Directory

General School Info

Contact Information
Street Address
3200 S Cypress St
City
Sioux City
State
IA
County
Woodbury
Zip
51106-
Mailing Name
East High School
Mailing Address
3200 S Cypress St
Mailing City
Sioux City
Mailing State
IA
Mailing Zip
51106
Area Code
712
Phone
274-4000
Website
http://www.siouxcityschools.org/east-high-school/

Other Information
School Colors
Orange & Black
Mascot
Black Raiders
Conference
Missouri River

Administration

Superintendent
Superintendent Name
Rod Earleywine
Superintendent Phone
712-279-6667x
Superintendent Email
earleyr@live.siouxcityschools.com
Superintendent Address
627 4th St
Superintendent City
Sioux City
Superintendent Zip
51101
Superintendent District Name
Sioux City Comm School District

Athletic Director
Athletic Director Name
BJ Koch
Athletic Director Phone
712-274-4008x
Athletic Director Email
kochb@live.siouxcityschools.com

Co-AD/Asst AD

Asst/Assoc Supt
Asst/Assoc Supt Name
Angela Bemus

Executive Coordinator
Executive Coordinator Name
Jim Vanderloo
Executive Coordinator Phone
712-279-6070x
Executive Coordinator Email
vanderjr@live.siouxcityschools.com

Principal
Principal Name
Richard Todd
Principal School Phone
712-274-4005x
Principal Email
toddr@live.siouxcityschools.com

Asst/Assoc/Vice-Principal
Asst/Assoc/Vice-Principal Name
Rachael Eggers-Ferry

Athletic Secretary
Athletic Secretary Name
Lorri Winterlin
Athletic Secretary Phone
712-274-4008x
Athletic Secretary Email
winterl@live.siouxcityschools.com

Co-AD/Asst AD

Asst/Assoc Supt

Asst/Assoc Supt

Asst/Assoc Supt

Asst/Assoc/Vice-Principal

Asst/Assoc/Vice-Principal

Asst/Assoc/Vice-Principal

Athletics

Girls Coaches
Competition Cheer

Dance
Dance Coach Name
Celeste Bathurst

Girls Basketball
Girls Basketball Coach Name
Brian Drent

Girls Bowling
Girls Bowling Coach Name
Kevin Dicus

Girls Cross Country
Girls Cross Country Coach Name
Richard Clarahan

Girls Golf
Girls Golf Coach Name
Michael Winklepleck

Girls Soccer
Girls Soccer Coach Name
Mario Melo

Girls Swimming
Girls Swimming Coach Name
Amanda Beyer

Girls Tennis
Girls Tennis Coach Name
Daniel Pomerenke

Girls Track & Field
Girls Track & Field Coach Name
Richard Clarahan

Softball
Softball Coach Name
Josh Malenosky

Girls Wrestling

Volleyball
Volleyball Coach Name
Ashley Vandestouwe

Boys Coaches
Baseball
Baseball Coach Name
Trevor Miller

Boys Basketball
Boys Basketball Coach Name
Richard Vanderloo

Boys Bowling
Boys Bowling Coach Name
Kevin Dicus

Boys Cross Country
Boys Cross Country Coach Name
Richard Clarahan

Boys Golf
Boys Golf Coach Name
Richard Vanderloo

Boys Soccer
Boys Soccer Coach Name
Mike Borrall

Boys Swimming

Boys Tennis
Boys Tennis Coach Name
Jason Gomez

Boys Track & Field
Boys Track & Field Coach Name
Richard Clarahan

Wrestling
Wrestling Coach Name
Kyle Lewis

Football
Football Coach Name
Michael Winklepleck

Cheer
Football Cheer
Football Cheer Coach Name
Jade Nelson

Basketball Cheer
Basketball Cheer Coach Name
Jade Nelson

Wrestling Cheer
Wrestling Cheer Coach Name
Jade Nelson

Activities

Speech
Speech Director Name
Nathan Irwin

Student Council
Student Council Advisor Name
Michelle Pick

Band
Band Director Name
Alex Kisecker

Vocal
Vocal Director Name
Jeremy Hess

Orchestra
Orchestra Director Name
Sean Burton

Privacy | Terms | © 2022 BOUND