|
Indianola
vs.
Des Moines Lincoln
|
12:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-12, 25-14)
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Cherokee Washington
|
4:00 PM CT
|
Sheldon High School
|
2-1 (21-16, 14-21, 15-12)
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Algona
|
4:30 PM CT
|
ADM High School
|
2-0 (21-10, 21-17)
|
ADM Quad
|
|
|
|
Newton
vs.
Des Moines Christian
|
4:30 PM CT
|
ADM High School
|
2-0 (21-8, 21-10)
|
ADM Quad
|
|
|
|
Carlisle
vs.
West Marshall
|
4:30 PM CT
|
Carlisle High School
|
2-0 (21-13, 21-15)
|
Carlisle Quad
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Gehlen Catholic
|
4:30 PM CT
|
Sheldon High School
|
2-1 (14-21, 21-18, 15-10)
|
Sheldon Tournament
|
|
|
|
|
4:30 PM CT
|
Sheldon High School |
|
Sheldon Early Bird Tournament
|
|
|
|
Rock Valley
vs.
George-Little Rock
|
4:30 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-0 (21-14, 21-13)
|
Sioux Center Tournament
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Boyden-Hull
|
4:30 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-0 (21-18, 21-12)
|
Sioux Center Tourney-pool play
|
|
|
|
Creston
vs.
West Marshall
|
5:00 PM CT
|
Carlisle High School
|
2-0 (22-20, 21-15)
|
|
|
|
|
Cedar Valley Christian
vs.
Waterloo Christian
|
5:00 PM CT
|
Cedar Valley Christian School
|
2-0 (25-8, 25-14)
|
Triangular
|
|
|
|
Waterloo Christian
vs.
Central City
|
5:00 PM CT
|
Cedar Valley Christian School
|
2-1 (21-25, 28-26, 21-19)
|
Triangular
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
South Hamilton
|
5:00 PM CT
|
Colo-NESCO Jr/Sr High School
|
2-0 (25-6, 25-11)
|
Triangular
|
|
|
|
Madrid
vs.
South Hamilton
|
5:00 PM CT
|
Colo-NESCO Jr/Sr High School
|
2-1 (22-25, 25-15, 15-5)
|
Triangular
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Madrid
|
5:00 PM CT
|
Colo-NESCO Jr/Sr High School
|
2-0 (25-13, 25-17)
|
Triangular
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Panorama
|
5:00 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (25-19, 25-16)
|
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Crestwood High School |
|
Crestwood Triangular
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Charles City
|
5:00 PM CT
|
Cyclone Center Cyclone Center Varsity Gym
|
2-0 (25-16, 25-17)
|
Quad
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
East Sac County
|
5:00 PM CT
|
East Sac County High School
|
3-1 (25-10, 13-25, 25-19, 25-19)
|
Triangular
|
|
|
|
East Sac County
vs.
GTRA
|
5:00 PM CT
|
East Sac County High School
|
3-0 (25-11, 25-17, 25-18)
|
Varsity Triangular (Game 1)
|
|
|
|
Jesup
vs.
Maquoketa Valley
|
5:00 PM CT
|
Jesup High School
|
2-0 (25-22, 25-20)
|
Triangular
|
|
|
|
Jesup
vs.
Clayton Ridge
|
5:00 PM CT
|
Jesup High School
|
2-0 (25-17, 25-19)
|
Triangular
|
|
|
|
Johnston
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
5:00 PM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (25-19, 25-21)
|
Quad
|
|
|
|
North Nodaway
vs.
Heartland Christian
|
5:00 PM CT
|
North Nodaway High School
|
3-2 (25-22, 22-25, 23-25, 25-11, 15-5)
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Interstate 35
|
5:00 PM CT
|
Pleasantville High School
|
3-0 (25-13, 26-24, 25-11)
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Cherokee Washington
|
5:00 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
2-0 (21-13, 21-11)
|
Sheldon Early Bird Tournament
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Des Moines Lincoln
|
5:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
|
Indianola, Norwalk, DM Lincoln, SE Polk
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Norwalk
|
5:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-1 (25-14, 20-25, 15-10)
|
SEP Quad
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Southwest Valley High School Activity Center |
|
Triangular
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Essex
|
5:00 PM CT
|
Southwest Valley High School Activity Center
|
2-0 (25-15, 26-24)
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
MVAOCOU
|
5:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-8, 21-14)
|
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Tri-Center High School |
|
Tri-Center QUAD
|
|
|
|
Sidney
vs.
