|
AGWSR
vs.
West Fork
|
5:00 PM CT
|
AGWSR High School
|
10-0
|
JV/V
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Grundy Center
|
5:00 PM CT
|
BCLUW Softball Field
|
6-5
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Midland
|
5:00 PM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
11-1
|
2 Varsity Games
|
|
|
|
Central City
vs.
Maquoketa Valley
|
5:00 PM CT
|
Central City High School
|
8-0
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Bishop Garrigan
|
5:00 PM CT
|
E-LC Softball Field
|
11-8
|
JV/V
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Edgewood-Colesburg
|
5:00 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
1-0
|
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
Whiting
|
5:00 PM CT
|
Glidden-Ralston High School
|
12-1
|
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
Colo-Nesco
|
5:00 PM CT
|
Iowa Valley High School
|
16-4
|
V 5, JV follows
|
|
|
|
North Linn
vs.
Lisbon
|
5:00 PM CT
|
North Linn High School
|
7-1
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Mount Ayr
|
5:30 PM CT
|
Bedford Softball/Baseball Complex
|
12-1
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Exira-EHK
|
5:30 PM CT
|
CAM High School
|
12-1
|
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
Turkey Valley
|
5:30 PM CT
|
Dittmer Sports Complex
|
7-1
|
Game #1
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
MVAOCOU
|
5:30 PM CT
|
Dow City
|
12-5
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
Woodbine
|
5:30 PM CT
|
East Mills High School
|
14-0
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
GMG
|
5:30 PM CT
|
Janesville High School
|
5-4
|
JV followed by Varsity
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
MMCRU
|
5:30 PM CT
|
Le Mars Riverview Complex
|
5-1
|
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Twin Cedars
|
5:30 PM CT
|
Melcher-Dallas Sports Complex
|
12-0
|
|
|
|
|
Moravia
vs.
Lamoni
|
5:30 PM CT
|
Moravia High School
|
8-5
|
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
Murray
|
5:30 PM CT
|
Murray High School
|
12-1
|
Rescheduled from May rain out
|
|
|
|
Davis County
vs.
North Mahaska
|
5:30 PM CT
|
Mustang Sports Complex
|
|
Canceled by North Mahaska
|
|
|
|
PCM
vs.
BGM
|
5:30 PM CT
|
PCM High School
|
12-0
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
Hinton
|
5:30 PM
|
Sioux City Hubbard Park
|
3-1
|
Sioux City Hubbard Park
|
|
|
|
West Harrison
vs.
Westwood
|
5:30 PM CT
|
West Harrison High School
|
18-3
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Lenox
|
6:00 PM CT
|
Central Decatur High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
St. Edmond
|
6:00 PM CT
|
Greenwood Park
|
19-4
|
varsity first
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
HLV
|
6:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Riceville
|
6:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
12-2
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Central Springs
|
6:00 PM CT
|
North Butler Elementary
|
4-0
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Tri-Center
|
6:00 PM CT
|
Riverside High School
|
16-14
|
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Edgewood-Colesburg
|
6:30 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
3-2
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
Glidden-Ralston
|
6:30 PM CT
|
Glidden-Ralston High School Glidden-Ralston High School
|
6-0
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Lisbon
|
6:30 PM CT
|
North Linn High School
|
4-3
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Central Lyon
|
6:30 PM CT
|
South O'Brien - Swanson Sports Complex
|
11-7
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Midland
|
7:00 PM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
11-1
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Maquoketa Valley
|
7:00 PM CT
|
Central City High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Central Lee High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Danville
vs.
Holy Trinity Catholic
|
7:00 PM CT
|
Danville Jr/Sr High School
|
16-1
|
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
Turkey Valley
|
7:00 PM CT
|
Dittmer Sports Complex
|
16-12
|
Game #2
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Collins-Maxwell
|
7:00 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
2-0
|
JV followed by Varsity
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Trinity Christian
|
7:00 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
12-0
|
|
|
|
|
Kee
vs.
Decorah
|
7:00 PM CT
|
Kee Softball Field
|
8-3
|
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
Ridge View
|
7:00 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
6-5
|
JV at 5:30 and Varsity at 7:00 pm
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Hillcrest Academy
|
7:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Highland
|
7:00 PM CT
|
Louisa-Muscatine High School
|
4-0
|
Senior Night
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
Wapello
|
7:00 PM CT
|
Mildred & Eddie Ferguson Sports Complex
|
5-3
|
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Colfax-Mingo
|
7:00 PM CT
|
North Des Moines Girls Softball Complex
|
2-0
|
JV @ 5:30 Games played on field 4. 4750 NW Morningstar Dr, Des Moines, IA
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Pekin
|
7:00 PM CT
|
Pekin Community High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Springville
vs.
Jesup
|
7:00 PM CT
|
Springville Binley Field
|
5-4
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
Newell-Fonda
|
7:00 PM CT
|
Titan Athletic Complex
|
10-0
|
JV @5:30
|
|
|
|
West Monona
vs.
Remsen St. Mary's
|
7:00 PM CT
|
West Monona High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Saint Ansgar
|
7:30 PM CT
|
Algona High School
|
11-1
|
|
|
|
|
East Union
vs.
Southeast Warren
|
7:30 PM CT
|
East Union Community School
|
17-0
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Lewis Central
|
7:30 PM CT
|
Lewis Central High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Wayne
|
7:30 PM CT
|
Martensdale-St. Marys High School Softball Field
|
2-1
|
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Diagonal
|
7:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
|
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Seymour
|
7:30 PM CT
|
Moulton-Udell High School
|
8-7
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Orient-Macksburg
|
7:30 PM CT
|
Murray High School
|
12-11
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Audubon
|
7:30 PM CT
|
Underwood High School
|
2-1
|
|
|
|