|
Lawton-Bronson
vs.
Hinton
|
12:00 PM
|
|
|
Freshmen DH
|
|
|
|
North Butler
vs.
Riceville
|
1:00 PM CT
|
North Butler Elementary
|
7-3
|
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
Nashua-Plainfield
|
3:00 PM CT
|
Nashua Baseball Field
|
29-9
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
4:00 PM CT
|
Briar Cliff University
|
5-4
|
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
Kee
|
4:00 PM CT
|
Clayton Ridge Elementary School
|
12-3
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
MFL MarMac
|
4:00 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
3-0
|
V/JV
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Springville
|
5:00 PM CT
|
Alburnett High School
|
18-3
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
Essex
|
5:00 PM CT
|
Anderson Park
|
19-4
|
First round Corner Confrence
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Central DeWitt
|
5:00 PM CT
|
Bettendorf High School
|
9-6
|
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
North Scott
|
5:00 PM CT
|
Brady Street Stadium
|
7-3
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Prince of Peace
|
5:00 PM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
11-1
|
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Center Point-Urbana
|
5:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Starmont
|
5:00 PM CT
|
Central City High School
|
10-6
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
East Union
|
5:00 PM CT
|
Central Decatur High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Waverly-Shell Rock
|
5:00 PM CT
|
Charles City High School
|
1-0
|
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
Harris-Lake Park
|
5:00 PM CT
|
Cherokee Middle School
|
15-13
|
VARSITY ONLY
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Clinton
|
5:00 PM CT
|
Dav. West BB/SB Complex
|
20-5
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Des Moines Christian
|
5:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
17-0
|
Doubleheader: Game 1
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Des Moines East
|
5:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
6-0
|
Senior Night
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Maquoketa Valley
|
5:00 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
10-5
|
Senior Night
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
Midland
|
5:00 PM CT
|
Easton Valley Elementary School
|
10-6
|
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Des Moines Roosevelt
|
5:00 PM CT
|
Fort Dodge Senior High School
|
4-3
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Griswold
vs.
East Mills
|
5:00 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
14-4
|
Corner Conference Tournament
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
BCLUW
|
5:00 PM CT
|
Gladbrook-Reinbeck High School
|
16-6
|
|
|
|
|
Ogden
vs.
Interstate 35
|
5:00 PM CT
|
I-35 High School
|
3-1
|
Game 1 DH
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Maquoketa
|
5:00 PM CT
|
Jenk Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Lawton-Bronson
|
5:00 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
6-4
|
WVC Tournament Consolation
|
|
|
|
Mason City
vs.
Des Moines Lincoln
|
5:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School
|
7-1
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Marquette Catholic
|
5:00 PM CT
|
Lisbon City Park
|
13-3
|
|
|
|
|
Earlham
vs.
Panorama
|
5:00 PM CT
|
Panorama High School
|
11-1
|
DH Gm 1
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Davenport North
|
5:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Wahlert Catholic
|
5:00 PM CT
|
Robinson-Dresser Sports Complex Baseball
|
13-3
|
Game 1 - Make up from May 25/June 8
|
|
|
|
Solon
vs.
Mount Vernon
|
5:00 PM CT
|
Solon Recreation and Nature Area
|
13-4
|
|
|
|
|
South Tama
vs.
Marion
|
5:00 PM CT
|
South Tama High School
|
7-1
|
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Ottumwa
|
5:00 PM CT
|
Southeast Polk Baseball Stadium
|
6-1
|
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Assumption
|
5:00 PM CT
|
Tom Bruner Field
|
10-2
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Norwalk
|
5:00 PM CT
|
Valley High School
|
2-1
|
Senior Night
|
|
|
|
Van Meter
vs.
ACGC
|
5:00 PM CT
|
Van Meter School
|
16-7
|
|
|
|
|
Waukon
vs.
Oelwein
|
5:00 PM CT
|
Waukon High School
|
13-1
|
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Clear Creek Amana
|
5:00 PM CT
|
West Delaware Schools - (Beckman Sports Complex)
|
20-5
|
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Independence
|
5:00 PM CT
|
Williamsburg High School
|
14-0
|
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
West Hancock
|
5:30 PM CT
|
Bishop Garrigan High School
|
11-1
|
FATHER'S DAY
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Burlington
|
5:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
8-0
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Harlan Community
|
5:30 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
8-6
|
Finish game started in Atlantic on 6/7/22.
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Mount Pleasant
|
5:30 PM CT
|
Joyce Park
|
10-7
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Murray
|
5:30 PM CT
|
Lamoni Foreman City Park
|
10-3
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
5:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
10-6
|
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Logan-Magnolia
|
5:30 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
9-8
|
Make up
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Moulton-Udell
|
5:30 PM CT
|
Melcher-Dallas Baseball Field
|
1-0
|
Moulton-Udell does not have enough players and will have to forfeit this game. - FORFEIT
|
|
|
|
Moravia
vs.
