|
Iroquois/Doland
vs.
Sunshine Bible Academy
|
10:30 AM CT
|
Huron Arena
|
56-48
|
281 Conference Tournament
|
|
|
|
Sanborn Central/Woonsocket
vs.
Highmore-Harrold
|
1:30 PM CT
|
Huron Arena
|
47-32
|
281 Conference Tournament
|
|
|
|
Hemingford, NE
vs.
Edgemont
|
3:45 PM MT
|
Chadron State College
|
52-20
|
PAC Tournament
|
|
|
|
Tripp-Delmont/Armour
vs.
Mitchell Christian
|
4:00 PM CT
|
Tripp-Delmont School District 33-5
|
51-37
|
DH
|
|
|
|
James Valley Christian
vs.
Hitchcock-Tulare
|
4:30 PM CT
|
Huron Arena
|
60-56
|
281 Conference Tournament
|
|
|
|
Takini
vs.
Oelrichs
|
4:30 PM MT
|
Takini
|
2-0
|
Double Header - FORFEIT
|
|
|
|
Aberdeen Christian
vs.
Waubay/Summit
|
5:15 PM CT
|
Aberdeen Christian School
|
57-50
|
|
|
|
|
Hettinger/Scranton, ND
vs.
Harding County
|
5:30 PM MT
|
Scranton
|
59-53
|
JV/V, JV starts at 5:30
|
|
|
|
Colman-Egan
vs.
Elkton-Lake Benton
|
6:00 PM CT
|
Colman-Egan Area School
|
62-38
|
Doubleheader
|
|
|
|
Hanson
vs.
Canistota
|
6:15 PM CT
|
Hanson High School
|
61-60
|
|
|
|
|
Leola/Frederick Area
vs.
Northwestern
|
6:30 PM CT
|
Frederick Area School District
|
48-42
|
|
|
|
|
Herreid/Selby Area
vs.
North Central
|
6:30 PM CT
|
Herreid Independent School District
|
65-44
|
|
|
|
|
Arlington
vs.
Lake Preston
|
7:15 PM CT
|
Arlington High School
|
63-33
|
Double Header
|
|
|
|
Freeman
vs.
Menno
|
7:15 PM CT
|
Freeman High School
|
56-27
|
|
|
|
|
Bridgewater-Emery
vs.
Howard
|
7:30 PM CT
|
Bridgewater-Emery High School
|
49-42
|
Doubleheader @ Emery
|
|
|
|
Wolsey-Wessington
vs.
Wessington Springs
|
7:30 PM CT
|
Huron Arena
|
55-29
|
281 Conference Tournament (Championship)
|
|
|
|
Marty
vs.
Santee, NE
|
7:30 PM CT
|
Marty Indian School
|
64-56
|
JV Boys start at 430
|
|
|
|
Sioux Falls Lutheran
vs.
Centerville
|
7:30 PM CT
|
Sioux Falls Lutheran School
|
59-49
|
JV@6, V@7:30
|
|
|
|
Chamberlain
vs.
Miller
|
7:45 PM CT
|
Chamberlain Armory
|
60-25
|
5:00 PM JV Start time
|
|
|
|
Gregory
vs.
Kimball/White Lake
|
7:45 PM CT
|
Gregory Memorial Auditorium
|
64-29
|
JV 6:30PM
|
|
|
|
Ipswich
vs.
Faulkton Area
|
7:45 PM CT
|
Ipswich Public School District
|
44-32
|
|
|
|
|
Irene-Wakonda
vs.
Alcester-Hudson
|
7:45 PM CT
|
Irene-Wakonda High School
|
54-37
|
|
|
|
|
Andes Central/Dakota Christian
vs.
Avon
|
8:00 PM CT
|
Andes Central High School
|
48-44
|
JV 5:15 PM/ Double Header
|
|
|
|
Britton-Hecla
vs.
Redfield
|
8:00 PM CT
|
Britton-Hecla Arena
|
|
PPD
Postponed: Doubleheader - JV Girls - 5, JV Boys - 5, V Girls - 6:30, V Boys - 8:00
|
|
|
|
Corsica-Stickney
vs.
Ethan
|
8:00 PM CT
|
Corsica-Stickney High School
|
55-45
|
|
|
|