|
Davenport West
vs.
Waterloo West
|
5:00 PM CT
|
Davenport Brady St. Stadium
|
46-20
|
Homecoming, Freshmen Followed by Varsity
|
|
|
|
ADM
vs.
North Polk
|
7:00 PM CT
|
ADM High School
|
29-20
|
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Dowling Catholic
|
7:00 PM CT
|
Ankeny City Stadium
|
17-10
|
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
Glidden-Ralston
|
7:00 PM CT
|
Ar-We-Va High School
|
38-28
|
1st District Game / Parents Night
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
Hinton
|
7:00 PM CT
|
Aurelia
|
40-28
|
|
|
|
|
Baxter
vs.
Woodward Academy
|
7:00 PM CT
|
Baxter - Seales Sport Complex
|
72-8
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
AGWSR
|
7:00 PM CT
|
BCLUW High School
|
28-26
|
Little League Night
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Monticello
|
7:00 PM CT
|
Beckman Catholic High School
|
28-14
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
Belle Plaine
|
7:00 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
42-22
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
North Linn
|
7:00 PM CT
|
Bellevue Middle + High School
|
48-13
|
|
|
|
|
BGM
vs.
Montezuma
|
7:00 PM CT
|
BGM High School
|
54-50
|
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
West Bend-Mallard
|
7:00 PM CT
|
Bishop Garrigan High School Conway Field
|
30-12
|
|
|
|
|
West Branch
vs.
Maquoketa Valley
|
7:00 PM CT
|
Butch Pedersen Field (Little Rose Bowl)
|
59-0
|
|
|
|
|
CAM
vs.
West Harrison
|
7:00 PM CT
|
CAM High School
|
29-22
|
Tackle Hunger
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Greene County
|
7:00 PM CT
|
Carroll Athletic Stadium
|
35-0
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Anamosa
|
7:00 PM CT
|
Cascade High School
|
46-7
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Edgewood-Colesburg
|
7:00 PM CT
|
Central City High School
|
38-12
|
Military Night
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Panorama
|
7:00 PM CT
|
Central Decatur High School Central Decatur Athletic Complex
|
61-27
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Albia
|
7:00 PM CT
|
Central Lee High School
|
46-20
|
Senior night
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Central Springs
|
7:00 PM CT
|
Central Springs High School
|
46-18
|
|
|
|
|
Clarinda
vs.
Treynor
|
7:00 PM CT
|
Clarinda High School
|
42-34
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Perry
|
7:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Clarke Athletic Complex
|
68-7
|
|
|
|
|
Clarksville
vs.
GMG
|
7:00 PM CT
|
Clarksville High School
|
82-16
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Dike-New Hartford
|
7:00 PM CT
|
Clear Lake - Lions Field
|
28-20
|
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
North Mahaska
|
7:00 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
37-14
|
Homecoming
|
|
|
|
Columbus
vs.
Wapello
|
7:00 PM CT
|
Columbus High School
|
39-19
|
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Boyer Valley
|
7:00 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
35-7
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Denison-Schleswig
|
7:00 PM CT
|
Creston High School
|
35-9
|
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Davenport North
|
7:00 PM CT
|
Dalzell Field
|
27-13
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Cardinal
|
7:00 PM CT
|
Davis County High School Mustang Stadium - Davis County High School
|
16-6
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
ACGC
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
32-27
|
|
|
|
|
Central Lyon/George-Little Rock
vs.
West Sioux
|
7:00 PM CT
|
Dick Null Field
|
44-6
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Des Moines Lincoln
|
7:00 PM CT
|
DM East Williams Stadium Football/Soccer Field
|
32-21
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
North Iowa
|
7:00 PM CT
|
Dodger Stadium
|
48-18
|
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Collins-Maxwell
|
7:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
86-12
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Ottumwa
|
7:00 PM CT
|
Drake Stadium
|
34-14
|
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
7:00 PM CT
|
Dunkerton High School
|
60-6
|
|
|
|
|
Earlham
vs.
