|
ADM
vs.
Grinnell
|
7:00 PM CT
|
ADM High School
|
56-0
|
3A - First Round
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Southwest Valley
|
7:00 PM CT
|
AHSTW Community School
|
35-14
|
A - Second Round
|
|
|
|
Alburnett
vs.
East Buchanan
|
7:00 PM CT
|
Alburnett High School
|
57-21
|
A - Second Round
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
Western Christian
|
7:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School Ed Thomas Field
|
49-27
|
1A - Second Round
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Indianola
|
7:00 PM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
35-13
|
4A - First Round
|
|
|
|
West Branch
vs.
Columbus Catholic
|
7:00 PM CT
|
Butch Pedersen Field (Little Rose Bowl)
|
27-14
|
1A - Second Round
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Newton
|
7:00 PM CT
|
Carlisle High School
|
48-28
|
4A - First Round
|
|
|
|
Clarinda
vs.
Central Lyon/George-Little Rock
|
7:00 PM CT
|
Central Lyon Activities Center
|
42-16
|
2A - Second Round
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Newell-Fonda
|
7:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
35-10
|
8-Player - Second Round
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Davenport West
|
7:00 PM CT
|
Duke Williams Stadium
|
35-0
|
5A - First Round
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Greene County
|
7:00 PM CT
|
Greene County Middle School
|
43-7
|
2A - Second Round
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Columbus
|
7:00 PM CT
|
Grundy Center High School
|
41-7
|
A - Second Round
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
Hinton
|
7:00 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School HMS - Peterson Field
|
46-27
|
A - Second Round
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:00 PM CT
|
Humboldt High and Middle School
|
39-0
|
3A - First Round
|
|
|
|
Johnston
vs.
Iowa City High
|
7:00 PM CT
|
Johnston High School
|
38-31
|
5A - First Round
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Waukee Northwest
|
7:00 PM CT
|
Kingston Stadium
|
9-0
|
5A - First Round
|
|
|
|
Lenox
vs.
CAM
|
7:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
34-14
|
8-Player - Second Round
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
LeMars
|
7:00 PM CT
|
Lewis Central High School
|
57-7
|
4A - First Round
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Webster City
|
7:00 PM CT
|
Liberty High School
|
24-14
|
4A - First Round
|
|
|
|
Independence
vs.
Benton
|
7:00 PM CT
|
Lyle Leinbaugh Field
|
20-17
|
3A - First Round
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Mount Ayr
|
7:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
62-33
|
A - Second Round
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
MOC-Floyd Valley
|
7:00 PM CT
|
Merrill Field
|
42-7
|
3A - First Round
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Dike-New Hartford
|
7:00 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
28-6
|
1A - Second Round
|
|
|
|
Montezuma
vs.
Easton Valley
|
7:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
60-38
|
8-Player - Second Round
|
|
|
|
Centerville
vs.
Monticello
|
7:00 PM CT
|
Monticello - Dean Nelson Field
|
28-27
|
2A - Second Round
|
|
|
|
North Linn
vs.
Newman Catholic
|
7:00 PM CT
|
North Linn High School
|
28-14
|
A - Second Round
|
|
|
|
North Polk
vs.
Creston
|
7:00 PM CT
|
North Polk High School
|
52-20
|
3A - First Round
|
|
|
|
North Scott
vs.
Western Dubuque
|
7:00 PM CT
|
North Scott High School
|
38-15
|
4A - First Round
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Sioux City East
|
7:00 PM CT
|
Northview Middle School
|
17-0
|
5A - First Round
|
|
|
|
OABCIG
vs.
Osage
|
7:00 PM CT
|
Osage High School
|
34-22
|
2A - Second Round
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Valley
|
7:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
15-10
|
5A - First Round
|
|
|
|
Prairie
vs.
Linn-Mar
|
7:00 PM CT
|
Prairie High School
|
50-28
|
5A - First Round
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
West Bend-Mallard
|
7:00 PM CT
|
Remsen St. Mary's High School
|
42-16
|
8-Player - Second Round
|
|
|
|
Sigourney Keota
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
Sigourney High School
|
20-14
|
1A - Second Round
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Nevada
|
7:00 PM CT
|
Sioux Center Football Field
|
10-7
|
3A - First Round
|
|
|
|
Solon
vs.
West Delaware
|
7:00 PM CT
|
Solon High School
|
42-18
|
3A - First Round
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Pella Christian
|
7:00 PM CT
|
South Hamilton High School
|
38-30
|
1A - Second Round
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Ames
|
7:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
49-3
|
5A - First Round
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Fremont-Mills
|
7:00 PM CT
|
Southeast Warren Intermediate School
|
30-28
|
8-Player - Second Round
|
|
|
|
Spencer
vs.
Glenwood
|
7:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
38-26
|
4A - First Round
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Spirit Lake
|
7:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
43-21
|
2A - Second Round
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
7:00 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
30-28
|
8-Player - Second Round
|
|
|
|
Underwood
vs.
ACGC
|
7:00 PM CT
|
Underwood High School
|
62-14
|
1A - Second Round
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Ankeny Centennial
|
7:00 PM CT
|
UNI-Dome
|
14-10
|
5A - First Round
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Woodward-Granger
|
7:00 PM CT
|
Van Meter School
|
42-0
|
1A - Second Round
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Central DeWitt
|
7:00 PM CT
|
Van Metre Field-Ash Park (Cornell College)
|
23-9
|
3A - First Round
|
|
|
|
WACO
vs.
Central City
|
7:00 PM CT
|
WACO High School
|
48-12
|
8-Player - Second Round
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Waukon
|
7:00 PM CT
|
Waukon High School
|
20-18
|
2A - Second Round
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Fort Madison
|
7:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School
|
49-7
|
4A - First Round
|
|
|
|
West Hancock
vs.
Wapsie Valley
|
7:00 PM CT
|
West Hancock High School
|
16-9
|
A - Second Round
|
|
|
|
West Harrison
vs.
GTRA
|
7:00 PM CT
|
West Harrison High School
|
28-12
|
8-Player - Second Round
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
West Marshall
|
7:00 PM CT
|
West Marshall High School
|
21-14
|
2A - Second Round
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Kuemper Catholic
|
7:00 PM CT
|
West Sioux High School
|
45-7
|
1A - Second Round
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Williamsburg
|
7:00 PM CT
|
Williamsburg High School
|
63-7
|
2A - Second Round
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Gehlen Catholic
|
7:00 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
48-7
|
A - Second Round
|
|
|
|
Xavier
vs.
Cedar Rapids Washington
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School
|
44-7
|
4A - First Round
|
|
|