|
Lisbon
vs.
Marquette Catholic
|
5:00 AM CT
|
Lisbon City Park
|
12-0
|
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
Harris-Lake Park
|
7:00 AM CT
|
Cherokee Doupe Ball Complex
|
9-3
|
Grandparents Night, JV 5pm
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Marquette Catholic
|
7:00 AM CT
|
Lisbon City Park
|
15-3
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Boyer Valley
|
12:00 PM CT
|
Kimballton Lloyd Petersen Park
|
10-0
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Riceville
|
1:00 PM CT
|
North Butler Elementary
|
7-3
|
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
Woodbury Central
|
4:00 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
12-0
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Dubuque Senior
|
4:00 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Springville
|
5:00 PM CT
|
Alburnett Martin Complex
|
6-3
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Starmont
|
5:00 PM CT
|
Central City High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Des Moines East
|
5:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
12-2
|
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Maquoketa Valley
|
5:00 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
7-1
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
Grundy Center
|
5:00 PM CT
|
East Marshall High School
|
2-1
|
JV/Varsity
|
|
|
|
GMG
vs.
Collins-Maxwell
|
5:00 PM CT
|
GMG Baseball/Softball Fields
|
11-0
|
Varsity 5pm, JV Following
|
|
|
|
Jesup
vs.
Union Community
|
5:00 PM CT
|
Jesup High School
|
11-1
|
JV / V
|
|
|
|
Johnston
vs.
Ames
|
5:00 PM CT
|
Johnston Middle School
|
6-5
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Des Moines Lincoln
|
5:00 PM CT
|
Mason City High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Assumption
|
5:00 PM CT
|
North High School
|
13-0
|
|
|
|
|
South Hardin
vs.
AGWSR
|
5:00 PM CT
|
South Hardin High School
|
11-1
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Ottumwa
|
5:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Ankeny Centennial
|
5:00 PM CT
|
Urbandale High School
|
10-2
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Des Moines Hoover
|
5:00 PM CT
|
Valley High School
|
12-0
|
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Logan-Magnolia
|
5:30 PM CT
|
AHSTW Community School
|
5-1
|
Continue game paused by weather on 6/7/22
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
Gehlen Catholic
|
5:30 PM CT
|
Akron Westfield School
|
3-0
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Southwest Valley
|
5:30 PM CT
|
Bedford Softball/Baseball Complex
|
18-11
|
Varsity
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Cardinal
|
5:30 PM CT
|
Cardinal High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Waterloo West
|
5:30 PM CT
|
Cedar Rapids Prairie High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
East Union
|
5:30 PM CT
|
Central Decatur High School
|
8-3
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
Danville
|
5:30 PM CT
|
Danville Jr/Sr High School
|
10-0
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Des Moines Christian
|
5:30 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
8-6
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Burlington
|
5:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
3-1
|
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Dubuque Hempstead
|
5:30 PM CT
|
Farley Community Park
|
8-3
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
5:30 PM CT
|
Franklin Field
|
10-3
|
|
|
|
|
Stanton
vs.
Sidney
|
5:30 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
11-7
|
Corner Conference Tournament
|
|
|
|
East Mills
vs.
Essex
|
5:30 PM CT
|
Griswold High School
|
9-7
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
Essex
|
5:30 PM CT
|
Griswold High School
|
|
|
|
|
|
Ogden
vs.
Interstate 35
|
5:30 PM CT
|
I-35 High School
|
7-1
|
Varsity Doubleheader
|
|
|
|
Xavier
vs.
Iowa City High
|
5:30 PM CT
|
Iowa City High
|
12-3
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Mount Pleasant
|
5:30 PM CT
|
Joyce Park
|
10-0
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
5:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
13-2
|
JV 4:00 Varsity Doubleheader 5:30 & 7:00
|
|
|
|
Lenox
vs.
Nodaway Valley
|
5:30 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
8-3
|
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
5:30 PM CT
|
Liberty High School
|
13-11
|
Senior Night
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Moulton-Udell
|
5:30 PM CT
|
Melcher-Dallas Sports Complex
|
11-1
|
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
Tri-Center
|
5:30 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
9-0
|
Senior Night Varsity @ 5:30pm
|
|
|
|
Moravia
vs.
Mormon Trail
|
5:30 PM CT
|
Moravia High School
|
13-3
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Clayton Ridge
|
5:30 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
4-1
|
Game #1
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Clayton Ridge
|
5:30 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
4-3
|
Game #2
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Sioux City West
|
5:30 PM CT
|
North High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Iowa City West
|
5:30 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
11-1
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Indianola
|
5:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
14-1
|
|
|
|
|
Panorama
vs.