Glenwood
|
5:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-13, 21-17)
|
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
West Delaware High School Seedorff Gymnasium |
|
WD Triangular
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Dike-New Hartford
|
5:00 PM CT
|
West Delaware High School Seedorff Gymnasium
|
2-0 (27-25, 25-15)
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Des Moines Christian
|
5:30 PM CT
|
ADM High School
|
2-0 (21-15, 21-11)
|
ADM Quad
|
|
|
|
Newton
vs.
Algona
|
5:30 PM CT
|
ADM High School
|
2-1 (24-22, 25-27, 15-10)
|
ADM Quad
|
|
|
|
Bedford
vs.
Central Decatur
|
5:30 PM CT
|
Bedford High School
|
2-0 (25-22, 25-20)
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Central Decatur
|
5:30 PM CT
|
Bedford High School Big Gym
|
2-0 (25-21, 25-20)
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
5:30 PM CT
|
Bettendorf High School
|
2-0 (21-14, 21-12)
|
MAC vs MVC
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Iowa City West
|
5:30 PM CT
|
Bettendorf Middle School
|
2-0 (21-19, 21-16)
|
MAC MVC Challenge
|
|
|
|
North Scott
vs.
Prairie
|
5:30 PM CT
|
Bettendorf Middle School
|
2-0 (21-14, 21-18)
|
MAC/MVC Challenge
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
Belmond-Klemme
|
5:30 PM CT
|
Bishop Garrigan High School
|
3-1 (25-22, 25-19, 18-25, 25-10)
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Creston
|
5:30 PM CT
|
Carlisle High School
|
2-0 (21-11, 21-11)
|
Carlisle Quad
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Creston
|
5:30 PM CT
|
Carlisle High School
|
2-0 (21-12, 21-14)
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Lisbon
|
5:30 PM CT
|
Cyclone Center Cyclone Center Varsity Gym
|
2-0 (30-28, 25-21)
|
Quad
|
|
|
|
Denver
vs.
Charles City
|
5:30 PM CT
|
Cyclone Center Cyclone Center Varsity Gym
|
2-1 (12-25, 25-23, 15-12)
|
Varsity Quad
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Pocahontas Area
|
5:30 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
3-0 (25-22, 25-13, 25-22)
|
|
|
|
|
|
5:30 PM CT
|
Hudson Elementary School Competition Gym |
|
Hudson Varsity Triangular
|
|
|
|
Hudson
vs.
South Winneshiek
|
5:30 PM CT
|
Hudson Elementary School Competition Gym
|
2-0 (25-23, 25-15)
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
Exira-EHK
|
5:30 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
2-0 (26-24, 25-9)
|
|
|
|
|
Moravia
vs.
Moulton-Udell
|
5:30 PM CT
|
Moravia High School
|
3-0 (25-22, 25-21, 25-19)
|
Varsity first followed by JV
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
Melcher-Dallas
|
5:30 PM CT
|
Orient-Macksburg Community School
|
3-2 (16-25, 23-25, 25-18, 25-14, 15-10)
|
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
River Valley
|
5:30 PM CT
|
Remsen St. Mary's High School
|
2-0 (25-10, 25-22)
|
Varsity Triangular
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
LeMars
|
5:30 PM CT
|
Sheldon High School
|
2-1 (21-13, 19-21, 15-13)
|
Sheldon Tournament
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Rock Valley
|
5:30 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-1 (19-21, 21-10, 15-11)
|
Sioux Center Tournament
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Burlington
|
5:30 PM CT
|
West Burlington High School
|
3-0 (25-15, 25-17, 25-15)
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Western Dubuque
|
5:30 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
2-0 (25-10, 25-11)
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Dubuque Senior
|
5:30 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
2-0 (25-16, 25-23)
|
MVC/MAC Crossover
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Assumption
|
5:30 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
2-0 (25-18, 25-11)
|
MVC/MAC Crossover
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Tripoli
|
5:45 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-11, 21-16)
|
|
|
|
|
|
5:45 PM CT
|
Fairfield High School |
|
Steve Heisel VB Quad
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Albia
|
5:45 PM CT
|
Fairfield High School
|
2-1 (25-16, 23-25, 15-12)
|
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
6:00 PM CT
|
Bettendorf Middle School
|
2-0 (23-21, 21-13)
|
MAC MVC Challenge
|
|
|
|
Audubon
vs.