Sidney
|
7:00 PM CT
|
Earlham High School
|
55-6
|
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Starmont
|
7:00 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
38-0
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
East Marshall
|
7:00 PM CT
|
East Marshall High School
|
49-7
|
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
Midland
|
7:00 PM CT
|
Easton Valley High School
|
50-6
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Pleasantville
|
7:00 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
35-7
|
Elementary Night
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Des Moines North
|
7:00 PM CT
|
Elwood Olsen Stadium
|
45-22
|
Sioux City North
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
South Central Calhoun
|
7:00 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
63-28
|
|
|
|
|
English Valleys
vs.
WACO
|
7:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
49-0
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Humboldt
|
7:00 PM CT
|
Estherville-LC High School
|
17-0
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Woodbine
|
7:00 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
41-8
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Audubon
|
7:00 PM CT
|
Fremont-Mills High School Carl Stadium
|
44-0
|
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Carroll
|
7:00 PM CT
|
Gale Wickersham Athletic Complex
|
56-0
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Algona
|
7:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
34-7
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
7:00 PM CT
|
Glenwood - 400 Sivers Rd
|
40-6
|
Homecoming
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Murray
|
7:00 PM CT
|
Graceland University
|
66-18
|
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Twin Cedars
|
7:00 PM CT
|
Grand View Christian School
|
69-12
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
East Mills
|
7:00 PM CT
|
Griswold High School
|
65-14
|
Parent's Night
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Wapsie Valley
|
7:00 PM CT
|
Grundy Center High School Spartan Stadium
|
20-7
|
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
South O'Brien
|
7:00 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School HMS - Peterson Field
|
22-6
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Sioux City West
|
7:00 PM CT
|
Herbert Hoover High School
|
35-33
|
|
|
|
|
Boyden-Hull/Rock Valley
vs.
Unity Christian
|
7:00 PM CT
|
Hesla Field
|
20-0
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Wilton
|
7:00 PM CT
|
Highland High School
|
55-9
|
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Interstate 35
|
7:00 PM CT
|
I-35 High School
|
24-14
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Indianola
|
7:00 PM CT
|
Indianola Stadium
|
33-19
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Ames
|
7:00 PM CT
|
Iowa City High
|
55-19
|
Little Cy-Hawk Trophy
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Mid-Prairie
|
7:00 PM CT
|
Iowa City Regina High School
|
35-7
|
Retirement Recognition
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Dubuque Hempstead
|
7:00 PM CT
|
Iowa City West High School Trojan Stadium
|
40-15
|
|
|
|
|
Springville
vs.
Kee
|
7:00 PM CT
|
J R Barnes Parkway Allison Field
|
52-23
|
|
|
|
|
Jesup
vs.
Aplington-Parkersburg
|
7:00 PM CT
|
Jesup High School
|
72-19
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:00 PM CT
|
Johnston High School
|
44-21
|
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
Harris-Lake Park
|
7:00 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
40-37
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
West Hancock
|
7:00 PM CT
|
Lake Mills Senior High School
|
60-6
|
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Lawton-Bronson
|
7:00 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
35-0
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Bedford
|
7:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
38-27
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Alburnett
|
7:00 PM CT
|
Lisbon Community High School
|
14-0
|
|
|
|
|
HLV
vs.
Lone Tree
|
7:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
41-30
|
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Van Buren County
|
7:00 PM CT
|
Louisa-Muscatine High School
|
70-22
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
Okoboji
|
7:00 PM CT
|
Manson Keith Hart Athletic Complex
|
32-0
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Newton
|
7:00 PM CT
|
Marshalltown High School Marshalltown High School
|
28-21
|
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Seymour
|
7:00 PM CT
|
Melcher-Dallas Sports Complex
|
44-30
|
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Akron-Westfield
|
7:00 PM CT
|
MMCRU High School
|
21-20
|
|
|
|
|
Moravia
vs.
Mormon Trail
|
7:00 PM CT
|
Moravia High School
|
50-44
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Riverside
|
7:00 PM CT
|
Mount Ayr High School Raider Stadium
|
41-15
|
District Football
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Tipton
|
7:00 PM CT
|
Mount Vernon 1st Street Field
|
42-0
|
Game
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Atlantic
|
7:00 PM CT
|
Mustang Field and Ray Graves Track
|
26-0
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Cherokee Washington
|
7:00 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
46-14
|
Senior Night
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Oelwein
|
7:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
47-0
|
Friend of school recognition and youth recognition
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Belmond-Klemme
|
7:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
49-0
|
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
Red Oak
|
7:00 PM CT
|
Nodaway Valley High School Football Stadium
|
36-0
|
|
|
|
|
North Tama
vs.