Earlham
|
5:30 PM CT
|
Panorama High School
|
14-1
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Dallas Center-Grimes
|
5:30 PM CT
|
Pella Community Middle School
|
19-6
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Madrid
|
5:30 PM CT
|
Pleasantville Softball Field
|
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Waterloo West
|
5:30 PM CT
|
Prairie High School HS Varsity Softball Field
|
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Waterloo West
|
5:30 PM CT
|
Prairie High School HS Varsity Softball Field
|
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Waterloo East
|
5:30 PM CT
|
Robinson-Dresser Sports Complex Softball
|
14-2
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
5:30 PM CT
|
Scheels Park, Riverside Park
|
6-2
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
5:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
8-1
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Oelwein
|
5:30 PM CT
|
South WInneshiek/NICC Softball Field
|
12-8
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
ACGC
|
5:30 PM CT
|
Van Meter School
|
12-0
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Dubuque Senior
|
5:30 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
5:30 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
10-1
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Fort Madison
|
5:30 PM CT
|
Washington High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Decorah
|
5:30 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School
|
4-1
|
|
|
|
|
West Harrison
vs.
CAM
|
5:30 PM CT
|
West Harrison High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Harlan Community
|
5:45 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
2-1
|
Finish game started in Atlantic on 6/7/22.
|
|
|
|
Carroll
vs.
Carlisle
|
6:00 PM CT
|
901 Forest St
|
10-2
|
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
West Hancock
|
6:00 PM CT
|
Bishop Garrigan High School
|
13-3
|
V/JV - RESCHEDULED FROM 6/10
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
HLV
|
6:00 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
11-0
|
Senior Night
|
|
|
|
Forest City
vs.
Garner Hayfield Ventura
|
6:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
12-10
|
Varsity Only
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
Pocahontas Area
|
6:00 PM CT
|
Greenwood Park
|
6-2
|
varsity first
|
|
|
|
Ridge View
vs.
West Monona
|
6:00 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
9-4
|
Western Valley Conference Tournament Semi Finals
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Belmond-Klemme
|
6:00 PM CT
|
Lake Mills Sports Complex
|
3-2
|
|
|
|
|
North Union
vs.
Central Springs
|
6:00 PM CT
|
North Union Softball Field
|
10-0
|
6:00 V followed by JV
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
Nashua-Plainfield
|
6:00 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
17-1
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Shenandoah
|
6:00 PM CT
|
Riverside High School
|
11-10
|
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Springville
|
6:30 PM CT
|
Alburnett Martin Complex
|
9-2
|
|
|
|
|
Benton
vs.
North Linn
|
6:30 PM CT
|
Benton Community High School
|
3-2
|
JV/V/V JV Starts at 4:30
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Assumption
|
6:30 PM CT
|
North High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Durant
|
6:30 PM CT
|
Northeast Community School
|
7-2
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Des Moines Hoover
|
6:30 PM CT
|
Valley High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Ankeny Centennial
|
6:45 PM CT
|
Urbandale High School
|
9-3
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
West Liberty
|
7:00 PM CT
|
Anamosa Middle School
|
4-2
|
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
Dike-New Hartford
|
7:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
14-3
|
JV/V
|
|
|
|
Baxter
vs.
PCM
|
7:00 PM CT
|
Baxter - Seales Sport Complex
|
14-3
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Mid-Prairie
|
7:00 PM CT
|
Camanche Baseball "Gus Witt Field"
|
7-2
|
Senior Night
|
|
|
|
Wilton
vs.
Cascade
|
7:00 PM CT
|
Cascade High School
|
8-1
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Waterloo West
|
7:00 PM CT
|
Cedar Rapids Prairie High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Starmont
|
7:00 PM CT
|
Central City High School
|
8-7
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
West Burlington
|
7:00 PM CT
|
Central Lee High School
|
10-6
|
|
|
|
|
Clarksville
vs.
Rockford
|
7:00 PM CT
|
Clarksville High School
|
|
Cancelled
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Boyden-Hull/Rock Valley
|
7:00 PM CT
|
Cleghorn Softball Field
|
10-3
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
West Branch
|
7:00 PM CT
|
Cole Park
|
7-6
|
Senior Night
|
|
|
|
Columbus
vs.
Winfield-Mt Union
|
7:00 PM CT
|
Columbus High School
|
8-0
|
Senior Night
|
|
|
|
Danville
vs.
Van Buren County
|
7:00 PM CT
|
Danville Jr/Sr High School
|
18-0
|
SENIOR NIGHT
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Des Moines Christian
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
8-7
|
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Maquoketa Valley
|
7:00 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
11-3
|
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Dubuque Hempstead
|
7:00 PM CT
|
Farley Community Park
|
2-1
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Franklin Field
|
16-4
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Stanton
|
7:00 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
9-6
|
CC Tournament
|
|
|
|
Boone
vs.
Gilbert
|
7:00 PM CT
|
Gary Creasman Field
|
10-8
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
George-Little Rock
|
7:00 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
18-0
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Saydel
|
7:00 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
4-2
|
JV @530
|
|
|
|
Highland
vs.
