|
Davenport Central
vs.
Davenport West
|
5:00 PM CT
|
Davenport Brady St. Stadium
|
42-0
|
9/10 followed by Varsity @ Brady Street
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Tri-County
|
6:30 PM CT
|
Lone Tree High School
|
65-16
|
Homecoming
|
|
|
|
ACGC
vs.
West Central Valley
|
7:00 PM CT
|
AC/GC High School
|
28-26
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Winterset
|
7:00 PM CT
|
ADM High School
|
42-14
|
Homecoming
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Wapsie Valley
|
7:00 PM CT
|
AGWSR High School
|
42-14
|
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Mount Ayr
|
7:00 PM CT
|
AHSTW Community School
|
41-13
|
District Football
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
Woodbury Central
|
7:00 PM CT
|
Akron Westfield School
|
41-7
|
Non District
|
|
|
|
Alburnett
vs.
East Buchanan
|
7:00 PM CT
|
Alburnett High School
|
34-27
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Boyden-Hull/Rock Valley
|
7:00 PM CT
|
Algona High School
|
19-7
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Des Moines East
|
7:00 PM CT
|
Ames High School
|
54-0
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Northeast
|
7:00 PM CT
|
Anamosa - Downing Field
|
22-21
|
Homecoming
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
Denver
|
7:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School Ed Thomas Field
|
21-0
|
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
River Valley
|
7:00 PM CT
|
Ar-We-Va High School
|
51-38
|
Homecoming
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Ballard
|
7:00 PM CT
|
Atlantic Middle School Trojan Bowl
|
15-12
|
2002 State Champions Recognition
|
|
|
|
Audubon
vs.
Exira-EHK
|
7:00 PM CT
|
Audubon High School
|
64-30
|
|
|
|
|
Baxter
vs.
Grand View Christian
|
7:00 PM CT
|
Baxter - Seales Sport Complex
|
84-40
|
Homecoming
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Colfax-Mingo
|
7:00 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
66-7
|
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
South Hamilton
|
7:00 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
58-0
|
|
|
|
|
BGM
vs.
Woodward Academy
|
7:00 PM CT
|
BGM High School
|
88-0
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sioux City North
|
7:00 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic Memorial Field
|
22-14
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Central Decatur
|
7:00 PM CT
|
Cardinal High School
|
56-20
|
Homecoming
|
|
|
|
Carroll
vs.
Storm Lake
|
7:00 PM CT
|
Carroll Athletic Stadium
|
63-14
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Beckman Catholic
|
7:00 PM CT
|
Cascade High School
|
14-13
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Sioux City West
|
7:00 PM CT
|
CB Wickersham Athletic Complex
|
36-0
|
ALHS Homecoming Game
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Williamsburg
|
7:00 PM CT
|
Central Lee High School
|
65-7
|
|
|
|
|
Central Springs
vs.
East Marshall
|
7:00 PM CT
|
Central Springs High School
|
35-21
|
|
|
|
|
Clarinda
vs.
Clarke
|
7:00 PM CT
|
Clarinda High School
|
28-7
|
Homecoming Game
|
|
|
|
Clarksville
vs.
West Central
|
7:00 PM CT
|
Clarksville High School
|
68-32
|
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Iowa City Liberty
|
7:00 PM CT
|
Clear Creek Amana High School
|
55-7
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Don Bosco
|
7:00 PM CT
|
Colo-NESCO Jr/Sr High School
|
63-16
|
FFA BBQ Contest
|
|
|
|
Columbus
vs.
Lisbon
|
7:00 PM CT
|
Columbus High School
|
49-20
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:00 PM CT
|
Dallas Center-Grimes High School
|
42-28
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Cherokee Washington
|
7:00 PM CT
|
De Valois Stadium
|
35-0
|
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Denison High School
|
41-0
|
|
|
|
|
Central Lyon/George-Little Rock
vs.
West Lyon
|
7:00 PM CT
|
Dick Null Field
|
38-17
|
Beef Bowl
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
South Hardin
|
7:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School Football Field
|
33-8
|
DNH Homecoming
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Marshalltown
|
7:00 PM CT
|
Dodger Stadium
|
37-23
|
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Highland
|
7:00 PM CT
|
Doug Jackson Field
|
36-19
|
Homecoming
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
Collins-Maxwell
|
7:00 PM CT
|
Dunkerton High School
|
68-22
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
CAM
|
7:00 PM CT
|
East Mills High School
|
40-38
|
|
|
|
|
East Union
vs.
