|
Ogden
vs.
Earlham
|
TBD
|
|
|
|
|
|
|
Central MS Waterloo
vs.
Bunger MS Waterloo
|
4:00 PM CT
|
Central Middle School Gym
|
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Lenox
|
4:00 PM CT
|
Creston Middle School
|
|
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Alta-Aurelia
|
4:00 PM CT
|
East Sac County Elementary School
|
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Cedar Falls
|
4:00 PM CT
|
Holmes Junior High School
|
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Des Moines Christian
|
4:00 PM CT
|
Van Meter School
|
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Mount Vernon
|
4:15 PM CT
|
Center Point-Urbana Middle School Middle School Gym
|
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Davis County
|
4:15 PM CT
|
Centerville Howar Middle School
|
|
7th & 8th to play at same time
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
South Tama
|
4:15 PM CT
|
Clear Creek Amana Middle Schools
|
|
7th Grade Volleyball
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Mason City
|
4:15 PM CT
|
Clear Lake Middle School Clear Lake Middle School
|
|
Clear Lake MIDDLE SCHOOL
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
MOC-Floyd Valley
|
4:15 PM CT
|
Intermediate School
|
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Westside Middle School
|
4:15 PM CT
|
Lewis Central Middle School Lewis Central Middle School
|
|
LCMS Volleyball Reserve Team
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Glenwood
|
4:15 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School Red Oak Jr.-Sr. High School
|
3-0 (25-8, 25-17, 15-7)
|
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
St. Edmond
|
4:15 PM CT
|
Riverbend Middle School RMS Gym
|
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Rock Valley
|
4:15 PM CT
|
Sheldon Middle School Middle School Gym
|
5-1 ()
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Kuemper Catholic
|
4:15 PM CT
|
Southeast Valley High School
|
2-0 (21-1, 21-3)
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Kuemper Catholic
|
4:15 PM CT
|
Southeast Valley High School
|
2-0 (21-5, 21-11)
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Kuemper Catholic
|
4:15 PM CT
|
Southeast Valley High School
|
2-0 (21-19, 21-15)
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Canton
|
4:15 PM CT
|
West Lyon Community School Elementary Gym
|
3-0 (25-23, 25-22, 25-23, 25-18, 25-9, 25-10)
|
|
|
|
|
Callanan MS Des Moines
vs.
Hiatt MS Des Moines
|
4:30 PM CT
|
Callanan Middle School
|
|
|
|
|
|
Burlington
vs.
Fairfield
|
4:30 PM CT
|
Edward Stone Middle School
|
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Oskaloosa
|
4:30 PM CT
|
Grinnell Middle School
|
|
|
|
|
|
Hoyt MS Des Moines
vs.
Goodrell MS Des Moines
|
4:30 PM CT
|
Hoyt Middle School
|
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Dallas Center-Grimes
|
4:30 PM CT
|
Indianola Middle School
|
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Fort Madison
|
4:30 PM CT
|
Keokuk Middle School KMS Gym
|
|
|
|
|
|
McCombs MS Des Moines
vs.
Harding MS Des Moines
|
4:30 PM
|
McCombs Middle School
|
|
|
|
|
|
Merrill MS Des Moines
vs.
Brody MS Des Moines
|
4:30 PM
|
Merrill Middle School
|
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Mount Pleasant
|
4:30 PM CT
|
Mt Pleasant Middle School
|
|
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Ottumwa
|
4:30 PM CT
|
Mt Pleasant Middle School
|
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Perry
|
4:30 PM CT
|
Roland-Story Middle School South Gym
|
|
|
|
|
|
Weeks MS Des Moines
vs.
Meredith MS Des Moines
|
4:30 PM CT
|
Weeks Middle School
|
|
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Nevada
|
4:30 PM CT
|
West Marshall Middle School Gym
|
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
Greene County
|
4:30 PM CT
|
Woodside Middle School Gym
|
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
East Union
|
5:00 PM
|
|
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Lenox
|
5:00 PM CT
|
Creston Middle School
|
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Lamoni
|
5:15 PM CT
|
|
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Southeast Warren
|
5:15 PM CT
|
Martensdale-St. Marys High School High School Gym
|
|
8A-2 games, 8B-2 games, 7A-2 games, 7B-2 games
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
CAM
|
5:15 PM CT
|
Southwest Valley Middle School
|
4-0 (21-7, 21-7, 21-4, 21-15)
|
|
|
|