Panorama
|
6:00 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-1 (26-24, 17-25, 15-13)
|
Triangular
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Iowa City High
|
6:00 PM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (25-23, 25-20)
|
Johnston Quad
|
|
|
|
Lenox
vs.
Griswold
|
6:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School High School Gym
|
2-1 (18-25, 25-18, 15-5)
|
|
|
|
|
|
6:00 PM CT
|
Mount Vernon High School |
|
Quad
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Clear Creek Amana
|
6:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-14, 25-17)
|
WaMaC Quad
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Solon
|
6:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-11, 25-22)
|
WaMaC Quad
|
|
|
|
Chariton
vs.
Interstate 35
|
6:00 PM CT
|
Pleasantville High School
|
2-0 (25-19, 25-12)
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
LeMars
|
6:00 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
2-0 (21-18, 21-12)
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Norwalk
|
6:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-10, 25-14)
|
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Indianola
|
6:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-19, 25-14)
|
SEP Quad
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
East Mills
|
6:00 PM CT
|
Southwest Valley High School Activity Center
|
2-0 (25-8, 25-15)
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
MVAOCOU
|
6:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-17, 21-13)
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Glenwood
|
6:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-14, 21-10)
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Marion
|
6:15 PM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (25-12, 25-23)
|
Quad
|
|
|
|
River Valley
vs.
West Harrison
|
6:15 PM CT
|
Remsen St. Mary's High School
|
2-0 (25-16, 25-15)
|
Triangular
|
|
|
|
LeMars
vs.
Cherokee Washington
|
6:15 PM CT
|
Sheldon High School
|
2-0 (9-21, 8-21)
|
Sheldon Tournament
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Spirit Lake
|
6:15 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
2-0 (21-15, 21-6)
|
Sheldon Early Bird Tournament
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Iowa City Liberty
|
6:15 PM CT
|
West Delaware High School Seedorff Gymnasium
|
2-0 (25-23, 25-17)
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Central Lyon
|
6:20 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-0 (21-16, 21-10)
|
Tournament (Teams TBD)
|
|
|
|
ADM
vs.
Newton
|
6:30 PM CT
|
ADM High School
|
2-0 (21-17, 21-15)
|
ADM Quad
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Algona
|
6:30 PM CT
|
ADM High School
|
2-0 (21-16, 21-17)
|
Quad
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Prairie
|
6:30 PM CT
|
Bettendorf High School
|
2-0 (21-10, 21-17)
|
MAC vs MVC
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Prairie
|
6:30 PM CT
|
Bettendorf Middle School
|
2-1 (14-21, 21-14, 15-6)
|
MAC MVC Challenge
|
|
|
|
North Scott
vs.
Iowa City West
|
6:30 PM CT
|
Bettendorf Middle School
|
2-0 (21-18, 24-22)
|
MAC/MVC Challenge
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Oskaloosa
|
6:30 PM CT
|
Carlisle High School
|
2-1 (15-21, 21-10, 15-7)
|
Carlisle Quad
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Oskaloosa
|
6:30 PM CT
|
Carlisle High School
|
2-0 (21-16, 21-14)
|
Carlisle Quad
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Charles City
|
6:30 PM CT
|
Cyclone Center Cyclone Center JV Gym
|
2-0 (25-11, 25-22)
|
Quad
|
|
|
|
Denver
vs.
