|
|
4:00 PM CT
|
Perry High School |
|
Perry Varsity Tournament
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Earlham
|
4:00 PM CT
|
Perry High School
|
2-0 (21-11, 21-18)
|
|
|
|
|
Perry
vs.
Des Moines East
|
4:00 PM CT
|
Perry High School
|
2-1 (21-15, 14-21, 15-13)
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Ogden
|
4:00 PM CT
|
Perry High School
|
2-1 (19-21, 21-11, 15-13)
|
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Nodaway Valley
|
4:00 PM CT
|
Perry High School
|
2-1 (21-15, 16-21, 15-10)
|
Perry Tournament
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Ogden
|
4:00 PM CT
|
Perry High School
|
2-0 (21-8, 21-10)
|
Perry Tournament
|
|
|
|
Earlham
vs.
Perry
|
4:00 PM CT
|
Perry High School
|
|
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
Ogden
|
4:00 PM CT
|
Perry High School
|
2-0 (23-21, 21-14)
|
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Earlham
|
5:00 PM CT
|
Perry High School
|
2-1 (21-16, 20-22, 15-9)
|
Perry Tournament
|
|
|
|
Starmont
vs.
Central Elkader
|
5:00 PM CT
|
Starmont High School
|
2-0 (25-13, 25-17)
|
Triangular
|
|
|
|
Solon
vs.
Oelwein
|
5:00 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-0 (21-9, 21-9)
|
Triangular
|
|
|
|
Alburnett
vs.
North Cedar
|
5:15 PM CT
|
Alburnett High School
|
3-0 (25-16, 25-10, 25-16)
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Lisbon
|
5:15 PM CT
|
Central City High School
|
3-0 (26-24, 25-22, 25-19)
|
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Calamus-Wheatland
|
5:15 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
3-0 (25-21, 25-17, 25-20)
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Prince of Peace
|
5:15 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
3-2 (25-23, 20-25, 25-27, 25-17, 16-14)
|
Non- Conf
|
|
|
|
North Linn
vs.
Marquette Catholic
|
5:15 PM CT
|
North Linn High School
|
3-0 (25-13, 25-15, 25-8)
|
|
|
|
|
Perry
vs.
Earlham
|
5:15 PM CT
|
Perry High School
|
2-1 (21-12, 19-21, 15-7)
|
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
South Central Calhoun
|
5:30 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
3-0 (25-23, 25-15, 26-24)
|
JVR - JV- Var
|
|
|
|
Diagonal
vs.
Mormon Trail
|
5:30 PM CT
|
Diagonal High School
|
3-1 (26-28, 25-19, 25-11, 25-12)
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
Lake Mills
|
5:30 PM CT
|
Eagle Grove Elementary School
|
3-0 (25-10, 25-11, 25-14)
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Sioux City East
|
5:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
3-0 (8-25, 15-25, 20-25)
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Iowa Valley
|
5:30 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
3-1 (23-25, 25-19, 25-21, 27-25)
|
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Emmetsburg
|
5:30 PM CT
|
Newell-Fonda Community School
|
3-2 (25-18, 18-25, 15-25, 25-12, 15-9)
|
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
English Valleys
|
5:30 PM CT
|
North Mahaska High School
|
3-0 (25-23, 25-11, 25-16)
|
|
|
|
|
OABCIG
vs.
Storm Lake
|
5:30 PM CT
|
OABCIG Elementary And Middle School
|
3-1 (25-23, 14-25, 25-23, 25-17)
|
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
Lamoni
|
5:30 PM CT
|
Orient-Macksburg Community School
|
3-0 (25-15, 25-14, 25-12)
|
V/JV
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Mount Ayr
|
5:30 PM CT
|
Pleasantville High School
|
2-0 (26-24, 25-10)
|
Tiangular vs Clarke, Pleasantville & Mount Ayr
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Storm Lake St. Mary's
|
5:30 PM CT
|
Pocahontas Area High School
|
3-0 (25-16, 25-18, 25-17)
|
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Moulton-Udell
|
5:30 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High SEW High School (Big Gym
|
3-0 (25-18, 25-1, 25-19)
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
CAM
|
5:30 PM CT
|
Woodbine High School HS Gym
|
3-2 (25-20, 25-22, 11-25, 18-25, 15-12)
|
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
MVAOCOU
|
6:00 PM CT
|
Ar-We-Va High School
|
3-0 (25-13, 25-18, 25-19)
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
Riverside
|
6:00 PM CT
|
Audubon High School
|
3-0 (25-21, 25-22, 25-18)
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Mason City
|
6:00 PM CT
|
Clear Lake High School Clear Lake High School
|
2-0 (28-26, 25-22)
|
Volleyball Tournament
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
Cedar Valley Christian
|
6:00 PM CT
|
Starmont High School
|
2-1 (26-24, 22-25, 15-6)
|
|
|
|
|
Valley Lutheran
vs.
