|
Bettendorf
vs.
Iowa City West
|
TBD
|
|
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Tripoli
|
12:00 AM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-1 (15-21, 21-17, 15-7)
|
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Madrid
|
3:30 PM CT
|
Colo-NESCO Jr/Sr High School
|
|
Triangular
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Madrid
|
3:30 PM CT
|
Colo-NESCO Jr/Sr High School
|
|
Triangular
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Algona
|
4:30 PM CT
|
ADM High School
|
2-0 ()
|
ADM Quad
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Central Elkader
|
4:30 PM CT
|
Central Elkader Jr Sr High School
|
2-1 (25-6, 22-25, 15-7)
|
Triangular
|
|
|
|
Newton
vs.
Ames
|
4:30 PM CT
|
Newton High School
|
0-0 (0-0, 0-0)
|
Newton Early-Bird
|
|
|
|
Newton
vs.
Saydel
|
4:30 PM CT
|
Newton High School Newton High School
|
2-0 (21-6, 21-16)
|
Newton Early-Bird
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Davis County
|
4:30 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Mount Pleasant
|
4:30 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Gehlen Catholic
|
4:30 PM CT
|
Sheldon Middle School
|
2-0 (21-18, 21-18)
|
Sheldon Tournament
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
South Hamilton
|
5:00 PM CT
|
Colo-NESCO Jr/Sr High School
|
|
Triangular
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Denver
|
5:00 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
|
JV Quad
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Columbus Catholic High School |
|
Columbus Catholic JV Quad
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Grundy Center
|
5:00 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
2-0 (21-16, 21-10)
|
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School |
|
Triangular Crestwood, SF, Tripoli
|
|
|
|
Hinton
vs.
Storm Lake
|
5:00 PM CT
|
Hinton High School
|
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Marion
|
5:00 PM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (25-12, 25-17)
|
Johnston Quad
|
|
|
|
Montezuma
vs.
English Valleys
|
5:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
|
JV Tournament
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
English Valleys
|
5:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
|
Scrimmage
|
|
|
|
Montezuma
vs.
Lynnville-Sully
|
5:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
|
Scrimmage
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Sigourney
|
5:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
|
Monte JV Quad
|
|
|
|
Northeast
vs.
Central DeWitt
|
5:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
2-0 (21-15, 21-19)
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Maquoketa
|
5:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
2-1 (21-16, 19-21, 15-9)
|
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Roland-Story High School North Gym |
|
JV Volleyball Triangular
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Cherokee Washington
|
5:00 PM CT
|
Sheldon Middle School Middle School Gym
|
2-0 ()
|
Sheldon Early Bird Tournament
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
MVAOCOU
|
5:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
St. Albert
|
5:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-7, 21-13)
|
JV Quad
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Glenwood
|
5:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-1 (24-26, 21-13, 15-11)
|
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Waverly-Shell Rock Senior High School |
|
W-SR JV VB Quad
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Burlington
|
5:00 PM CT
|
West Burlington High School
|
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Des Moines Roosevelt
|
5:30 PM CT
|
Atlantic High School Gym
|
|
|
|
|
|
Ballard
vs.
Iowa Falls-Alden
|
5:30 PM CT
|
Ballard High School
|
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Central Decatur
|
5:30 PM CT
|
Bedford High School Small Gym
|
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Central Decatur
|
5:30 PM CT
|
Bedford High School Small Gym
|
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Oelwein
|
5:30 PM CT
|
Central Elkader Jr Sr High School
|
2-1 (25-23, 20-25, 15-12)
|
Triangular
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Rockford
|
5:30 PM CT
|
Nashua Plainfield High School
|
|
Match
|
|
|
|
Newton
vs.
Knoxville
|
5:30 PM CT
|
Newton High School Newton High School
|
0-0 (0-0, 0-0)
|
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Davis County
|
5:30 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School Rubber Gym
|
|
|
|
|
|
Stanton
vs.
