|
Des Moines Roosevelt
vs.
Ankeny
|
7:00 AM CT
|
Drake Stadium
|
35-18
|
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
ACGC
|
7:00 PM CT
|
AC/GC High School
|
51-0
|
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
Hartley-Melvin-Sanborn
|
7:00 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
51-16
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Sioux City East
|
7:00 PM CT
|
Ankeny City Stadium
|
31-28
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
ADM
|
7:00 PM CT
|
Atlantic Middle School Trojan Bowl
|
56-27
|
Homecoming and "Little Trojan" Football Night
|
|
|
|
Ballard
vs.
Humboldt
|
7:00 PM CT
|
Ballard High School
|
26-14
|
Game
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Nashua-Plainfield
|
7:00 PM CT
|
BCLUW High School
|
20-6
|
Homecoming
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Postville
|
7:00 PM CT
|
Beckman Catholic High School
|
89-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Davenport Central
|
7:00 PM CT
|
Bettendorf High School
|
48-0
|
|
|
|
|
BGM
vs.
Baxter
|
7:00 PM CT
|
BGM High School
|
46-44
|
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
Harris-Lake Park
|
7:00 PM CT
|
Bishop Garrigan High School Conway Field
|
38-14
|
Homecoming
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Boyer Valley
|
7:00 PM CT
|
Boyer Valley Middle/High School Sports Complex
|
32-21
|
Homecoming
|
|
|
|
West Branch
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
Butch Pedersen Field (Little Rose Bowl)
|
35-13
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Audubon
|
7:00 PM CT
|
CAM High School
|
42-8
|
Homecoming
|
|
|
|
Camanche
vs.
Anamosa
|
7:00 PM CT
|
Camanche High School
|
25-21
|
Homecoming
|
|
|
|
Carroll
vs.
Boyden-Hull/Rock Valley
|
7:00 PM CT
|
Carroll Athletic Stadium
|
35-0
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Dowling Catholic
|
7:00 PM CT
|
CB Wickersham Athletic Complex
|
52-0
|
Youth "Pack the Wick" Night
|
|
|
|
Central City
vs.
Easton Valley
|
7:00 PM CT
|
Central City High School
|
49-6
|
Homecoming
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
Central Lyon/George-Little Rock
|
7:00 PM CT
|
Cherokee Washington High School
|
43-8
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Pocahontas Area
|
7:00 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows Middle School
|
17-8
|
Homecoming
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
Ogden
|
7:00 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
56-20
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Colo-Nesco
|
7:00 PM CT
|
Colo-NESCO Jr/Sr High School
|
58-44
|
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Cascade
|
7:00 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
42-14
|
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
West Harrison
|
7:00 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
35-18
|
Homecoming
|
|
|
|
Creston
vs.
Knoxville
|
7:00 PM CT
|
Creston High School
|
39-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Davis County
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
7:00 PM CT
|
Davis County High School Mustang Stadium - Davis County High School
|
34-31
|
Homecoming
|
|
|
|
Denver
vs.
Central Springs
|
7:00 PM CT
|
Denver High School Football Field/Track
|
56-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Red Oak
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
19-13
|
Homecoming
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
Kee
|
7:00 PM CT
|
Dittmer Sports Complex
|
|
CXL
Homecoming
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Dunkerton
|
7:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
64-12
|
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Bellevue
|
7:00 PM CT
|
Doug Jackson Field
|
48-0
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Urbandale
|
7:00 PM CT
|
Duke Williams Stadium
|
48-0
|
|
|
|
|
Durant
vs.
Louisa-Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Durant High School
|
56-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
South Central Calhoun
|
7:00 PM CT
|
Eagle Grove High School
|
49-14
|
|
|
|
|
Earlham
vs.
St. Albert
|
7:00 PM CT
|
Earlham High School
|
38-0
|
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Maquoketa Valley
|
7:00 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
48-12
|
Homecoming
|
|
|
|
East Marshall
vs.
Dike-New Hartford
|
7:00 PM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
62-0
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Ames
|
7:00 PM CT
|
Elwood Olsen Stadium
|
57-28
|
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Iowa Valley
|
7:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
48-26
|
Homecoming
|
|
|
|
Bedford
vs.
