|
Ankeny
vs.
Ankeny Centennial
|
TBD
|
|
|
|
|
|
|
Cedar Valley Christian
vs.
Hillcrest Academy
|
TBD
|
|
|
|
|
|
|
Midland
vs.
Northeast
|
TBD
|
|
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Chariton
|
12:00 AM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Wayne
|
4:00 PM CT
|
Pleasantville High School
|
|
|
|
|
|
Panorama
vs.
Ogden
|
5:00 PM
|
|
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Assumption
|
5:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Decorah
|
5:00 PM CT
|
Charles City Middle School
|
2-1 (14-25, 25-16, 17-15)
|
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Center Point-Urbana
|
5:00 PM CT
|
Clear Creek Amana High School
|
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Bettendorf
|
5:00 PM CT
|
Clinton High School
|
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Madrid
|
5:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
Perry
|
5:00 PM CT
|
Greene County High School
|
|
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Van Meter
|
5:00 PM CT
|
I-35 High School
|
2-0 (21-13, 21-14)
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Dallas Center-Grimes
|
5:00 PM CT
|
Newton High School
|
2-0 (25-12, 25-23)
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Pleasant Valley
|
5:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
2-0 (25-7, 25-14)
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
Nevada
|
5:00 PM CT
|
Saydel High School
|
|
|
|
|
|
Solon
vs.
Independence
|
5:00 PM CT
|
Solon High School Main Gymnasium
|
|
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Roland-Story
|
5:00 PM CT
|
South Hamilton High School
|
|
|
|
|
|
West Marshall
vs.
PCM
|
5:00 PM CT
|
West Marshall Middle School Gym
|
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Alburnett
|
5:15 PM CT
|
Alburnett High School
|
|
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Calamus-Wheatland
|
5:15 PM CT
|
Calamus-Wheatland High School
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Lisbon
|
5:15 PM CT
|
Lisbon Community High School
|
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
Carlisle
|
5:30 PM CT
|
Carroll High School
|
2-0 (25-22, 25-18)
|
Pink Out
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Grand View Christian
|
5:30 PM CT
|
Central Decatur High School
|
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Moravia
|
5:30 PM CT
|
Central Decatur High School
|
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Boyden-Hull
|
5:30 PM CT
|
Central Lyon High School
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
Shenandoah
|
5:30 PM CT
|
Denison High School
|
2-1 (25-21, 15-25, 15-10)
|
|
|
|
|
East Union
vs.
Southeast Warren
|
5:30 PM CT
|
East Union Community School Main Gym
|
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
Estherville Lincoln Central
|
5:30 PM CT
|
Graettinger/Terril High School
|
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Iowa City High
|
5:30 PM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-1 (25-15, 26-28, 15-6)
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Bishop Heelan
|
5:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Bishop Heelan
|
5:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Red Oak
|
5:30 PM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
2-0 (25-18, 25-19)
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Iowa City Liberty
|
5:30 PM CT
|
Liberty High School
|
2-0 (25-18, 25-18)
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Waterloo West
|
5:30 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-1 (25-15, 28-30, 15-6)
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Waterloo East
|
5:30 PM CT
|
Marshalltown High School Marshalltown High School
|
|
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Diagonal
|
5:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
2-0 (21-8, 21-8)
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Grinnell
|
5:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
5:30 PM CT
|
Prairie High School HS South Gym
|
|
|
|
|
|
Rock Valley
vs.
Okoboji
|
5:30 PM CT
|
Rock Valley High School
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
North Butler
|
5:30 PM CT
|
Rockford High School
|
|
Game
|
|
|
|
Sheldon
vs.
MOC-Floyd Valley
|
5:30 PM CT
|
Sheldon High School
|
2-1 ()
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
Fremont-Mills
|
5:30 PM CT
|
Sidney High School
|
2-1 (21-14, 17-21, 15-3)
|
|
|
|
|
Stanton
vs.
East Mills
|
5:30 PM CT
|
Stanton High School
|
2-0 (25-21, 25-13)
|
Parent Night
|
|
|
|
Stanton
vs.
East Mills
|
5:30 PM CT
|
Stanton High School
|
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Dubuque Senior
|
5:30 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
5:30 PM CT
|
Washington High School
|
2-0 (25-12, 25-20)
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
5:30 PM CT
|
West Lyon Community School High School Gym
|
2-0 (21-18, 21-18)
|
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Dubuque Hempstead
|
5:30 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
2-1 (25-23, 23-25, 15-9)
|
|
|
|
|
Winterset
vs.
ADM
|
5:30 PM CT
|
Winterset High School
|
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Ottumwa
|
5:45 PM CT
|
Roosevelt High School
|
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Colo-Nesco
|
6:00 PM CT
|
BCLUW High School
|
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Decorah
|
6:00 PM CT
|
Charles City Middle School
|
2-1 (23-25, 25-12, 15-11)
|
|
|
|
|
GMG
vs.
Collins-Maxwell
|
6:00 PM CT
|
GMG High School Lower Gym
|
|
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Fort Dodge
|
6:00 PM CT
|
Humboldt High School
|
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Nodaway Valley
|
6:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Des Moines East
|
6:00 PM CT
|
Lincoln High School
|
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Ames
|
6:00 PM CT
|
Mason City High School
|
|
9th B and JV will play at 6:00
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Des Moines Hoover
|
6:00 PM CT
|
North High School
|
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Indianola
|
6:00 PM CT
|
Norwalk High School
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
Paton-Churdan
vs.
Woodbine
|
6:00 PM CT
|
Paton-Churdan Community School
|
|
|
|
|
|
Riceville
vs.
Clarksville
|
6:00 PM CT
|
Riceville High School
|
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Riverside
|
6:00 PM CT
|
Riverside High School
|
2-1 (13-21, 21-19, 15-8)
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Mount Ayr
|
6:00 PM CT
|
Southwest Valley High School Activity Center
|
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Missouri Valley
|
6:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
|
|
|
|
|
Tripoli
vs.
Waterloo Christian
|
6:00 PM CT
|
Tripoli High School
|
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Hinton
|
6:00 PM CT
|
Unity Christian High School
|
|
|
|
|
|
Waukon
vs.
New Hampton
|
6:00 PM CT
|
Waukon High School
|
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Crestwood
|
6:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Waverly-Shell Rock Senior High School
|
2-0 (25-14, 25-21)
|
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
ACGC
|
6:00 PM CT
|
Woodward-Granger High School High School Gym
|
|
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
North Cedar
|
6:15 PM CT
|
Easton Valley Elementary School
|
2-0 (21-9, 21-14)
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Bedford
|
6:15 PM CT
|
Murray High School Jerry Brown High School Gym
|
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
George-Little Rock
|
6:15 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-0 (21-9, 21-13)
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Ar-We-Va
|
6:30 PM CT
|
CAM High School
|
|
|
|
|
|
Springville
vs.
Edgewood-Colesburg
|
6:30 PM CT
|
Springville High School Machovec Gym
|
2-0 (21-17, 21-12)
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
Martensdale-St Marys
|
6:30 PM CT
|
Wayne Community High School HS Gym
|
|
JV2 @ 6:00; JV1 @ 6:30
|
|
|
|
Janesville
vs.
Don Bosco
|
6:45 PM CT
|
Janesville High School High School Gym
|
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Marshalltown
|
7:00 PM CT
|
BCLUW High School
|
|
|
|
|