|
Aberdeen Christian
vs.
Northwestern
|
4:00 PM CT
|
Aberdeen Civic Arena
|
47-33
|
DOUBLEHEADER JV Girls @ 4:00, JV Boys @ 5:15, Varsity Girls @ 6:30, Varsity Boys @ 8:00
|
|
|
|
Deuel
vs.
Groton Area
|
4:00 PM CT
|
Deuel High School
|
42-30
|
Doubleheader: 4:00 pm start = JV GB - JV BB - GBB - BBB - rolling schedule
|
|
|
|
Lower Brule
vs.
Wessington Springs
|
4:00 PM CT
|
Lower Brule High School
|
49-42
|
GBB & BBB Doubleheader
|
|
|
|
Miller
vs.
Ipswich
|
4:00 PM CT
|
Miller Armory
|
38-29
|
GJV 4:00 BJV 5:15 GV 6:30 BV 8:00
|
|
|
|
Waverly-South Shore
vs.
Flandreau Indian
|
4:00 PM CT
|
Waverly-South Shore High School
|
45-30
|
Girls/Boys Doubleheader
|
|
|
|
Sisseton
vs.
Clark/Willow Lake
|
5:00 PM CT
|
Clark High School
|
60-25
|
|
|
|
|
Dupree
vs.
McLaughlin
|
5:00 PM MT
|
Dupree High School
|
55-50
|
|
|
|
|
Freeman
vs.
Alcester-Hudson
|
5:00 PM CT
|
Freeman High School
|
65-45
|
DH - 6:15 pm varsity girls - 7:30 varsity boys
|
|
|
|
Faith
vs.
Timber Lake
|
5:30 PM
|
|
60-38
|
LMC
|
|
|
|
Cheyenne-Eagle Butte
vs.
Crow Creek
|
5:30 PM MT
|
Cheyenne - Eagle Butte School
|
67-36
|
|
|
|
|
St. Thomas More
vs.
Winner
|
5:30 PM MT
|
St. Thomas More High School
|
39-22
|
JV at 4:00
|
|
|
|
Takini
vs.
Tiospaye Topa
|
6:00 PM
|
|
2-0
|
Cancelled, FORFEIT - FORFEIT - FORFEIT
|
|
|
|
Custer
vs.
Hot Springs
|
6:00 PM MT
|
Custer Armory
|
65-38
|
C 3:00 / JV 4:30
|
|
|
|
Dell Rapids
vs.
Tri-Valley
|
6:00 PM CT
|
Dell Rapids High School
|
48-33
|
Senior Recognition
|
|
|
|
Newell
vs.
Hill City
|
6:00 PM MT
|
Hill City Gym
|
52-18
|
C @ 3:30 | JV@4:30 | Var@6:00
|
|
|
|
Iroquois/Lake Preston
vs.
Dell Rapids St. Mary
|
6:00 PM CT
|
Lake Preston School District
|
58-44
|
Doubleheader: JVG @ 3:30, JVB @ 4:30, VGB @ 6:00, VBB @ 7:30
|
|
|
|
Lakota Tech
vs.
Todd County
|
6:00 PM MT
|
Lakota Tech High School
|
64-41
|
|
|
|
|
Lead-Deadwood
vs.
Philip
|
6:00 PM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
57-32
|
|
|
|
|
Mahpíya Lúta
vs.
Rapid City Christian
|
6:00 PM MT
|
Red Cloud Indian School
|
72-30
|
JV Girls 3:30 pm, Boys JV 4:45, Girls V- 6pm, Boys V 730 pm
|
|
|
|
Andes Central/Dakota Christian
vs.
Wagner
|
6:15 PM CT
|
Andes Central High School
|
70-56
|
|
|
|
|
Avon
vs.
Bon Homme
|
6:15 PM CT
|
Avon Main Gymnasium
|
44-38
|
|
|
|
|
Dakota Valley
vs.
Elk Point-Jefferson
|
6:15 PM CT
|
Dakota Valley High School
|
60-53
|
|
|
|
|
De Smet
vs.
Elkton-Lake Benton
|
6:15 PM CT
|
De Smet High School
|
45-23
|
|
|
|
|
Hanson
vs.
Mount Vernon/Plankinton
|
6:15 PM CT
|
Mount Vernon
|
62-54
|
|
|
|
|
Deubrook Area
vs.
Arlington
|
6:30 PM CT
|
Deubrook Area High School
|
55-41
|
4:00 JVB / 5:15 JVG / 6:30 Varsity Girls / 7:45 Varsity Boys
|
|
|
|
Great Plains Lutheran
vs.
Wilmot
|
6:30 PM CT
|
Great Plains Lutheran HS
|
60-32
|
4:00 GJV, 5:15 BJV, 6:30 Girls V, 8:00 Boys V
|
|
|
|
Lyman
vs.
Highmore-Harrold
|
6:30 PM CT
|
Lyman High School
|
69-23
|
|
|
|
|
Mobridge-Pollock
vs.
Belle Fourche
|
6:30 PM CT
|
Mobridge-Pollock High School
|
59-53
|
|
|
|
|
Scotland
vs.
Platte-Geddes
|
6:30 PM CT
|
Scotland High School
|
53-25
|
JV game at 6:30, followed by Varsity
|
|
|
|
Warner
vs.
Leola/Frederick Area
|
6:30 PM CT
|
Warner High School
|
57-51
|
DH - GBB JV 4:00, followed by BBB JV, Girls Varsity, Boys Varsity
|
|
|
|
White River
vs.
Wall
|
6:30 PM CT
|
White River Barnhart Gymnasium
|
74-57
|
GJV @ 4:30pm CT, followed by BJV, GV, BV
|
|
|
|
Sioux Falls Lincoln
vs.
Brookings
|
7:00 PM CT
|
Sioux Falls Lincoln High School
|
67-39
|
|
|
|
|
Yankton
vs.
Pierre T.F. Riggs
|
7:00 PM CT
|
Yankton High School
|
55-29
|
|
|
|
|
McCook Central/Montrose
vs.
Garretson
|
7:15 PM CT
|
Montrose School District
|
52-40
|
Game
|
|
|
|
Baltic
vs.
Lennox
|
7:30 PM CT
|
Baltic High School
|
73-34
|
|
|
|
|
Jones County
vs.
New Underwood
|
7:30 PM CT
|
Jones County Harrold Thune Auditorium
|
35-27
|
Parents Night 5:30MT/6:30CST
|
|
|
|
Milbank
vs.
Aberdeen Roncalli
|
7:30 PM CT
|
Milbank Armory Gym
|
57-41
|
5:00 C, 6:00 JV, 7:30 Varsity Rolling Schedule
|
|
|
|
Sioux Falls Christian
vs.
Vermillion
|
7:30 PM CT
|
Sioux Falls Christian School
|
43-39
|
|
|
|
|
Burke
vs.
Colome
|
7:45 PM CT
|
Burke High School
|
48-22
|
Varsity Only - After Marty v Burke Boys game
|
|
|
|
Chamberlain
vs.
Gregory
|
7:45 PM CT
|
Chamberlain Armory
|
55-50
|
Postponed, C 5:15 PM, JV 6:30 PM
|
|
|