Fremont-Mills
|
5:30 PM CT
|
Stanton High School
|
2-1 (21-13, 19-21, 15-9)
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Waterloo West
|
5:30 PM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-0 (25-20, 25-21)
|
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
West Fork
|
5:30 PM CT
|
West Fork High School
|
2-1 (26-24, 17-25, 15-4)
|
|
|
|
|
Winterset
vs.
Nodaway Valley
|
5:30 PM CT
|
Winterset High School
|
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Columbus Catholic
|
5:45 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
2-0 (21-6, 21-13)
|
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Tripoli
|
5:45 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Storm Lake
|
5:45 PM CT
|
Hinton High School
|
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Winfield-Mt Union
|
5:45 PM CT
|
Keokuk HS - Wright Fieldhouse
|
2-0 (25-20, 25-9)
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Glenwood
|
5:45 PM CT
|
Tri-Center High School
|
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Mid-Prairie
|
5:45 PM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-16, 21-15)
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Boyden-Hull
|
6:00 PM CT
|
Central Lyon High School
|
2-0 (21-14, 21-18)
|
Central Lyon Tournament
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Trinity Christian
|
6:00 PM CT
|
Central Lyon High School
|
2-0 (21-16, 21-15)
|
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Urbandale
|
6:00 PM CT
|
Dallas Center-Grimes Meadows
|
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
North Fayette Valley
|
6:00 PM CT
|
Decorah High School
|
2-0 (25-19, 25-19)
|
|
|
|
|
GMG
vs.
BGM
|
6:00 PM CT
|
GMG High School (Garwin) Lower Gym
|
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Exira-EHK
|
6:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School Junior High Gym
|
|
|
|
|
|
Moravia
vs.
Moulton-Udell
|
6:00 PM CT
|
Moravia High School
|
|
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
Don Bosco
|
6:00 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
|
JV Triangular NT vs Dunkerton, Don Bosco
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Spirit Lake
|
6:00 PM CT
|
Sheldon Middle School
|
2-0 ()
|
Sheldon Early Bird Tournament
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Greene County
|
6:00 PM CT
|
St. Edmond Catholic K-12 School HS Gym
|
2-1 (21-15, 21-11, 15-21)
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
MVAOCOU
|
6:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-18, 21-13)
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Denver
|
6:30 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
2-0 (21-17, 21-14)
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Danville
|
6:30 PM CT
|
Highland High School Highland High School
|
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
6:30 PM CT
|
Johnston High School
|
2-1 (25-14, 20-25, 15-12)
|
Johnston Quad
|
|
|
|
North Tama
vs.
Dunkerton
|
6:30 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
|
JV Triangular NT vs Dunkerton, Don Bosco
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
Melcher-Dallas
|
6:30 PM CT
|
Orient-Macksburg Community School
|
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
LeMars
|
6:30 PM CT
|
Sheldon Middle School Middle School Gym
|
2-1 (19-21, 22-20, 15-11)
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Cascade
|
7:00 PM CT
|
Cascade High School
|
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
7:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (22-20, 21-11)
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Johnston
|
7:00 PM CT
|
Johnston High School
|
2-1 ()
|
Johnston Quad
|
|
|
|
Lenox
vs.
Griswold
|
7:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School Junior High Gym
|
|
|
|
|
|
North Tama
vs.
Don Bosco
|
7:00 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
|
JV Triangular NT vs Dunkerton, Don Bosco
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Iowa City West
|
7:00 PM CT
|
Washington High School
|
2-1 (21-14, 11-21, 15-11)
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Sioux Center
|
7:15 PM CT
|
Central Lyon High School
|
2-1 (24-22, 17-21, 15-5)
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
West Sioux
|
7:15 PM CT
|
Central Lyon High School
|
2-0 (21-11, 21-11)
|
Central Lyon Tournament
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Cherokee Washington
|
7:30 PM CT
|
Sheldon Middle School
|
2-1 (18-21, 21-8, 15-7)
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
LeMars
|
8:00 PM CT
|
Sheldon Middle School Middle School Gym
|
2-0 ()
|
Sheldon Early Bird Tournament
|
|
|