Exira-EHK
|
7:00 PM CT
|
Football/Track Complex
|
30-26
|
Homecoming
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
East Mills
|
7:00 PM CT
|
Fremont-Mills High School Carl Stadium
|
44-25
|
Homecoming
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Clear Lake
|
7:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
48-8
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Nevada
|
7:00 PM CT
|
Gilbert High School
|
25-22
|
Homecoming
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
GMG
|
7:00 PM CT
|
Gladbrook-Reinbeck High School
|
76-8
|
Homecoming
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Des Moines Hoover
|
7:00 PM CT
|
Glenwood - 400 Sivers Rd
|
49-7
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Mormon Trail
|
7:00 PM CT
|
Graceland University
|
48-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Woodward Academy
|
7:00 PM CT
|
Grand View Christian School
|
73-34
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
Clarinda
|
7:00 PM CT
|
Greene County Middle School Linduska Field
|
43-12
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
East Union
|
7:00 PM CT
|
Griswold High School
|
47-12
|
Homecoming
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
AGWSR
|
7:00 PM CT
|
Grundy Center High School Spartan Stadium
|
35-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Western Christian
vs.
West Sioux
|
7:00 PM CT
|
Hesla Field
|
49-22
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Alburnett
|
7:00 PM CT
|
Highland High School
|
55-14
|
Homecoming
|
|
|
|
Hinton
vs.
Westwood
|
7:00 PM CT
|
Hinton
|
32-6
|
Hinton Homecoming
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Wilton
|
7:00 PM CT
|
Iowa City Regina High School
|
37-13
|
Homecoming
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Iowa City High
|
7:00 PM CT
|
Iowa City West High School Trojan Stadium
|
49-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
West Marshall
|
7:00 PM CT
|
Iowa Falls - Cadet Field
|
42-14
|
Armed Forces Appreciation Night; Band-O-Rama
|
|
|
|
Springville
vs.
Midland
|
7:00 PM CT
|
J R Barnes Parkway Allison Field
|
78-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Waukee
vs.
Johnston
|
7:00 PM CT
|
Johnston High School
|
10-6
|
|
|
|
|
Kee
vs.
Riceville
|
7:00 PM CT
|
Kee High Football/Track Complex
|
50-44
|
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
Newell-Fonda
|
7:00 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
48-28
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
West Fork
|
7:00 PM CT
|
Lake Mills Sports Complex Football Field
|
54-13
|
Homecoming
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Akron-Westfield
|
7:00 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
48-26
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Stanton
|
7:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
70-20
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Lewis Central High School Football Field/Track
|
63-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Des Moines North
|
7:00 PM CT
|
Lincoln High School
|
36-17
|
Homecoming
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Wapello
|
7:00 PM CT
|
Lisbon Community High School
|
46-6
|
|
|
|
|
Madrid
vs.
Lynnville-Sully
|
7:00 PM CT
|
Madrid High School
|
36-14
|
Madrid Homecoming
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
Belmond-Klemme
|
7:00 PM CT
|
Manson Keith Hart Athletic Complex
|
42-6
|
MNW Homecoming
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Twin Cedars
|
7:00 PM CT
|
Melcher-Dallas Sports Complex
|
44-6
|
Homecoming
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
Logan-Magnolia
|
7:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
41-8
|
Homecoming
|
|
|
|
MMCRU
vs.
South O'Brien
|
7:00 PM CT
|
MMCRU High School
|
28-7
|
Homecoming
|
|
|
|
Monticello
vs.
West Liberty
|
7:00 PM CT
|
Monticello - Dean Nelson Field
|
42-0
|
|
|
|
|
Moravia
vs.
Seymour
|
7:00 PM CT
|
Moravia High School
|
84-6
|
Homecoming
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Sidney
|
7:00 PM CT
|
Mount Ayr High School Raider Stadium
|
56-6
|
District Football/Homecoming
|
|
|
|
Murray
vs.
Martensdale-St Marys
|
7:00 PM CT
|
Murray High School
|
44-14
|
Homecoming
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Clarke
|
7:00 PM CT
|
Mustang Field and Ray Graves Track
|
94-0
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Newman Catholic
|
7:00 PM CT
|
North Butler High School
|
49-15
|
Homecoming
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Belle Plaine
|
7:00 PM CT
|
North Mahaska High School
|
36-8
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
Algona
|
7:00 PM CT
|
North Polk High School
|
55-28
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Tipton
|
7:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
28-26
|
Homecoming
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Bishop Heelan
|
7:00 PM CT
|
Northwestern College Korver Field
|
7-6
|
Homecoming & American State Bank Tailgate
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
North Iowa
|
7:00 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
28-24
|
NK Homecoming
|
|
|
|
Okoboji
vs.
