|
St. Francis Indian
vs.
Freeman Academy/Marion
|
9:00 AM CT
|
Corn Palace
|
36-34
|
Sacred Hoops Classic
|
|
|
|
Kimball/White Lake
vs.
Lakota Tech
|
9:00 AM CT
|
Corn Palace
|
54-47
|
Sacred Hoops Classic
|
|
|
|
Northwestern
vs.
Estelline/Hendricks
|
11:00 AM CT
|
Redfield Jr-Sr High School Greeno Gym
|
54-41
|
Redfield Holiday Classic
|
|
|
|
White River
vs.
Lower Brule
|
12:00 PM CT
|
Corn Palace
|
75-51
|
Sacred Hoops Classic
|
|
|
|
Faith
vs.
Harding County
|
12:00 PM MT
|
Faith Community Center
|
49-34
|
Doubleheader: JV Girls at 12:00 followed by JV Boys, Varsity Girls, & Varsity Boys
|
|
|
|
Wolsey-Wessington
vs.
Langford Area
|
12:30 PM CT
|
Redfield Jr-Sr High School Greeno Gym
|
54-35
|
|
|
|
|
South Heart, ND
vs.
Lemmon
|
1:00 PM
|
|
67-29
|
|
|
|
|
North Central
vs.
Faulkton Area
|
1:00 PM CT
|
Bowdle Public School
|
53-24
|
Doubleheader, Senior Night
|
|
|
|
Corsica-Stickney
vs.
Wagner
|
1:00 PM CT
|
Corsica-Stickney High School
|
53-23
|
Double Header JVs will play at 1:00, followed by Girls Varsity then Boys Varsity.
|
|
|
|
Douglas
vs.
Belle Fourche
|
1:00 PM MT
|
Douglas High School
|
64-36
|
JV-10AM/ C-11:30AM/ V-1PM
|
|
|
|
Kadoka Area
vs.
Colome
|
1:00 PM MT
|
Kadoka Area High School
|
62-22
|
Double Header
|
|
|
|
St. Thomas More
vs.
Minot, ND
|
1:00 PM CT
|
Sioux Falls Pentagon
|
51-31
|
Pentagon Classic in Sioux Falls vs. Minot, ND
|
|
|
|
Sioux Falls Roosevelt
vs.
Rapid City Central
|
1:00 PM CT
|
Sioux Falls Roosevelt
|
54-44
|
|
|
|
|
Hamlin
vs.
Sioux Falls Christian
|
1:30 PM CT
|
Hamlin School Main Gym
|
69-59
|
JV Gilrs 11am JV Boys 12pm VGirls 1:30pm V Boys 3:00pm
|
|
|
|
Sioux Falls Jefferson
vs.
Rapid City Stevens
|
1:30 PM CT
|
Sioux Falls Jefferson High School
|
71-44
|
|
|
|
|
Deuel
vs.
Castlewood
|
2:00 PM CT
|
Deuel High School
|
32-28
|
Doubleheader: 2:00 pm start =C boys @ 2 - Stage Gym JV GB @ 2 - JV BB - GBB - BBB - rolling schedule
|
|
|
|
Aberdeen Christian
vs.
Little Wound
|
2:00 PM CT
|
Redfield Jr-Sr High School Greeno Gym
|
48-41
|
Redfield Holiday Classic
|
|
|
|
Shiloh Christian, ND
vs.
Rapid City Christian
|
2:00 PM CT
|
Shiloh Christian School
|
49-42
|
New Year's Invite @ Shiloh Christian
|
|
|
|
Pierre T.F. Riggs
vs.
Sioux Falls Washington
|
2:00 PM CT
|
T.F. Riggs High School
|
52-47
|
|
|
|
|
Takini
vs.
Oelrichs
|
2:00 PM MT
|
Takini School
|
65-17
|
Girls JV , Girls Varsity
|
|
|
|
Bennett County
vs.
Wall
|
2:00 PM MT
|
Warrior Center
|
63-22
|
GJV @ noon, followed by BJV, GV, BV
|
|
|
|
Harrisburg
vs.
Huron
|
2:30 PM CT
|
Harrisburg High School
|
40-36
|
|
|
|
|
Aberdeen Central
vs.
Sioux Falls Lincoln
|
3:00 PM CT
|
Central High School
|
45-32
|
|
|
|
|
Custer
vs.
Milbank
|
3:00 PM CT
|
Corn Palace
|
57-31
|
Sacred Hoops Classic
|
|
|
|
Webster Area
vs.
Clark/Willow Lake
|
3:00 PM CT
|
Webster Area High School
|
52-40
|
Double-Header
|
|
|
|
Waverly-South Shore
vs.
Leola/Frederick Area
|
3:30 PM CT
|
Frederick Area School District Gym
|
45-21
|
Doubleheader: JV Girls 1:00, JV Boys 2:15; Varsity Girls 3:30; Varsity Boys 5:00 (rolling schedule)
|
|
|
|
McLaughlin
vs.
Hitchcock-Tulare
|
3:30 PM CT
|
Redfield Jr-Sr High School Greeno Gym
|
59-45
|
Redfield Holiday Classic
|
|
|
|
Bison
vs.
Carter County, MT
|
4:00 PM MT
|
Bison High School Gym
|
70-27
|
|
|
|
|
Mobridge-Pollock
vs.
Grand Forks Red River, ND
|
4:00 PM CT
|
Sanford Pentagon
|
63-17
|
Pentagon Border Battle
|
|
|
|
Elk Point-Jefferson
vs.
Dell Rapids
|
4:30 PM CT
|
Elk Point-Jefferson High School
|
52-36
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton, IA
vs.
Dakota Valley
|
4:30 PM CT
|
Sergeant Bluff-Luton Senior High School
|
70-43
|
C game 2:00pm/JV game 3:15pm
|
|
|
|
Cheyenne-Eagle Butte
vs.
Chamberlain
|
5:00 PM MT
|
Cheyenne - Eagle Butte School
|
46-26
|
Double Header - Girl's game followed by boys.
|
|
|
|
Sully Buttes
vs.
Ethan
|
5:00 PM CT
|
Redfield Jr-Sr High School Greeno Gym
|
68-27
|
Redfield Holiday Classic
|
|
|
|
Todd County
vs.
Mahpíya Lúta
|
5:30 PM MT
|
Todd County High School
|
78-28
|
Girls C at Noon, Boys C at 1:15, Girls JV 2:30, Boys JV 4
|
|
|
|
Canistota
vs.
Oldham-Ramona-Rutland
|
6:15 PM CT
|
Canistota School District 43-1
|
58-40
|
|
|
|
|
Gregory
vs.
Winner
|
6:30 PM CT
|
Gregory Memorial Auditorium
|
64-21
|
|
|
|
|
Redfield
vs.
Stanley County
|
6:30 PM CT
|
Redfield Jr-Sr High School Greeno Gym
|
38-17
|
Redfield Holiday Classic
|
|
|
|
Florence/Henry
vs.
West Fargo Horace, ND
|
7:00 PM CT
|
Sanford Pentagon
|
50-46
|
Pentagon Border Battle
|
|
|
|
West Central
vs.
Platte-Geddes
|
7:30 PM CT
|
Corn Palace
|
51-35
|
Sacred Hoops Classic
|
|
|