Lenox
|
7:00 PM CT
|
East Union Community School
|
70-36
|
Homecoming
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
Springville
|
7:00 PM CT
|
Easton Valley High School
|
66-0
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Mid-Prairie
|
7:00 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
56-0
|
MidAmerican Energy/Military Night
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
7:00 PM CT
|
Elwood Olsen Stadium
|
42-14
|
|
|
|
|
Stanton
vs.
Griswold
|
7:00 PM CT
|
Essex Community School Essex Community School
|
54-6
|
Essex Homecoming
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
7:00 PM CT
|
Estherville-LC High School
|
27-13
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Fremont-Mills
|
7:00 PM CT
|
Football/Track Complex
|
60-28
|
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
Tripoli
|
7:00 PM CT
|
Gladbrook-Reinbeck High School
|
54-48
|
Youth Football Recognition
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
Siouxland Christian
|
7:00 PM CT
|
Glidden-Ralston High School
|
44-6
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
Des Moines Christian
|
7:00 PM CT
|
Greene County Middle School Linduska Field
|
30-22
|
Homecoming
|
|
|
|
Newton
vs.
Saydel
|
7:00 PM CT
|
H. A. Lynn Stadium
|
44-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Glenwood
|
7:00 PM CT
|
Harlan High School
|
49-14
|
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
St. Edmond
|
7:00 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
63-34
|
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
MMCRU
|
7:00 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School HMS - Peterson Field
|
66-34
|
Homecoming
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Eagle Grove
|
7:00 PM CT
|
Hawk Stadium
|
50-6
|
Homecoming
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Ridge View
|
7:00 PM CT
|
Hesla Field
|
42-7
|
Homecoming
|
|
|
|
Hinton
vs.
Gehlen Catholic
|
7:00 PM CT
|
Hinton
|
28-26
|
|
|
|
|
HLV
vs.
Winfield-Mt Union
|
7:00 PM CT
|
HLV Community Schools
|
52-12
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
Grundy Center
|
7:00 PM CT
|
Hudson Elementary School
|
47-0
|
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
IKM-Manning
|
7:00 PM CT
|
IKM-Manning High School
|
56-6
|
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
WACO
|
7:00 PM CT
|
Iowa Valley High School
|
54-26
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
Kee
|
7:00 PM CT
|
Janesville High School Jack Bold Field
|
48-34
|
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Westwood
|
7:00 PM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
29-23
|
Lawton-Bronson Homecoming
|
|
|
|
LeMars
vs.
MOC-Floyd Valley
|
7:00 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
24-22
|
Non-District Game - Youth National Anthem
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Indianola
|
7:00 PM CT
|
Lewis Central High School Football Field/Track
|
34-16
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Carlisle
|
7:00 PM CT
|
Lincoln High School
|
53-14
|
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
Tri-Center
|
7:00 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
29-26
|
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
West Branch
|
7:00 PM CT
|
Louisa-Muscatine High School
|
86-0
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Wayne
|
7:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
51-0
|
Senior Night
|
|
|
|
Madrid
vs.
Earlham
|
7:00 PM CT
|
Madrid High School
|
42-13
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Bellevue
|
7:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School High School Stadium
|
22-20
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Lamoni
|
7:00 PM CT
|
Martensdale - St. Marys Blue Devils Stadium
|
50-0
|
Military and First Responder Appreciation Night & Lil Devils Recognition Night
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Regina Catholic
|
7:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
17-7
|
|
|
|
|
Montezuma
vs.
Melcher-Dallas
|
7:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
59-14
|
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Murray
|
7:00 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
40-36
|
Homecoming
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Kuemper Catholic
|
7:00 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
55-12
|
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
North Tama
|
7:00 PM CT
|
Nashua Plainfield High School
|
32-12
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Garner Hayfield Ventura
|
7:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
35-0
|
Homecoming
|
|
|
|
New London
vs.
English Valleys
|
7:00 PM CT
|
New London Jr-Sr High School
|
58-12
|
Homecoming
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Bishop Garrigan
|
7:00 PM CT
|
Newell-Fonda Community School
|
19-0
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Saint Ansgar
|
7:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
45-43
|
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
Interstate 35
|
7:00 PM CT
|
Nodaway Valley High School Football Stadium
|
35-0
|
Homecoming
|
|
|
|
North Butler
vs.
