|
Waterloo East
vs.
Fort Dodge
|
3:30 PM CT
|
Waterloo East High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Ottumwa
|
5:00 PM CT
|
Ames High Baseball & Softball
|
4-3
|
|
|
|
|
Baxter
vs.
North Tama
|
5:00 PM CT
|
Baxter - Seales Sport Complex
|
7-5
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Colo-Nesco
|
5:00 PM CT
|
Collins City Park
|
3-2
|
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Dunkerton
|
5:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
14-0
|
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Belle Plaine
|
5:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Linn-Mar
|
5:00 PM CT
|
Iowa City West High School Baseball Field
|
7-1
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
Riceville
|
5:00 PM CT
|
Janesville High School Baseball Diamond Baseball Diamond
|
15-5
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Dubuque Senior
|
5:00 PM CT
|
Jefferson Baseball Complex
|
11-10
|
Jr. J-Hawk Night - 10U White
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Dubuque Hempstead
|
5:00 PM CT
|
Kennedy High School Herkelman Field
|
4-3
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Des Moines East
|
5:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School Roosevelt Baseball Field
|
10-1
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Des Moines Roosevelt
|
5:00 PM CT
|
Marshalltown High School
|
10-4
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Waterloo West
|
5:00 PM CT
|
Mercer Park
|
10-1
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Prairie
vs.
Wahlert Catholic
|
5:00 PM CT
|
Prairie High School HS Baseball Fields
|
7-0
|
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Central Decatur
|
5:00 PM CT
|
The James W. Cownie Baseball Park
|
7-5
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Dowling Catholic
|
5:00 PM CT
|
Valley High School
|
8-7
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Western Dubuque
|
5:00 PM CT
|
Washington High School
|
16-2
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Cedar Falls
|
5:00 PM CT
|
Xavier High School Ken Charipar Field
|
1-0
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
West Harrison
|
5:30 PM
|
|
21-3
|
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Algona
|
5:30 PM CT
|
Algona High School
|
21-11
|
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
Exira-EHK
|
5:30 PM CT
|
Ar-We-Va High School Ar-We-Va High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
5:30 PM CT
|
Cardinal High School
|
11-10
|
Sponsor Recognition night
|
|
|
|
Chariton
vs.
Centerville
|
5:30 PM CT
|
Chariton Middle School
|
9-8
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Albia
|
5:30 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Baseball Field
|
7-5
|
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
West Bend-Mallard
|
5:30 PM CT
|
Lytton Baseball/Softball Complex
|
6-4
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Knoxville
|
5:30 PM CT
|
Mustang Sports Complex
|
5-0
|
Varsity DH-Game 1
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Fort Dodge
|
5:30 PM CT
|
Waterloo East High School
|
7-4
|
|
|
|
|
BGM
vs.
Lynnville-Sully
|
6:00 PM CT
|
BGM High School
|
18-0
|
Varsity / JV
|
|
|
|
Keota
vs.
Sigourney
|
6:00 PM CT
|
Keota High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Montezuma
vs.
Colfax-Mingo
|
6:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
2-1
|
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
HLV
|
6:00 PM CT
|
North Mahaska High School
|
2-1
|
Game
|
|
|
|
Ames
vs.
Ottumwa
|
7:00 PM CT
|
Ames High Baseball & Softball
|
5-0
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Urbandale
|
7:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
10-0
|
JV/V DH
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
Glidden-Ralston
|
7:00 PM CT
|
Boyer Valley Middle/High School Athletic Complex
|
13-5
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
GMG
|
7:00 PM CT
|
Byron Rhodes Field
|
9-4
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Northeast
|
7:00 PM CT
|
Central DeWitt High School Competition Baseball Field
|
10-2
|
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
Ridge View
|
7:00 PM CT
|
Cherokee Doupe Ball Complex
|
9-8
|
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Mount Pleasant
|
7:00 PM CT
|
Clear Creek Amana High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Clayton Ridge
|
7:00 PM CT
|
Cole Park, Bellevue
|
2-0
|
JV First Pitch @ 5pm
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Denver
|
7:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School Baseball Field
|
12-2
|
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Van Buren County
|
7:00 PM CT
|
Fort Madison High School
|
8-5
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Underwood
|
7:00 PM CT
|
GCSD Activities Complex
|
|
CXL
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
AGWSR
|
7:00 PM CT
|
George Wilhelm Complex Baseball Diamond #1
|
4-3
|
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
South Hardin
|
7:00 PM CT
|
Gladbrook-Reinbeck High School
|
10-6
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
West Delaware
|
7:00 PM CT
|
Harms Stadium at Hertel Field - Wartburg Campus
|
7-6
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
Columbus Catholic
|
7:00 PM CT
|
Hudson Athletic Complex
|
8-2
|
JV/V
|
|
|
|
Independence
vs.