Hudson
|
7:00 PM CT
|
North Tama High School
|
17-0
|
|
|
|
|
North Union
vs.
Saint Ansgar
|
7:00 PM CT
|
North Union High School
|
48-0
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Durant
|
7:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
23-22
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Storm Lake
|
7:00 PM CT
|
Northwestern College Korver Field
|
41-0
|
Non-District Game
|
|
|
|
Ogden
vs.
Madrid
|
7:00 PM CT
|
Ogden High School
|
33-13
|
|
|
|
|
Pekin
vs.
North Cedar
|
7:00 PM CT
|
Pekin Community High School
|
47-6
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
Newell-Fonda
|
7:00 PM CT
|
River Valley Community School
|
48-6
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Postville
|
7:00 PM CT
|
Ron Wymer Field - NFV HS
|
78-0
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
Chariton
|
7:00 PM CT
|
Saydel High School
|
61-8
|
Saydel Homecoming
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Harlan Community
|
7:00 PM CT
|
Sergeant Bluff-Luton Senior High School
|
42-14
|
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
Sheldon
|
7:00 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan High School
|
34-9
|
Homecoming
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Pocahontas Area
|
7:00 PM CT
|
Sioux Central High School
|
12-6
|
|
|
|
|
Siouxland Christian
vs.
Remsen St. Mary's
|
7:00 PM CT
|
Siouxland Christian School
|
73-0
|
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
West Marshall
|
7:00 PM CT
|
South Hamilton High School Taylor Field
|
41-6
|
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Waukee Northwest
|
7:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
42-21
|
Varsity Football
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Martensdale-St Marys
|
7:00 PM CT
|
Southeast Warren Intermediate School
|
60-12
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
AHSTW
|
7:00 PM CT
|
Southwest Valley Football Field
|
28-0
|
|
|
|
|
Spencer
vs.
Bishop Heelan
|
7:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
31-7
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Western Christian
|
7:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
35-20
|
|
|
|
|
Stanton
vs.
East Union
|
7:00 PM CT
|
Stanton High School
|
34-24
|
Stanton Homecoming
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
South Winneshiek
|
7:00 PM CT
|
Stephen D. Shannon Athletic Complex
|
53-19
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
Northwood-Kensett
|
7:00 PM CT
|
Titan Athletic Complex
|
60-6
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Missouri Valley
|
7:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
63-0
|
|
|
|
|
Tri-County
vs.
Iowa Valley
|
7:00 PM CT
|
Tri-County Community School
|
68-20
|
Homecoming
|
|
|
|
Tripoli
vs.
Janesville
|
7:00 PM CT
|
Tripoli High School
|
76-14
|
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
Rockford
|
7:00 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
|
Canceled.
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Underwood
|
7:00 PM CT
|
Underwood High School
|
57-7
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Urbandale
|
7:00 PM CT
|
Valley Stadium
|
10-7
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Winterset
|
7:00 PM CT
|
Van Meter School
|
42-17
|
Youth FB Night
|
|
|
|
East Sac County
vs.
OABCIG
|
7:00 PM CT
|
Wall Lake Athletic Complex
|
54-7
|
|
|
|
|
Waukee
vs.
Ankeny Centennial
|
7:00 PM CT
|
Waukee Stadium
|
31-6
|
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
West Burlington High School
|
40-12
|
Homecoming
|
|
|
|
West Central
vs.
Riceville
|
7:00 PM CT
|
West Central Community School
|
58-34
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Eagle Grove
|
7:00 PM CT
|
West Central Valley High School
|
13-12
|
Patriot Night
|
|
|
|
West Fork
vs.
