|
Takini
vs.
Omaha Nation, NE
|
1:00 PM MT
|
Takini HS (Hwy 34 E Cherry Creek Rd)
|
52-0
|
|
|
|
|
Winnebago, NE
vs.
Mahpíya Lúta
|
1:00 PM MT
|
Winnebago NE
|
42-14
|
Winnebago NE
|
|
|
|
Gayville-Volin
vs.
Avon
|
2:00 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
36-32
|
|
|
|
|
Marty
vs.
Little Wound
|
2:00 PM CT
|
Marty Indian School
|
|
PPD
Postponed: Rescheduled
|
|
|
|
Colman-Egan
vs.
Centerville
|
3:00 PM CT
|
Colman-Egan Area School
|
64-18
|
|
|
|
|
Sioux Falls Roosevelt
vs.
Harrisburg
|
5:00 PM CT
|
Howard Wood Field
|
38-34
|
HOMECOMING
|
|
|
|
Rapid City Central
vs.
Sioux Falls Jefferson
|
5:00 PM MT
|
O'Harra Stadium
|
35-6
|
|
|
|
|
Belle Fourche
vs.
Chamberlain
|
6:00 PM MT
|
Belle Fourche High School
|
28-14
|
7:00 CST
|
|
|
|
Bennett County
vs.
Rapid City Christian
|
6:00 PM MT
|
Bennett County Warrior Field
|
34-14
|
HOMECOMING
|
|
|
|
Cheyenne-Eagle Butte
vs.
Pine Ridge
|
6:00 PM MT
|
Cheyenne - Eagle Butte School
|
50-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Dupree
vs.
Timber Lake
|
6:00 PM MT
|
Dupree High School
|
52-0
|
6pm MT
|
|
|
|
Spearfish
vs.
Custer
|
6:00 PM MT
|
Lyle Hare Stadium
|
30-0
|
Homecoming
|
|
|
|
O'Gorman
vs.
Sioux Falls Lincoln
|
6:00 PM CT
|
McEneaney Field
|
21-17
|
|
|
|
|
McLaughlin
vs.
Oelrichs
|
6:00 PM MT
|
McLaughlin High School
|
64-6
|
|
|
|
|
St. Thomas More
vs.
Douglas
|
6:00 PM MT
|
St. Thomas More High School
|
36-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Hot Springs
vs.
Lakota Tech
|
6:00 PM MT
|
Woodward Field
|
49-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Milbank
vs.
Clark/Willow Lake
|
7:00 PM CT
|
A.B. Campbell Stadium
|
34-13
|
Homecoming, NEC Game
|
|
|
|
Harding County/Bison
vs.
Lemmon/McIntosh
|
7:00 PM MT
|
Ab Penn Field
|
28-18
|
|
|
|
|
Arlington/Lake Preston
vs.
Hamlin
|
7:00 PM CT
|
Arlington High School
|
44-0
|
Arlington Homecoming
|
|
|
|
Beresford
vs.
Hill City
|
7:00 PM CT
|
Beresford High School
|
55-0
|
|
|
|
|
Miller/Highmore-Harrold
vs.
Jim River
|
7:00 PM CT
|
Bob Schroeder Field
|
48-36
|
Homecoming
|
|
|
|
Bon Homme
vs.
Parkston
|
7:00 PM CT
|
Bon Homme High School
|
46-7
|
Homecoming
|
|
|
|
Brandon Valley
vs.
Sioux Falls Washington
|
7:00 PM CT
|
Brandon Valley High School
|
17-10
|
Homecoming
|
|
|
|
Castlewood
vs.
Elkton-Lake Benton
|
7:00 PM CT
|
Castlewood Football
|
33-14
|
|
|
|
|
Chester
vs.
Canistota/Freeman
|
7:00 PM CT
|
Chester Area High School
|
35-26
|
Homecoming
|
|
|
|
Corsica-Stickney
vs.
Alcester-Hudson
|
7:00 PM CT
|
Corsica-Stickney High School
|
42-20
|
|
|
|
|
Yankton
vs.
Pierre T.F. Riggs
|
7:00 PM CT
|
Crane-Youngworth Field
|
24-10
|
|
|
|
|
Elk Point-Jefferson
vs.
Baltic
|
7:00 PM CT
|
Elk Point-Jefferson High School
|
41-0
|
HOMECOMING
|
|
|
|
North Central
vs.
Faith
|
7:00 PM CT
|
Eureka Sports Complex
|
28-12
|
|
|
|
|
Colome
vs.
Burke
|
7:00 PM CT
|
Fetzner Field - Colome, SD
|
55-14
|
Parent's Night
|
|
|
|
Florence/Henry
vs.
Britton-Hecla
|
7:00 PM CT
|
Florence School District 14-1
|
63-12
|
|
|
|
|
Leola/Frederick Area
vs.
Northwestern
|
7:00 PM CT
|
Frederick Area Football Field
|
44-14
|
Frederick Area Homecoming
|
|
|
|
Potter County
vs.