North Fayette Valley
|
7:00 PM CT
|
Independence High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Linn-Mar
|
7:00 PM CT
|
Iowa City West High School Baseball Field
|
10-4
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Dubuque Senior
|
7:00 PM CT
|
Jefferson Baseball Complex
|
5-4
|
Jr. J-Hawk Night - 10U White
|
|
|
|
Jesup
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
7:00 PM CT
|
Jesup High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Waukee Northwest
|
7:00 PM CT
|
Johnston High School
|
5-2
|
JV/V
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Dubuque Hempstead
|
7:00 PM CT
|
Kennedy High School Herkelman Field
|
8-7
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Des Moines East
|
7:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School Roosevelt Baseball Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Des Moines Roosevelt
|
7:00 PM CT
|
Marshalltown High School
|
12-3
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Waterloo West
|
7:00 PM CT
|
Mercer Park
|
5-4
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Tri-Center
|
7:00 PM CT
|
Merchants Park
|
22-19
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Wahlert Catholic
|
7:00 PM CT
|
Prairie High School HS Baseball Fields
|
3-2
|
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Pocahontas Area
|
7:00 PM CT
|
Storm Lake High School
|
10-1
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Creston
|
7:00 PM CT
|
Van Meter School
|
12-11
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Oelwein
|
7:00 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Western Dubuque
|
7:00 PM CT
|
Washington High School
|
10-1
|
|
|
|
|
Waukee
vs.
Ankeny
|
7:00 PM CT
|
Waukee Softball/Baseball Complex
|
5-4
|
JV/Var 5:00 start
|
|
|
|
Waukon
vs.
Starmont
|
7:00 PM CT
|
Waukon High School
|
10-1
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
West Liberty Elementary School
|
10-0
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
CAM
|
7:00 PM CT
|
Woodbine Athletic Complex Baseball Field
|
11-1
|
|
|
|
|
Midland
vs.
MFL MarMac
|
7:00 PM CT
|
Wyoming Fairgrounds
|
5-4
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Cedar Falls
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School Ken Charipar Field
|
4-3
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
West Sioux
|
7:15 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School Dutchmen Field
|
4-3
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Sioux Central
|
7:15 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
13-2
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Carroll
|
7:30 PM CT
|
ADM High School Baseball Field 1
|
12-6
|
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
Woodbury Central
|
7:30 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
10-7
|
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
Lake Mills
|
7:30 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
21-9
|
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
Estherville Lincoln Central
|
7:30 PM CT
|
Bishop Garrigan High School Baseball Field
|
7-1
|
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Winterset
|
7:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School Bondurant-Farrar Intermediate School
|
12-2
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
7:30 PM CT
|
Cardinal High School
|
5-3
|
Sponsor Recognition night
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
Carlisle High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Central Springs
vs.
Osage
|
7:30 PM CT
|
Central Springs High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Centerville
|
7:30 PM CT
|
Chariton Middle School
|
7-4
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows Baseball Field
|
9-6
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Albia
|
7:30 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Baseball Field
|
17-10
|
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
ACGC
|
7:30 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard School Baseball Field
|
9-3
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
Southwest Valley
|
7:30 PM CT
|
East Mills High School
|
8-4
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
Garner Hayfield Ventura
|
7:30 PM CT
|
Forest City High School Baseball Field
|
11-1
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
North Polk
|
7:30 PM CT
|
Gilbert High School Baseball Field
|
9-1
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Remsen St. Mary's
|
7:30 PM CT
|
Hinton High School
|
13-0
|
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Greene County
|
7:30 PM CT
|
Mike Penning Athletic Complex (MPAC) Baseball Field
|
7-2
|
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Missouri Valley
|
7:30 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
11-2
|
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Hartley-Melvin-Sanborn
|
7:30 PM CT
|
MMCRU Middle School
|
12-2
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Knoxville
|
7:30 PM CT
|
Mustang Sports Complex
|
10-0
|
Varsity DH-Game 2
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
North Butler
|
7:30 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
10-0
|
|
|
|
|
North Iowa
vs.
North Union
|
7:30 PM CT
|
North Iowa Community School
|
15-8
|
Game
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
Nashua-Plainfield
|
7:30 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
20-5
|
|
|
|
|
Okoboji
vs.
GTRA
|
7:30 PM CT
|
Okoboji High School
|
15-4
|
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Pleasantville
|
7:30 PM CT
|
Pella Christian High School
|
9-3
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
West Monona
|
7:30 PM CT
|
Riverside High School
|
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
West Fork
|
7:30 PM CT
|
Rockford High School
|
11-1
|
Game
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
Gehlen Catholic
|
7:30 PM CT
|
Sargent Field
|
8-5
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
PCM
|
7:30 PM CT
|
Saydel High School Jim Gebhart Field
|
4-3
|
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Perry
|
7:30 PM CT
|
Schilling Field
|
14-2
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Moravia
|
7:30 PM CT
|
SE Warren BSB/SB Fields
|
5-0
|
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
George-Little Rock
|
7:30 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan High School
|
11-10
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Harlan Community
|
7:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
10-6
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
7:30 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
9-5
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
South Winneshiek
|
7:30 PM CT
|
St. Ansgar High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
East Union
|
7:30 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
18-14
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
Newell-Fonda
|
7:30 PM CT
|
Webster City High School
|
6-5
|
|
|
|
|
West Hancock
vs.
Eagle Grove
|
7:30 PM CT
|
West Hancock High School
|
17-2
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
MOC-Floyd Valley
|
7:30 PM CT
|
West Lyon Baseball Field
|
6-5
|
|
|
|