|
Lewis Central
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
3:45 PM CT
|
Kirn Middle School
|
|
8th Grade Football
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Bettendorf
|
4:00 PM CT
|
Bettendorf Middle School
|
|
PV White Team @ Bett Gold
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Ogden
|
4:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
30-0
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Southeast Valley
|
4:00 PM CT
|
Kuemper Fieldhouse Kuemper Fieldhouse
|
16-12
|
|
|
|
|
Madrid
vs.
Colfax-Mingo
|
4:00 PM CT
|
Madrid High School
|
|
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
Red Oak
|
4:00 PM CT
|
Nodaway Valley Middle School Athletic Fields
|
36-8
|
Games played in Fontanelle
|
|
|
|
Panorama
vs.
ACGC
|
4:00 PM CT
|
Panorama High School
|
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Bettendorf
|
4:00 PM CT
|
Pleasant Valley Junior High School
|
|
PV Blue Team vs Bett Black Team
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Woodward-Granger
|
4:00 PM CT
|
Van Meter School
|
48-14
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
Gilbert
|
4:15 PM
|
|
8-6
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Winterset
|
4:15 PM CT
|
ADM High School
|
16-14
|
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
Iowa Falls-Alden
|
4:15 PM CT
|
Aplington-Parkersburg Middle School
|
34-8
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Denison-Schleswig
|
4:15 PM CT
|
Atlantic Middle School Trojan Bowl
|
18-8
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
West Delaware
|
4:15 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Central Decatur
|
4:15 PM CT
|
Centerville - Lakeview Elementary
|
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
North Scott
|
4:15 PM CT
|
Central DeWitt Middle School
|
33-0
|
8th Gray FB Schedule
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Vinton-Shellsburg
|
4:15 PM CT
|
Clear Creek Amana High School
|
|
8th Grade Football
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Waukon
|
4:15 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
|
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
4:15 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Carroll
|
4:15 PM CT
|
Gilbert High School Gilbert High School
|
26-8
|
|
|
|
|
GMG
vs.
Collins-Maxwell
|
4:15 PM CT
|
GMG High School GMG High School
|
|
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Dike-New Hartford
|
4:15 PM CT
|
Grundy Center High School Spartan Stadium
|
|
|
|
|
|
Marion
vs.
Independence
|
4:15 PM CT
|
Marion Track & Field Complex
|
|
|
|
|
|
Osage
vs.
Garner Hayfield Ventura
|
4:15 PM CT
|
Osage High School
|
24-8
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
MOC-Floyd Valley
|
4:15 PM CT
|
Sergeant Bluff-Luton Senior High School
|
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Union Community
|
4:15 PM CT
|
Wapsie Valley High School Jerry Southmayd Field
|
20-8
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Mason City
|
4:15 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Middle School
|
|
|
|
|
|
Alburnett
vs.
North Cedar
|
4:30 PM CT
|
Alburnett High School
|
62-0
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Ankeny
|
4:30 PM CT
|
Ames Middle School Stadium
|
|
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Marshalltown
|
4:30 PM CT
|
Fort Dodge Middle School Football Field
|
30-14
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
West Marshall
|
4:30 PM CT
|
Grand Junction Football Field
|
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Central Lyon/George-Little Rock
|
4:30 PM CT
|
Hesla Field
|
40-6
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Lisbon
|
4:30 PM CT
|
Maquoketa Valley High School High School Stadium
|
|
8th Grade Game first (4) Qrts, followed by (2) Qrt's of 7th Grade
|
|
|
|
Nevada
vs.
Roland-Story
|
4:30 PM CT
|
Nevada High School Cub Stadium
|
|
|
|
|
|
PCM
vs.
Grinnell
|
4:30 PM CT
|
PCM High School
|
|
|
|
|
|
Perry
vs.
Saydel
|
4:30 PM CT
|
Perry High School
|
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Oskaloosa
|
4:30 PM CT
|
Schafer Stadium
|
|
Red Team
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Clarinda
|
5:30 PM CT
|
Glenwood Community School District Activities Complex GCSD Activities Complex
|
16-6
|
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Southwest Valley
|
5:30 PM CT
|
Mustang Field and Ray Graves Track
|
42-6
|
|
|
|