Sunshine Bible Academy
|
7:00 PM CT
|
Gettysburg Sports Complex
|
66-16
|
Gettysburg Homecoming
|
|
|
|
Groton Area
vs.
Aberdeen Roncalli
|
7:00 PM CT
|
Groton Area High School
|
26-9
|
|
|
|
|
Hanson
vs.
Deubrook Area
|
7:00 PM CT
|
Hanson High School Football Field
|
67-14
|
Alexandria, SD Homecoming
|
|
|
|
Howard
vs.
Viborg-Hurley
|
7:00 PM CT
|
Howard High School
|
47-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Jones County
vs.
Wall
|
7:00 PM CT
|
Jones County Football Field
|
55-0
|
|
|
|
|
Kadoka Area
vs.
Philip
|
7:00 PM MT
|
Kadoka Area High School
|
40-18
|
Homecoming
|
|
|
|
Langford Area
vs.
Faulkton Area
|
7:00 PM CT
|
Langford Football Field
|
50-15
|
Homecoming Game
|
|
|
|
Lennox
vs.
Vermillion
|
7:00 PM CT
|
Lennox Football/Track Complex
|
21-7
|
Homecoming
|
|
|
|
McCook Central/Montrose
vs.
Bridgewater-Emery/Ethan
|
7:00 PM CT
|
McCook Central School District
|
26-24
|
|
|
|
|
Ipswich
vs.
Herreid/Selby Area
|
7:00 PM CT
|
Northern State University
|
46-28
|
|
|
|
|
Stanley County
vs.
White River
|
7:00 PM CT
|
Ole Williamson Field
|
50-36
|
Homecoming
|
|
|
|
Parker
vs.
Sioux Valley
|
7:00 PM CT
|
PHS Athletic Complex
|
36-0
|
|
|
|
|
Lyman
vs.
New Underwood
|
7:00 PM CT
|
Presho, South Dakota 57568 201 S. Birch Ave.
|
52-0
|
Homecoming -6 MT
|
|
|
|
Redfield
vs.
Deuel
|
7:00 PM CT
|
Redfield Pheasants Football
|
18-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Dell Rapids St. Mary
vs.
Oldham-Ramona/Rutland
|
7:00 PM CT
|
Rickeman Field
|
34-6
|
JH at 5:00 PM (cancelled)
|
|
|
|
Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central
vs.
Tripp-Delmont/Armour/Andes Central/Dakota Christian
|
7:00 PM CT
|
Sanborn Central High School
|
30-6
|
|
|
|
|
Sioux Falls Christian
vs.
Dell Rapids
|
7:00 PM CT
|
Sioux Falls Christian School
|
29-22
|
Homecoming
|
|
|
|
Sisseton
vs.
Tri-Valley
|
7:00 PM CT
|
Sisseton High School
|
42-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Brookings
vs.
Mitchell
|
7:00 PM CT
|
South Dakota State University
|
43-14
|
Homecoming
|
|
|
|
Aberdeen Central
vs.
Huron
|
7:00 PM CT
|
Swisher Field
|
21-14
|
Homecoming
|
|
|
|
Tea Area
vs.
Watertown
|
7:00 PM CT
|
Tea Area High School
|
44-13
|
HOMECOMING
|
|
|
|
Mobridge-Pollock
vs.
Webster Area
|
7:00 PM CT
|
Tiger Stadium
|
24-22
|
Homecoming
|
|
|
|
Madison
vs.
Canton
|
7:00 PM CT
|
Trojan Field (Dakota State University)
|
30-14
|
|
|
|
|
Hitchcock-Tulare
vs.
Estelline/Hendricks
|
7:00 PM CT
|
Tulare
|
60-6
|
Homecoming
|
|
|
|
Great Plains Lutheran
vs.
Waverly-South Shore
|
7:00 PM CT
|
Watertown Football Stadium
|
51-16
|
CC & FB Parents' Night
|
|
|
|
West Central
vs.
Dakota Valley
|
7:00 PM CT
|
West Central High School - Uttecht Stadium
|
27-13
|
|
|
|
|
De Smet
vs.
Kimball/White Lake
|
7:00 PM CT
|
Wilkinson Field
|
44-0
|
HOMECOMING
|
|
|
|
Winner
vs.
Wagner
|
7:00 PM CT
|
Winner High School
|
57-6
|
Warriors Homecoming Game
|
|
|
|
Wolsey-Wessington
vs.
Platte-Geddes
|
7:00 PM CT
|
Wolsey-Wessington School District
|
33-12
|
|
|
|
|
Irene-Wakonda
vs.
Garretson
|
7:30 PM CT
|
Irene-Wakonda High School
|
35-14
|
|
|
|
|
Rapid City Stevens
vs.
Sturgis Brown
|
8:15 PM MT
|
O'Harra Stadium
|
38-21
|
Rushmore Bowl
|
|
|