Wapello
|
7:00 PM CT
|
Highland High School
|
5-3
|
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Pekin
|
7:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
4-1
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
Denver
|
7:00 PM CT
|
Hudson Athletic Complex
|
7-5
|
Varsity
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Ogden
|
7:00 PM CT
|
I-35 High School
|
16-6
|
Varsity Doubleheader
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Xavier
|
7:00 PM CT
|
Iowa City High
|
5-4
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Ames
|
7:00 PM CT
|
Johnston Middle School
|
14-4
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
7:00 PM CT
|
Liberty High School
|
1-0
|
Senior Night
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
9-7
|
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Regina Catholic
|
7:00 PM CT
|
Lowden Memorial Park
|
12-0
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Des Moines Lincoln
|
7:00 PM CT
|
Mason City High School
|
11-7
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
West Sioux
|
7:00 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School
|
16-6
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Clarke
|
7:00 PM CT
|
Mustang Sports Complex
|
4-0
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Iowa City West
|
7:00 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
11-1
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Okoboji
|
7:00 PM CT
|
Open Space Athletic Complex Sioux Center Open Space Park Softball
|
12-0
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Okoboji
|
7:00 PM CT
|
Open Space Athletic Complex Sioux Center Open Space Park Softball
|
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:00 PM CT
|
Pella Community Middle School
|
16-4
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Newell-Fonda
|
7:00 PM CT
|
Peterson Brooke Memorial
|
11-0
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Madrid
|
7:00 PM CT
|
Pleasantville Softball Field
|
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Waterloo West
|
7:00 PM CT
|
Prairie High School HS Varsity Softball Field
|
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Waterloo East
|
7:00 PM CT
|
Robinson-Dresser Sports Complex Softball
|
9-0
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
7:00 PM CT
|
Scheels Park, Riverside Park
|
7-6
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
7:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Ottumwa
|
7:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:00 PM CT
|
St. Ansgar High School
|
12-1
|
Non Conference Game
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
Crestwood
|
7:00 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
4-3
|
JJV @ 4:00, JV @ 5:30
|
|
|
|
Van Meter
vs.
ACGC
|
7:00 PM CT
|
Van Meter School
|
19-0
|
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Ar-We-Va
|
7:00 PM CT
|
Wall Lake Athletic Complex
|
15-3
|
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
North Polk
|
7:15 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School
|
7-0
|
Grandparents' Night
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Indianola
|
7:15 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
8-1
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
ADM High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
IKM-Manning
|
7:30 PM CT
|
Audubon High School
|
13-1
|
JV starts at 5:30
|
|
|
|
East Union
vs.
Central Decatur
|
7:30 PM CT
|
Central Decatur High School
|
8-6
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Newman Catholic
|
7:30 PM CT
|
Clear Lake - Lions Field
|
10-4
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Clarinda
|
7:30 PM CT
|
Creston High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
Lewis Central
|
7:30 PM CT
|
Denison High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Des Moines East
|
7:30 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Chariton
|
7:30 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
10-4
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Burlington
|
7:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
7-3
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Forest City
|
7:30 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
11-10
|
Varsity Only
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Red Oak
|
7:30 PM CT
|
Glenwood - 400 Sivers Rd
|
11-0
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
Essex
|
7:30 PM CT
|
Griswold High School
|
4-0
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Spencer
|
7:30 PM CT
|
Humboldt High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
Southeast Valley
|
7:30 PM CT
|
Iowa Falls-Alden High School
|
5-1
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Atlantic
|
7:30 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
16-10
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Mount Pleasant
|
7:30 PM CT
|
Joyce Park
|
6-3
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Centerville
|
7:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Murray
|
7:30 PM CT
|
Lamoni Foreman City Park
|
10-4
|
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
AHSTW
|
7:30 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
8-7
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Mount Ayr
|
7:30 PM CT
|
Martensdale-St. Marys High School Softball Field
|
11-4
|
MSTM Senior Night
|
|
|
|
Nevada
vs.
Newton
|
7:30 PM CT
|
Nevada High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Sioux City West
|
7:30 PM CT
|
North High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Northwood-Kensett
|
7:30 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
18-8
|
varsity double header at northwood
|
|
|
|
Panorama
vs.
Earlham
|
7:30 PM CT
|
Panorama High School
|
25-7
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Wayne
|
7:30 PM CT
|
SE Warren BSB/SB Fields
|
5-2
|
Senior Night
|
|
|
|
Underwood
vs.
Treynor
|
7:30 PM CT
|
Underwood High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Fort Madison
|
7:30 PM CT
|
Washington High School
|
6-4
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Decorah
|
7:30 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Benton
vs.
North Linn
|
8:00 PM CT
|
Benton Community High School
|
1-0
|
JV/V/V JV Starts at 4:30
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
West Monona
|
8:00 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
3-2
|
Western Valley Conference Tournament Championship
|
|
|