Mormon Trail
|
5:30 PM CT
|
Moravia High School
|
5-0
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Sioux City West
|
5:30 PM CT
|
North High School
|
4-3
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
River Valley
|
5:30 PM CT
|
OABCIG Senior High School
|
4-1
|
WVC Tournament Game
|
|
|
|
Okoboji
vs.
Estherville Lincoln Central
|
5:30 PM CT
|
Okoboji High School
|
10-3
|
JV/V
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Indianola
|
5:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Newell-Fonda
|
5:30 PM CT
|
Peterson Brooke Memorial
|
4-2
|
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
Gehlen Catholic
|
5:30 PM CT
|
Sargent Field
|
6-2
|
Akron-Westfield Baseball Field
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Wapsie Valley
|
5:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
8-7
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Seymour
|
5:30 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Fort Madison
|
5:30 PM CT
|
Washington High School
|
12-5
|
|
|
|
|
West Harrison
vs.
CAM
|
5:30 PM CT
|
West Harrison High School
|
7-1
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Boyden-Hull/Rock Valley
|
5:45 PM CT
|
Western Christian High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
6:00 PM CT
|
Briar Cliff University
|
11-6
|
|
|
|
|
HLV
vs.
Colfax-Mingo
|
6:00 PM CT
|
HLV Community Schools
|
6-3
|
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
6:00 PM CT
|
Nashua Baseball Field
|
12-2
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
West Liberty
|
7:00 PM CT
|
Anamosa Middle School
|
5-3
|
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
Dike-New Hartford
|
7:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
19-7
|
JV/V
|
|
|
|
Bellevue
vs.
West Branch
|
7:00 PM CT
|
Bellevue Middle + High School
|
5-3
|
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Central DeWitt
|
7:00 PM CT
|
Bettendorf High School
|
6-2
|
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
Brady Street Stadium
|
10-4
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Prince of Peace
|
7:00 PM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
11-4
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Mid-Prairie
|
7:00 PM CT
|
Camanche Baseball "Gus Witt Field"
|
17-7
|
Senior Night
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Sigourney
|
7:00 PM CT
|
Cardinal High School
|
11-5
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Wilton
|
7:00 PM CT
|
Cascade High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Starmont
|
7:00 PM CT
|
Central City High School
|
9-4
|
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Central Lee
|
7:00 PM CT
|
Central Lee High School
|
10-6
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Waverly-Shell Rock
|
7:00 PM CT
|
Charles City High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Decorah
|
7:00 PM CT
|
Clear Lake - Lions Field
|
28-3
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Grand View Christian
|
7:00 PM CT
|
Colo-NESCO Elementary School Duane Newton Field
|
7-3
|
|
|
|
|
Danville
vs.
Van Buren County
|
7:00 PM CT
|
Danville Jr/Sr High School
|
7-5
|
Senior Night
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Clinton
|
7:00 PM CT
|
Dav. West BB/SB Complex
|
13-3
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
West Central Valley
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
11-1
|
Doubleheader: Game 2
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Maquoketa Valley
|
7:00 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
13-2
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
Grundy Center
|
7:00 PM CT
|
East Marshall Middle School
|
9-1
|
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
Midland
|
7:00 PM CT
|
Easton Valley Elementary School
|
5-4
|
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Des Moines Roosevelt
|
7:00 PM CT
|
Fort Dodge Senior High School
|
17-4
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
GMG
|
7:00 PM CT
|
GMG Baseball/Softball Fields
|
14-4
|
JV@ 5 followed by Varsity
|
|
|
|
Highland
vs.
Wapello
|
7:00 PM CT
|
Highland High School
|
10-1
|
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Pekin
|
7:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
5-4
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
Denver
|
7:00 PM CT
|
Hudson Athletic Complex
|
15-5
|
|
|
|
|
Ogden
vs.
Interstate 35
|
7:00 PM CT
|
I-35 High School
|
7-3
|
Game 2 DH
|
|
|
|
Jesup
vs.
Union Community
|
7:00 PM CT
|
Jesup High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
Woodbury Central
|
7:00 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
4-3
|
Conference Tourney Finals or Consolation
|
|
|
|
Mason City
vs.
Des Moines Lincoln
|
7:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School
|
11-2
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Marquette Catholic
|
7:00 PM CT
|
Lisbon City Park
|
15-0
|
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Newton
|
7:00 PM CT
|
Marshalltown High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Tipton
vs.
Monticello
|
7:00 PM CT
|
Monticello High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Clarke
|
7:00 PM CT
|
Mustang Sports Complex
|
16-2
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Durant
|
7:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
|
Senior Night -- CANCELED - NO UMPIRES
|
|
|
|
OABCIG
vs.
MVAOCOU
|
7:00 PM CT
|
OABCIG Senior High School
|
5-0
|
|
|
|
|
Panorama
vs.
Earlham
|
7:00 PM CT
|
Panorama High School
|
9-4
|
DH Gm 2
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Davenport North
|
7:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
17-0
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Wahlert Catholic
|
7:00 PM CT
|
Robinson-Dresser Sports Complex Baseball
|
14-4
|
Game 2 - Make up from May 25/June 8
|
|
|
|
Sheldon
vs.