Colo-Nesco
|
6:00 PM CT
|
Valley Lutheran School
|
|
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Oelwein
|
6:00 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-0 (21-16, 21-17)
|
Triangular
|
|
|
|
Greene County
vs.
Roland-Story
|
6:30 PM CT
|
Greene County High School
|
3-1 (22-25, 25-18, 25-23, 25-13)
|
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Wapello
|
6:30 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
3-0 (25-14, 25-10, 25-9)
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Clarke
|
6:30 PM CT
|
Pleasantville High School
|
2-0 (25-20, 25-17)
|
Pleasantville Triangular
|
|
|
|
Saydel
vs.
West Marshall
|
6:30 PM CT
|
Saydel High School
|
3-0 (25-20, 25-17, 25-19)
|
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
South Sioux City
|
6:30 PM CT
|
Sioux City West High School
|
3-1 (25-19, 25-19, 19-25, 25-22)
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Moravia
|
6:30 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
3-0 (25-11, 25-11, 25-16)
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
CAM
|
6:30 PM CT
|
Woodbine High School HS Gym
|
2-1 (22-25, 25-22, 15-11)
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Stanton
|
6:45 PM CT
|
Bedford High School Big Gym
|
3-0 (25-6, 25-14, 25-16)
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
West Lyon
|
6:45 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School New Gym
|
3-0 (25-19, 25-19, 25-21)
|
|
|
|
|
Paton-Churdan
vs.
Glidden-Ralston
|
6:45 PM CT
|
Paton-Churdan Community School
|
3-0 (25-12, 25-17, 25-15)
|
JV/VARSITY
|
|
|
|
Rock Valley
vs.
Central Lyon
|
6:45 PM CT
|
Rock Valley High School
|
3-0 (25-17, 28-26, 25-15)
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Okoboji
|
6:45 PM CT
|
Sioux Center High School
|
3-0 (25-4, 25-10, 25-7)
|
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Western Dubuque
|
7:00 PM CT
|
Beckman Catholic High School
|
3-0 (25-14, 25-20, 25-23)
|
|
|
|
|
BGM
vs.
East Marshall
|
7:00 PM CT
|
BGM High School
|
3-0 (26-24, 25-16, 25-11)
|
Non-conference
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Lenox
|
7:00 PM CT
|
Central Decatur High School
|
3-1 (25-27, 25-20, 25-7, 25-19)
|
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
Sioux City North
|
7:00 PM CT
|
Cherokee Washington High School
|
3-0 (25-21, 25-21, 25-20)
|
Match
|
|
|
|
Clarksville
vs.
Don Bosco
|
7:00 PM CT
|
Clarksville High School
|
3-0 (25-8, 25-15, 25-11)
|
|
|
|
|
Durant
vs.
Regina Catholic
|
7:00 PM CT
|
Durant High School
|
3-0 (25-16, 25-18, 25-20)
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
North Union
|
7:00 PM CT
|
Estherville-LC High School
|
3-2 (21-25, 21-25, 27-25, 25-19, 15-13)
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Bishop Garrigan
|
7:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
3-0 (25-17, 27-25, 25-21)
|
|
|
|
|
Ballard
vs.
Gilbert
|
7:00 PM CT
|
Gilbert High School HS Gym
|
3-2 (26-28, 25-22, 25-10, 20-25, 15-11)
|
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
North Tama
|
7:00 PM CT
|
Gladbrook-Reinbeck High School
|
3-1 (25-23, 25-23, 20-25, 25-19)
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
Manson-NW Webster
|
7:00 PM CT
|
Graettinger/Terril High School
|
3-0 (25-12, 25-9, 25-13)
|
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
Missouri Valley
|
7:00 PM CT
|
IKM-Manning High School
|
3-0 (25-12, 25-11, 25-5)
|
|
|
|
|
Meskwaki Settlement
vs.