Unity Christian
|
7:00 PM CT
|
Okoboji High School
|
42-6
|
|
|
|
|
Panorama
vs.
Interstate 35
|
7:00 PM CT
|
Panorama High School
|
47-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Pekin
vs.
Columbus
|
7:00 PM CT
|
Pekin Community High School
|
53-28
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Central Decatur
|
7:00 PM CT
|
Pleasantville High School Football Field
|
27-0
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Remsen St. Mary's
|
7:00 PM CT
|
Remsen St. Mary's High School
|
63-0
|
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Sioux Central
|
7:00 PM CT
|
Ridge View High School
|
29-15
|
Homecoming
|
|
|
|
River Valley
vs.
Glidden-Ralston
|
7:00 PM CT
|
River Valley Community School
|
46-14
|
Homecoming
|
|
|
|
Riverside
vs.
AHSTW
|
7:00 PM CT
|
Riverside High School
|
39-19
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
Riceville
|
7:00 PM CT
|
Rockford High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Saydel
vs.
Harlan Community
|
7:00 PM CT
|
Saydel High School
|
62-6
|
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
Emmetsburg
|
7:00 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan High School
|
42-0
|
FFA Pork Chop Supper
|
|
|
|
Sigourney Keota
vs.
Pella Christian
|
7:00 PM CT
|
Sigourney High School
|
15-13
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
7:00 PM CT
|
Sioux Center Football Field
|
28-6
|
Homecoming - Tailgate ASB
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Woodward-Granger
|
7:00 PM CT
|
South Hamilton High School Taylor Field
|
38-14
|
Homecoming
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Aplington-Parkersburg
|
7:00 PM CT
|
South Hardin High School
|
28-12
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
North Linn
|
7:00 PM CT
|
South Winneshiek High School
|
42-7
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Estherville Lincoln Central
|
7:00 PM CT
|
Southeast Valley Football Field/Track Complex
|
7-0
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Montezuma
|
7:00 PM CT
|
Southeast Warren Intermediate School
|
52-20
|
Homecoming
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Wayne
|
7:00 PM CT
|
Southwest Valley Football Field
|
43-0
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
OABCIG
|
7:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
28-13
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
North Tama
|
7:00 PM CT
|
St. Ansgar High School
|
42-0
|
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
Starmont
|
7:00 PM CT
|
Stephen D. Shannon Athletic Complex
|
40-6
|
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
LeMars
|
7:00 PM CT
|
Storm Lake High School
|
49-10
|
Homecoming
|
|
|
|
GTRA
vs.
West Bend-Mallard
|
7:00 PM CT
|
Titan Athletic Complex
|
38-24
|
Homecoming
|
|
|
|
Treynor
vs.
East Sac County
|
7:00 PM CT
|
Treynor Community School
|
55-0
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
IKM-Manning
|
7:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
44-0
|
|
|
|
|
Tri-County
vs.
HLV
|
7:00 PM CT
|
Tri-County Community School
|
46-28
|
|
|
|
|
Tripoli
vs.
Clarksville
|
7:00 PM CT
|
Tripoli High School
|
58-42
|
Homecoming
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
Janesville
|
7:00 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
61-8
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
MVAOCOU
|
7:00 PM CT
|
Underwood High School
|
68-12
|
Homecoming
|
|
|
|
Valley
vs.
Marshalltown
|
7:00 PM CT
|
Valley Stadium
|
35-14
|
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
Cardinal
|
7:00 PM CT
|
Van Buren County High School Van Buren County High School
|
22-16
|
Homecoming
|
|
|
|
Van Meter
vs.
West Central Valley
|
7:00 PM CT
|
Van Meter School
|
48-0
|
Homecoming
|
|
|
|
WACO
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
WACO High School
|
43-14
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Hudson
|
7:00 PM CT
|
Wapsie Valley High School Jerry Southmayd Field
|
33-0
|
WV Homecoming
|
|
|
|
Waukon
vs.
Oelwein
|
7:00 PM CT
|
Waukon High School
|
49-0
|
Homecoming- NO 5:00 game
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Solon
|
7:00 PM CT
|
West Burlington High School
|
36-0
|
|
|
|
|
West Central
vs.
Edgewood-Colesburg
|
7:00 PM CT
|
West Central Community School
|
52-32
|
|
|
|
|
West Hancock
vs.
North Union
|
7:00 PM CT
|
West Hancock High School
|
60-27
|
Homecoming
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Sheldon
|
7:00 PM CT
|
West Lyon Community School
|
29-3
|
Homecoming - American State Bank Tailgate @ 5 PM
|
|
|
|
West Monona
vs.