George-Little Rock
|
7:00 PM CT
|
Sheldon High School
|
6-4
|
|
|
|
|
Solon
vs.
Mount Vernon
|
7:00 PM CT
|
Solon Recreation and Nature Area
|
10-7
|
|
|
|
|
South Hardin
vs.
AGWSR
|
7:00 PM CT
|
South Hardin High School
|
3-1
|
Senior Night
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Postville
|
7:00 PM CT
|
South Winneshiek Baseball Field
|
17-2
|
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Ottumwa
|
7:00 PM CT
|
Southeast Polk Baseball Stadium
|
4-3
|
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Assumption
|
7:00 PM CT
|
Tom Bruner Field
|
21-0
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
ACGC
|
7:00 PM CT
|
Van Meter School
|
16-5
|
|
|
|
|
Waukon
vs.
Oelwein
|
7:00 PM CT
|
Waukon High School
|
11-1
|
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Clear Creek Amana
|
7:00 PM CT
|
West Delaware Schools - (Beckman Sports Complex)
|
10-0
|
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Independence
|
7:00 PM CT
|
Williamsburg High School
|
12-1
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Benton
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Boyden-Hull/Rock Valley
|
7:15 PM CT
|
Western Christian High School
|
8-1
|
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Ridge View
|
7:30 PM
|
|
|
Conference Tourney
|
|
|
|
ADM
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
ADM High School
|
8-7
|
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Springville
|
7:30 PM CT
|
Alburnett High School
|
20-10
|
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
GTRA
|
7:30 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
15-2
|
JV/V
|
|
|
|
Stanton
vs.
Sidney
|
7:30 PM CT
|
Anderson Park
|
8-7
|
2nd Round Corner Conference Tournament
|
|
|
|
Audubon
vs.
IKM-Manning
|
7:30 PM CT
|
Audubon High School
|
5-0
|
|
|
|
|
Baxter
vs.
Saydel
|
7:30 PM CT
|
Baxter - Seales Sport Complex
|
7-5
|
JV @ 5:30, Varsity @ 7:30
|
|
|
|
Bedford
vs.
Southwest Valley
|
7:30 PM CT
|
Bedford Softball/Baseball Complex
|
8-2
|
Varsity
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Center Point-Urbana
|
7:30 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Turkey Valley
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows Baseball Field
|
|
CXL
JV First @ 5:30
|
|
|
|
Creston
vs.
Clarinda
|
7:30 PM CT
|
Creston High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
Lewis Central
|
7:30 PM CT
|
Denison High School
|
15-3
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Des Moines East
|
7:30 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
9-3
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Chariton
|
7:30 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
4-3
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Boyer Valley
|
7:30 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
11-8
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Burlington
|
7:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
6-3
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
East Mills
|
7:30 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
8-0
|
CCT
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Forest City
|
7:30 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Red Oak
|
7:30 PM CT
|
Glenwood - 400 Sivers Rd
|
4-2
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
Manson-NW Webster
|
7:30 PM CT
|
Greenwood Park
|
13-12
|
JV - 5:30, V - 7:30
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Nevada
|
7:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
10-2
|
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
Southeast Valley
|
7:30 PM CT
|
Iowa Falls - Cadet Field
|
15-5
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Atlantic
|
7:30 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
14-4
|
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Maquoketa
|
7:30 PM CT
|
Jenk Field
|
11-1
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Mount Pleasant
|
7:30 PM CT
|
Joyce Park
|
11-6
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Centerville
|
7:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
5-0
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
16-3
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Nodaway Valley
|
7:30 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
4-0
|
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
AHSTW
|
7:30 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
9-8
|
|
|
|
|
Boone
vs.
Gilbert
|
7:30 PM CT
|
Memorial Park
|
7-6
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
Carlisle
|
7:30 PM CT
|
Merchants Park
|
18-5
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Missouri Valley
|
7:30 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
7-5
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Storm Lake
|
7:30 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Sioux City West
|
7:30 PM CT
|
North High School
|
10-1
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
Bondurant-Farrar
|
7:30 PM CT
|
North Polk High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Central Lyon
|
7:30 PM CT
|
Open Space Athletic Complex Baseball Field
|
6-3
|
|
|
|
|
Osage
vs.
New Hampton
|
7:30 PM CT
|
Osage High School
|
8-6
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Indianola
|
7:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
8-4
|
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Columbus Catholic
|
7:30 PM CT
|
Schilling Field Schiling Field
|
11-2
|
Senior Night
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Wayne
|
7:30 PM CT
|
SE Warren BSB/SB Fields
|
5-3
|
Senior Night
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Unity Christian
|
7:30 PM CT
|
South O'Brien - Swanson Sports Complex
|
14-5
|
War Eagle Conference Game
|
|
|
|
South Tama
vs.
Marion
|
7:30 PM CT
|
South Tama High School
|
21-5
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Mount Ayr
|
7:30 PM CT
|
St. Marys Baseball Field
|
5-4
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Treynor
|
7:30 PM CT
|
Underwood High School
|
10-2
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Fort Madison
|
7:30 PM CT
|
Washington High School
|
16-10
|
|
|
|