BCLUW
|
7:00 PM CT
|
North Butler High School
|
23-12
|
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Waterloo East
|
7:00 PM CT
|
North High School
|
18-6
|
DSM North Grubb Stadium - Homecoming
|
|
|
|
North Iowa
vs.
GTRA
|
7:00 PM CT
|
North Iowa Community School
|
62-15
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Clayton Ridge
|
7:00 PM CT
|
North Linn High School
|
63-0
|
Senior Parents Night
|
|
|
|
North Union
vs.
Lake Mills
|
7:00 PM CT
|
North Union High School
|
44-20
|
Homecoming
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Cedar Falls
|
7:00 PM CT
|
Northview Middle School
|
28-14
|
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Johnston
|
7:00 PM CT
|
Northwest High School
|
21-7
|
|
|
|
|
OABCIG
vs.
Southeast Valley
|
7:00 PM CT
|
OABCIG Senior High School
|
28-8
|
|
|
|
|
Ogden
vs.
North Mahaska
|
7:00 PM CT
|
Ogden High School
|
49-0
|
|
|
|
|
Panorama
vs.
Van Meter
|
7:00 PM CT
|
Panorama High School
|
69-3
|
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Van Buren County
|
7:00 PM CT
|
Pella Christian High School
|
45-0
|
|
|
|
|
Perry
vs.
Des Moines Hoover
|
7:00 PM CT
|
Perry High School
|
27-21
|
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Spirit Lake
|
7:00 PM CT
|
Pocahontas Area Athletic Complex
|
47-6
|
Homecoming
|
|
|
|
Postville
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
7:00 PM CT
|
Postville High School Postville Football Field & Track
|
66-0
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Shenandoah
|
7:00 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School
|
47-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
Kingsley-Pierson
|
7:00 PM CT
|
Remsen St. Mary's High School
|
49-0
|
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
Riceville
|
7:00 PM CT
|
Riceville High School
|
62-14
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Albia
|
7:00 PM CT
|
Roland-Story Sports Complex Kerry Van Winkle Field
|
21-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Seymour
vs.
Southeast Warren
|
7:00 PM CT
|
Seymour High School
|
63-0
|
Senior Night and Homecoming
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Okoboji
|
7:00 PM CT
|
Sheldon High School
|
18-0
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
Riverside
|
7:00 PM CT
|
Sidney Football Field
|
47-16
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Spencer
|
7:00 PM CT
|
Sioux Center Football Field
|
29-7
|
Tailgate - Primebank
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
7:00 PM CT
|
Sioux Central High School
|
20-7
|
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Manson-NW Webster
|
7:00 PM CT
|
South Central Calhoun High School
|
51-13
|
South Central Calhoun Homecoming
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Alta-Aurelia
|
7:00 PM CT
|
South O'Brien High School
|
14-7
|
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Ankeny
|
7:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
31-14
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Southwest Valley
|
7:00 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
14-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Starmont
vs.
South Winneshiek
|
7:00 PM CT
|
Starmont High School
|
48-20
|
|
|
|
|
Tipton
vs.
Monticello
|
7:00 PM CT
|
Tipton City Park
|
61-14
|
Homecoming
|
|
|
|
Treynor
vs.
West Monona
|
7:00 PM CT
|
Treynor Community School
|
48-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Moravia
|
7:00 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
71-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Des Moines Roosevelt
|
7:00 PM CT
|
Urbandale High School Frerichs Field
|
37-13
|
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Underwood
|
7:00 PM CT
|
Wall Lake Athletic Complex
|
55-0
|
|
|
|
|
Wapello
vs.
Pekin
|
7:00 PM CT
|
Wapello Athletic Complex
|
21-6
|
|
|
|
|
Waukee
vs.
Valley
|
7:00 PM CT
|
Waukee Stadium
|
24-6
|
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
Northwood-Kensett
|
7:00 PM CT
|
West Bend-Mallard High School
|
57-6
|
|
|
|
|
West Fork
vs.
West Hancock
|
7:00 PM CT
|
West Fork Football Complex
|
59-0
|
|
|
|
|
West Harrison
vs.