New Hampton
|
6:30 PM CT
|
Cyclone Center Cyclone Center Varsity Gym
|
2-0 (25-17, 25-22)
|
Quad
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
GTRA
|
6:30 PM CT
|
East Sac County High School
|
3-0 (25-11, 25-5, 25-11)
|
Varsity Triangular (Game 2)
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Dunkerton
|
6:30 PM CT
|
Hudson High School
|
2-0 (25-19, 25-11)
|
Hudson Triangular
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Mount Pleasant
|
6:30 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
2-0 (25-13, 26-24)
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
George-Little Rock
|
6:30 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-0 (23-21, 21-14)
|
Sioux Center Tournament
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Boyden-Hull
|
6:30 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-1 (21-13, 16-21, 15-4)
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Dubuque Senior
|
6:30 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
2-0 (25-12, 25-15)
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Dubuque Hempstead
|
6:30 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
2-1 (22-25, 25-16, 15-11)
|
MVC/MAC Crossover
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Assumption
|
6:30 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
2-1 (25-22, 18-25, 15-12)
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Tripoli
|
7:00 PM
|
|
2-1 (21-16, 17-21, 15-9)
|
Triangular
|
|
|
|
Ballard
vs.
Iowa Falls-Alden
|
7:00 PM CT
|
Ballard High School
|
3-0 (25-8, 25-13, 25-13)
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Mount Ayr
|
7:00 PM CT
|
Bedford High School Big Gym
|
3-1 (25-21, 26-24, 21-25, 19-25)
|
Triangular
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Humboldt
|
7:00 PM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
3-2 (15-25, 22-25, 27-25, 25-20, 16-14)
|
|
|
|
|
Cedar Valley Christian
vs.
Central City
|
7:00 PM CT
|
Cedar Valley Christian School
|
2-0 (25-6, 25-11)
|
Triangular
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Audubon
|
7:00 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (25-22, 25-12)
|
Triangular
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
7:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-18, 21-11)
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
Forest City
|
7:00 PM CT
|
Eagle Grove Elementary School
|
3-0 (25-21, 25-12, 25-8)
|
|
|
|
|
Albia
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
7:00 PM CT
|
Fairfield High School
|
2-0 (25-20, 25-16)
|
Fairfield Tri
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
North Iowa
|
7:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
3-0 (25-22, 25-17, 25-14)
|
|
|
|
|
GMG
vs.
BGM
|
7:00 PM CT
|
GMG High School
|
3-2 (26-24, 10-25, 11-25, 25-18, 15-12)
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Storm Lake
|
7:00 PM CT
|
Hinton High School
|
3-0 (25-9, 25-11, 25-16)
|
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
Maquoketa Valley
|
7:00 PM CT
|
Jesup High School
|
2-0 (26-24, 25-16)
|
Tri
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Marion
|
7:00 PM CT
|
Johnston High School
|
2-1 (20-25, 25-19, 15-6)
|
Johnston Quad
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Marion
|
7:00 PM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (25-18, 25-14)
|
Johnston Quad
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
West Hancock
|
7:00 PM CT
|
Lake Mills Senior High School
|
3-0 (25-8, 25-6, 25-5)
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Exira-EHK
|
7:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School High School Gym
|
2-0 (25-20, 25-16)
|
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Solon
|
7:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-20, 25-19)
|
WaMaC Quad
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Center Point-Urbana
|
7:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-19, 25-17)
|
WaMaC Quad
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Rockford
|
7:00 PM CT
|
Nashua Plainfield High School
|
3-1 (25-20, 25-23, 19-25, 25-16)
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Northwood-Kensett
|
7:00 PM CT
|
North Butler High School
|
3-0 (25-15, 25-21, 25-21)
|
|
|
|
|
Osage
vs.
Newman Catholic
|
7:00 PM CT
|
Osage High School
|
3-0 (25-15, 25-11, 25-11)
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Chariton
|
7:00 PM CT
|
Pleasantville High School
|
2-1 (25-14, 17-25, 15-11)
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Central Springs
|
7:00 PM CT
|
Saint Ansgar Community High School
|
3-1 (19-25, 25-21, 25-16, 25-23)
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Spirit Lake
|
7:00 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
2-0 (21-16, 21-18)
|
Sheldon Early Bird Tournament
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Gehlen Catholic
|
7:00 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
2-0 (21-15, 21-13)
|
Sheldon Early Bird Tournament
|
|
|
|
Indianola
vs.
Norwalk
|
7:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-21, 25-17)
|
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Des Moines Lincoln
|
7:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-11, 25-22)
|
SEP Quad
|
|
|
|
East Mills
vs.
Essex
|
7:00 PM CT
|
Southwest Valley High School Activity Center
|
3-0 (25-6, 25-12, 25-12)
|
|
|
|
|
Stanton
vs.