GMG
|
7:00 PM CT
|
Meskwaki Settlement School
|
3-0 (25-10, 25-11, 25-5)
|
JV 6:00; V 7:00
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Hinton
|
7:00 PM CT
|
MMCRU High School
|
3-0 (25-11, 25-15, 25-10)
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Osage
|
7:00 PM CT
|
North Butler High School
|
3-0 (25-13, 25-15, 25-13)
|
|
|
|
|
North Iowa
vs.
West Hancock
|
7:00 PM CT
|
North Iowa Community School
|
3-0 (25-18, 26-24, 25-6)
|
|
|
|
|
Panorama
vs.
Interstate 35
|
7:00 PM CT
|
Panorama High School
|
3-0 (25-16, 25-18, 25-18)
|
|
|
|
|
PCM
vs.
Nevada
|
7:00 PM CT
|
PCM High School
|
3-0 (25-17, 25-15, 25-17)
|
|
|
|
|
Perry
vs.
Nodaway Valley
|
7:00 PM CT
|
Perry High School
|
2-0 (21-15, 21-18)
|
|
|
|
|
Earlham
vs.
South Hamilton
|
7:00 PM CT
|
Perry High School
|
|
|
|
|
|
Earlham
vs.
Nodaway Valley
|
7:00 PM CT
|
Perry High School
|
2-1 (19-21, 21-19, 15-8)
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
Newman Catholic
|
7:00 PM CT
|
Rockford High School
|
3-1 (19-25, 25-21, 25-22, 25-19)
|
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
George-Little Rock
|
7:00 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan High School
|
3-1 (27-25, 22-25, 25-19, 28-26)
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
Falls City Sacred Heart
|
7:00 PM CT
|
Sidney High School
|
3-1 (25-21, 19-25, 25-23, 26-24)
|
|
|
|
|
Siouxland Christian
vs.
Whiting
|
7:00 PM CT
|
Siouxland Christian School
|
3-0 (25-7, 26-24, 25-15)
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
Cedar Valley Christian
|
7:00 PM CT
|
Starmont High School
|
2-0 (25-12, 25-13)
|
Triangular
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
7:00 PM CT
|
Thomas Jefferson High School
|
3-0 (25-6, 25-15, 25-16)
|
|
|
|
|
Tripoli
vs.
Janesville
|
7:00 PM CT
|
Tripoli High School
|
3-1 (25-21, 22-25, 27-25, 25-19)
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Akron-Westfield
|
7:00 PM CT
|
Unity Christian High School
|
3-0 (25-14, 25-16, 25-17)
|
|
|
|
|
Valley Lutheran
vs.
Colo-Nesco
|
7:00 PM CT
|
Valley Lutheran School
|
3-0 (25-13, 25-15, 25-17)
|
|
|
|
|
Solon
vs.
Vinton-Shellsburg
|
7:00 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-1 (21-16, 14-21, 15-12)
|
|
|
|
|
Waterloo Christian
vs.
Dunkerton
|
7:00 PM CT
|
Waterloo Christian School
|
3-0 (25-18, 25-13, 25-20)
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Tipton
|
7:00 PM CT
|
Wilton High School
|
3-1 (21-25, 25-21, 25-10, 25-14)
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Creston
|
7:15 PM CT
|
ADM High School
|
3-1 (22-25, 25-15, 25-17, 25-10)
|
|
|
|
|
Baxter
vs.
Collins-Maxwell
|
7:15 PM CT
|
Baxter High School
|
3-0 (25-13, 25-11, 25-15)
|
|
|
|
|
Boyden-Hull
vs.
Sheldon
|
7:15 PM CT
|
Boyden-Hull High School
|
3-1 (25-14, 25-21, 13-25, 27-25)
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Bellevue
|
7:15 PM CT
|
Camanche High School
|
3-1 (25-22, 25-19, 24-26, 25-11)
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Clear Lake
|
7:15 PM CT
|
Clear Lake High School Clear Lake High School
|
2-0 (25-20, 25-20)
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Independence
|
7:15 PM CT
|
Decorah High School
|
3-1 (25-17, 25-18, 24-26, 25-12)
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
Clarinda
|
7:15 PM CT
|
East Mills High School
|
3-2 (14-25, 25-12, 21-25, 30-28, 15-7)
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Red Oak
|
7:15 PM CT
|
Glenwood Community High School
|
3-0 (25-9, 25-18, 25-21)
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Harlan Community
|
7:15 PM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
3-0 (25-18, 27-25, 25-19)
|
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Cascade
|
7:15 PM CT
|
Maquoketa High School
|
3-0 (25-14, 25-16, 25-15)
|
|
|
|
|
Monticello
vs.