Kuemper Catholic
|
7:00 PM CT
|
West Monona High School
|
57-6
|
Homecoming
|
|
|
|
Siouxland Christian
vs.
Ar-We-Va
|
7:00 PM CT
|
Whiting Senior High School Whiting Senior High School
|
44-20
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Lone Tree
|
7:00 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
54-14
|
homecoming
|
|
|
|
Winterset
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:00 PM CT
|
Winterset High School
|
9-7
|
Homecoming
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Lawton-Bronson
|
7:00 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
42-0
|
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
7:15 PM CT
|
Dalzell Field
|
38-0
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
7:15 PM CT
|
Linn-Mar Stadium
|
56-6
|
Homecoming
|
|
|
|
Prairie
vs.
Ottumwa
|
7:15 PM CT
|
Prairie High School John Wall Field
|
49-14
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Muscatine
|
7:15 PM CT
|
UNI-Dome
|
35-0
|
Cedar Falls Homecoming
|
|
|
|
Albia
vs.
PCM
|
7:30 PM CT
|
Albia High School
|
16-7
|
Senior Night, CJ3
|
|
|
|
Burlington
vs.
Clinton
|
7:30 PM CT
|
Bracewell Stadium
|
42-30
|
Homecoming
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Fairfield
|
7:30 PM CT
|
Calvert Stadium
|
16-15
|
Homecoming
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Bondurant-Farrar
|
7:30 PM CT
|
Carlisle High School
|
36-20
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Grinnell
|
7:30 PM CT
|
Case Field
|
28-21
|
Homecoming
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Assumption
|
7:30 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
31-10
|
Teacher Appreciation & Youth Recognition Night
|
|
|
|
Charles City
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:30 PM CT
|
Charles City High School
|
33-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Crestwood
vs.
New Hampton
|
7:30 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
24-14
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Pleasant Valley
|
7:30 PM CT
|
Davenport Brady St. Stadium
|
49-12
|
Homecoming
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Webster City
|
7:30 PM CT
|
Dodger Stadium
|
62-23
|
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Mount Pleasant
|
7:30 PM CT
|
Fort Madison High School
|
46-0
|
|
|
|
|
Jesup
vs.
Union Community
|
7:30 PM CT
|
Jesup High School
|
54-19
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Cedar Rapids Washington
|
7:30 PM CT
|
Kingston Stadium
|
38-0
|
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
North Scott
|
7:30 PM CT
|
Liberty High School
|
20-16
|
Homecoming
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
North Fayette Valley
|
7:30 PM CT
|
Loras College
|
48-14
|
Homecoming
|
|
|
|
Independence
vs.
South Tama
|
7:30 PM CT
|
Lyle Leinbaugh Field
|
56-6
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Decorah
|
7:30 PM CT
|
Mason City High School
|
13-7
|
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Southeast Polk
|
7:30 PM CT
|
Memorial Stadium
|
56-0
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Central Lee
|
7:30 PM CT
|
Mid-Prairie High School
|
51-0
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Benton
|
7:30 PM CT
|
Mount Vernon 1st Street Field
|
47-0
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Boone
|
7:30 PM CT
|
Norwalk High School
|
53-20
|
|
|
|
|
Osage
vs.
Forest City
|
7:30 PM CT
|
Osage High School
|
42-0
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Clear Creek Amana
|
7:30 PM CT
|
Oskaloosa - Lacey Sports Complex
|
28-14
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Newton
|
7:30 PM CT
|
Pella High School
|
21-14
|
Homecoming
|
|
|
|
Perry
vs.
Indianola
|
7:30 PM CT
|
Perry High School
|
49-0
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Roland-Story
|
7:30 PM CT
|
Reynolds Field Reynolds Field
|
24-14
|
|
|
|
|
Spencer
vs.
Denison-Schleswig
|
7:30 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
28-14
|
Homecoming ; Tailgate - Fine Arts Boosters
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
MFL MarMac
|
7:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
19-6
|
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Maquoketa
|
7:30 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
41-0
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Waterloo East
|
7:30 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School
|
56-0
|
Homecoming
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Center Point-Urbana
|
7:30 PM CT
|
West Delaware High School Brown Field
|
35-7
|
Homecoming
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Marion
|
7:30 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
42-7
|
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Centerville
|
7:30 PM CT
|
Williamsburg High School
|
55-7
|
|
|
|