|
North Central
vs.
Burke
|
11:00 AM CT
|
Hyde County Memorial Auditorium
|
62-58
|
Highmore Classic
|
|
|
|
Viborg-Hurley
vs.
McLaughlin
|
11:00 AM CT
|
Sanford Pentagon
|
61-41
|
Pentagon Heritage Classic
|
|
|
|
McIntosh
vs.
Bison
|
12:00 PM MT
|
Harding County School Gymnasium
|
71-46
|
LMC Tournament
|
|
|
|
Canistota
vs.
Worthington, MN
|
12:30 PM CT
|
Sanford Pentagon
|
75-46
|
Sanford Pentagon Classic
|
|
|
|
Lemmon
vs.
Wakpala
|
1:00 PM MT
|
Harding County School Gymnasium
|
58-44
|
LMC Tourney Championship Round
|
|
|
|
Newell
vs.
Lead-Deadwood
|
1:00 PM MT
|
Newell - Austin Auditorium
|
59-29
|
|
|
|
|
Wessington Springs
vs.
Tripp-Delmont/Armour
|
1:00 PM CT
|
Wessington Springs Elementary
|
57-53
|
DH, GJV @ 1:00
|
|
|
|
Timber Lake
vs.
Tiospaye Topa
|
1:30 PM MT
|
Harding County School Gymnasium
|
76-74
|
LMC Tournament
|
|
|
|
Lyman
vs.
Herreid/Selby Area
|
2:00 PM CT
|
Hyde County Memorial Auditorium
|
54-48
|
Highmore Classic- 2:00pm- Varsity Only
|
|
|
|
Waverly-South Shore
vs.
Warner
|
2:15 PM CT
|
Waverly-South Shore High School
|
50-39
|
GJV 1:00; BJV 2:15; GV 3:30; BV 5:00
|
|
|
|
Dell Rapids St. Mary
vs.
Mitchell Christian
|
2:30 PM CT
|
St. Mary High School Gymnasium
|
81-56
|
Double Header JVB 12:00, GV 1:15, BV 2:30
|
|
|
|
Freeman
vs.
Scotland
|
3:00 PM CT
|
Freeman High School
|
40-39
|
JV game at 3:00, followed by Varsity
|
|
|
|
Hay Springs, NE
vs.
Bennett County
|
3:00 PM MT
|
Hay Springs High School
|
79-53
|
Double Header Boys' JV @ 3 pm (2 qtrs) followed by girls' varsity then boys' varsity
|
|
|
|
Dell Rapids
vs.
Aberdeen Christian
|
3:30 PM CT
|
Aberdeen Civic Arena
|
59-51
|
resched from Dec 17 / JV starts at 2:00
|
|
|
|
Tea Area
vs.
De Smet
|
3:30 PM CT
|
Sanford Pentagon
|
67-60
|
Pentagon Classic
|
|
|
|
Estelline/Hendricks
vs.
James Valley Christian
|
3:45 PM CT
|
Estelline High School
|
88-85
|
Doubleheader
|
|
|
|
Sanborn Central/Woonsocket
vs.
Wolsey-Wessington
|
4:00 PM CT
|
Woonsocket Public School
|
47-30
|
|
|
|
|
St. Francis Indian
vs.
Flandreau Indian
|
4:30 PM
|
|
75-63
|
|
|
|
|
Langford Area
vs.
Wilmot
|
4:45 PM CT
|
Langford High School
|
71-62
|
|
|
|
|
Arlington
vs.
Great Plains Lutheran
|
5:00 PM CT
|
Arlington High School
|
65-34
|
1:00 JVG, 2:15 JVB, 3:30 Girls V, 5:00 Boys V
|
|
|
|
Deubrook Area
vs.
Hitchcock-Tulare
|
5:00 PM CT
|
Deubrook Elementary School
|
53-50
|
JVGBB @ 1pm followed by JVBBB, then Varsity GBB then Varsity BBB
|
|
|
|
Leola/Frederick Area
vs.
Jones County
|
5:00 PM CT
|
Hyde County Memorial Auditorium
|
53-48
|
|
|
|
|
Sioux Falls Christian
vs.
White River
|
5:00 PM CT
|
Sanford Pentagon
|
66-55
|
Pentagon Classic
|
|
|
|
Harding County
vs.
Faith
|
5:30 PM MT
|
Harding County School Gymnasium
|
75-71
|
LMC Tournament Finals (Opponent & Game Time TBA) All Games at Buffalo
|
|
|
|
Tri-Valley
vs.
Freeman Academy/Marion
|
6:15 PM CT
|
Tri-Valley High School
|
64-56
|
|
|
|
|
Alcester-Hudson
vs.
Beresford
|
7:45 PM CT
|
Alcester-Hudson School District
|
63-46
|
|
|
|
|
Highmore-Harrold
vs.
Philip
|
8:00 PM CT
|
Hyde County Memorial Auditorium
|
61-53
|
Action Club Classic
|
|
|