|
Humboldt
vs.
Sioux Center
|
5:30 PM CT
|
Humboldt High School
|
81-67
|
3A-1 First Round
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
MOC-Floyd Valley
|
5:30 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
64-63
|
3A-1 First Round
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Fort Dodge
|
6:00 PM CT
|
Herbert Hoover High School
|
75-43
|
4A-2 First Round
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
Charles City
|
6:00 PM CT
|
Iowa Falls-Alden High School
|
69-56
|
3A-2 First Round
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Mason City
|
6:00 PM CT
|
Lincoln High School
|
53-49
|
4A-2 First Round
|
|
|
|
Ballard
vs.
Gilbert
|
6:30 PM CT
|
Ballard High School
|
81-47
|
3A-6 First Round
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Saydel
|
6:30 PM CT
|
Dallas Center-Grimes High School
|
81-43
|
3A-6 First Round
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Perry
|
6:30 PM CT
|
Harlan High School
|
74-29
|
3A-8 First Round
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Anamosa
|
6:30 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
56-49
|
3A-3 First Round
|
|
|
|
Washington
vs.
South Tama
|
6:30 PM CT
|
Washington High School
|
54-29
|
3A-4 First Round
|
|
|
|
Winterset
vs.
Knoxville
|
6:30 PM CT
|
Winterset High School
|
83-37
|
3A-7 First Round
|
|
|
|
Assumption
vs.
Maquoketa
|
7:00 PM CT
|
Assumption High School
|
66-41
|
3A-3 First Round
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Dubuque Senior
|
7:00 PM CT
|
Bettendorf High School
|
45-33
|
4A-6 First Round
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Atlantic
|
7:00 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
72-47
|
3A-8 First Round
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Creston
|
7:00 PM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
75-32
|
3A-7 First Round
|
|
|
|
Burlington
vs.
Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Burlington High School
|
68-37
|
4A-5 First Round
|
|
|
|
Carroll
vs.
Glenwood
|
7:00 PM CT
|
Carroll High School
|
69-57
|
3A-8 First Round
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Grinnell
|
7:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
49-46
|
3A-4 First Round
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Fairfield
|
7:00 PM CT
|
Clear Creek Amana High School
|
68-54
|
3A-5 First Round
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:00 PM CT
|
Clear Lake High School
|
58-49
|
3A-2 First Round
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Iowa City High
|
7:00 PM CT
|
Davenport West High School
|
71-62
|
4A-5 First Round
|
|
|
|
Decorah
vs.
Crestwood
|
7:00 PM CT
|
Decorah High School
|
76-60
|
3A-2 First Round
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Des Moines North
|
7:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
78-42
|
4A-8 First Round
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Oskaloosa
|
7:00 PM CT
|
Fort Madison High School
|
70-60
|
3A-5 First Round
|
|
|
|
LeMars
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
7:00 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
54-47
|
3A-1 First Round
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Davenport Central
|
7:00 PM CT
|
Liberty High School
|
57-51
|
4A-4 First Round
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
64-42
|
4A-4 First Round
|
|
|
|
Marion
vs.
Keokuk
|
7:00 PM CT
|
Marion High School
|
64-42
|
3A-5 First Round
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Waterloo East
|
7:00 PM CT
|
Marshalltown High School
|
69-65
|
4A-3 First Round
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Mount Pleasant
|
7:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
60-55
|
3A-5 First Round
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Des Moines Roosevelt
|
7:00 PM CT
|
Norwalk High School
|
59-52
|
4A-8 First Round
|
|
|
|
Pella
vs.
Carlisle
|
7:00 PM CT
|
Pella High School
|
74-53
|
3A-7 First Round
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Sioux City North
|
7:00 PM CT
|
Sioux City West High School
|
64-58
|
4A-1 First Round
|
|
|
|
Solon
vs.
Center Point-Urbana
|
7:00 PM CT
|
Solon High School
|
42-32
|
3A-4 First Round
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Ottumwa
|
7:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
57-38
|
4A-7 First Round
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Clinton
|
7:00 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
76-52
|
4A-6 First Round
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Des Moines East
|
7:00 PM CT
|
Urbandale High School
|
69-34
|
4A-7 First Round
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Waterloo West High School
|
66-55
|
4A-3 First Round
|
|
|
|
Waukee
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Waukee High School
|
78-57
|
4A-1 First Round
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Webster City
|
7:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School
|
49-34
|
3A-2 First Round
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Independence
|
7:00 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
66-32
|
3A-3 First Round
|
|
|
|
Xavier
vs.
Benton
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School
|
62-28
|
3A-4 First Round
|
|
|
|
Newton
vs.
Boone
|
8:00 PM CT
|
Ballard High School
|
63-40
|
3A-6 First Round
|
|
|
|
ADM
vs.
Nevada
|
8:00 PM CT
|
Dallas Center-Grimes High School
|
82-68
|
3A-6 First Round
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Denison-Schleswig
|
8:00 PM CT
|
Harlan High School
|
48-36
|
3A-8 First Round
|
|
|
|
Spencer
vs.
Algona
|
8:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
78-45
|
3A-1 First Round
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Vinton-Shellsburg
|
8:00 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
68-45
|
3A-3 First Round
|
|
|
|
North Polk
vs.
Clarke
|
8:00 PM CT
|
Winterset High School
|
63-26
|
3A-7 First Round
|
|
|