
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Dike-New Hartford
|
5:00 PM CT
|
Oelwein High School
|
7-2
|
JV/V
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Kuemper Catholic
|
5:00 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School
|
17-2
|
|
|
|
|
Union Community
vs.
Hudson
|
5:00 PM CT
|
Union High School
|
7-4
|
JV / V
|
|
|
|
Audubon
vs.
AHSTW
|
5:30 PM CT
|
AHSTW Community School
|
7-1
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Central Decatur
|
5:30 PM CT
|
Bedford Softball/Baseball Complex
|
12-1
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
IKM-Manning
|
5:30 PM CT
|
IKM-Manning Softball (Irwin, IA)
|
14-0
|
JV starts at 5:30
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
West Sioux
|
5:30 PM CT
|
Ireton City Park
|
5-4
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Southwest Valley
|
5:30 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
11-6
|
Varsity
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
Tri-Center
|
5:30 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
11-0
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Nodaway Valley
|
5:30 PM CT
|
Mount Ayr High School Raiderette Softball Field
|
4-2
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Pella Christian
|
5:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
12-1
|
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
Aplington-Parkersburg
|
6:00 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
Wilton
|
6:00 PM CT
|
Clayton Ridge Elementary School
|
17-0
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
North Iowa
|
6:00 PM CT
|
Greenwood Park
|
5-3
|
|
|
|
|
Keota
vs.
Colfax-Mingo
|
6:00 PM CT
|
Keota High School
|
18-0
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Forest City
|
6:00 PM CT
|
Lake Mills Sports Complex
|
8-3
|
|
|
|
|
Midland
vs.
MFL MarMac
|
6:00 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
17-13
|
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
West Fork
|
6:00 PM CT
|
Nashua-Plainfield Softball Field (Plainfield)
|
11-0
|
|
|
|
|
Osage
vs.
Northwood-Kensett
|
6:00 PM CT
|
Osage High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Missouri Valley
|
6:00 PM CT
|
Riverside High School
|
8-1
|
Varsity will play first game
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Roland-Story
|
6:30 PM CT
|
OABCIG HS Softball Field
|
10-0
|
OABCIG Tourney @ Battle Creek, Day 1
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Wapello
|
7:00 PM CT
|
Cardinal High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Alburnett
|
7:00 PM CT
|
Cole Park, Bellevue
|
8-3
|
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
South Central Calhoun
|
7:00 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
11-6
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Central Lyon
|
7:00 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
9-2
|
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Van Buren County
|
7:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
8-4
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
GTRA
|
7:00 PM CT
|
Manson Keith Hart Athletic Complex
|
9-3
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Kuemper Catholic
|
7:00 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School
|
17-2
|
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
Sheldon
|
7:00 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan Softball Field
|
5-0
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Alta-Aurelia
|
7:00 PM CT
|
Southeast Valley Softball Field
|
12-7
|
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
West Burlington High School
|
6-1
|
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
West Central Valley
|
7:15 PM CT
|
North High School
|
18-0
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
Van Meter
|
7:15 PM CT
|
North Polk High School
|
7-4
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Pella Christian
|
7:15 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
4-0
|
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Audubon
|
7:30 PM CT
|
AHSTW Community School
|
7-6
|
|
|
|
|
PCM
vs.
South Hamilton
|
7:30 PM CT
|
PCM High School
|
9-5
|
|
|
|