North Butler
|
7:00 PM CT
|
West Fork Football Complex
|
20-0
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Sioux Center
|
7:00 PM CT
|
West Lyon Community School Jay Rozeboom Complex
|
17-0
|
Security Savings Bank Tailgate at 5 PM
|
|
|
|
West Monona
vs.
Ridge View
|
7:00 PM CT
|
West Monona High School
|
35-0
|
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Iowa City Liberty
|
7:00 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
36-30
|
|
|
|
|
Westwood
vs.
Logan-Magnolia
|
7:00 PM CT
|
Westwood Community School
|
14-6
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
50-44
|
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
IKM-Manning
|
7:00 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
40-0
|
Homecoming
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Central Elkader
|
7:00 PM CT
|
Wyoming Fairgrounds
|
|
CXL
|
|
|
|
Clinton
vs.
Central DeWitt
|
7:15 PM CT
|
Coan Field
|
37-14
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Cedar Rapids Washington
|
7:15 PM CT
|
Kingston Stadium
|
27-6
|
|
|
|
|
Marion
vs.
Benton
|
7:15 PM CT
|
Marion High School
|
38-14
|
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Bettendorf
|
7:15 PM CT
|
Muscatine High School
|
37-34
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Pleasant Valley
|
7:15 PM CT
|
Prairie High School John Wall Field
|
14-7
|
Game played at Prairie
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Prairie
|
7:15 PM CT
|
UNI-Dome
|
24-7
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
North Scott
|
7:30 PM CT
|
Assumption High School
|
31-14
|
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Gilbert
|
7:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
48-7
|
|
|
|
|
Burlington
vs.
Oskaloosa
|
7:30 PM CT
|
Bracewell Stadium
|
20-3
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Mount Pleasant
|
7:30 PM CT
|
Calvert Stadium
|
45-29
|
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Camanche
|
7:30 PM CT
|
Camanche High School
|
27-24
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Knoxville
|
7:30 PM CT
|
Carlisle High School
|
49-0
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Clear Creek Amana
|
7:30 PM CT
|
Case Field
|
31-6
|
Heroes Night
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Union Community
|
7:30 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
38-13
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Mason City
|
7:30 PM CT
|
Charles City High School
|
33-7
|
Youth Football Night
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Forest City
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows Middle School
|
28-6
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
West Delaware
|
7:30 PM CT
|
Decorah High School
|
42-6
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Fort Madison
|
7:30 PM CT
|
Fairfield High School
|
16-13
|
Military Appreciation Night
|
|
|
|
Boone
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
Goeppinger Field
|
41-6
|
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
Southeast Valley
|
7:30 PM CT
|
Hampton-Dumont High School
|
13-6
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Fort Dodge
|
7:30 PM CT
|
Memorial Stadium
|
50-6
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Lewis Central
|
7:30 PM CT
|
Norwalk Warrior Stadium
|
49-27
|
|
|
|
|
Osage
vs.
MFL MarMac
|
7:30 PM CT
|
Osage High School
|
1-0
|
FORFEIT
|
|
|
|
PCM
vs.
Pella Christian
|
7:30 PM CT
|
Pella Christian High School
|
28-7
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Nevada
|
7:30 PM CT
|
Roland-Story Sports Complex Kerry Van Winkle Field
|
49-26
|
|
|
|
|
Sigourney Keota
vs.
Centerville
|
7:30 PM CT
|
Sigourney High School
|
42-7
|
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Iowa Falls-Alden
|
7:30 PM CT
|
South Hardin High School
|
28-7
|
|
|
|
|
South Tama
vs.
Grinnell
|
7:30 PM CT
|
South Tama High School South Tama High School
|
28-7
|
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Denver
|
7:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
12-7
|
Youth Night
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Columbus Catholic
|
7:30 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
21-7
|
|
|
|
|
Waukon
vs.
Crestwood
|
7:30 PM CT
|
Waukon High School
|
44-20
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Webster City
|
7:30 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School
|
28-0
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Independence
|
7:30 PM CT
|
West Liberty High School
|
50-8
|
Homecoming
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Solon
|
7:30 PM CT
|
Williamsburg High School
|
38-25
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Wahlert Catholic
|
7:30 PM CT
|
Xavier High School
|
40-7
|
"Senior Night"
|
|
|