|
Nevada
vs.
Atlantic
|
7:00 AM CT
|
ADM High School
|
2-0 (21-15, 21-11)
|
|
|
|
|
Luverne
vs.
West Lyon
|
3:30 PM CT
|
Luverne High School
|
2-0 (25-19, 26-24)
|
Luverne Triangular
|
|
|
|
Boyden-Hull
vs.
Rock Valley
|
4:15 PM CT
|
Boyden-Hull High School
|
2-1 (10-21, 21-18, 15-11)
|
Boyden-Hull Tournament
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Rock Valley
|
4:15 PM CT
|
Boyden-Hull High School
|
2-1 (18-21, 21-13, 15-9)
|
Boyden-Hull Tournament
|
|
|
|
|
4:30 PM CT
|
ADM High School |
|
ADM Varsity Volleyball Invite
|
|
|
|
ADM
vs.
Nevada
|
4:30 PM CT
|
ADM High School
|
2-1 (19-21, 21-15, 15-12)
|
ADM Invitational
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Atlantic
|
4:30 PM CT
|
ADM High School
|
2-0 (18-21, 14-21)
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Van Buren County
|
5:00 PM CT
|
Central Lee High School
|
3-0 (25-22, 25-12, 25-13)
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Murray County Central
|
5:00 PM CT
|
Luverne High School
|
2-0 (25-16, 25-11)
|
Luverne Triangular
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Marshalltown High School Marshalltown High School |
|
Apgar Volleyball Quad
|
|
|
|
Solon
vs.
Waverly-Shell Rock
|
5:00 PM CT
|
Marshalltown High School Marshalltown High School
|
2-1 (25-23, 28-26)
|
Apgar Invite Game 1
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
North High School |
|
Sioux City North Quad
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
MOC-Floyd Valley
|
5:00 PM CT
|
North High School volleyball
|
2-0 (21-13, 21-18)
|
Quad
|
|
|
|
Nevada
vs.
Norwalk
|
5:20 PM CT
|
ADM High School
|
2-0 (21-17, 21-14)
|
ADM Invitational
|
|
|
|
Centerville
vs.
Central Decatur
|
5:30 PM CT
|
Centerville - Lakeview Elementary
|
2-0 (25-20, 25-16)
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Clarke
|
5:30 PM CT
|
Centerville - Lakeview Elementary
|
2-1 (11-25, 16-25, 15-10)
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
Belmond-Klemme
|
5:30 PM CT
|
Eagle Grove Elementary School
|
3-0 (25-18, 25-13, 25-17)
|
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Southeast Valley
|
5:30 PM CT
|
Newell-Fonda Community School
|
3-0 (25-21, 25-15, 25-21)
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
Gilbert
|
6:00 PM CT
|
ADM High School
|
2-0 (21-16, 21-12)
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Atlantic
|
6:00 PM CT
|
ADM High School
|
2-1 (21-16, 20-22, 15-6)
|
|
|
|
|
Rock Valley
vs.
Akron-Westfield
|
6:00 PM CT
|
Boyden-Hull High School
|
2-0 (21-16, 21-7)
|
Boyden-Hull Tournament
|
|
|
|
|
6:00 PM CT
|
Linn-Mar High School |
|
Sophomore/Varsity Quad
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Williamsburg
|
6:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (25-19, 25-23)
|
Main Gym-Center Court
|
|
|
|
Solon
vs.
Columbus Catholic
|
6:00 PM CT
|
Marshalltown High School Marshalltown High School
|
2-1 (21-14, 19-21, 15-8)
|
Apgar Invite Game 2
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Western Christian
|
6:00 PM CT
|
North High School
|
2-0 (21-15, 21-11)
|
Sioux City North Quad
|
|
|
|
ADM
vs.
Atlantic
|
6:10 PM CT
|
ADM High School
|
2-0 (21-16, 21-12)
|
ADM Invitational
|
|
|
|
Nevada
vs.
Woodward-Granger
|
6:30 PM CT
|
ADM High School
|
2-0 (21-3, 22-20)
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Clarke
|
6:30 PM CT
|
Centerville - Lakeview Elementary
|
2-0 (25-22, 26-24)
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
PCM
|
6:30 PM CT
|
Saydel High School
|
3-0 (25-10, 27-25, 25-16)
|
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Cherokee Washington
|
7:00 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
3-1 (22-25, 25-16, 25-12, 25-7)
|
Match
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
West Hancock
|
7:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
3-1 (20-25, 25-19, 25-17, 25-17)
|
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (26-24, 25-18)
|
Main Gym-North Court
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Solon
|
7:00 PM CT
|
Marshalltown High School Marshalltown High School
|
2-1 ()
|
Apgar Invite Game 3
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Sioux City East
|
7:00 PM CT
|
North High School
|
2-0 (21-18, 21-19)
|
Sioux City North Quad
|
|
|
|
North Union
vs.
Forest City
|
7:00 PM CT
|
North Union High School
|
3-1 (25-15, 16-25, 25-20, 27-25)
|
|
|
|
|
Osage
vs.
Saint Ansgar
|
7:00 PM CT
|
Osage High School
|
3-0 (25-18, 25-18, 25-17)
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Jackson County Central
|
7:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
3-0 (25-11, 25-23, 25-19)
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Maquoketa
|
7:15 PM CT
|
Anamosa High School
|
3-0 (25-14, 25-22, 27-25)
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Monticello
|
7:15 PM CT
|
Bellevue Middle + High School
|
3-1 (24-26, 26-24, 25-15, 25-22)
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Beckman Catholic
|
7:15 PM CT
|
Camanche High School
|
3-0 (25-15, 25-14, 25-6)
|
|
|
|
|
Clarinda
vs.
Lewis Central
|
7:15 PM CT
|
Clarinda High School
|
3-0 (25-10, 25-7, 25-12)
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Shenandoah
|
7:15 PM CT
|
Creston High School
|
3-0 (27-25, 25-16, 27-25)
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Denison-Schleswig
|
7:15 PM CT
|
Harlan High School
|
3-0 (25-13, 25-14, 25-9)
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
West Branch
|
7:15 PM CT
|
Mid-Prairie High School
|
3-0 (26-24, 25-20, 25-18)
|
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Albia
|
7:15 PM CT
|
Mt Pleasant High School
|
3-0 (25-22, 25-7, 25-12)
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
New Hampton
|
7:15 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
3-0 (25-7, 25-17, 25-16)
|
|
|
|
|
Postville
vs.
Oelwein
|
7:15 PM CT
|
Postville High School High School Gym
|
3-0 (25-12, 25-8, 25-2)
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Tipton
|
7:15 PM CT
|
Tipton Middle School
|
3-0 (25-7, 25-19, 25-23)
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Mediapolis
|
7:15 PM CT
|
Washington High School
|
3-2 (23-25, 25-14, 16-25, 25-14, 15-6)
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Atlantic
|
7:20 PM CT
|
ADM High School
|
2-1 (9-21, 21-7, 15-7)
|
ADM Invitational
|
|
|
|
Algona
vs.
Clear Lake
|
7:30 PM CT
|
Algona High School
|
3-2 (25-23, 25-23, 15-25, 21-25, 15-11)
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Grinnell
|
7:30 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
3-1 (25-19, 22-25, 25-19, 25-16)
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School
|
3-0 (25-12, 25-21, 25-12)
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
South Winneshiek
|
7:30 PM CT
|
Crestwood High School
|
3-0 (25-20, 25-21, 25-21)
|
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
St. Edmond
|
7:30 PM CT
|
Iowa Falls-Alden High School
|
3-0 (25-17, 25-22, 25-19)
|
|
|
|