8/27/2022
|
vs
Ethan #135
|
W 2-0 (25-22, 25-13) |
Irene-Wakonda High School
|
Game 1 of 3 at I-W Tourney |
8/27/2022
|
vs
Gayville-Volin #126
|
W 2-0 (25-13, 26-24) |
Irene-Wakonda High School
|
Game 2 of 3 at I-W Tourney |
8/27/2022
|
vs
Flandreau Indian #279
|
W 2-0 (25-9, 25-11) |
Irene-Wakonda High School
|
Game 3 of I-W Tourney |
8/27/2022
|
vs
Beresford #149
|
W 2-1 (25-23, 13-25, 26-24) |
Irene-Wakonda High School
|
Game 4 of Irene Wakonda Tournament |
8/27/2022
|
vs
Elk Point-Jefferson #38
|
L 0-2 (9-25, 19-25) |
Irene-Wakonda High School
|
Game 5 of Irene Wakonda Tournament |
9/8/2022
|
vs
Howard #112
|
L 1-3 (19-25, 25-23, 11-25, 19-25) |
Sioux Falls Lutheran School
|
7th-5, JV-6:15, V to follow |
9/10/2022
|
vs
Marty #273
|
W 2-0 (25-7, 25-14) |
Wolsey-Wessington School District
|
Game 1 of tournament |
9/10/2022
|
vs
Flandreau Indian #279
|
W 2-0 (25-5, 25-13) |
Wolsey-Wessington School District
|
Game 2 of Tournament |
9/10/2022
|
vs
Langford Area #248
|
W 2-0 (25-21, 25-23) |
Wolsey-Wessington School District
|
Game 3 of Tournament |
9/10/2022
|
@
Wolsey-Wessington #39
|
L 0-2 (14-25, 15-25) |
Wolsey-Wessington School District
|
Champ. Game |
9/12/2022
|
@
Dell Rapids St. Mary #117
|
W 3-1 (25-16, 26-24, 19-25, 25-23) |
St. Mary High School
|
7th-4pm, 8th-5pm, JV @ 6pm, Varsity @7:15pm |
9/15/2022
|
vs
Sunshine Bible Academy #267
|
W 3-0 (25-16, 25-9, 25-16) |
Sioux Falls Lutheran School
|
JV @ 5:30pm, Varsity to follow |
9/19/2022
|
@
Ethan #135
|
L 2-3 (12-25, 25-22, 24-26, 25-12, 7-15) |
Ethan High School
|
7th-4pm, 8th 5pm, JV @ 6:30, Varsity to follow |
9/20/2022
|
@
Centerville #224
|
W 3-1 (25-12, 23-25, 25-16, 25-21) |
Centerville School
|
7th @4pm, 8th @5pm, JV Followed by Varsity |
9/22/2022
|
@
Oldham-Ramona/Rutland #77
|
L 2-3 (25-21, 18-25, 21-25, 25-16, 10-15) |
Sioux Falls Lutheran School
|
8th -5pm, JV @ 6:15, Varsity to follow |
9/26/2022
|
@
Scotland #199
|
W 3-1 (25-19, 25-16, 18-25, 25-18) |
Scotland High School
|
JH @ 4pm- 2 games, JV @ 6:30, V to follow |
9/29/2022
|
@
Freeman Academy/Marion #257
|
W 3-0 (25-13, 25-12, 25-22) |
Freeman Academy
|
Game at FA 7th @4pm, 8 @5pm, JV @ 6:15, Varsity to follow |
10/6/2022
|
vs
Viborg-Hurley #132
|
W 3-0 (25-17, 25-15, 25-16) |
Sioux Falls Lutheran School
|
JH @ 4pm, JV @ 6:15, Varsity to follow |
10/11/2022
|
@
Gayville-Volin #126
|
L 0-3 (14-25, 24-26, 9-25) |
Gayville-Volin High School
|
8th grade, followed by JV at TBD, Varsity to follow |
10/13/2022
|
@
Waverly-South Shore #268
|
W 3-0 (25-10, 25-15, 25-17) |
Waverly-South Shore High School
|
JV @ 6:15, Varsity to follow |
10/15/2022
|
vs
Langford Area #248
|
W 2-0 (25-17, 25-9) |
Miller Armory
|
|
10/15/2022
|
vs
Dupree #219
|
W 2-1 (21-25, 25-22, 25-22) |
Miller Armory
|
|
10/15/2022
|
vs
Aberdeen Roncalli #110
|
L 0-2 (20-25, 18-25) |
Miller Armory
|
Miller VB Tournament |
10/15/2022
|
vs
Sully Buttes #208
|
W 2-1 (18-25, 25-15, 25-17) |
Miller Armory
|
|
10/17/2022
|
vs
Bridgewater-Emery #212
|
W 3-0 (25-20, 25-12, 25-19) |
Sioux Falls Lutheran School Sioux Falls Lutheran School
|
7th @4pm, 8th @5pm, JV Followed by Varsity |
10/18/2022
|
@
Canistota #186
|
W 3-0 (25-16, 25-17, 25-23) |
Canistota School District 43-1
|
JV @ 6:15pm, Varsity to follow |
10/20/2022
|
@
Flandreau Indian #279
|
W 3-0 (25-11, 25-10, 25-6) |
Flandreau Indian School
|
JV at 6:15pm, Varsity to follow |
10/24/2022
|
vs
Marty #273
|
W 3-0 (25-7, 25-6, 25-6) |
Sioux Falls Lutheran School
|
JV @ 6:15, Varsity to follow |
11/1/2022
|
vs
Dell Rapids St. Mary #117
|
L 1-3 (25-20, 14-25, 16-25, 16-25) |
Chester Area High School
|
Class B - Region 3 Quarterfinal; 15 minutes after first contest |