Fremont-Mills
|
7:00 PM CT
|
Stanton High School
|
3-0 (25-10, 25-17, 25-15)
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Sidney
|
7:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-17, 21-13)
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Waterloo West
|
7:00 PM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
3-2 (25-15, 25-23, 15-25, 22-25, 15-9)
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Des Moines Roosevelt
|
7:15 PM CT
|
Atlantic High School Gym
|
3-0 (25-18, 25-17, 25-13)
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
North Fayette Valley
|
7:15 PM CT
|
Decorah High School
|
3-0 (25-12, 25-8, 25-9)
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Winfield-Mt Union
|
7:15 PM CT
|
Keokuk HS - Wright Fieldhouse
|
3-0 (25-14, 25-13, 25-17)
|
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Davis County
|
7:15 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
2-0 (25-13, 25-12)
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Mid-Prairie
|
7:15 PM CT
|
Washington High School
|
3-0 (25-16, 25-15, 25-16)
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Iowa City West
|
7:30 PM CT
|
Bettendorf High School
|
2-0 (21-9, 22-20)
|
MAC vs MVC
|
|
|
|
North Scott
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
7:30 PM CT
|
Bettendorf Middle School
|
2-0 (21-8, 21-18)
|
MAC/MVC Challenge
|
|
|
|
Denver
vs.
Lisbon
|
7:30 PM CT
|
Cyclone Center Cyclone Center Varsity Gym
|
2-0 (25-18, 25-23)
|
Varsity Quad
|
|
|
|
Highland
vs.
Danville
|
7:30 PM CT
|
Highland High School Highland High School
|
3-2 (23-25, 25-23, 25-13, 20-25, 15-12)
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
Dunkerton
|
7:30 PM CT
|
Hudson Elementary School Competition Gym
|
2-1 (23-25, 25-22, 15-13)
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Iowa City High
|
7:30 PM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (25-15, 25-15)
|
Quad
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
West Harrison
|
7:30 PM CT
|
Remsen St. Mary's High School
|
2-0 (25-11, 8-25)
|
Triangular w/ River Valley & Remsen
|
|
|
|
Boyden-Hull
vs.
Rock Valley
|
7:30 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-1 (16-21, 21-14, 15-11)
|
SC tournament
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
West Bend-Mallard
|
7:30 PM CT
|
Sioux Central High School
|
3-2 (24-26, 19-25, 25-10, 25-22, 15-4)
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Alta-Aurelia
|
7:30 PM CT
|
Southeast Valley High School
|
3-0 (25-20, 25-19, 25-16)
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Greene County
|
7:30 PM CT
|
St. Edmond Catholic K-12 School HS Gym
|
3-0 (25-15, 25-21, 25-18)
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Glenwood
|
7:30 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-1 (21-17, 18-21, 15-4)
|
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Dike-New Hartford
|
7:30 PM CT
|
West Delaware High School Seedorff Gymnasium
|
2-0 (25-15, 25-10)
|
|
|
|
|
West Fork
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:30 PM CT
|
West Fork High School
|
3-2 (26-24, 19-25, 23-25, 25-17, 15-12)
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
Logan-Magnolia
|
7:30 PM CT
|
West Monona High School
|
3-1 (24-26, 25-18, 25-16, 25-15)
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Dubuque Hempstead
|
7:30 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
2-0 (25-15, 25-13)
|
MVC/MAC Crossover
|
|
|
|
Clinton
vs.
Western Dubuque
|
7:30 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
2-0 (25-13, 25-18)
|
MVC/MAC Crossover
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Assumption
|
7:30 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
2-0 (25-21, 25-19)
|
MAC/MVC Crossover
|
|
|
|
Winterset
vs.
Nodaway Valley
|
7:30 PM CT
|
Winterset High School
|
3-0 (25-16, 25-18, 25-16)
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
George-Little Rock
|
7:45 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-0 (21-18, 21-17)
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Davis County
|
8:00 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
2-0 (25-17, 27-25)
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
West Lyon
|
8:00 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-0 (21-15, 21-6)
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
8:15 PM CT
|
Fairfield High School
|
2-0 (25-9, 25-18)
|
|
|
|