|
Colome
vs.
Andes Central/Dakota Christian
|
11:00 AM CT
|
Corsica-Stickney High School
|
73-71
|
GPC Tournament
|
|
|
|
Iroquois/Doland
vs.
Sioux Falls Lutheran
|
11:00 AM CT
|
Warner High School
|
72-60
|
Warner Classic
|
|
|
|
Waubay/Summit
vs.
Hankinson, ND
|
11:30 AM CT
|
Wahpeton, ND - NDSCS
|
64-47
|
NDSCS Bananza
|
|
|
|
Dupree
vs.
Little Wound
|
12:00 PM MT
|
Dupree High School
|
96-60
|
|
|
|
|
Avon
vs.
Alcester-Hudson
|
12:30 PM CT
|
Corsica-Stickney High School
|
47-36
|
Great Plains Conference Classic
|
|
|
|
Wilmot
vs.
Herreid/Selby Area
|
12:30 PM CT
|
Warner High School
|
65-59
|
Warner Classic
|
|
|
|
Oelrichs
vs.
Edgemont
|
1:00 PM MT
|
Oelrichs Public School
|
60-29
|
|
|
|
|
Pine Ridge
vs.
Cheyenne-Eagle Butte
|
1:00 PM MT
|
Pine Ridge High School Gymnasium
|
66-45
|
C Team Game at 1:00- JV 2:00 - Varsity 3:30
|
|
|
|
Mitchell
vs.
Rapid City Central
|
1:30 PM CT
|
Corn Palace
|
65-42
|
|
|
|
|
Huron
vs.
Rapid City Stevens
|
1:30 PM CT
|
Huron Arena
|
47-45
|
JV - 10:30 AM - Sophs 11:45 am Huron Arena; 9th 10:30 am Huron Middle School
|
|
|
|
Marty
vs.
Scotland
|
2:00 PM CT
|
Corsica-Stickney High School
|
56-46
|
Great Plains Conf. Classic vs. Marty, 2:00 p.m.
|
|
|
|
Ipswich
vs.
Florence/Henry
|
2:00 PM CT
|
Warner High School
|
70-26
|
Classic
|
|
|
|
Mahpíya Lúta
vs.
Mobridge-Pollock
|
2:30 PM MT
|
Red Cloud Indian School
|
66-60
|
JV- 1:00 pm MT, Varsity- 2:30 pm MT
|
|
|
|
Aberdeen Central
vs.
Brookings
|
3:00 PM CT
|
Central High School
|
71-43
|
JV/9th @ 12:00 / 10th @ 1:30
|
|
|
|
Sioux Falls Jefferson
vs.
Sioux Falls Washington
|
3:00 PM CT
|
Sioux Falls Jefferson High School
|
75-68
|
|
|
|
|
St. Francis Indian
vs.
McLaughlin
|
3:00 PM CT
|
St. Francis
|
64-37
|
|
|
|
|
Bennett County
vs.
Wakpala
|
3:00 PM MT
|
Warrior Center
|
73-63
|
|
|
|
|
Tripp-Delmont/Armour
vs.
Gayville-Volin
|
3:30 PM CT
|
Corsica-Stickney High School
|
50-43
|
GPC
|
|
|
|
Waverly-South Shore
vs.
Sully Buttes
|
3:30 PM CT
|
Warner High School
|
48-31
|
Warner Classic
|
|
|
|
West Central
vs.
McCook Central/Montrose
|
3:30 PM CT
|
West Central High School - Colosseum
|
86-42
|
|
|
|
|
Crazy Horse
vs.
Flandreau Indian
|
4:00 PM CT
|
Flandreau Indian School
|
71-50
|
JV & Varsity Boys
|
|
|
|
Lake Preston
vs.
Sunshine Bible Academy
|
4:30 PM CT
|
Lake Preston School District
|
58-41
|
JV @ 3:00, Varsity to follow
|
|
|
|
Newell
vs.
Wall
|
4:30 PM MT
|
Newell - Austin Auditorium
|
64-27
|
JV & V
|
|
|
|
Corsica-Stickney
vs.
Centerville
|
5:00 PM CT
|
Corsica-Stickney High School
|
61-47
|
Great Plains Conference Classic
|
|
|
|
Wolsey-Wessington
vs.
Lower Brule
|
5:00 PM CT
|
Warner High School
|
67-46
|
Warner Classic
|
|
|
|
St. Thomas More
vs.
Hill City
|
5:30 PM MT
|
St. Thomas More High School
|
69-34
|
JV Boys at 4:00, 9th Boys at 2:30
|
|
|
|
Hot Springs
vs.
Custer
|
6:00 PM MT
|
Case Auditorium
|
56-45
|
C-3:00, JV-4:30 PM
|
|
|
|
Burke
vs.
Freeman Academy/Marion
|
6:30 PM CT
|
Corsica-Stickney High School
|
69-60
|
GPC Clash
|
|
|
|
Langford Area
vs.
Aberdeen Roncalli
|
6:30 PM CT
|
Warner High School
|
47-44
|
Warner Classic
|
|
|
|
Sioux Falls Christian
vs.
Sioux Valley
|
7:30 PM CT
|
Sioux Falls Christian School
|
60-59
|
|
|
|
|
Todd County
vs.
White River
|
8:00 PM CT
|
118 E Denver Dr
|
81-60
|
|
|
|
|
Warner
vs.
Timber Lake
|
8:00 PM CT
|
Warner High School
|
51-37
|
Warner Classic
|
|
|