Boyer Valley
|
7:00 PM CT
|
West Harrison High School
|
35-0
|
West Harrison Homecoming Night
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Camanche
|
7:00 PM CT
|
West Liberty High School
|
22-14
|
Military/First Responder Appreciation Night
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Chariton
|
7:00 PM CT
|
West Marshall High School
|
28-7
|
Homecoming
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Emmetsburg
|
7:00 PM CT
|
West Sioux High School
|
52-28
|
Homecoming
|
|
|
|
Wilton
vs.
Durant
|
7:00 PM CT
|
Wilton High School
|
28-8
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
7:00 PM CT
|
Woodbine Athletic Complex
|
59-36
|
Homecoming
|
|
|
|
Midland
vs.
Central City
|
7:00 PM CT
|
Wyoming Fairgrounds
|
44-20
|
Homecoming
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Mount Vernon
|
7:15 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
42-6
|
Game
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Marion
|
7:15 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
20-13
|
Homecoming
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Western Dubuque
|
7:15 PM CT
|
Dalzell Field
|
48-6
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
7:15 PM CT
|
Kingston Stadium
|
55-6
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Xavier
|
7:15 PM CT
|
North Scott High School Lancer Stadium
|
17-0
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Muscatine
|
7:15 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
49-9
|
Live Stream - NFHS Network Homecoming
|
|
|
|
Benton
vs.
South Tama
|
7:30 PM CT
|
Benton Community High School
|
48-0
|
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Prairie
|
7:30 PM CT
|
Bettendorf High School
|
18-17
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Osage
|
7:30 PM CT
|
Clear Lake - Lions Field
|
31-28
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Charles City
|
7:30 PM CT
|
Decorah High School
|
28-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Forest City
vs.
Crestwood
|
7:30 PM CT
|
Forest City High School
|
36-21
|
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Washington
|
7:30 PM CT
|
Fort Madison High School
|
37-7
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Creston
|
7:30 PM CT
|
Gilbert High School
|
40-36
|
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Clinton
|
7:30 PM CT
|
Goodenow Field
|
44-36
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
North Polk
|
7:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
42-7
|
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Boone
|
7:30 PM CT
|
Humboldt High School
|
37-0
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Fairfield
|
7:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
29-28
|
|
|
|
|
Independence
vs.
Vinton-Shellsburg
|
7:30 PM CT
|
Lyle Leinbaugh Field
|
14-7
|
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Dubuque Senior
|
7:30 PM CT
|
Memorial Stadium
|
34-0
|
Homecoming
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Columbus Catholic
|
7:30 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
27-7
|
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
West Burlington
|
7:30 PM CT
|
Mt. Pleasant - Mapleleaf Athletic Complex
|
30-20
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:30 PM CT
|
Nevada High School Cub Stadium
|
24-23
|
HOMECOMING
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Jesup
|
7:30 PM CT
|
Oelwein High School
|
36-20
|
Homecoming
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Keokuk
|
7:30 PM CT
|
Oskaloosa - Lacey Sports Complex
|
14-7
|
Homecoming
|
|
|
|
Centerville
vs.
Davis County
|
7:30 PM CT
|
Paul Johnson Field
|
49-12
|
Pennant Game
|
|
|
|
PCM
vs.
Iowa Falls-Alden
|
7:30 PM CT
|
PCM High School
|
42-0
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Bondurant-Farrar
|
7:30 PM CT
|
Pella High School
|
35-14
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Sigourney Keota
|
7:30 PM CT
|
Pleasantville High School Football Field
|
35-13
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Waukon
|
7:30 PM CT
|
Ron Wymer Field - NFV HS
|
45-23
|
NFV Homecoming
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Burlington
|
7:30 PM CT
|
Schafer Stadium
|
42-7
|
OYFL Night
|
|
|
|
Solon
vs.
Assumption
|
7:30 PM CT
|
Solon High School Spartan Stadium
|
35-10
|
Armed Forces Night
|
|
|
|
Union Community
vs.
Wahlert Catholic
|
7:30 PM CT
|
Union High School
|
42-7
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Iowa City High
|
7:30 PM CT
|
Valley Stadium
|
34-0
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
Mason City
|
7:30 PM CT
|
Webster City High School
|
49-14
|
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Waverly-Shell Rock
|
7:30 PM CT
|
West Delaware High School Brown Field
|
42-7
|
|
|
|