|
Tripp-Delmont/Armour
vs.
Kimball/White Lake
|
4:00 PM CT
|
Armour High School
|
67-41
|
DH
|
|
|
|
St. Francis Indian
vs.
Bennett County
|
4:30 PM MT
|
|
60-38
|
3 PM - JV
|
|
|
|
Takini
vs.
Tiospaye Topa
|
4:30 PM MT
|
Takini School
|
|
PPD
Postponed: JV & V - Boys /Girls 4 games
|
|
|
|
Hay Springs, NE
vs.
Oelrichs
|
5:00 PM MT
|
Hay Springs
|
52-46
|
|
|
|
|
Irene-Wakonda
vs.
Freeman
|
5:00 PM CT
|
Irene-Wakonda High School
|
61-37
|
|
|
|
|
Highmore-Harrold
vs.
Stanley County
|
5:15 PM CT
|
Hyde County Memorial Auditorium
|
49-28
|
Quad Header
|
|
|
|
Warner
vs.
Groton Area
|
5:15 PM CT
|
Warner High School
|
48-26
|
Double Header
|
|
|
|
Elkton-Lake Benton
vs.
Estelline/Hendricks
|
6:00 PM CT
|
Elkton High School
|
48-46
|
|
|
|
|
Canistota
vs.
Elk Point-Jefferson
|
6:15 PM CT
|
Canistota School District 43-1
|
64-35
|
|
|
|
|
Bridgewater-Emery
vs.
Sanborn Central/Woonsocket
|
6:30 PM CT
|
Bridgewater-Emery High School
|
48-34
|
DH
|
|
|
|
McIntosh
vs.
Herreid/Selby Area
|
6:30 PM MT
|
McIntosh
|
|
PPD
5:30 PM MT - 2QTRs JV / Varsity to follow
|
|
|
|
Bon Homme
vs.
Parker
|
7:00 PM CT
|
Bon Homme High School
|
56-43
|
DH No C-Game/JV-5pm/V-7pm
|
|
|
|
Brandon Valley
vs.
Watertown
|
7:00 PM CT
|
Brandon Valley High School
|
58-53
|
JV/FR @ 4:00; SO @ 5:30
|
|
|
|
Hot Springs
vs.
Chadron, NE
|
7:00 PM MT
|
Chadron High School
|
50-44
|
C-4:00 PM, JV -5:30 PM
|
|
|
|
Mitchell
vs.
Harrisburg
|
7:00 PM CT
|
Corn Palace
|
68-59
|
|
|
|
|
O'Gorman
vs.
Brookings
|
7:00 PM CT
|
O'Gorman High School
|
73-26
|
JV/FR @ 4:00; SO @ 5:30
|
|
|
|
Sioux Falls Jefferson
vs.
Sioux Falls Christian
|
7:00 PM CT
|
Sioux Falls Jefferson High School
|
63-52
|
|
|
|
|
Yankton
vs.
Huron
|
7:00 PM CT
|
Yankton High School
|
70-49
|
|
|
|
|
Edgemont
vs.
New Underwood
|
7:15 PM MT
|
Edgemont
|
44-34
|
|
|
|
|
Oldham-Ramona/Rutland
vs.
Freeman Academy/Marion
|
7:15 PM CT
|
Freeman Academy
|
|
PPD
Postponed from 1/4/22: B/G JV at 5:00 PM, G V at 6:15 PM, and B V at 7:30 PM.
|
|
|
|
Centerville
vs.
Marty
|
7:30 PM CT
|
Centerville School
|
41-39
|
5 pm JV Boys
|
|
|
|
Gayville-Volin
vs.
Scotland
|
7:30 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
55-49
|
DH
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton, IA
vs.
Dakota Valley
|
7:30 PM CT
|
Sergeant Bluff
|
62-45
|
|
|
|
|
Dell Rapids St. Mary
vs.
Garretson
|
7:30 PM CT
|
St. Mary High School
|
33-25
|
Doubleheader: JVG @ 4, JVB @ 5, VGB @ 6:00, VBB @ 7:30
|
|
|
|
St. Thomas More
vs.
Belle Fourche
|
7:30 PM MT
|
St. Thomas More High School
|
49-39
|
JV Boys at 6:00, 9th Boys at 4:30
|
|
|
|
Alcester-Hudson
vs.
Avon
|
7:45 PM CT
|
Alcester-Hudson School District
|
38-31
|
Double Header
|
|
|
|
Chamberlain
vs.
Winner
|
7:45 PM CT
|
Chamberlain Armory
|
42-26
|
4:00 C team - Community Center; 5:00 - JV - Community Center - V 7:45 - Armory
|
|
|
|
Potter County
vs.
Mobridge-Pollock
|
7:45 PM CT
|
Gettysburg North Gym
|
71-51
|
JV followed by Varsity
|
|
|
|
Parkston
vs.
Hanson
|
7:45 PM CT
|
Parkston School District 33-3
|
43-37
|
DH, both JV's @ 5:00, Girls Varsity @ 6:30, Boys Varsity @ 7:45
|
|
|
|
Sunshine Bible Academy
vs.
James Valley Christian
|
7:45 PM CT
|
SBA Event Center
|
75-23
|
Varsity Doubleheader - JV @ 5:00 pm
|
|
|
|
Andes Central/Dakota Christian
vs.
Gregory
|
8:00 PM CT
|
Andes Central High School
|
61-36
|
JV 5:15 PM
|
|
|
|
Burke
vs.
Jones County
|
8:00 PM CT
|
Burke High School
|
56-36
|
|
|
|
|
Lake Preston
vs.
Hitchcock-Tulare
|
8:00 PM CT
|
Lake Preston School District
|
55-48
|
Double Header - GJV @ 4:00, BJV @ 5:15, GV @ 6:30
|
|
|
|
Lennox
vs.
Mount Vernon/Plankinton
|
8:00 PM CT
|
Lennox High School
|
60-46
|
DH
|
|
|
|
Miller
vs.
Wolsey-Wessington
|
8:00 PM CT
|
Miller Armory
|
61-27
|
Doubleheader (JVG 4:00 / JVB 5:00 / VG 6:30 / VB 8:00) Parent's Night
|
|
|
|
Rapid City Stevens
vs.
Spearfish
|
8:00 PM MT
|
Rapid City Stevens
|
68-53
|
Soph @ 3:30pm, JV/9A @ 5pm, 9B @ 6:30pm
|
|
|
|
Sturgis Brown
vs.
Custer
|
8:00 PM MT
|
Sturgis Brown High School
|
55-52
|
|
|
|
|
Vermillion
vs.
Tea Area
|
8:00 PM CT
|
Vermillion High School
|
68-55
|
|
|
|