Anamosa
|
7:15 PM CT
|
Monticello High School
|
3-1 (25-27, 25-22, 25-12, 25-15)
|
Conference
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Woodward-Granger
|
7:15 PM CT
|
Pella Christian High School
|
3-0 (25-14, 25-15, 25-18)
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Fremont-Mills
|
7:15 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
3-1 (15-25, 25-21, 25-18, 25-23)
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Mid-Prairie
|
7:15 PM CT
|
West Liberty High School
|
3-1 (25-22, 23-25, 25-17, 25-16)
|
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Treynor
|
7:30 PM CT
|
AHSTW Community School
|
3-1 (25-10, 22-25, 25-19, 25-13)
|
|
|
|
|
Algona
vs.
St. Edmond
|
7:30 PM CT
|
Algona High School
|
3-0 (25-13, 25-10, 25-19)
|
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Murray
|
7:30 PM CT
|
Ankeny Christian Academy
|
3-0 (25-7, 25-9, 25-15)
|
JV2, JV1, Varsity
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Denver
|
7:30 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
3-0 (27-25, 25-20, 25-22)
|
|
|
|
|
Danville
vs.
Mediapolis
|
7:30 PM CT
|
Danville Jr/Sr High School
|
3-1 (22-25, 25-21, 25-20, 25-20)
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Midland
|
7:30 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High
|
3-0 (25-20, 25-11, 25-4)
|
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
West Sioux
|
7:30 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
3-2 (24-26, 25-22, 23-25, 25-14, 15-2)
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Highland
|
7:30 PM CT
|
Highland High School Highland High School
|
3-0 (25-6, 25-10, 25-21)
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Valley
|
7:30 PM CT
|
Johnston High School
|
3-1 (26-24, 25-19, 16-25, 25-15)
|
Conference
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Pekin
|
7:30 PM CT
|
Lone Tree High School
|
3-2 (21-25, 25-20, 13-25, 25-16, 15-11)
|
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
WACO
|
7:30 PM CT
|
Louisa-Muscatine High School
|
3-0 (25-8, 25-13, 25-9)
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
Madrid
|
7:30 PM CT
|
Martensdale-St. Marys High School High School Gym
|
3-0 (25-13, 25-10, 25-19)
|
JV @ 6:00, followed by varsity at 7:30
|
|
|
|
New London
vs.
Burlington Notre Dame
|
7:30 PM CT
|
New London Jr-Sr High School
|
3-1 (32-30, 16-25, 25-20, 25-23)
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Clarke
|
7:30 PM CT
|
Pleasantville High School
|
2-1 (14-25, 25-23, 16-14)
|
Pleasantville/Clarke Triangular
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
Harris-Lake Park
|
7:30 PM CT
|
Remsen St. Mary's High School
|
3-0 (25-10, 25-9, 25-15)
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Gehlen Catholic
|
7:30 PM CT
|
South O'Brien High School
|
3-0 (25-7, 25-19, 25-13)
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Sioux Central
|
7:30 PM CT
|
Southeast Valley High School
|
3-2 (25-21, 22-25, 19-25, 25-16, 15-5)
|
|
|
|
|
Springville
vs.
Easton Valley
|
7:30 PM CT
|
Springville High School Machovec Gym
|
3-0 (25-8, 25-13, 25-13)
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Tri-Center
|
7:30 PM CT
|
Underwood High School
|
3-0 (25-20, 25-22, 25-16)
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
Iowa Falls-Alden
|
7:30 PM CT
|
Webster City High School
|
3-0 (25-11, 25-11, 25-6)
|
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
East Sac County
|
7:30 PM CT
|
West Bend-Mallard High School
|
3-1 (17-25, 25-22, 25-21, 25-23)
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Griswold
|
7:30 PM CT
|
Woodbine High School HS Gym
|
2-1 (25-19, 24-26, 15-12)
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Charles City
|
8:00 PM CT
|
Clear Lake High School Clear Lake High School
|
2-1 (25-17, 20-25, 15-13)
|
|
|
|