|
Omaha Nation, NE
vs.
Takini
|
9:00 AM CT
|
Huron Arena
|
72-34
|
Dakota Oyate Challenge
|
|
|
|
Crazy Horse
vs.
Lower Brule
|
12:00 PM CT
|
Huron Arena
|
81-9
|
Dakota Oyate Challenge
|
|
|
|
Philip
vs.
Dupree
|
3:00 PM MT
|
Dupree High School
|
61-50
|
Order: JVGBB, JVBBB, Varsity GBB, Varsity BBB
|
|
|
|
Wakpala
vs.
Tiospaye Topa
|
3:00 PM CT
|
Huron Arena
|
67-50
|
Dakota Oyate Challenge
|
|
|
|
Freeman Academy/Marion
vs.
Irene-Wakonda
|
4:00 PM CT
|
Freeman Academy
|
39-30
|
Game at FA 4:00 JV
|
|
|
|
Sully Buttes
vs.
Hitchcock-Tulare
|
4:00 PM CT
|
Sully Buttes High School
|
50-42
|
4:00 GBB JV Rolling Schedule To Follow BBB JV, Varsity Girls, Varsity Boys
|
|
|
|
Todd County
vs.
Pine Ridge
|
4:30 PM CT
|
Todd County High School Todd County High School
|
63-34
|
|
|
|
|
Leola/Frederick Area
vs.
Faulkton Area
|
5:15 PM CT
|
Faulkton School District 24-2
|
42-32
|
JVG and JVB 5:15; VG 6:30; VB 8:00
|
|
|
|
Rapid City Central
vs.
Spearfish
|
6:00 PM MT
|
Central High School
|
49-35
|
|
|
|
|
Garretson
vs.
Beresford
|
6:00 PM CT
|
Flandreau High School
|
46-43
|
Big East Conference Tournament
|
|
|
|
Hill City
vs.
Sundance, WY
|
6:00 PM MT
|
Hill City Gym
|
|
CXL
JV@ 4:30
|
|
|
|
Marty
vs.
Flandreau Indian
|
6:00 PM CT
|
Huron Arena
|
54-27
|
Dakota Oyate Challenge
|
|
|
|
Sioux Valley
vs.
Baltic
|
6:00 PM CT
|
McCook Central School District
|
62-41
|
Big East Conference Tournament
|
|
|
|
Alcester-Hudson
vs.
Dell Rapids St. Mary
|
6:15 PM CT
|
Alcester-Hudson School District
|
52-48
|
Doubleheader: JVG/JVB @ 5:00, VGB @ 6:15, VBB @ 7:30
|
|
|
|
Andes Central/Dakota Christian
vs.
Bon Homme
|
6:15 PM CT
|
Andes Central High School
|
51-34
|
|
|
|
|
Canton
vs.
Gayville-Volin
|
6:15 PM CT
|
Canton High School
|
58-25
|
|
|
|
|
Freeman
vs.
Canistota
|
6:15 PM CT
|
Freeman High School
|
61-43
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Viborg-Hurley
|
6:15 PM CT
|
Viborg-Hurley Middle School
|
52-41
|
4 pm JV DH game 5 pm C Game
|
|
|
|
North Central
vs.
Potter County
|
6:30 PM CT
|
Bowdle Public School
|
53-38
|
DH-GJV 4:00 PM; BJV 5:15 PM; GV 6:30 PM; BV 8:00 PM
|
|
|
|
Dakota Valley
vs.
Sioux Falls Christian
|
6:30 PM CT
|
Dakota Valley High School
|
60-48
|
GBB/BBB Doubleheader
|
|
|
|
Elk Point-Jefferson
vs.
Tri-Valley
|
6:30 PM CT
|
Elk Point-Jefferson High School
|
49-44
|
|
|
|
|
Ethan
vs.
Mitchell Christian
|
6:30 PM CT
|
Ethan High School
|
75-23
|
|
|
|
|
Great Plains Lutheran
vs.
Florence/Henry
|
6:30 PM CT
|
Great Plains Lutheran HS
|
58-25
|
4:00 GJV, 5:15 BJV, 6:30 Girls V, 8:00 Boys V
|
|
|
|
Hamlin
vs.
Sisseton
|
6:30 PM CT
|
Hamlin School
|
52-43
|
|
|
|
|
Milbank
vs.
Deuel
|
6:30 PM CT
|
Milbank Armory Gym
|
65-41
|
DH-4:00 JV, 5:00 C
|
|
|
|
Miller
vs.
James Valley Christian
|
6:30 PM CT
|
Miller Armory
|
35-28
|
|
|
|
|
Parkston
vs.
Lennox
|
6:30 PM CT
|
Parkston School District 33-3
|
44-39
|
Double Header
|
|
|
|
Stanley County
vs.
Crow Creek
|
6:30 PM CT
|
Parkview Auditorium
|
60-52
|
|
|
|
|
Scotland
vs.
Wagner
|
6:30 PM CT
|
Scotland High School
|
68-26
|
DH, JV games at 5:15
|
|
|
|
Burke
vs.
Boyd County, NE
|
6:30 PM CT
|
South Central Jr & Sr High School
|
37-28
|
B/G DH: 4:00 JVG, 5:15 JVB, 6:30 VG, 8:00 VB (Games are in Bonesteel)
|
|
|
|
Vermillion
vs.
Dell Rapids
|
6:30 PM CT
|
Vermillion High School
|
51-22
|
DH
|
|
|
|
Wessington Springs
vs.
Sanborn Central/Woonsocket
|
6:30 PM CT
|
Wessington Springs Elementary
|
55-45
|
|
|
|
|
Brandon Valley
vs.
Yankton
|
7:00 PM CT
|
Brandon Valley High School
|
43-25
|
|
|
|
|
Harrisburg
vs.
Brookings
|
7:00 PM CT
|
Harrisburg High School
|
36-29
|
|
|
|
|
Rapid City Christian
vs.
Hot Springs
|
7:00 PM MT
|
Rapid City Christian School
|
73-29
|
|
|
|
|
St. Thomas More
vs.
Sturgis Brown
|
7:00 PM MT
|
St. Thomas More High School
|
56-10
|
9th @ 4:00, JV @ 5:30
|
|
|
|
Sioux Falls Washington
vs.
Sioux Falls Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Washington High School
|
52-47
|
|
|
|
|
Flandreau
vs.
Parker
|
7:30 PM CT
|
Flandreau High School
|
48-25
|
Big East Conference Tournament
|
|
|
|
McCook Central/Montrose
vs.
Chester
|
7:30 PM CT
|
McCook Central School District
|
55-41
|
Big East Conference Tournament
|
|
|
|
Highmore-Harrold
vs.
Wolsey-Wessington
|
7:45 PM CT
|
Hyde County Memorial Auditorium
|
77-51
|
6:30 JV
|
|
|
|
Redfield
vs.
Clark/Willow Lake
|
7:45 PM CT
|
Redfield Jr-Sr High School
|
51-47
|
|
|
|